ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
בואו נשחק במונופול 

בואו נשחק במונופול

 
 


בית המשפט קיבל את הערעור של מיקרוסופט נגד פירוקה. מה זה אומר? מצד אחד, מדובר בנצחון קטן וזמני, אימת הפיצול עדיין מרחפת. מצד שני, ההתנהלות של מיקרוסופט בשנה האחרונה מדאיגה מאוד: ביל לא מפחד מאף אחד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אני השטן, וזה גרובי, בייבי! ביל גייטס בתחפושת (וזה באמת הוא, למקרה שתהיתם)
 אני השטן, וזה גרובי, בייבי! ביל גייטס בתחפושת (וזה באמת הוא, למקרה שתהיתם)   
ביל גייטס, כך לומד כל גולש ממוצע בשלב כזה או אחר, הוא לוציפר בכבודו ובעצמו. זוהי אגדת עם נפוצה ברשת: אם לוקחים את שמו המפורש של הבוס הגדול של מיקרוסופט וממירים אותו ל-ASCII ומחברים את כל הספרות יחדיו, מתקבל מספר המחץ 666, הרי הוא מספרו של השטן. ואם לא די בכך, הרי שבגימטריה ביל גייטס (134) = נדל"ן (134). הו, האימה, האימה.

כל זה שטויות, כמובן. ביל גייטס הוא לא השטן, אפילו לא שדון זוטר במחלקת גביית הארנונה של הגיהנום. יש אפילו הוכחות חותכות לכך. ואז מתעוררת השאלה: אם הוא לא אדון השאול, מה הוא כן? ולמה כל כך מתעבים אותו ומפחדים ממנו? אנא עארף? כן, יכול להיות שהוא תוצר של ניסוי גנטי בהכלאה בין גיק ערמומי ואיש עסקים ממולח. אבל האמת היא שהמציאות הפשוטה יותר מפחידה מהדימיון הכי פרוע: ביל גייטס הוא האיש היחיד בעולם שאי אפשר לגעת בו.

העירעור שהגישה מיקרוסופט על החלטתו של השופט ג`קסון לפרק אותה לשתי חברות קטנות התקבל השבוע, ובתקשורת ערכו חגיגות נצחון למונופול המסיבי מרדמונד. דיברו על זה שג`ורג` בוש ג`וניור התערב והשפיע. דיברו על גאונותו של גייטס, שהצליח להוציא את השופט ג`קסון משיווי משקלו והביא לפסילתו. דיברו גם על זה שעכשיו שום דבר לא יעצור את מיקרוסופט מהשתלטות מוחלטת על העולם.
 
אתם לא רואים אותו יוצא לרקוד ברחובות, נכון? ביל חוטף עוגת גבינה בפרצוף
 אתם לא רואים אותו יוצא לרקוד ברחובות, נכון? ביל חוטף עוגת גבינה בפרצוף   
וגם כאן, הכל שטויות. מי שטרח לקרוא את פסק הדין כולו גילה שגזר הדין של ג`קסון אמנם בוטל, אבל רוב המסקנות שלו בפסק הדין אומצו בחום גם על ידי בית המשפט לערעורים. זה שמיקרוסופט לא תפוצל מיידית מהווה אמנם נצחון מבחינתה, אבל מדובר בנצחון קטן וזמני. בגזר הדין של הערעור נקבע במפורש שמיקרוסופט היא מונופול המנצל את כוחו באופן לא חוקי. הוויכוח היחיד הוא אם ההכשלה היתה בתוך או מחוץ לרחבה, ואם הכרטיס יהיה צהוב או אדום.

אימת הפיצול עדיין מרחפת מעל מיקרוסופט. תוצאת העירעור היא ששופט חדש ימונה, יערוך שימוע קצר, ויכריז על גזר דין חדש בכפוף להחלטות הקודמות של בית המשפט (מיקרוסופט היא מונופול וכו`). לא סביר שזה יקרה, אבל השופט החדש יכול גם הוא להחליט לפצל את הגייטסיה לשניים, או אפילו להחליט שזה לא מספיק ויש לשבור את החברה לשלושה או ארבעה מיקרו-מיקרוסופטים. יהיה כאן עונש. הוא יכול להיות סמלי. אבל כל הטריקים לא יעזרו.

מהרגע בו קבע בית המשפט השבוע שמיקרוסופט נוקטת בטקטיקות לא חוקיות כדי לשבור את מתחרותיה, חשופה החברה לתביעות אזרחיות של אותן מתחרות שבורות ורצוצות. מדובר בעשרות חברות, ביניהן גם ענקיות כמו AOL ולוטוס, שישמחו להציק לעורכי הדין של מיקרוסופט ולתת להם תעסוקה להרבה זמן. סיכויי הנצחון של תביעות פיצויים כאלה גדולים למדי, ובגלל זה אתם לא רואים את ביל גייטס רוקד אסיד ברחובות מרוב שמחה.
 
השליטה על העולם כבר בפנים, אתם רק תתקינו
 השליטה על העולם כבר בפנים, אתם רק תתקינו   
תזכורת קטנה: המשפט נגד מיקרוסופט עוסק בפרה-היסטוריה. אתה תופס את עצמך פתאום ואומר, אלוהים אדירים, הם מתדיינים על איך מיקרוסופט שילבה את האינטרנט אקספלורר בווינדוס 95`! אכן, שילכו להתדיין. בינתיים קרו בעולם כמה דברים. נטסקייפ, הקורבן המרכזי של המונופול, כבר בקושי קיימת. מיקרוסופט כבר מזמן התפנתה לרסק חברות אחרות. בית המשפט נראה לה כמו מי שמנסה לגזור את דינם של המטאוריטים שהכחידו את הדינוזאורים.

המערכת המשפטית הבינלאומית מגיבה באיטיות פאתטית להתפתחוית בעולם ההיי-טק. ביל גייטס יודע את זה. הוא יודע שבזמן שעורכי הדין מתווכחים, העובדות נקבעות בשטח.

מספיק להסתכל על הווינדוס XP המאיים ליפול עלינו באוקטובר, או על אסטרטגיית הדוט-נט האמורפית שהאימפריה המיקרוסופטית מפתחת, כדי להבין שהיא ממשיכה לנקוט באותה שיטה שסיבכה אותה בכל הסיפור הזה מלכתחילה: לכבול כמה שיותר אפליקציות אל מערכת ההפעלה שלה, ועל ידי כך לצמצם את האלטרנטיבות של הצרכן לאפס ולהגליץ` את המונופול שלה לתחומים נוספים. כשהיא מזהה גורם שעומד בדרכה אל היעד הזה היא מנסה לדרוס אותו.
 
 
דוגמא טרייה לכך היא ההסתערות של מיקרוסופט על קהילת הקוד הפתוח, לינוקס ורשיונות ה-GPL (רישיונות התוכנה החופשית הנפוצים ביותר, שאומרים, בעיקרון, שמותר לך להעתיק תוכנה ולשנות אותה כמה שתרצה, ואפילו לגבות עליה כסף, כל עוד תאפשר גם לאחרים לעשות את זה עם אותה תוכנה. מה שאומר שמיקרוסופט לא יכולה להשתמש בקוד חופשי במערכת שלה, למרות שישנן טענות שהיא עשתה את זה).

בשבועות האחרונים כינו גייטס ואנשיו את תנועת הקוד הפתוח בשמות חיבה כמו "סרטן", "פאק-מן שאוכל עסקים", "וירוס" ו"תוכנה קומוניסטית הנוגדת את הדרך האמריקאית". יש גיקים שחושבים שזה אומר שביל גייטס מפחד מהקוד הפתוח. שוב, שטויות. אם יש משהו שכל ההתנהלות של מיקרוסופט בשנה האחרונה מוכיחה, כשחרב הפיצול עדיין מעל צווארה, זה שהיא לא מפחדת מכלום. וזה באמת מפחיד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by