ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מחשבים את קיצם לאחור 

מחשבים את קיצם לאחור

 
 
רן יניב הרטשטיין

ביל גייטס הכריז השבוע על חלונות ואופיס מקוונים. האם זו הבשורה שתציל את מיקרוסופט? רן יניב בטוח שלא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חלונות LIVE
 חלונות LIVE   
אומרים על ביל גייטס שהוא אסטרטג מחונן. אומרים עליו שהוא מהמר על גורל החברה שלו, ותמיד זוכה. אומרים על מיקרוסופט שיש לה את מחלקת המחקר הגדולה והטובה ביותר בתעשייה, ואומרים עליה שהיא בלתי מנוצחת. אז אומרים.

בואו ננסה את זה מנקודת מבט אחרת. ביל גייטס לא מקבל החלטות שלא השתלמו כבר במיליוני דולרים לחברות אחרות. מיקרוסופט לא יוצרת שווקים חדשים, אלא תוקפת באגרסיביות שווקים צעירים. מיקרוסופט אולי חוקרת אופקים טכנולוגיים חדשים, אבל היא רק מיישמת מהפכות טכנולוגיות שפותחו במקום אחר. מיקרוסופט אינה בלתי מנוצחת, למעשה היא מובסת באופן עקבי כמעט מדי יום.

רוצים הוכחות? בואו נעיף מבט באחת ההכרזות האחרונות של מיקרוסופט, חלונות/אופיס Live.
 

הבית תמיד זוכה

גייטס מכריז על הדבר הבא (צילום: מייקל ארינגטון, TechCrunch.com)
 גייטס מכריז על הדבר הבא (צילום: מייקל ארינגטון, TechCrunch.com)    
חלונות Live היא לא גרסה מקוונת של שולחן העבודה שלכם. אין שם כפתור שכתוב עליו "התחל" וגם אי אפשר להדביק תמונה של הכלב שלכם על הרקע. חלונות Live, נכון לעכשיו, היא פשוט גרסה מופשטת ומוחלשת של My Yahoo, של Google Personalized Homepage, של Netvibes ושל מגוון אתרים אחרים מהסגנון הזה. יש שם שורת חיפוש (במנוע החיפוש הנחות של MSN, כמובן), קורא RSS, תחזית מזג אוויר, ואפשר לראות אם מגיעות הודעות חדשות לתיבת הדואר (רק בהוטמייל, כמובן). ההבדל העיקרי בין חלונות Live לכל האתרים הנ"ל הוא הממשק המתקדם ליצירת גאדג'טים - רכיבי תוכנה קטנטנים שיושבים בעמוד חלונות Live שלכם, אוספים נתונים מכל מיני מקומות, ומציגים אותם בכל מיני דרכים מקוריות.

יש למיקרוסופט תוכניות גדולות עבור חלונות Live, בזה אין ספק בכלל. בעמוד Live Ideas יש רשימה של כל אתרי ה-Live שנמצאים בפיתוח, בפורמט שמזכיר מאוד את המעבדות של גוגל, שם מופיעים כל הפרוייקטים הניסיוניים של ענקית החיפוש. רוב האתרים ב-Live Ideas נמצאים עדיין בגרסת בטה סגורה עם רשימת המתנה ארוכה, במיטב האופנה של יישומי רשת מתוקשרים היטב מהשנה האחרונה (עוד טרנד שהתחילה גוגל). יש שם תוכנת דואר חדשה, שמזכירה את תוכנת הדואר שיאהו רכשה לפני שנה וגם מפעילה עכשיו בגרסת נסיון, יש אתר לאחסון סימניות, בסגנון del.icio.us, ועוד אתר שמפעיל אנטי וירוס ומסיר רוגלות.

גם באופיס Live אין ממש גרסה מקוונת של אופיס. אין וורד או אקסל, או אף אחת מהתוכנות האחרות שהמושג "אופיס" מתקשר אליהן. למעשה, קצת קשה להגיד עכשיו מה בדיוק כן יש באופיס Live, מכיוון שהאתר עצמו רק צפוי לעלות לאוויר בשנה הבאה. מדברים שם על מגוון כלים שיקלו על החיים של בעלי עסקים קטנים ובינוניים, בהיבטים כמו ניהול פרויקטים או שיווק ויחסי ציבור, אבל בינתיים אין אפילו גרסת בטה. בכלל, קל מאוד לראות מה אין בחלונות/אופיס Live, אבל מסובך יותר להגיד מה יש. אם ניסיתם פעם להסביר מה היה כל הבלגן מסביב ל-.net, אתם וודאי מכירים את ההרגשה.

מה שבטוח, "live" היא מילה חמה מאוד, וה"הימור" של מיקרוסופט על Live הוא התשובה שלה להרבה מאוד השערות וספקות שעולות לאחרונה לגבי העתיד המפוקפק שלה.

אבל על מה בדיוק ביל גייטס מהמר כאן? מה היא האסטרטגיה הסודית שתשאיר מאחור את שאר התעשייה? מה הוא החידוש המפתיע עליו שקדו מעבדות המחקר והפיתוח?
 

מונופול Live

האינטרנט בורחת למיקרוסופט. מי שלא מבינים עדיין איך גוגל יכולה בדיוק להתחרות במיקרוסופט, צריכים לקבל עכשיו תמונה ברורה יותר. מיקרוסופט לא יכולה להמשיך לשלוט בשוק התוכנה כמו שאנחנו מכירים היום: לא בגלל שמישהו מפתח תוכנות טובות ממנה, אלא בגלל שהשוק הזה הולך להפסיק להתקיים.

טכנולוגיות כמו Web Services ו-AJAX, ומושגים כמו Web 2.0 והרשת ההשתתפותית, הם לא רק מילות באז - מדובר בהגירה המונית של מפתחים ומשתמשים משולחן העבודה המקומי אל האינטרנט המקוונת, וחלונות ואופיס הופכות יותר ויותר ללא רלבנטיות.

כבר עכשיו, את רוב העבודה שעושים רוב האנשים על שולחן העבודה שלהם, אפשר לעשות באינטרנט. תמונות אפשר לאחסן ולשתף ב-Flickr, מסמכים ועבודות לבית ספר או לאוניברסיטה אפשר לכתוב ולפרסם ב-Writely, בבלוג שלכם אתם כותבים עם WordPress או בישראבלוג, ואת הדואר האלקטרוני אפשר לנהל עם Gmail או Zimbra.

כל היישומים הפרודוקטיביים מתרחקים משולחן העבודה ועוברים אל הרשת, ובאותו זמן יישומי הבידור עוזבים את המחשב וחוזרים אל מקומם המסורתי – בסלון, היכן שהמסך גדול והספות נוחות. קונסולות משחק של הדור הבא, וביניהן Xbox 360 של מיקרוסופט, מעניקות חווית משחק עוצמתית ועשירה יותר מזה שיכול לספק המחשב האישי, ובמקביל גם מאיימות לגזול ממנו את הבכורה שלה הוא זכה למשך זמן קצר בתור המרכז הביתי למוזיקה ולסרטים. נגני MP3 ונגני סרטים ניידים, מכשירי PVR שמקליטים שידורי טלוויזיה בלחיצה אחת, ושירותים מתקדמים כמו VOD מוסיפים עוד נדבכים לחומה, וחלונות כבר כמעט מוקפת.

אחרי ששולחן העבודה של חלונות התרוקן מכל היישומים שהפכו אותו לנפוץ כל כך, נהיה קשה מאוד להצדיק את הרכישה של מערכת הפעלה יקרה כל כך, או את ההשקעה במחשב שיכול להתמודד עם דרישות החומרה שלה בכבוד. תעיפו מבט בדרישות החומרה של ויסטה, המהדורה הבאה של חלונות, ופתאום השדרוג כבר לא יהיה מובן מאליו כל כך.
 
 
איור: תום טרגר
 איור: תום טרגר   
במקום חלונות ויסטה, והחומרה הדמיונית הנחוצה בשביל לתמוך בה, אפשר להשתמש בכל היישומים המקוונים האלה עם ציוד צנוע בהרבה – מערכת הפעלה מינימליסטית וזריזה ודפדפן אינטרנט הם כל מה שצריך, והמחשב שזרקתם לבוידעם לפני שנתיים יכול להריץ אותם בלי למצמץ.

מיקרוסופט יודעת את זה, חלונות ואופיס Live נועדו לאותת לעולם (ולבעלי המניות): "אנחנו יודעים, אנחנו מבינים, ואנחנו מטפלים בעניין". מיקרוסופט כבר יצאה החודש בהכרזה מסוג כזה - תגובה במקום יוזמה. התמיכה של אופיס 12 בייצוא ל-PDF, תקן פתוח לשמירת מסמכים, היא האצבע הקטנה של מיקרוסופט, שמנסה לחסום את השיטפון שמאיים למחות אותה כש-OpenDocument, תקן פתוח אחר לשמירת מסמכים, יצבור תאוצה.
 

העבר כבר כאן

איור: תום טרגר
 איור: תום טרגר   
אם חשבתם שאסטרטגיית Live היא הדרך של מיקרוסופט לאמץ לחיקה את האינטרנט כפלטפורמת פיתוח, כאילו אמרה "אם אי אפשר לנצח אותם, מוטב להצטרף אליהם", כדאי שתחשבו שנית. מיקרוסופט פשוט לא יכולה לוותר על חלונות ולהמשיך הלאה, ועם Live מיקרוסופט מתכוונת לכוון את כלי הנשק של האינטרנט נגד האינטרנט עצמה.

העובדה שאתרי Live השונים לא עובדים כהלכה עם שום דפדפן מלבד אינטרנט אקספלורר לא קשורה להיותם גרסאות בטה. יישומים דומים כבר עובדים תחת דפדפנים תומכי-תקנים כמו פיירפוקס ואחרים, ואפילו יישומים של מיקרוסופט עצמה - כמו start.com.

מיקרוסופט מנסה לחזק את חלונות ואופיס על ידי קשירת השימוש ביישומי Live לגרסאות השולחניות של חלונות ואופיס, במקום שאלו יחליפו אותם לגמרי. אין בכך כל חדש - אפל עושה את זה כבר שנים עם mac., שירות שמסנכרן ומגבה מידע אישי ממחשבי מקינטוש אל הרשת. מיקרוסופט מקווה כך למנוע התפתחות מהירה מדי של הרשת בתור פלטפורמה – הממשק לפיתוח "גאדג'טים" נועד למשוך מפתחים להשקעה ב-Live, במקום לפתח יישומים שיעמדו בפני עצמם ויתחרו בה.

עם Live, מיקרוסופט מנסה שוב לתת ערך מוסף לחלונות ואופיס. זאת, במקום לעשות את הצעד האמיץ ולהפנות את משאביה לעתיד האמיתי - מערכת מקוונת חדשה לגמרי. הסיבה ברורה: למיקרוסופט, שדחפה את חזון המחשב האישי לכל בית, יש רק מה להפסיד מהתעצמות האינטרנט. למתחרותיה יש רק מה להרוויח.

ואולי הגיע הזמן לאמץ חזון חדש.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by