ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
Bit Rate 

Bit Rate

 
 
אילנה תמיר

איך תדעו האם הקובץ שאתם מורידים מכיל סאונד איכותי? ומה הקשר בין גודל הקובץ ואיכות הווידאו שבו?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

כללי

ההבדל ברור לעין
 ההבדל ברור לעין   
BitRate (בעברית: קצב ביטים, או מקצב ביטים) הינו מדד לדחיסה של נתונים בתוך קובץ. במוזיקה, ככל שקצב הביטים גבוה יותר, כך קובץ הקול עשיר ביותר מידע. התוצאה היא שאיכות הקול טובה יותר אך גם משקלו של הקובץ גדל בהתאם. בווידאו, ככל שקצב הביטים גבוה יותר, כך איכות התמונה והקול גם יחד משתפרת וקצב התמונות לשניה עולה.
 

רקע

בעולם הגרפיקה, איכותן של תמונות דיגיטליות או של טלוויזיות נמדדות ב"רזולוציה", הקובעת כמה נקודות של אור (פיקסלים) דחוסות בתוך שטח מסויים. ככל שהרזולוציה של התמונה גבוהה יותר, כך התמונה עשירה יותר בפרטים וניתן להבחין בקלות רבה יותר בעושר הגוונים ובפרטים הקטנים.
 
הדבר לא שונה בהרבה גם במוזיקה ובווידאו. רק שהפעם, במקום למדוד את איכות הקובץ בפיקסלים, מודדים כמה ביטים של מידע דחוסים בתוך שנייה אחת. ככל שיותר ביטים של מידע מועברים באותה שנייה מדוברת, כך גם קובץ הקול או הווידאו עשיר יותר במידע וניתן יהיה להבחין בניואנסים ובגוונים של המדיה.
 
 
המדד לכך נקרא BitRate, או בעברית קצב ביטים. יחידת המדידה היא מספר ביטים לשניה, ואנחנו מסמנים אותה כך: bit/s. לרוב מועברים לא ביטים בודדים אלא אלפי ביטים בכל שניה, ולכן משתמשים ביחידת המידה Kbit/s, כלומר אלפי ביטים לשניה. בשפת דיבור משתמשים לעיתים, לשם קיצור, באות K בלבד. למשל: "איכות הקול ברדיו פנדורה היא של 128k".

ניתן להבחין ללא כל קושי בהבדלים בין Bitrate נמוך לגבוה. למשל: שידור במצלמת אינטרנט מאפשר, בגלל מגבלות של מהירות השליחה, Bitrate נמוך בלבד. לכן הוא הרבה פחות איכותי מצילום סרט וידאו באותה מצלמה.
 

מה בין ביטים לגודל של קובץ?

הקשר בין מספר הביטים לשנייה המושמעים בקובץ קול לבין גודלו הוא קשר ישיר: ככל שיותר ביטים מושמעים, כך גודל הקובץ גדול יותר והאיכות טובה יותר. הדבר נכון גם הפוך – ככל שמורידים את קצב הביטים, כך יורדת איכות הקול אך גם קטן גודלו של הקובץ.
 
לתקליטורים יש קצב ביטים גבוה ביותר: 1411Kb/s. גורם זה הוא שהופך את האיכות הקול של תקליטורים למצויינת כל כך. אולם המחיר הוא כמובן גודלו של קובץ המוזיקה, שבתקליטורים הוא פשוט עצום. הרי בדיסק אחד ניתן להכניס כ-74 דקות של מוזיקה בלבד.
 
הפתרון המקובל הוא להקטין את גודל הקובץ על ידי הפחתת קצב הביטים. המחיר הוא כמובן פגיעה באיכות השמיעה או התמונה. אך הדבר לא תמיד קריטי כל כך.

ראשית, משום שלא תמיד אנחנו מצפים לאיכות קול או תמונה מצויינת - למשל במקרה של צ'אט מצלמות באינטרנט. שנית, משום שהאוזן האנושית לא תמיד יודעת להבחין בין מוזיקה בקצב ביטים של תקליטור לבין מוזיקה בקצב ביטים נמוך בהרבה. לכן ניתן לחתוך את אותם קטעים שהאוזן האנושית לא מסוגלת להבחין בהם ולשיג קובץ קטן אך איכותי. זה, על רגל אחת, הוא הסוד של קבצי ה-MP3.
 

דוגמאות לקצבים ממוצעים בסאונד

8kbit/s – איכות שמיעה של טלפון
32kbit/s – קצב של רדיו AM
96kbit/s – קצב של רדיו FM
128kbit/s – קצב נפוץ של קבצי מוזיקה ב- MP3 ובפורמטים אחרים
256 - 320 kbit/s –מעטים האנשים שמסוגלים להבחין בין מוזיקה הדחוסה באיכות זו לבין מוזיקה באיכות של תקליטור.
1411kbps - תקליטור
 

דוגמאות לקצבים ממוצעים בווידאו

16kbit/s – איכות תמונה גרועה, המשתמשת פעמים רבות בטלפונים עם וידאו
128-384 kbit/s איכות תמונה טובה יותר, שמשמשת במכשירים המיועדים לשיחות ועידה עסקיות
1Mb/s – איכות של קסטת וידאו (VHS)
5Mb/s – איכות DVD
15Mb/s – איכות של טלוויזיה בהפרדה גבוהה (HDTV)

מקור: Wikipedia
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by