ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
יפני כמו מרלון ברנדו 

יפני כמו מרלון ברנדו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האיש הזה הוא אוקיאנוס של רגש טהור, מלא תשוקות נסתרות וגעגועים וערגה בלתי נשלטת. ברנדו בצילומי הסרט
 האיש הזה הוא אוקיאנוס של רגש טהור, מלא תשוקות נסתרות וגעגועים וערגה בלתי נשלטת. ברנדו בצילומי הסרט   

הביקורות יצאו מגידרן אז, ב1956-, לשבח את משחקו של ברנדו בתפקיד סאקיני - המתרגם היפני שאיכשהו מצליח לגשר בין קצין אמריקאי הממונה על חינוכו מחדש של כפר יפני בתום מלחמת העולם השניה (גלן פורד הנהדר), לבין תושבי הכפר הפשוטים ואוהבי החיים.

וברנדו, אכן, מגיש כאן הופעה מרנינה. אלא שהדבר האחרון שאפשר להגיד עליו שהוא יפני אמין: שימו לב לשפת הגוף המוזרה שלו, לפאוזות הלא הגיוניות שלו, להתפרצות הרגש המתחבאת מאחורי החיוך היפני המודבק. ברנדו הוא ברנדו הוא ברנדו, ואין אף יפני בעולם שמתנהג כמו ברנדו.

למעשה, אין אף אדם בעולם שמתנהג כך. האיש הזה הוא אוקיאנוס של רגש טהור, מלא תשוקות נסתרות וגעגועים וערגה בלתי נשלטת, מלא עוצמה רגשית עד כדי כך ששפת הגוף הפכה כבר מזמן להיות משהו בלתי נתפס, משהו שאינו קשור כלל לדמות שהוא מגלם.

כאן הוא מגלם את סאקיני, איש פשוט מכפר באוקינאווה, שידיעת האנגלית הבסיסית שלו הקפיצה אותו לתפקיד המתורגמן הרשמי של הקצין האמריקאי. מלחמת העולם השניה זה עתה הסתיימה, והצבא האמריקאי ממנה את גלן פורד - שחקן חכם ורגיש בהופעה קומית מושלמת, מלאת חן - לחנך מחדש את אנשי הכפר הבורים, וללמדם פרק בהלכות דמוקרטיה, קפיטליזם, והדרך האמריקאית.
 

אנשי הכפר הם אנשים פשוטים ועצלנים, שמלמדים את הקפטן הנמרץ פרק בשלווה מזרחית המקבלת את הכל (עוד שטות אמריקאית - אוקינאווה הוא אי של דייגים קשי יום, ואם יש תכונת אופי שאי אפשר להדביק ליפנים זו עצלנות).

ברנדו ראה את המחזה על הבמה, וביקש ממכריו ב-אמ.ג`י.אמ. לקנות את הזכויות. הם קנו, מתוך הנחה שירצה לשחק בתפקיד הקפטן האמריקאי, אבל הוא התעקש לשחק את תפקיד סאקיני. אחרי ההקרנה הראשונה בה נכח, אמר: "חבל, קיוויתי שמשהו מהקסם של המחזה יעבור לסרט".

ברנדו, אולי, היה מאוכזב, אבל הסרט הפך ללהיט ובצדק: זוהי קומדיה מענגת, מלאה רגעי קסם ומשפטים שנשארים לנצח. השילוב בינו לבין גלן פורד מושלם, ועל משחקו שלו אין אלא לומר: טוב, אז הוא לא יודע לעשות יפני - אבל מי רוצה לראות חיקויים עדתיים כשיש לך את ברנדו בשיא כושרו?

בית התה של ירח אוגוסט; שני, TCM 17:00
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by