ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ויהי גוגל 

ויהי גוגל

 
 
ג`ורג` קולוני

ג'ורג' קולוני, מנכ"ל חברת המחקר פורסטר, קובע: גוגל הולכת להפוך את העולם. על חשבון מיקרוסופט, כמובן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בשנה שעבר כתבתי שגוגל עתידה לקמול ולהיעלם. אמרתי שהעובדה שבתחום החיפוש אין דביקות (stickiness), בשילוב עם תחרות הולכת וגוברת מצד מיקרוסופט ויאהו, וכן השתנותה המתמדת של האינטרנט, תביא להיחלשותה ודעיכתה של החברה.

טעיתי.

אבל זה לא היה מהסיבות שאתם סבורים שבגללן טעיתי. אתם קוראים כיום בכל מגזין עסקי הקיים על פני כדור הארץ בדבר מעמדה המוביל של גוגל בתחום הפרסום באינטרנט, על שוויה המתקרב בצעדי ענק ל-100 מיליארד דולר, על כל האנשים המבריקים המצטרפים לחברה, על ביצועיה הפיננסיים החזקים של החברה, ועל כמה סרגיי ולארי הם אנשים חכמים.

כל אלה עובדות נכונות. אבל אף אחת מהסיבות המסורתיות והברורות הללו, לא מצליחה לתאר בצורה הולמת את חשיבותה של גוגל. אקח את הסיכון שדבריי יישמעו דרמטיים ביותר, ואומר כי אני מאמין שגוגל עתידה לחולל מהפכה של ממש בתחום התוכנה העסקית.
 
רובנו משתמשים בשני סוגים של תוכנת מחשב: 1) תוכניות מחשב (programs) כגון מעבד התמלילים Word של מיקרוסופט, או תוכנות פיננסיות של אורקל, וכן 2) קובצי אינטרנט (web files) כגון האינטרה-נט הארגוני, או אמאזון. אתה יכול לבצע משימות רבות בעזרת תוכניות מחשב, משום שהן ניתנות להרצה; הן כוללות מיליוני שורות של קוד מחשב, אשר מאפשרות לך למתוח קו תחתי מתחת למלים, לחשב רווחים והפסדים של העסק, לבדוק איות למכתב חדש שכתבת, וכדומה. אתה משלם עבור תוכנות מחשב – ובכך נדמה לך שאתה נמנע מהעלויות הגבוהות של כתיבת כל שורות הקוד הללו בעצמך.

בהשוואה לכך, קובצי האינטרנט בהם אנו משתמשים דומים למסמכים. כאשר אתה מקליק על קישור המוביל לאתר כלשהו, השרת הנמצא באתר זה שולח לך דפים של מידע. קובצי אינטרנט הם לרוב סטטיים – הם יכולים לעשות מעט מאוד, בהשוואה לתוכניות מחשב. הפונקציות המעטות שלהם (לחיצים לצורך ביצוע קניה או חיפוש) אינן רצות על גבי המחשב שלך – השרת שאליו אתה מחובר עושה את מרבית העבודה.

אז עד כאן הדברים ברורים למדי: תוכניות מחשב יכולות לעשות דברים; קובצי אינטרנט הם מסמכים סטטיים. וכאן בדיוק מתחיל הסיפור להסתבך.
 
פורסטר צפתה כבר לפני זמן מה, כי קובצי האינטרנט יוחלפו על-ידי תוכניות – אנחנו קוראים לזה Executable Internet (או X-Internet, בקיצור). בעתיד, כאשר תקליק על אתר האינטרנט של הבנק שלך, השרתים יורידו תוכנה אל המחשב שלך, ולא דפים סטטיים. ברגע שהתוכנה הזו תותקן, אתה תהיה מסוגל "לשוחח" עם הבנק שלך, להריץ מודלים פיננסיים, לנתח את השווי הכלכלי שלך – לעשות הרבה יותר ממה שיכולת לעשות עם דפי האינטרנט הישנים.

גוגל תהיה החברה אשר תוביל את המהפכה הזו. היא כותבת כבר כיום תוכניות כגון הסרגל שלה (Toolbar) או מנוע החיפוש השולחני (Desktop Search) אשר רצות על גבי המחשב שלך, אולם תוכניות אלה מטשטשות את קו הגבול המפריד בין המחשב האישי לבין האינטרנט. ומדובר בתוכניות מאוד חזקות. נסו אותן. חפשו בתוך Outlook של מיקרוסופט אחר אימייל שקיבלתם מחבר – מציאת האימייל הזה לקחה לי 21 שניות. לאחר מכן נסו לעשות את אותו החיפוש בעזרת מנוע החיפוש השולחני של גוגל: 5 שניות.

גוגל גם מובילה מהפכת תמחור. התוכניות של גוגל ניתנות בחינם, וממומנות באמצעות פרסום וסינדיקטים. זהו צעד מזהיר, נבואי. אני צופה עולם שבו אפילו אפליקציות עסקיות כגון תוכנות פיננסים, ERP ושרשרת אספקה ימומנו באמצעות פרסום.

אז הנה לפניכם התכנון העתידי של גוגל:
1) להיות בעלת החיפוש הטוב ביותר;
2) להקיף יותר שטחים בהם ניתן לחפש מאשר כל אחד אחר בעולם, באמצעות דיגיטציה של ספריות אוניברסיטאיות, תצלומים של כדור הארץ, מפות ועוד;
3) למשוך יותר ויותר פרסום וסינדיקטים; כאשר כל אלה יאפשרו לחברה לתת בחינם את כל התוכנות שלה.
4) לשנות את החוקים ואת המודל הכלכלי לפיהם פועלים עסקי התוכנה, ולהגדיר את העתיד באמצעות העבודה החלוצית שהיא מבצעת בתחום ה-X-Internet.
 
 
איור: תום טרגר
 איור: תום טרגר   
המשמעות של זה, מס' 1: מומלץ לארגונים גדולים להתקין את תוכניות האינטרנט הניתנות להרצה של גוגל, על גבי המחשבים השולחניים שלהם. תוכנת החיפוש השולחני (Desktop Search), תוכנת סרגל הכלים (Toolbar) ותוכנת המפות (Maps) של גוגל ישפרו את יעילות העבודה. בנוסף, צעד זה יכין את אגף מערכות המידע בארגון לקראת עולם שבו תוכנות אינטרנט חופשיות יתחילו לשגשג. אנשי מערכות המידע ילמדו כיצד לשלב בין התוכניות של גוגל לבין ממשקים של אפליקציות, ליצירת חוויות web עשירות.

המשמעות של זה, מס' 2: ייתכן שמחיר המניה של גוגל אינו מטורף. כאשר אתה מבצע מהפכה בתעשייה שלמה, השנים הטובות שלך כחברה הן בדרך כלל בעתיד.

המשמעות של זה, מס' 3: כדאי למערכת ההפעלה 'ויסטה' (לשעבר לונגהורן) של מיקרוסופט להיות פנטסטית, וכדאי למיקרוסופט שתהיה מסוגלת לחדש את התרבות שלה, של אספקת חדשנות.
חזרה לחלוקת אופציות ומניות עשויה להיות התחנה הראשונה במסע זה – בתור דרך למשוך בחזרה את האנשים הטובים והמבריקים ביותר. אני מעריך שמיקרוסופט, תחת התקפה מצד תוכנה הממומנת-בפרסום (וכן גורמים אחרים כגון הקוד הפתוח), תיפגע בשנים הקרובות ברווחי הנטו שלה העומדים על שיעור של 25 אחוז, ואשר מעניק לה את מעמד המונופול שלה; מיקרוסופט, להערכתי, תיאלץ להסתפק ברווחי נטו בשיעור של 13-15 אחוז (שהם עדיין אסטרונומיים, בהשוואה לרווחים שמציגים רוב הארגונים הגדולים בעולם).
 
המשמעות של זה, מס' 4: הגעתן של תוכניות האינטרנט משנה באופן יסודי את עולם התוכנה והאינטרנט. מיקרוסופט היא מפסידה מובהקת כתוצאה מכך. הארכיטקטורות הסגורות והריכוזיות של אורקל וסאפ יזכו בחמש השנים הקרובות בתחרות חדשה בסגנון של salesforce.com – תחרות אשר תקרא תיגר על מעמדם. אמאזון, אמריקה און-ליין, eBay ויאהו יהיו תקועות עם חוויות אינטרנט מיושנות המבוססות על דפי אינטרנט – שאינן קלות, מהירות וניתנות לשינוי כמו חוויות המבוססות על תוכניות אינטרנט הניתנות להרצה. זוהי הסיבה בגללה גוגל עשויה להיות כה מסוכנת לאחיותיה, חברות האינטרנט – היא יודעת כיצד לתכנת, והן לא.

במהלך השנה החולפת, גוגל הוכיחה לי שהיא הרבה מעבר להיותה רק חברת חיפוש נהדרת. היא יכולה לקפוץ לתוך המשחק של עולם התוכנות – ולשחק במשחק זה תחת סדרה חדשה לגמרי של חוקים: תוכניות אינטרנט ניתנות להרצה, המחולקות בחינם. אלא אם לארי וסרגיי יאבדו מיקוד, והחזון של החברה יתגלגל ויהפוך לסדרה של פרויקטים נחמדים אך איזוטריים – גוגל עומדת לשנות את העולם.
 
ג'ורג' קולוני הוא מייסד חברת המחקר הבינלאומית פורסטר ריסרץ', ומכהן כמנכ"ל החברה וכיו"ר מועצת המנהלים שלה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by