ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש הזה 

איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש הזה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
סלל את הדרך לכל במאי האינדי אחריו. צללים של קאסאבטס
 סלל את הדרך לכל במאי האינדי אחריו. צללים של קאסאבטס   

ב1959-, אחרי שנואש מלמצוא תפקידים מתאימים לו בתיאטרון, אסף השחקן הצעיר ג`ון קאסאבטס 40 אלף דולר ממקורות שונים, והפיק את הסרט "צללים". במידה מסויימת, הסרט הזה המציא את הקולנוע האמריקאי העצמאי, והעמיד אותו כאלטרנטיבה להוליווד. הוא צילם ברחובות ניו יורק, בשחור לבן, עם מצלמת יד, בתקציב זעום, ובכיכובם של שחקנים אלמונים שקיבלו את החופש לאלתר מול המצלמה.

מי לא חייב לקאסאבטס? כולם. קשה לחשוב על "רחובות זועמים" של סקורסזה בלעדיו, קשה לחשוב על ספייק לי בלי לחשוב עליו קודם, ולמעשה קשה לחשוב על כל סרט אינדי דל תקציב - מסרטי "דוגמה 95" האידיאולוגים ועד ל"פרוייקט המכשפה מבלייר" תאב הבצע - מבלי להתייחס לג`ון קאסאבטס.

הסרט הראשון שיוקרן הערב הוא "צללים", סרטו הראשון. ליילה, בחורה צעירה שנראית לבנה אולם למעשה באה ממשפחה שחורה, מצליחה לעבור את החיים די בקלות, תוך התחזות ללבנה. אולם מגיע הרגע בו החבר שלה מגיע לדירת אחיה, ומגלה שהיא בעצם שחורה - והכל מתפוצץ. המוזיקה של צ`רלי מינגוס מלווה את הסרט היפה הזה.

הסרט השני הוא "פנים", אחד הפחות ידועים, ובמידה מסויימת גם הפחות מוצלחים: ג`ינה רולנדס וג`ון מרלי הם בעל ואשה מבוגרים, שנקלעים למשבר בחיי הנישואין, נפרדים ל36- שעות, שבהן שניהם מוצאים מאהבים, נפרדים מהם, וחוזרים אחד אל השני. עצוב ומריר ולפעמים מתארך טיפה.
 

הסרט השלישי הוא אולי המפורסם שבסרטיו, ובוודאי כזה הראוי בקלות לתואר "יצירת מופת": "אשה תחת השפעה". ג`ינה רולנדס משתגעת, ובעלה - פיטר פאלק - מנסה להתמודד עם השינוי המזעזע בחיי משפחתו. בסופו של דבר הוא נאלץ לאשפז אותה, אחרי שהתנהגותה מתחילה להוות איום לילדים.

הרבה מלים כבר נשפכו על הסרט הזה, וכולן מהללות. מה נוסיף עליהן? שפיטר פאלק עדין, מורכב, שובר לב; שג`ינה רולנדס בתפקיד חייה; שהסרט הזה הוא על כל כך הרבה דברים, שאי אפשר לומר כמעט דבר על עלילתו: הוא יותר חוויה מסיפור. ושמי שיתמיד ויישאר עד הסוף, יזכה לרגע של חסד נדיר.

הערב יסתיים באחת מהופעותיו המפורסמות ביותר כשחקן, בסרט האימה "תינוקה של רוזמרי". קאסאבטס הוא שחקן צעיר הנותן לכת של עובדי שטן המתחזים כקשישים נחמדים להשתלט על חייו, על חיי אשתו (מיה פארו), ובעיקר על חיי בנו העובר שעתיד להיוולד בקרוב.

ערב קאסאבטס בערוץ 4, יום שלישי:
צללים, 18:25
פנים, 19:50
אשה תחת השפעה, 22:00
תינוקה של רוזמרי, 24:25
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by