ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת: Rome - Barbarian Invasion 

ביקורת: Rome - Barbarian Invasion

 
 
אלעד קפלן, גיימר

חבילת הרחבות חדשה למשחק האסטרגיה המשובח Rome: Total War תביא על האמפריה הרומית המהוללת את חורבנה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
היכונו לפלישה הברברית!
 היכונו לפלישה הברברית!   
'הייתם שם בשביל תקופת הזוהר של רומא, עכשיו בואו לראות אותה קורסת', כתוב על גבי האריזה האדומה של 'הפלישה הברברית'. זה נשמע מפתה... ב-Rome: Total War זכינו לחוות את עלייתה לשלטון של האימפריה הרומאית, וכעת חבילת ההרחבה מציגה את המאורעות המוכתמים בדם שהובילו לימי הביניים החשוכים.

התקופה בה מתרחשת הפלישה הברברית מהווה רקע נהדר למשחק. הפלישה הברברית יוצאת לדרך בשנת 363 לספירה, לאחר מותו של הקיסר ג'וליאן, והתפצלות האימפריה לשניים – האימפריה הרומאית המערבית שבירתה ברומא, והאימפריה הרומאית המזרחית שבירתה בקונסטנטינופול. כבר עברו כ-350 שנה מאז המשחק המקורי, וכעת האימפריה הגדולה נמצאת בדעיכה. העולם כבר לא מה שהיה פעם: העמים מסביב כבר לא מפחדים מרומא הגדולה, הלגיונרים הרומאיים כבר אינם הלוחמים החזקים בעולם, ושבטים של ברברים למודי קרבות נוגסים בגבולותיה של רומא מבלי שזו תוכל להגיב. השאלה היא - האם אנחנו באמת צריכים עוד תוספת לרומא?

הנה מה שאתם רוצים לשמוע: הפלישה הברברית כולל את הקמפיין הטוב ביותר בסדרה עד עתה. כעת כל הלגיונרים האדוקים שבינינו מוזמנים לדהור לחנויות, רכובים על גבי סוסי מלחמה כבדים, ולחטוף את המשחק מהמדפים תוך כדי שיסוף גרונו של המוכר. אבל לפני שאתם יוצאים לדרך, חכו - הפלישה הברברית איננה קנייה הכרחית.
 

מפה אסטרטגית תוססת

האמפריה הרומאית שסועה וקרועה
 האמפריה הרומאית שסועה וקרועה   
בהתאם למגמה שראינו בחבילות ההרחבה למשחקים הקודמים בסדרה, גם הפלישה הברברית מתסיסה את העניינים. בזמן שהמשחק המקורי התמקד בבניית אימפריה חזקה ותכנון פלישות למדינות השכנות, הפלישה הברברית מטשטשת את הגבולות והופכת את העולם למסוכן ומאיים יותר. שבטים ברברים נודדים ברחבי אירופה ומחפשים ערים לשדוד ולהחריב, גנרלים כבר לא נאמנים כפי שהיו פעם, מרידות מקומיות עלולות להפוך למהפכות גדולות. מטרת המשחק כבר אינה רק לכבוש, אלא גם לשרוד. פתאום חשוב לתחזק את הערים גם בתוך הממלכה, לפקח על הגנרלים שמובילים את הצבאות העיקריים, ולחתום על הסכמי שלום עם האויבים המסוכנים. כבר לא בטוח בשום מקום.

זה פועל נהדר. המפה האסטרטגית של המשחק, אשר מתנהלת בתורות, השתנתה על מנת לייצג את התקופה. חשוב מזה, השבטים הברברים פועלים בצורה שונה מהעמים במשחק המקורי. כעת, שבטים ברברים יכולים להתקיים גם מבלי לשלוט בערים. כאשר ישובם האחרון יכבש, השבט יתחיל לנדוד יחד עם כל האוכלוסייה והכסף שניתן לשאת. חלק מהשבטים, כגון ההונים והוונדלים, יתחילו עם צבא ענק איתו יוכלו לנדוד ברחבי אירופה ולהתיישב במקום ובזמן שיחפוץ ליבם.

השבטים הנודדים לא יוכלו לייצר לוחמים חדשים מלבד שכירי חרב שניתן לשכור, אך הם מסוגלים לשדוד ערים בדרך על מנת לצבור זהב. מדובר באפשרות חדשה ואכזרית שמשנה את חוקי המשחק. כעת המטרה היא לא רק לכבוש ערים. לעיתים עדיף להחריב עיר עד עפר, לשחוט את התושבים, לקחת את כל ממונם, לרקוד ריקודי הורה ולחפש מקום טוב יותר להתיישב בו.

מה עדיף – להתישב מיד עם אוכלוסייה גדולה, או להיעזר בעודף הלוחמים על מנת להרוויח זהב? במשחק אחד עם ההונים החרבתי את כל הערים של הגותיים, שנותרו חסרי אונים מול אלפי לוחמי הרכובים שנעו דרך אדמתם. לאחר שהכסף שצברתי הספיק לי, ניצלתי את שארית חיילי על מנת לכבוש עיר רומאית מבוססת ולהפוך אותה לאדמתי. לא עברו שני תורות וההמון הגותי שהגליתי הגיע לדפוק על דלתי, יחד עם כמה אלפי לוחמים חסונים שפעם אכלסו את עריו. גורשתי מהעיר ונאלצתי לחפש בית אחר.
 

המורדים (הרומאים - לא פבלו ולוסיאנה)

מרד! זה יקרה הרבה לרומאים
 מרד! זה יקרה הרבה לרומאים   
מרידות במשחק המקורי הסתכמו לרוב בעיר סוררת והתמרמרות אזורית, אך כעת הבעיות עלולות להתרחב לכל הממלכה, בעיקר אם אתם משחקים עם הרומאים. בנוסף לדירוג רמת הפיקוד, הניהול וההשפעה, כעת יש לכל גנרל גם דירוג נאמנות. בנוסף לחברי בית המלוכה, ניתן לשכור גנרלים נוספים כמו יחידות רגילות, אך גם אלה לא תמיד ישארו נאמנים. גנרל מוצלח בעל יכולות פיקודיות, מנהלתיות או השפעה רחבה עלול לראות את עצמו מועמד טוב יותר מכם לכתר. במקרה כזה האימפריה המפוצלת ממילא עלולה להתפצל עוד יותר, ולהצמיח פלגים חדשים שיתפרקו מהממלכה ויתנהגו כעצמאיים לכל דבר.
 
 
קרבות הלילה נראים נהדר
 קרבות הלילה נראים נהדר   
בנוסף לגנרלים יומרניים, מניעים דתיים הם אחת הסיבות הנפוצות למרידות. בפלישה הברברית הנצרות כבר השיגה דריסת רגל בעולם וההתנצחות עם הדת הפגנית קשה ואכזרית. בנוסף אליהם, זורואסטריזם התבססה כדת הנפוצה באימפריה הסאסנית, והיא לא מעוררת סימפטיה מאף אחת מהדתות האחרות. לכל אחת מהדתות מבנים שונים שניתן לייצר ולכל מושל העדפה דתית משלו. אם המושל, מנהיג הפלג או המבנים בעיר לא יתאימו לרוח התושבים, ייתכן שיווצר חוסר רצון ואפילו עילה למרידה. בעזרת דמויות בעלות השפעה, כנסיות ומקדשים, ניתן להמיר את דתה של האוכלוסייה – השאלה היא אם תספיקו להמיר אותה לפני שהם יגרשו אתכם בכידונים ולפידים.

אם אתם נועזים במיוחד, קחו תחת חסותכם את האימפריה הרומאית המערבית המתפרקת. כבר בתור הראשון של המשחק תמצאו את עצמכם עם מספר ערים מרדניות, שיהפכו תוך זמן קצר לפלג חדש בשם 'המורדים של האימפריה המערבית'. בהנחה כי מדובר בלגיונרים חסונים ולא בכוכבים של טלנובלות ארגנטינאיות, תתקשו לשמור על הסדר.

גם אם תבחרו לשחק עם אחד הפלגים הקלים יותר, תגלו במהרה שהקמפיין החדש קשה יותר מקודמו. באופן כללי, האינטליגנציה המלאכותית מחושבת ותוקפנית יותר, היא תנסה שוב ושוב לתפוס אתכם לא מוכנים. גם כשהכל יהיה לכאורה תחת שליטתכם, אחד השבטים הברברים עלול להיות מוגלה מארצו ולבחור להתחיל את דרכו מחדש דווקא אצלכם. בנוסף לכך, מספר פלגים יופיעו משום מקום במהלך המשחק וישנו את מאזן הכוחות - היו מוכנים להפתעות.
 

קרבות עוצרי נשימה

גם מלחמת המצור מרשימה למדי
 גם מלחמת המצור מרשימה למדי   
הקרבות בפלישה הברברית מדהימים, אפילו יותר מאלה של המשחק המקורי. הגראפיקה עברה שדרוג ואיתה גם האינטליגנציה המלאכותית. התוספת המלהיבה ביותר הן קרבות הלילה. גנרלים מסוימים יוכלו לבחור לתקוף את היריב בשעות החשיכה, יכולת שתעניק להם יתרון קל על פני האויב הלא מיומן. השינוי הוא יותר סמנטי מאשר אסטרטגי, אך האפקט מרשים – כל היחידות ישאו לפידים, חיצים בוערים יעירו את הלילה, וכדורי אש לוהטים ינפצו את חומות היריב. זה נראה נהדר.

כל היחידות בפלישה הברברית חדשות, כך שהאפשרויות הטקטיות רבות. בזמן שהמשחק המקורי התבסס בעיקר על לוחמים רגליים, פרשים מהווים משקל גדול בהרבה בחבילת ההרחבה, במיוחד אם משחקים עם ההונים או הונדלים שמורגלים בלחימה רכובה.

חלק מהיחידות קיבלו יכולות חדשות, הבולטת מביניהן היא האפשרות לשחות. תמו להן ההתגוששויות ההמוניות על הגשרים שחוצים את הנהר – כעת לוחמים מסוימים יוכלו לצלול למים, להגיע לצד השני, ולהפתיע את האויב מאחור. יחידות אחרות יוכלו להתייצב במבנים חדשים, כגון התאספות בצורת קיפוד על מנת להתגונן מפרשים, או התקבצות צמודה של מגנים על מנת ליצור חומה נגד חיצים. הטקטיקנים שבינינו יבלו שעות רבות בהמצאת אסטרטגיות חדשות שישרתו אותם בקרבות.
 

עולם של טרור

חבילה משובחת אך לא הכרחית למי שכבר מאס בסדרה
 חבילה משובחת אך לא הכרחית למי שכבר מאס בסדרה   
הפלישה הברברית תספק לכם חוויות בלתי נדלות. כששיחקתי עם האימפריה הרומאית המזרחית, מצאתי את עצמי משקם בכל כוחי את הממלכה המרוסקת, כשלפתע אחד ממרגלי הבחין בשבט ההונים העצמתי מגיע לגבולותי. בבהלה תחזקתי את ערי הגבול על מנת להדוף את המהלומה, התפתח קרב עקוב מדם שהשאיר אלפי הונים שחוטים מחוץ לחומותיה של קונסטנטינופול. הקרב היה קשה: מאות קשתים הוצבו על החומות על מנת להמטיר כל אויב שיתקרב ו... אהמ... איפה הייתי? אני בטוח שכל משחק יפיק עשרות סיפורי גבורה, העשויים לגרום חבריכם לרגום אתכם באבנים בכל פעם שתגידו את המילים 'ברברים', 'רומא' או 'פסיפלורה' (אם הם מאוד לא אוהבים פסיפלורה).

אבל מספיק להתברבר (חה חה), הפלישה הברברית איננה קניית חובה. אל תבינו אותי לא נכון, מדובר בחבילת הרחבה נהדרת, המעניקה מאות שעות של הנאה. המפתחים יצרו חבילת מלוטשת שמצליחה לשחזר בצורה מצוינת את רוח התקופה. כמעט ואין לי תלונות.

הבעיה היחידה היא שמדובר בקמפיין השישי בסדרה בפחות מ-6 שנים (כולל חבילות ההרחבה), וככל שזה מהנה – זה לא מרגש כמו פעם. Rome: Total War, שהיה המשחק המלא השלישי בסדרה, התקרב לשלמות והציע משחקיות אין-סופית כמעט. הפלישה הברברית לוקח עוד צעד קטן קדימה, מספיק בשביל להפוך אותו לטוב ביותר בסדרה, אך עדיין לא לקנייה הכרחית.

זה כמובן לא צריך להפריע לאף מעריץ של סדרת 'Total War'. מדובר בקניה כדאית ותוספת מצוינת למשחק האסטרטגיה הטוב ביותר אי-פעם, במיוחד לאלה שכבר מיצו את המשחק המקורי ומחפשים אתגר חדש. עוד לא ראיתי כותר אסטרטגיה אחד שהצליח להתעלות על Rome, וחבילת ההרחבה החדשה רק מזכירה לנו - זה כנראה לא יקרה בקרוב.
 
ציון כללי: 8.6
הנאה: 9
קול: 8
גראפיקה: 9
ממשק: 9
קושי: 9

הציון הכללי אינו ממוצע הציונים האחרים
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by