ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אתרי השיתוף הישראליים מחזירים מלחמה 

אתרי השיתוף הישראליים מחזירים מלחמה

 
 
אורי ברקוביץ`

חודשיים לאחר שנסגרו בצו בית המשפט חושפים אתרי השיתוף את קו ההגנה שלהם. פרסום ראשון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חודשיים אחרי שנתבעו והוסרו מן הרשת בהוראת בית המשפט, מחזירים אתרי השיתוף הישראליים מלחמה. הפעם, בניגוד לעבר, לא מדובר רק בהבטחות ובעצומה מקוונת - לראשונה בישראל המלחמה על השיתוף עוברת לפסים משפטיים, ואתרי השיתוף עצמם לא מהססים להשתתף בחגיגה.

על פני 44 עמודים (את המסמך המלא תוכלו להוריד מכאן בפורמט PDF) וכשהוא מיוצג על ידי משרד עורכי הדין יורם ליכטנשטיין, יוצא אתר להלה, מגדולי אתרי השיתוף בישראל, לקרב על קיומו, קרב שתוצאותיו עשויות להכריע את עתיד השיתוף בישראל ואף מעבר לכך.

כתב התגובה הוגש לבית המשפט לקראת הדיון שהיה אמור להתקיים במעמד שני הצדדים ביום רביעי, ונדחה היום למועד שטרם נקבע.
 

רקע

התביעה נגד אתרי השיתוף הוגשה על ידי עורכי הדין שרה וערן פרזנטי המייצגים 27 תובעות מתעשיית הסרטים והמוזיקה ובראשם אלי"ס, הארגון המייצג את תעשיית הסרטים, והפדרציה הישראלית לתקליטים וקלטות. לטענתם, בפעילות של אתרי השיתוף הישראליים יש משום עידוד להפרה של זכויות יוצרים והפרה תורמת של זכויות יוצרים. נוסף על האתרים עצמם הוגשה התביעה באופן גם נגד שני מפעילי האתרים באופן אישי – שי לב ארי, מפעיל ליונטוורק, ואמיר חיים, מפעיל להלה. ככל הידוע, לכל אורך המאבק השניים לא שיתפו פעולה בינהם ופעלו בדרכים שונות ולעיתים מנוגדות. היום התברר כי גם במישור המשפטי בחרו השניים ללכת בדרכים שונות.
 

הקו של להלה: אתרי השיתוף לא עוברים על החוק

בטרם הוגשה התביעה, שלחו נציגי תעשיית הבידור לאתרי השיתוף מכתבי התראה, בעקבותם הסירו חלק מן האתרים את הלינקים הישירים לתוכנת האימיול שהופיעו בהם. האתר הגדול היחידי שהמשיך לפרסם לינקים היה להלה, שמפעילו טען שוב ושוב שאין בהם פסול. בהתאם לכך גם נוסח כתב התגובה שלו ועל פיו אין בסיס לטענה כי אתרי השיתוף פעלו שלא כחוק, כיוון שעצם שיתוף הקבצים אינו עומד בסתירה לחוק הישראלי. לדברי עו"ד יורם ליכטנשטיין, המייצג את מפעיל אתר להלה, "הגולש לא מבצע עבירה, ולא מפר זכויות יוצרים, ואם הוא לא מפר - אז גם האתרים לא מפרים, אם זה תקין לו, אז זה תקין גם לי (לאתר השיתוף - א.ב)".
 
 
 
את הטענה הזו מבסס עו"ד ליכטנשטיין על "סעיף 3ג' לפקודת זכויות היוצרים על פיו שיעתוק או טביעה של קלטת מותרים, אם הדבר נעשה לצרכים פרטיים או ביתיים". לדברי ליכטנשטיין, "סעיף 3ד' לחוק קובע מס של 5% על כל הקלטות הריקות שעוברים לבעלי הזכויות" ולכן, לטענתו, "לא יתכן שייקבע מתן גמול על העתקה אך ההעתקה עצמה תיאסר".
 
טענה מעניינת נוספת של להלה היא שיש לדחות את הניסיון של התובעות לייבא לישראל את פסק הדין בפרשת גרוקסטר. בפסק דין זה, שהתקבל ביוני על ידי בית המשפט העליון בארה"ב, נקבע כי לשירותי השיתוף גרוקסטר וסטרים-קאסט יש "אחריות עקיפה" על השימושים הלא חוקיים שנעשו באמצעותם, ובשל העובדה שלא איפשרו התקנת פילטרים שיסננו את התכנים המפרים והפיקו רווחים על חשבון בעלי הזכויות ביצירות.

"להלכה זו אין כל מקום בארץ", נטען בכתב התגובה, הקובע עוד כי בישראל "עלינו לקבוע מגמות אחרות".
 
הסיבה לכך, לדעת להלה היא כי אם תוחל הלכת גרוקסטר בישראל יווצר מצב מגוחך שבו לא רק אתרי שיתוף הקבצים יימצאו אחראים להפרה של זכויות יוצרים, אלא גם חברות המייצרות הארדיסקים, צורבים ואפילו אתרי תוכן כמו "הארץ".

כדי להמחיש את הדברים מובא בכתב התגובה סיפורו הבידיוני של "יוסי, סטודנט תל אביב העובד כמלצר", בעל מחשב עם מערכת הפעלה חלונות הכוללת נגן מדיה מובנה, שמתחבר לרשת באמצעות בזק ובזק בינלאומי במהירות 5 ג'יגה, מפעיל את האימיול שאת הקישור אליו מצא בקפטן אינטרנט ומוריד באמצעותו את הסרט "הכלה הסורית". באותה מידה, כך נטען, הוא יכול היה למצוא באתר להלה את הקישור לסרט המצוי למעשה "על שרת האימיול שהוא למעשה מחשבו של נחמיה מהצפון". לאחר ההורדה הוא שומר את הסרט על הארדיסק בעל נפח גדול במיוחד של קינגסטון, וצורב אותו באמצעות צורב של HP על דיסק שקנה באופיס דיפו.
 
המסקנה של להלה אם כן היא כי אם תתקבל הלכת גרוקסטר, כל אחד מן הגורמים הנזכרים בסיפור הנ"ל יכולים להיחשב כמפרי זכויות יוצרים. כך למשל בזק ובזק בינלאומי יכולות להיחשב כמפירות כיוון שהן יודעות היטב למה משמשות מהירויות הגלישה הגבוהות שהן מספקות ולא פועלות לחסום את השימושים הללו.
 

הקו של ליונטוורק: אנחנו רק מסקרים

לעומת להלה, הקו שנוקט אתר ליונטוורק, שגם הגיע לאחרונה להסדר עם נציגי תעשיית הבידור על חזרה לאוויר במתכונת מצומצמת, עוסק יותר בחופש הביטוי מאשר בסוגיית הפרת הזכויות. על פי ההסכם, חזר האתר לאוויר ללא סיקורי הסרטים, נושא שנותר במחלוקת בין הצדדים. לטענת שי לב ארי, מפעיל האתר, "פרזנטי אמר שאין כל בעיה עם פעילות האתר כרגע, והמחלוקת היא על סיקורי הסרטים, שלטענת התובעות מסייעים או משדלים להפרה. הגשנו כתב הגנה לפיו סיקורים זה דבר נפוץ בכל אמצעי התקשורת. כל פורטל וכל עיתון עוסק בסיקור של סדרות ואם מדובר במעשים אסורים, אין סיבה שאותן מגבלות לא יחולו גם עליהם". לב ארי, המיוצג על ידי עורך הדין דור חזקיה, מזהיר כי "ברגע שאתה אוסר סיקור של סרטים, אתה מונע את חופש הביטוי ועושה צנזורה על התקשורת והאינטרנט בכללה ולכן אין סיבה לקבל את התנאים שלהם".
 
גוגל-קאש מתוך lionetwork
 גוגל-קאש מתוך lionetwork   
נוסף על הדברים הללו הביע לב ארי גם תרעומת על עצם דחיית הדיון שמאריכה את התקופה הארוכה מממילא שבה האתר לא היה פעיל, מה שפגע בגולשים. "אנחנו מושבתים לגמרי. הקהילה היתה רגילה לקבל את התמיכה ועכשיו זה נדחה, אחרי חודשיים שהם זמן מאוד ממושך", אמר לב ארי.
 
מתוך לה-לה. מקור: גוגל-קאש
 מתוך לה-לה. מקור: גוגל-קאש   
"אנו מנסים להגיע עם אתר להלה לאותו הסדר שאליו הגענו עם ליונטוורק", אומר עו"ד ערן פרזנטי, המייצג את התובעות. במכתב שהועבר היום לעורכי דינה של ליונטוורק כתב פרזנטי כי במפורש כי "שאלת קיומו של אתר זה (ליונטוורק), במתכונת בה הוא פועל היום, אינה עוד במחלוקת".
 
בהודעה שפורסמה באתר ליונטוורק נאמר כי "היום סוף סוף הכירו התובעות בכך שאינן מתנגדות לקיומו ואופן פעולתו של "ליונטוורק" במתכונת בה הוא פועל כיום, כאשר המחלוקת היחידה שנותרה עדיין היא בסוגיית התכנים, משמע סיקורי הסרטים שמופיעים באתר".
 
עו"ד פרזנטי, אתה יכול להסביר לקהל הגולשים המודאגים מה בדיוק הולך לקרות עכשיו?
 
"כעת אנו מנסים להגיע עם אתרי השיתוף להסדר דיוני, על פי אחת ההצעות של השופט. הכוונה היא שאם השאלה היא משפטית ושיש הסכמה על העובדות, מקובל והגיוני לצמצם את המחלקות לדיון אחד ולא לפצל את ההליך וככה להגיע לתוצאה מהירה".
 
ומה יקרה בהמשך?
 
"בית המשפט יחליט אילו צווים, אם בכלל, יישארו. בית המפשט יכול לבטל את הצו, יכול לצמצם אותו, כמו במקרה של ליונטוורק, או להשאיר אותו כמו שהוא".
 
ומה ההימור שלך?
 
"אני מאמין שגם הצו שהוטל על להלה יצומצם, כי כבר הגענו לחלק מהצמצום בהסכמה. אפשר להגיע להסדר על מה שמסכימים, כי אין סיבה שלא להסכים לפעילות שאינה מפירה".
 
אבל אחרי שתסגרו את עניין הצווים, תצטרכו גם לנהל משפט. מה צפוי לנו אז?
 
"אנו נתמקד בשני דברים. קודם כל נשאל מיהם בעלי הזכויות? לדוגמה, אם מדברים על מוסיקה וסרטים אז לא מדברים על משחקים ועל פורנו. במקרה שכזה האתרים יוכלו להפעיל שיקול דעת האם לעשות עם התכנים של הפורנו והמשחקים את מה שבעבר הן עשו עם המוזיקה והסרטים ולהסתכן בתביעות מצד התעשיות הללו".

"אחר כך, נדון האם בכלל צורת הפעולה של האתרים מפירה זכויות יוצרים. אחד יטען שהוא נהנה מהגנות של עיתונאים, אחר יטען שזה נועד לשימוש פרטי, אחד יקרא לזה "סיקור", אחד יקרא לזה "ביקורת", אחר יטען ש"אין לינקים". תישאל גם השאלה "האם האתרים הללו גרמו או עודדו להפרת זכויות יוצרים". במקרה שכזה יש הפרה תורמת, יש עידוד ויש כמובן גם הפרה ישירה. נבדוק האם האתרים הרוויחו מהפעילות שלהם".
 
אם תפסידו, האם נראה לך שתערערו?
 
"אני נוטה להאמין שזה יגיע לבית המשפט העליון. יש פה שאלה משפטית ממדרגה ראשונה והחלטה של בית משפט עליון היא חשובה. אני מאמין שכל צד שיפסיד בתיק, או בחלקו, יערער כי מדובר בסוגיה עקרונית".
 
האם תהיו מוכנים להגיע לפשרה?
 
"אנחנו לא מנהלים הליכים בשביל הכיף. יש מטרה משפטית ליצור תקדימים שיעצרו את שיתוף הקבצים שמפרים את הזכויות של התובעות. היום זה תקליטים וקולנוע, מחר זה משחקים ותוכנות. בעלי הזכויות שלהם המתינו לראות מי יהיה הראשון שינקוט בהליכים ובסופו של דבר שני הגופים שנפגעו הכי הרבה פעלו ראשונים. האפשרות לפשרה תמיד קיימת ואני לא שולל אותה על הסף. אין לנו מדיניות של לא להגיע לפשרה. אם הפשרה תשיג את המטרות של התובעות (תעשיית הבידור) - בהחלט אפשר להגיע לפשרה".
 
אמיר חיים, האם תסכים להגיע עם תעשיית הבידור לפשרה בנוגע להמשך הפעילות של להלה?
 
"הסיכוי לפשרה תמיד קיים. אנחנו תמיד חיפשנו פיתרון אף פעם לא חיפשנו לכסח אף אחד. אנחנו מכבדים את הפעילות העיסקת של חברות התקליטים ומבינים את הצורך שלהם להגן על עצמם, אבל מצד שני אנו מעוניינים גם להגן על חופש המידע, ולהתאים את הטכנולוגיות החדשות לשנת 2005. בכל התחומים יש שינויים מרחיקי לכת ולכן אין סיבה שלא יהיו שינויים מרחיקי לכת גם בזכויות יוצרים".
 
שי לב ארי, האם לדעתך קיים תרחיש לפיו תגיע לפשרה עם פרזנטי לגבי ליונטוורק?
 
"מעולם לא הלכנו ראש בראש ואנחנו תמיד פתוחים לפשרה. אבל בנושא הסיקורים לא נוכל להתפשר ונלך עם זה עד הסוף, מהסיבה שהדבר נעשה בגלוי בכל אמצעי התקשורת".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by