ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת: אוסף משחקי סוניק 

ביקורת: אוסף משחקי סוניק

 
 
רותם לצטר, גיימר

מתגעגעים לימיו הגדולים של סוניק, הקיפוד הכחלחל ששיגע את העולם? ב-Sega יצאו עם אוסף המשחקים הקלאסיים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כותרי 'סוניק' הקלאסיים חוזרים לסיבוב נוסף בפלייסטיישן 2
 כותרי 'סוניק' הקלאסיים חוזרים לסיבוב נוסף בפלייסטיישן 2   
אי שם בעשור השלישי של המאה ה-20 חל מהפך, אולי הגדול ביותר שאי-פעם התרחש, בתעשיית הקולנוע. את מקומו של הסרט האילם תפס הסרט הקולי והמדבר. כתוצאה מהמעבר איבדו שחקנים רבים את מקום עבודתם. הם אומנם עברו מסך, אך הקול הצפצפני או החלש של חלקם גרם לפיטוריהם, והיה הסיבה לכך שלא יכלו להסתגל למדיה החדשה.
 
Sonic the Fighter הוא משחק מכות גרוע למדי
 Sonic the Fighter הוא משחק מכות גרוע למדי   
מהפכה דומה בחשיבותה לתוספת הקול לסרטים התחוללה באמצע שנות התשעים - הפעם בתעשיית הבידור האלקטרוני. זו הייתה מהפכת התלת-מימד, ובעוד שכמה מותגים וותיקים ויריבים מושבעים כגון השרברב מריו דילגו מעל המכשול החדש בקלילות, אחרים פשוט לא הצליחו להסתגל למרות ניסיונות חוזרים ונשנים.

סוניק הקיפוד, היצירה הפופולארית ביותר של חברת סגה הוותיקה, ואחת הדמויות המפורסמות ביותר שאי פעם הנפיקה התעשייה, היה לאחד מאותם משחקים וותיקים שלא הצליחו לעבור היטב לתלת-מימד. אפקט המהירות המדהים, האקשן המותח, עיצוב השלבים המופלא והפלטפורמה החכמה שכל כך אפיינו את משחקי סוניק הקלאסיים, לא הצליחו לעבור בצורה מוצלחת לעידן הפוליגוני.
 

המשחקים הנשכחים של הקיפוד הכחול

Sonic R, משחק המרוצים של הסדרה, דווקא מוצלח ומהנה
 Sonic R, משחק המרוצים של הסדרה, דווקא מוצלח ומהנה   
אכן, מבט קצר על רוב משחקי סוניק שיצאו בשנים האחרונות מצייר תמונה עגומה. Sonic Heroes, Sonic 3D Blast, Sonic Adventures DX, היו כולם תלת מימדיים - ודי גרועים. המיטב שהצליחו לעשות הוא לעורר גלי נוסטלגיה חזקים לעבר, לתקופות בהן הצליח הקיפוד המהיר לרגש גיימרים בכל רחבי העולם.

אנשי סגה שהיו ערים להתקפי הנוסטלגיה, הגיבו במהירות ובשנת 2002 שיחררו לקונסולת המשחק את תקליטור האוסף Sonic Mega Collection, שנחל הצלחה עצומה במכירות. האוסף כלל להיטי דו- מימד ענקיים כמו Sonic the Hedgehog ו- Sonic & Knuckles, שנשארו בדיוק כפי שהיו כאשר יצאו לשוק כעשור לפני כן. עדיין, נותרו מספר משחקים שלא נכנסו לאוסף הראשון. המעריצים דרשו עוד, וסגה נענתה בשנית ומוציאה כעת את האוסף המשלים - Sonic Gems לפלייסטיישן 2 ולגיימקיוב.

האוסף השני, למעט Sonic CD המצוין, מכיל בעיקר את משחקי השוליים של הקיפוד המפורסם: Sonic the Fighters, משחק מכות שהגיע רק לאולמות הארקייד, Sonic R, משחק מרוצים שיצא לקונסולת ה-Sega Saturn, ובנוסף שישה משחקי סוניק שונים שיצאו לקונסולה הניידת החדשנית של סגה, ה-Game Gear.
 
 

עומדים במבחן הזמן - חלקית

משחקי ה-Game Gear עלולים להראות ממש נורא על הטלוויזיה הגדולה שלכם
 משחקי ה-Game Gear עלולים להראות ממש נורא על הטלוויזיה הגדולה שלכם   
Sonic CD הוא המשחק המוצלח ביותר באוסף, ולראייה, הוא היחיד שנשאר מצוין גם בסטנדרטים של ימינו. בנוסף לעיצוב השלבים הגאוני ותחושת המהירות המטורפת, הוסיף Sonic CD מימד חדש לסדרה בדמות המסע בזמן. סוניק יכול לנסוע לגרסאות העבר והעתיד של השלבים השונים, כאשר שינוי השלבים בעבר משפיע על האופן שבו הם נראים בהווה. בפעם הראשונה נוצר משחק סוניק שמעודד את השחקנים לחקור את השלבים ביסודיות, במקום רק לסיים אותם במהירות. החידושים הללו מעניקים לכותר עומק שנדיר למצוא במשחקים מהסוג הזה.

כיוון שיצא במקור עבור קונסולה ה-Sega CD העוצמתית (לזמנה כמובן), הגרפיקה המצוינת ופס הקול המגניב שלו מצליחים גם הם לבלוט לטובה. העובדה שבמשך כל סוף השבוע זמזמתי לי בראש מנגינות מהמשחק, דבר שלא קרה לי כבר הרבה זמן, מעידה על כך שהלחנים הקצביים נשארו טובים יותר מרוב פסי-הקול של משחקי ההווה.
 
מזל שאפשר להקטין את התצוגה וליהנות מהגרפיקה כפי שנועדה להראות
 מזל שאפשר להקטין את התצוגה וליהנות מהגרפיקה כפי שנועדה להראות   
Sonic the Fighters שיצא רק לאולמות הארקייד הוא משחק מכות פשוט, קצר, וגרוע. אפשר לבחור בו דמות אחת מבין 12 דמויות המאכלסות את יקום סוניק כדוגמת טיילס, קנאקלס, אמי וכמובן סוניק עצמו. לכל דמות שמונה מהלכים, רובם זהים למעט כמה שילובים (קומבואים) מרשימים. למרות מגוון התנועות הגדול, יספיקו לכם האגרופים והבעיטות הפשוטות כדי לנצח בקלות את כל הקרבות. הגרפיקה והצליל, שבעבר ייתכן והיו סבירים, נראים מאוד מיושנים כיום. אפשר לומר שדי ברור מדוע הכותר המיותר הזה מעולם לא עזב את מכונות המשחק לטובת הקונסולת הביתיות.

Sonic R שנלקח היישר מקונסולת ה-Sega Saturn האלוהית, הוא משחק מרוצים בו רוב הדמויות אינן משתמשות ברכבים קטנים כדוגמת Mario Kart - אלא פשוט רצים, בשיא המהירות. מטרת המשחק היא כמובן לסיים ראשון מבין ארבעה מתחרים, ולרוץ במהירות בין כל טבעות הענק והמקפצות השונות. כמו כן יש לאסוף כמה שיותר פריטי בונוס שמוחבאים היטב בנקודות סודיות ובקיצורי דרך שונים על גבי מסלול המרוץ. הגרפיקה תלת-מימדית ונראית לא רע, ופס הקול מקורי מאוד וכולל שירי פופ קצביים ומשעשעים. הבעיה העיקרית של Sonic R היא בשליטה המגושמת והגסה, אך מעבר לכך, הוא בהחלט מסוגל לספק כמה שעות של הנאת סוניק טהורה.
 

העותקים הניידים קופצים לביקור

Sonic Gems הוא כותר מומלץ לחובבי סוניק המושבעים, אך איננו מקום טוב להתחיל את האוסף הקלאסי שלכם
 Sonic Gems הוא כותר מומלץ לחובבי סוניק המושבעים, אך איננו מקום טוב להתחיל את האוסף הקלאסי שלכם   
בנוסף לשלושת המשחקים העיקריים, האוסף מכיל שישה משחקי סוניק שיצאו רק על גבי קונסולת ה-Game Gear הניידת. כותרים קטנים ונחמדים כמו Tailes Adventure, Sonic Drift, Sky patrol, ו-Sonic Spinball בהחלט הצליחו לבדר אותי לזמן קצר, אך המשחק הטוב שבחבורה הוא 2Sonic the Hedgehog , משחק שבתור ילד ביליתי איתו שעות ארוכות של הנאה צרופה.

יש בו את כל המאפיינים שהופכים את הסדרה הזו לממכרת כל כך: עיצוב שלבים מטורף, מהירות מסחררת, גרפיקה וצליל מעולים. העובדה שסגה הצליחה להכניס את כל אלו לקונסולה ניידת, ועוד לפני יותר מעשור שנים, מעלה בי הערכה והשתאות רבה. למעשה כל כך נהניתי לשחק בכותר פעם נוספת, עד שבפרץ נוסטלגיה בלתי נשלט עליתי לבוידעם והערתי את קונסולת ה-Game Gear שלי משנתה העמוקה בת 7 השנים, ונזכרתי כמה כיף היא יכולה לספק לי אפילו היום.

במשחקי ה-Game Gear של Sonic Gems נתקלתי בבעיה מרכזית אחת: כאשר הם מקפצים ממסך קטנטן של קונסולה ניידת עתיקה למכשיר הטלוויזיה הגדול והמודרני, הם פשוט לא נראים טוב כמו המקור. מפתחי האוסף השכילו להוסיף אפשרות לשחק בכותרים הללו על מסך מוקטן, בחירה עליה אני ממליץ בחום.

בנוסף למשחקים הרבים, ישנם כמה בונוסים אותם ניתן לפתוח על ידי התקדמות בכותרים השונים, כגון גלריות שמציגות תמונות מתהליך הפיתוח ועיצוב הדמויות, עטיפות, פרסומות מהעיתונות וסרטונים קצרים. הבונוס הגדול ביותר של Sonic Gems הוא ללא ספק האפשרות לפתוח עוד שני משחקי 16-ביט קלאסיים: Vectorman 1 ו-2. למרות שהם לא קשורים ישירות לסוניק, המשחקים הללו מרתקים גם היום בעיקר בזכות קרבות הבוס המצוינים וקטעי הפעולה והפלטפורמה הסוחפים.
 

סוניק: עבר, הווה ועתיד

 
Sonic Gems Collection בהחלט מעלה תחושת נוסטלגיה והערכה לגיבור הקיפודי החביב, אך גם גורם לתהות האם אי-פעם יצליח סוניק לחזור למרכז הבמה של משחקי הוידיאו - והאם יחזור להנפיק לנו משחקים טובים כמו פעם.

בעוד שהשאלה השנייה תאלץ להישאר בינתיים חסרת מענה, הרי שעל הקושיה הראשונה אני דווקא יכול לענות, כיוון שסגה מתכננת למותג המפורסם שלה קאמבק מושקע במיוחד. Shadow The Hedgehog החדש, שיצא בקרוב לקונסולות המשחק המודרניות, יציג לנו קיפוד אלים ואפל במשחקיות שמזכירה יותר את סדרת Ratchet & Clank מאשר את סוניק הקלאסי. אם זה לא מספיק, בתערוכת E3 האחרונה הציגה לנו סגה את סוניק של דור הקונסולת הבא. מיותר לציין כי סרטוני ההדגמה היו לא פחות ממדהימים, ואני מלא תקווה לגבי עתיד הסדרה.

מה עושים בינתיים? משחקים בכותרים הקלאסיים, כמובן. אם אתם מחפשים אוסף משחקי סוניק מקיף ומהנה, אני ממליץ דווקא על Mega Collection הישן יותר. האוסף הנוכחי, לעומת זאת, מיועד בעיקר למעריצים מושבעים, חובבי נוסטלגיה, אספני משחקים כפייתיים או בקיצור - אנשים כמוני.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by