ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך הגיבוי הגדול 

מדריך הגיבוי הגדול

 
 
המומחה

לפני שיהיה מאוחר מדי: כך תגבו את כל מה שחשוב במחשב שלכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חוקי מרפי אומרים שאם משהו יכול להשתבש – הוא ישתבש. עוד אמירה מוכרת טוענת שאיש פיקח יודע לצאת ממצבים שאיש חכם לא נכנס אליהם. אני לא האמנתי לשניהם עד שנשרף לי יום אחד ההארדיסק.

אין דבר יותר מרגיז מלגלות שכל המסמכים שייצרתי במשך שנים וכל המוזיקה שאגרתי בעמל רב נעלמו בלי שוב בגלל חוסר תשומת לב.

אם יש אמת כלשהי במדעי הסטטיסטיקה - סביר להניח שזה יקרה גם לכם. מצד שני, מעט מאוד משתמשי מחשב עורכים גיבוי קבוע למחשב שלכם. בין הסיבות הנפוצות תמצאו עצלנות, חוסר חשק ובעיקר "לי זה לא יקרה".

ובכן - הכתבה שלפניכם היא הזדמנות טובה לצאת ממעגל האימה.

הדרכים לביצוע גיבוי הינן רבות ומגוונות. הן מתחילות בצורה הפשוטה ביותר – להעתיק את הקבצים החשובים לכונן אחר ומסתיימות בתוכנות שעולות מעל 100$. גם צורת הגיבוי יכולה לנוע בין קבצים בודדים אל תיקיות שלמות ואפילו יצירת העתק מושלם של הכונן שלכם. כמה לגבות ואיך? השאלה היחידה היא כמה שווה השקט הנפשי שלכם.
 

הדרך הפשוטה – שימוש בתוכנת כיווץ

 
לאחר התקנה של תוכנת דחיסה כגון WinZip או WinRar יתווספו אופציות דחיסה מהירות אל תפריטי הקבצים שלכם. לחיצת קליק ימני על שם תקיה תציג שלל פעולות אשר ניתן לבצע עליה.
 
על מנת ליצור גיבוי מהיר של תיקיה כולל תת התיקיות שלה כל שעליכם לעשות מסתכם במציאת התיקיה, קליק ימני ובחירה ב Add to "XXX.zip". לאחר מספר דקות עבודה (תלוי בנפח התיקיה), יתקבל על מחשבכם קובץ מכווץ המכיל את כל התיקיות והקבצים אותם בחרתם. עכשיו, כל שנותר לעשות יהיה להעתיק את הקובץ הזה לכונן אחר, או לצרוב אותו.
 
 

רכיב הגיבוי של חלונות

 
אין הרבה דברים טובים שאני יכול לזקוף לטובת מיקרוסופט. כלי הגיבוי של חלונות בהחלט יוצא מן הכלל. הוא מאפשר גיבוי של תיקיות, כוננים, מידע של המערכת ועוד, ומאפשר תיזמון משימת גיבוי תקופתית. כך, לאחר תהליך קצר, תוכלו ליצור פקודת גיבוי אוטומאטית שתפעל פעם בשבוע, חודש או שנה על פי בחירתכם.

לצורך כך גשו בתפריט התוכנות אל תיקיית עזרים (Accessories) ושם אל כלי מערכת (Aystem tools) והפעילו את תוכנת הגיבוי (Backup). לא מוצאים את תוכנת הגיבוי? הפיתרון נמצא כאן.
המסך הראשון שיתגלה אל מול עיניכם הינו מסך האשף.
 
 
מסך זה מאפשר להגדיר גיבוי בצורה מהירה, אך מונע גישה לאופציות מתקדמות יותר. לכן, לחצו על הקישור למצב מתקדם (Advanced mode) ויתקבל המסך הבא:
 
 
במסך הזה נלחץ על כפתור הגיבוי (Backup) ושוב יפתח בפנינו אשף גיבוי. אשף זה הוא אשף יעודי לפעולת הגיבוי ולכן הוא יתאים לעבודתנו. לאחר שנקרא את מסך הפתיחה נלחץ על הבא (Next) ונתחיל להגדיר את הגיבוי שלנו.
 
 
במסך הראשון מוצגות בפנינו שלוש אפשרויות לגיבוי. הראשונה היא גיבוי מלא, כלומר כל המידע המצוי על הכוננים הקשיחים שלנו יגובה במלואו. גיבוי שכזה עלול לקחת זמן רב ולתפוס נפח אדיר מהכונן הקשיח. האופציה השניה, המומלצת, תאפשר לנו לבחור את המידע אותו נרצה לגבות. האופציה השלישית מדברת על גיבוי של קבצי מערכת ובה מומלץ להשתמש לפני ביצוע של שינויים במערכת כגון עריכה ברג'יסטרי ושימוש בתוכנות סקינים למיניהן.

לאחר שבחרתם את סוג הגיבוי, נמשיך אל השלב הבא. לצורך ההסבר בחרתי באפשרות השניה ולכן המסך שיתקבל יהיה מסך התיקיות שלי אשר ממנו אוכל לבחור איזה תיקיות ברצוני לגבות.
 
 
העבודה במסך מתבצעת על התיקיות בצידו השמאלי של החלון. לחיצה על פלוס תציג בפנינו את תתי התיקיות. סימון של תיקיה יבחר אותה ואת כל תתי התיקיות שלה. נבחר את התיקיות שברצוננו לגבות ונמשיך הלאה.
 
 
השלב הבא יהיה בחירת מיקום הגיבוי. ברירת המחדל של התוכנה הינה גיבוי לכונן הדיסקטים. היות ונפח הדיסקטים, כידוע, הוא נמוך מאוד, פונקציה זו אינה רלוונטית. לכן נאלץ לבחור במיקום אחר על ידי לחיצה על כפתור חפש... (Browse). רצוי לבחור בדיסק קשיח שונה, או בצורת הדיסקים. לאחר בחירת המיקום ושם הקובץ לגיבוי יופיע בפנינו מסך סיכום המפרט את כל תהליך הגיבוי אותו הגדרנו עד עתה.
 
 
אם ברצוננו לעשות גיבוי יחיד עכשיו, כל שעלינו לעשות יהיה ללחוץ על כפתור סיום (Finish) והמחשב יתחיל בפעולת הגיבוי. לעומת זאת, אם ברצוננו לבצע גיבוי מחזורי או לשנות חלק מההגדרות נלחץ על מתקדם (Advanced).
 
 
השלב הראשון יהיה בחירה בסוג הגיבוי, רכיב הגיבוי של חלונות מספק מספר צורות גיבוי:
רגיל (Normal) – כל הקבצים יגובו ויסומנו עבור המערכת כמגובים.
העתקה (Copy) – כל הקבצים יגובו, אך המערכת לא תסמן אותם כמגובים.
אינקרימנטאלי (Incremental) – גיבוי של קבצים ששונו מאז הגיבוי האחרון וסימונם כמגובים
דיפרנצאילי (Deferential) – גיבוי של קבצים ששונו מאז הגיבוי האחרון אך ללא סימון כמגובים.
יומי (Daily) – מגבה אך ורק את הקבצים ששונו באותו היום.

האופציה המומלצת הינה גיבוי אינקרימנטלי, שכן אנו מבצעים גיבוי מחזורי וברצוננו לקצר ככל האפשר את זמן הגיבוי – הגיבוי הראשוני יהיה ארוך וכל הבאים יכללו רק את מה שהשתנה.
 
 
בשלב זה נוכל לשנות הגדרות עבור מספר פונקציות. ראשית, נוכל לבקש מהמחשב לוודא את תקינות קובץ הגיבוי לאחר יצירתו. סימון של פונקציה זו תבטיח שאכן הגיבוי עבר בהצלחה ולא נותרנו עם קובץ גיבוי אשר לא נוכל לשחזרו – אבל הפעולה מאריכה במעט את זמן הגיבוי. למרות זאת היא מומלצת משום שאם לא נגלה תקלות בגיבוי עכשיו, כשאכן נגלה אותן זה יהיה מאד מאוחר מדי.

הפונקציה השניה מתייחסת לדחיסת נתונים על מנת להקטין את גודל קובץ הגיבוי, פונקציה זו עלולה להיות לא זמינה בחלק ניכר מהמחשבים.
הפונקציה האחרונה, באם היא איננה מסויימת, תאפשר לתוכנה לגבות קבצים גם אם המערכת כותבת אליהם. סימון הפונקציה תבטל את האפשרות הזו.
 
 
המסך הבא מציע שתי אפשרויות לכתיבת הקובץ. האפשרות הראשונה – מדברת על הוספה לקובץ הקיים בעוד השניה מדברת על מחיקה של הקובץ הקיים וכתיבה של קובץ חדש. כאמור, על מנת לחסוך בזמן הגיבוי נבחר באפשרות הראשונה ובכך נמנע מתהליך גיבוי ארוך ומייגע.
 
 
בשלב הזה נוכל לתזמן את פעולת הגיבוי. בין אם אנחנו מבצעים גיבוי חד פעמי או גיבוי מחזורי, הזמן האידיאלי לביצוע הגיבוי הינו בזמן שהמחשב אינו פעיל כגון שעות הלילה המאוחרות או שעות העבודה\לימודים. לצורך הגדרת זמן הגיבוי יש לסמן את הפונקציה מאוחר יותר (Later) ולאחר מכן ללחוץ על הכפתור הגדרת זמנים (Set schedule).
 
במסך שיפתח נוכל להגדיר משימה קבועה לחלונות אשר תבוצע באופן אוטומאטי לפי ההגדרה שלנו. נגדיר את תדירות הגיבוי כרצוננו (שבועי, חודשי וכדומה) ולאחר מכן נמשיך להגדרות נוספות כגון היום בשבוע שבו יתבצע הגיבוי או השעה אשר בה הוא יתחיל. קביעת לוח הזמנים מאפשר גם צורת עבודה עבור פרנואידים אשר נקראת Idle ומעדכנת את קובץ הגיבוי בכל פעם שאתם לא נוגעים במחשב מעל זמן מוגדר מראש. לאחר לחיצה על אישור תבקש מכם חלונות את שם המשתמש וסיסמתו. חשיבות של מצב זה נועדה לכך שבמקרה ומשתמש אחר עובד על המחשב בזמן הגיבוי, עדיין תוכל חלונות לבצע את הגיבוי כהלכתו.

לאחר אישור שלב יצירת לוח הזמנים לגיבוי נקבל שוב מסך המפרט את תהליך הגיבוי. עברו עליו בעיון וודאו כי כל ההגדרות אכן נעשו לפי רצונכם. לסיום לחצו על כפתור סיים (Finish) ובזה תם התהליך.

מעתה ועד שתגדירו למחשב להפסיק את התהליך יתבצע הגיבוי בצורה אוטומאטית ביום ובשעה שהוגדרו מבלי התערבותכם.
 

תוכנות נוספות

מבחר תוכנות הגיבוי בשוק הוא כמעט אינסופי. כל תוכנה בפני עצמה מציגה שלל פונקציות יחודיות אך בשורה התחתונה כולן עושות את אותה העבודה ורובן אפילו גובות כסף על כך.

Symantec Ghost – תוכנת הגוסט היא אחת התוכנות הנפוצות והמוכרות בשוק לביצוע גיבוי. התוכנה מאפשרת לגבות כונן שלם, על מחיצותיו וקבציו ואפילו לשחזרן לאחר מכן באמצעות ממשק פשוט. היתרונות שבה הן האפשרות לשכפל כונן שלם, במדוייק והאפשרות לפרוס את ההעתק על פני כונן שאפילו עוד לא עבר פירמוט. מדריך שימוש בגוסט ניתן למצוא פה. מחיר: 70$

Nero Backitup – כאשר אומרים נירו, הקישור המידי הינו לצריבה, שכן זו אחת מתוכנות הצריבה הנפוצות ביותר. סביר להניח שאם רכשתם צורב בשנים האחרונות, קיבלתם אותה בתור בונוס. בתוך החבילה הזו של נירו ניתן למצוא תוכנת גיבוי בשם Backitup אשר מאפשרת גיבוי ברמות שונות של הכונן הקשיח ואף הגדרת תזמון אוטומאטיות. מחיר: 60$

Paragon drive backup 7.0 – התוכנה המוכרת ביותר של חברת פאראגון הינה פרטיטישן מאגיק אשר נועדה לביצוע חלוקה של הדיסק למחיצות. תוכנה זו, יודעת לבצע גיבוי מלא של הכונן הקשיח ובנוסף לכך גם חלוקה למחיצות. המחיר: 150$
 

לאיפה מגבים

 
אם בחרתם האפשרות של גיבוי מלא, אוטומטי ותקופתי המיקום המומלץ לגיבוי הוא דיסק נפרד (לא מחיצה נפרדת באותו דיסק אלא דיסק פיזי שונה), כך הגיבוי יהיה מהיר ויעיל.

גיבויים של פרטים חשובים במיוחד רצוי לשמור בדיסקים. אם יש לכם צורב DVD אתם מסודרים. אם לא – ובכן – הכינו כמות מספיקה של תקליטורים.

בעבר היו נפוצים התקני הגיבוי, כגון כונני ה-ZIP. כיום דחקו צורבי ה-DVD את כונני ה-ZIP כאמצעי הגיבוי החסכוני והמהיר.
 

מספר נקודות חשובות

סוף מעשה במחשבה תחילה - גיבוי של סיפריה שנפחה 5 ג'יגה לא יכול להתבצע אל תוך מחיצה שגודלה 2 ג'יגה. שימו לב שהנפח הפנוי במחיצה אליה אתם מגבים גדול מנפח הגיבוי עצמו.

הקפידו לשמור את הגיבוי במיקום שונה מהכונן אותו אתם מגבים. תפקיד הגיבוי הוא לשחזר את הנתונים שלכם במקרה של אובדנם על הדיסק המקורי. אם שמרתם את קובץ הגיבוי באותה מחיצה בה נמצאים הנתונים שלכם – גם קובץ הגיבוי יאבד לבלי שוב.
 

סוף דבר

אי אפשר להמעיט בחשיבות הגיבוי, אך למרות זאת חלק ניכר מאיתנו אכן עושה כך. ההזנחה הזו, כמה שהיא אולי נראית טיפשית ולא חשובה, עלולה לעלות לאחר מכן בשעות רבות של תסכול ועצבים. בקיצור: אל תוותרו לעצמכם.

בהצלחה!
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by