ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
מומלצי המערכת 
הנבחרות: כך תעשו לכם אתר בית 

הנבחרות: כך תעשו לכם אתר בית

 
מומלצי המערכת |
 
צבי טלית

לכולם יש ורק לכם אין? קבלו את כל התוכנות שצריך כדי להקים אתר משלכם, ללא ידע מוקדם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מי יבנה, יבנה בית באינטרנט? (אילוסטרציה ASAP)
 מי יבנה, יבנה בית באינטרנט? (אילוסטרציה ASAP)   
אם לא בא לכם לפתוח בלוג או להעלות תמונות לאתר מסחרי ומלא בפרסומות, תוכלו להקים בעצמכם את אתר החלומות האישי שלכם. בטור זה השתדלנו להביא את כל הכלים הבסיסיים (והחינמיים) להם תזדקקו על מנת להקים אתר שכזה, אך שימו לב: הכתבה אינה מהווה מדריך לשפת ה-HTML (מדריכים כאלו יש לא מעט ברשת), אלא נועדה להצביע על תוכנות שיסייעו לכם לבנות אתר, ולהגיע לתוצאות טובות בקלות יחסית.
 

מה זה HTML בכלל?

עט ונייר, זה רק נראה מפחיד (אילוסטרציה ASAP)
 עט ונייר, זה רק נראה מפחיד (אילוסטרציה ASAP)   
שפת ה-HTML (קיצור ל-Hyper Text Marked Language) היא השפה הבסיסית והרווחת ביותר המשמשת לבניית אתרים ברשת. מדובר למעשה בדף פשוט שבו מרוכזים אוסף של פקודות והוראות אותם דפדפן האינטרנט יודע לתרגם. בהתאם לאותן פקודות, הדף ברשת ידע להציג את המלל שאנו רוצים, את התמונות, הסרטונים ושאר הירקות ששתלנו בו.

כדי לכתוב דף בשפת ה-HTML, באמת שלא צריך יותר מתוכנת ה-Notepad הפשוטה והבסיסית, (או כל כתבן אחר לצורך העניין), אולם שימוש בתוכנת מיוחדת לעריכת HTML (או שילוב כמה תוכנות שכאלו), יכולה להפוך את חייכם להרבה יותר קלים.

וטיפ אחרון לפני שמתחילים: הדבר הכי חשוב עוד לפני שניגשים למלאכת הבנייה, הוא לקחת דף ועט ולתכנן מראש כיצד יראה האתר שלכם, וכיצד הוא אמור לתפקד. הכנה מוקדמת של הפרטים הללו עשוייה לחסוך לכם הרבה כאב ראש בהמשך.
 

WYSIWYG Web Builder - השיטה הויזואלית

ככה נראה כלי עריכה ויזואלי (Dreamweaver)
 ככה נראה כלי עריכה ויזואלי (Dreamweaver)   
פרט לכתיבת קוד HTML, קיימת שיטה נוספת לבניית דפי רשת, בה המשתמש מתבקש לעצב את הדף בעזרת גרירה של אובייקטים אל פני הדף (כגון תמונות, כפתורים וכד') ולעצבם על פי רצונו. תוכנת WYSIWYG Web Builder דוגלת בשיטה זו, והיא דוגמה מצוינת לכלי עריכה ויזואלי בסגנון "מה שאתה רואה, זה מה שיש”.

בעזרת סרגלי הכלים הקיימים בתוכנה, ניתן לכלול בדף שאתם מכינים קטעי וידאו, סאונד, סרטוני פלאש ועוד. ניתן ליצור בקלות רבה גלריות תמונות (אם כי תהיו צריכים לשפר את המראה שלהן אח”כ), תמונות מתחלפות ואפילו באנרים. השימוש בתוכנה הוא קל להפליא, אולם למשתמש כמעט ואין שליטה על קוד ה-HTML שהיא מחוללת. פרט לכך, התוכנה עצמה קלה ביותר - החל מקובץ ההפעלה שלה שאינו דורש התקנה (ושוקל 589KB), דרך התפעול הנוח והפשוט למדי שלה, וכלה בצריכת משאבי מערכת נמוכים.

כלי זה מהווה אלטרנטיבה חביבה ביותר לתוכנת DreamWeaver המאוד לא-חינמית (199 דולרים) של חברת מקרומדיה, תוכנה הנחשבת לכלי העריכה הוויזואלי המתקדם והמקצועי ביותר שקיים כיום בשוק.

יתרונות: אינה דורשת ידע מוקדם בבניית אתרים, אינה דורשת התקנה, כייפית לשימוש
חסרונות: אין גישה טובה לקוד ה-HTML המיוצר על ידי התוכנה, למי שכן מעוניין לשחק בו
שורה תחתונה: פשוט חובה בכל בית

להורדת WYSIWYG Web Builder
להורדת DreamWeaver
 
 

AceHTML - השיטה הטקסטואלית

וככה נראה אותו דף בתצוגה טקסטואלית (גם ב-Dreamweaver)
 וככה נראה אותו דף בתצוגה טקסטואלית (גם ב-Dreamweaver)   
אל מול גישת העריכה הוויזואלית, קיימות תוכנות לעריכה טקסטואלית של HTML בהם משתמשים בוני האתרים הבקיאים יותר ב"שפה". השימוש בשפת ה-HTML יוצר קוד ברור, מסודר ו"רזה" יותר בגודלו, וכך זמן הטעינה של האתר ברשת יהיה קצר יחסית, ונטול שגיאות.

תוכנת AceHTML היא אחד הכלים החינמיים היותר מוצלחים בקטגוריה זו. ממשק המשתמש מזכיר את תוכנת Homesite המשובחת של חברת מקרומדיה, וניתן לטפל באמצעותה, בעזרת הידע המתאים, בכל אספקט של שפת ה-HTML. ניתן למשל לטפל בתמונות, בקרי ActiveX, סקריפטים, טבלאות, טפסים, ועוד. כמו כן ניתן לכתוב באמצעותה דפי אינטרנט בפורמטים כגון XML, ASP, ו-PHP למי שעושה בהם שימוש.

ל-AceHTML קיימת גם גרסת Pro בתשלום אשר כוללת אפשרויות מתקדמות יותר, המאפשרות טיפול אוטומטי המקל על עבודת הבנייה. אם אתם מחפשים כלי עריכה חינמי, התמקדו בגרסה המוצגת כאן, אולם אם אתם מבקשים לרכוש מוצרים מקצועיים יותר, אולי עדיף להתמקד ב-Homesite (שמחירה 99 דולרים) אשר מציעה שפע של אשפים וכלים המקלים על עבודת בניית האתר.

כלי עריכה חינמי נוסף הוא ה- HTML Builder XP. ממשק המשתמש של התוכנה פחות נוח, אולם הוא מאפשר גישה לרוב מאפייני התגים השונים, תכונה הנעדרת מ-AceHTML.

יתרונות: מאפשרת גישה ושליטה מלאה בקוד ה-HTML, ממשק משתמש נוח ויעיל
חסרונות: דורשת התמצאות רבה בכתיבת HTML, אינה מצביעה על שגיאות
שורה תחתונה: בתור כלי חינמי לעריכה טקסטואלית של HTML, הוא בהחלט אחד הטובים

להורדת AceHTML
להורדת Homesite
להורדת HTML Builder XP
 

Jalbum - מוסיפים גלריית תמונות

אלבומים בקלי קלות
 אלבומים בקלי קלות   
למרות שישנם אתרי אלבומים רבים ברשת (כגון Flickr ודומיהם), אנשים רבים בונים בעצמם אתר אישי ומציגים בו לראווה את חייהם. אם גם גם אתם רוצים לבנות גלריית תמונות בקלות יחסית, Jalbum היא בדיוק התוכנה שאתם מחפשים.

באמצעות ממשק קל וידידותי, תוכלו לבחור את הספרייה בה מאוחסנות התמונות המקוריות (מהן תרצו ליצור את האלבום), את התיקייה שבה אתם מעוניינים לשמור את האלבום, ואת העיצוב הויזואלי שלו. לאחר שבחרתם את המאפיינים הללו, תייצר התוכנה את האלבום המבוקש ותשמור אותו בפורמט HTML, אותו תוכלו גם לערוך בעזרת תוכנות העריכה שנסקרו כאן קודם.

יתרונות: ממשק קל, אחרי כמה נסיונות ניתן להפיק תוצאות יפות
חסרונות: לא לכל האלבומים יש תצוגה מקדימה, חלק מהפונקציות מבלבלות את המשתמש
שורה תחתונה: בהחלט שווה הורדה

להורדת Jalbum
 

Good Keywords - מילות המפתח

 
אם בניתם לכם אתר אינטרנט, רוב הסיכויים שתרצו למשוך אליו כמה גולשים, לא? כדי שזה יקרה, עליכם להזין לאתר מילות מפתח מוצלחות כדי שמנועי החיפוש יוכלו למצוא אותו. אך האם באמת יש לכם כוח לחשוב על כל מילות המפתח האפשריות? Good Keywords בהחלט יכולה לחסוך לכם המון עבודה, מאחר והיא עושה (כמעט) הכל - בעצמה.

התוכנה יוצרת למעשה רשימת מילים נרדפות, הקשורות למילים שאתם הגדרתם קודם לכן כמילות המפתח העיקריות של האתר. התוכנה מסוגלת גם ליצור, אם תרצו בזאת כמובן, רשימה של שגיאות כתיב הקרובות למילות המפתח שבחרתן. כך למשל, אם גולש יחפש את המילה photod במקום photos, הוא עדיין יהיה מסוגל להגיע לאתר שלכם.

אחד הכלים היותר נחמדים שמציעה התוכנה הזו היא ה-web page explorer החושף בפניכם את רשימת מילות החיפוש של אתרי אינטרנט קיימים. הקלדת הכתובת של גוגל, לדוגמה, הניבה 26 מילות חיפוש. סריקה דומה לכתובת של נענע העלתה 34 מילות חיפוש.

יתרונות: קוצר מילות חיפוש באופן יעיל מאוד. מאפשר העתקה ל-clipboard
חסרונות: יש לשים לב שלא להתבלגן ולבחור יותר מדי מילות חיפוש
שורה תחתונה: אם אתם רוצים שלא רק הבת של השכנה תגלוש לאתר שלכם, בהחלט ראוי להשתמש במה שיש לתוכנה להציע לכם

להורדת Good Keywords
 

AceFTP - העלאת האתר לשרת

הכי יעיל: סייר החלונות
 הכי יעיל: סייר החלונות   
לאחר שסיימתם לבנות את האתר עצמו, נשאר רק דבר אחד "קטן" שאי אפשר בלעדיו: למצוא שרת באינטרנט שיארח את האתר שלכם. שרת שכזה יכול להיות שרת אירוח בתשלום (יש לא מעט חברות המציעות שירותים כאלה) או, שרת חינמי. רוב האנשים יעדיפו מן הסתם שלא לשלם על מה שהם יכולים לקבל בחינם, אולם יש לזכור כי שירותי האירוח החינמיים די מגבילים את כמות המידע שניתן לאחסן על גבי השרת שלהם, וכי רובם המכריע מציבים פרסומות באתר שלכם, כדי להצדיק את קיומם מבחינה כלכלית (גם כאן, כך מסתבר, אין ארוחות חינם).

ועכשיו לחלק לו חיכיתם: איך מעלים את האתר החדש שלכם לשרת? רבים משירותי האירוח הקיימים כיום ברשת מציעים תוכנות וממשקים ייעודיים עבור העלאת הקבצים לשרת, אולם בהרבה מקרים תתבקשו להעלות את הקבצים הללו באמצעות תוכנת FTP (שמשמעותה: File Transfer Protocol). למשתמשי חלונות XP המשימה פשוטה מתמיד, מאחר שסייר הקבצים הרגיל יכול לשמש ככלי קל ויעיל להעלאת קבצים לשרת. פשוט הקישו את כתובת האינטרנט של שרת ה-FTP בתוך שורת הכתובת, השלימו את פרטי המשתמש והסיסמא בחלון הפופ-אפ שיצוץ (אם מדובר בשרת מאובטח), ואתם בפנים.

למי שעדיין זקוק לתוכנת FTP מסיבה זו או אחרת, נמליץ על AceFTP, שפותחה על ידי אותו בית התוכנה האחראי על עורך ה-AceHTML עליו המלצנו למעלה. תוכנה זו מאפשרת העברת קבצים בין שרתים (מרוחקים או מקומיים) בממשק נהיר ונוח לשימוש.

לאחר שהגדרתם בדיוק רב את כתובת השרת ואת פרטי המשתמש שלכם (פרטים לא נכונים לא ממש יעזרו לכם), תוכלו לעקוב אחר התקדמות העברת הקבצים, הורדה והעלאה של מספר קבצים בו זמנית, חידוש הורדות והעלאות שנקטעו באמצע, צפייה מוקדמת בקבצים ועוד.

יתרונות: ממשק אינטואיטיבי, נוח ללמידה ולשימוש
חסרונות: טופס הגדרת המשתמש אינו נוח
שורה תחתונה: רק אם ממש חייבים, כי בסופו של דבר השימוש בסייר החלונות הרבה יותר נוח

להורדת Ace FTP 3

טיפ לסיום: לאחר שכבר נכנסתם לתוך שרת ה-FTP, חשוב מאוד להקפיד על מבנה הספריות והקבצים שאותם אתם מעלים. אם היררכיית הקבצים תישבר, הרי שקישורים פנימיים בתוך האתר לא יעבדו, וכך - במקום אתר חדש ונוצץ, אתם עלולים לקבל אוסף של תמונות, לינקים שבורים ושפע של דפי שגיאה לא רצויים.
 

הנבחרות שלכם

משתמשים בתוכנה שאי אפשר בלעדיה? רוצים שנמליץ עליה באחת הכתבות? שלחו לנו את התוכנות הנבחרות שלכם, וספרו לנו כיצד הן שיפרו לכם את החיים.

software@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by