ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סקירה: אופן-אופיס 2.0 בעברית 

סקירה: אופן-אופיס 2.0 בעברית

 
 
רן יניב הרטשטיין

היום שוחררה רשמית הגירסא העברית של חבילת האופיס בקוד פתוח. האם שווה להוריד? רן יניב בדק וחזר עם בשורות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חבילת התוכנות המשרדיות אופן אופיס 1.1 יצאה לאור לפני שנתיים, ומאז הפכה לאיום העיקרי על ההגמוניה של אופיס של מיקרוסופט. המהדורה הרשמית הראשונה של אופן אופיס סבלה ממחלת ילדות והיתה בלתי מספקת במקרה הטוב, והגרסה העברית לקתה בפגמים בולטים. אחרי תקופת מבחן ארוכה, יצאה סוף סוף לאור המהדורה השניה של אופן אופיס בתרגום מלא לעברית (ומכאן תוכלו להוריד אותה, בחינם כמובן). אופן אופיס 2.0 תצטרך לעבוד קשה בשביל לשמור על ההייפ שנוצר סביב המהדורה הקודמת, וההכרזות של מיקרוסופט לגבי אופיס 12 ואופיס לייב רק מגדילות את האתגר. האם יש לאופן אופיס 2.0 את מה שצריך בשביל להפיל את אופיס מכס המלכות, או לפחות בשביל לערער את מעמדה?
 

המסמך הפתוח

ההתקנה
 ההתקנה   
קחו אוויר לפני המשפט הבא: הבשורה העיקרית של אופן-אופיס 2.0 היא התאימות לתקן OpenDocument של ארגון OASIS. עכשיו, בשפת בני אדם: הקבצים שתשמרו באופיס 2.0 הם קבצים בתקן פתוח, מה שאומר שבניגוד לוורד, אקסל והחברים, את כל הקבצים שתייצרו באופן-אופיס תוכלו להעביר בקלות ובצורה מושלמת לתוכנות אחרות שיתמכו באותו תקן. המשמעות היא שאם יום אחד תרצו לעזוב את כל מוצרי אופיס (של מיקרוסופט או של כל חברה אחרת) לטובת כל מוצר אחר - תוכלו עדיין לפתוח את כל הקבצים היקרים שלכם.

עד כה, חברות ענק כמו IBM, ADOBE, SUN ו-NOVELL הכריזו על תמיכה בתקן, וגם פרוייקטים פתוחים צנועים יותר כמו Koffice כבר תומכים בו בפועל. מרשימה זו נפקדת בעיקר Microsoft, ואין זו הפתעה, לאור העובדה שתקן פתוח כזה מנוגד כמעט לחלוטין לכל תפיסת העולם שלה.

OpenDocument הוא הישג טכני מרשים, והשימוש בו גם כולל השלכות חברתיות, אבל עבור משתמשי הקצה השינוי קצת תיאורטי מדי. באופן אופיס 2.0 יש גם כמה שיפורים בולטים יותר, כאלה שאפשר להרגיש באמת בזמן העבודה.
 
קודם כל, ואולי החשוב מכולם, הוא השיפור לטובה בממשק של אופן-אופיס 2. הוא לוטש, התחדד והפך לברור יותר גם עבור בני אדם. האייקונים עדיין די מכוערים, וכל הסיפור עדיין מזכיר מדי את אופיס 97, אבל חווית השימוש השתפרה בהרבה לעומת המהדורה הקודמת.

משתמשים רבים התייחסו לאופן אופיס 1.1 לא בתור חבילת תוכנות משרדיות, אלא בתור מעבד תמלילים עם כמה תוכנות מסביב. באופן אופיס 2.0 נעשו שיפורים רבים לתוכנות ההיקפיות האלה, ואפילו נוספו כמה חדשות.
 
 

הכתבן

נדמה כי יוצרי ה- Writer, הוורד של אופן-אופיס, פשוט שכפלו את הממשק של המתחרה המיקרוסופטי. למרבה המזל, רוב הטעויות והעצבונים הקטנים של וורד נשארו על רצפת חדר מכונות הצילום. פקודות בתפריטים ותיבות דו-שיח עודכנו ושונו בהתאם לצורך, בדרך כלל לטובה, והרבה משימות חשובות שהיו קבורות בוורד תחת שלושה תפריטים ושני סרגלי כלים יצאו לחופשי, והרבה יותר קל לאתר אותן - שלא לדבר על להשתמש בהן.

המהדורה השניה גם מתקנת הרבה טעויות ומוזרויות מאופן-אופיס 1.1. סרגל הכלים האנכי נעלם והכפתורים בסרגלי הכלים מסודרים באופן בו הם מסודרים גם באופיס. אפילו קיצורי המקלדת הלא מוכרים שהיו בגירסא הקודמת של אופן-אופיס שונו לברירות מחדל שדומות יותר לאלו של אופיס.

בכל הקשור לנוחות העבודה, טבלאות מורכבות ועבודה באנגלית ועברית גם יחד - החבר'ה של אופן אופיס עשו עבודה מעולה. כמעט ואין תקלות מרגיזות והכל עולה חלק ומהר. לשאלתכם - כן, הוא פותח ושומר מסמכי וורד (DOC) מורכבים, אפילו בעברית, כאילו אין מחר. בחיים לא תבחינו בהבדל.
 

מצגות

Impress
 Impress    
תוכנת המצגות, Impress (השם, אגב, כמו בכל שאר היישומים - לא תורגם לעברית. אולי עדיף כך), אימצה את הממשק של פאוורפוינט 2000, ועכשיו מחלקת את המסך לכמה חלונות קטנים. Impress מציגה כך יותר כלים ונתונים באותו זמן, ותכנון וכתיבה של מצגת נעשים קלים וברורים יותר. הממשק הזה מתאים מאוד לעבודה על מצגות, אבל לא מוסיף הרבה למעבד תמלילים או גיליון נתונים. אופיס משתמשת בממשק הזה בכל התוכנות, אפילו במקרים בהם הוא מכביד ומעמיס על משימות שאמורות להיות פשוטות וקלות, וטוב עשו באופן אופיס שהתאפקו והגבילו אותו רק למקומות בהם הוא נחוץ.

מי שמהגר מפאוור פוינט ל-Impress שם לב בדרך כלל לדלות היחסית בצעצועים וקישוטים. באופן-אופיס 2.0 אין מאגר Clip Art של תמונות, איורים, קולות או סרטוני אנימציה, אבל האפשרויות ליצירת מעברים ואפקטים הורחבו, בעיקר כדי לשפר את התאימות עם פאוור פוינט. מאגרי Clip Art שמצורפים לחבילות משרדיות הם במידה מסוימת שריד של ימים שלפני האינטרנט. חיפוש התמונות בגוגל וכלים דומים משלימים את הפער בקלות, והמצגות שתכינו עם Impress תשארנה משעממות וריקות מתוכן בדיוק כמו שהן היו תמיד.
 

גיליונות נתונים

CALC
 CALC   
גיליון הנתונים, Calc, כולל לראשונה את האפשרות להציג גיליונות נתונים מימין לשמאל. עד כה היה גיליון הנתונים מחוץ לתחום של רוב המשתמשים שרצו לעבוד בעברית, אבל תוספת של אפשרות כביכול פשוטה כל כך מציבה אותו כתחליף מצוין לאקסל. גם כאן המעבר חלק וקל במיוחד, ואפילו צבעי האדמה המזעזעים שאקסל צובע בהם את התרשימים והגרפים לא השתנו.
 

בסיסי נתונים

Base
 Base   
מלבד זאת, התמיכה ב-XForms, מיזוג דואר, וחתימות דיגיטליות בכל התוכנות באופן אופיס 2.0 פותחות עוד מגוון גדול של אפשרויות לשימוש ב-Calc, במיוחד עבור עסקים קטנים, בהם אקסל הוא שם נרדף למנהל החשבונות.

אותם העסקים הקטנים יתעניינו גם ב-Base, ממשק חדש לבסיסי נתונים (והמקבילה של Access המיקרוסופטית), ובמנוע להפעלת בסיסי נתונים HSQLDB. בסיסי הנתונים ש-Base מייצרת ומנהלת מבוססים על קובץ XML אחד, ואפשר להפעיל אותם בכל סביבת עבודה, בלי צורך בשרת בסיסי נתונים גדול ויקר. כל בסיס הנתונים, כולל כל הטפסים ושאילתות, מוכלים בתוך קובץ אחד.

המפתחים של אופן אופיס מדגישים את העובדה שאופן אופיס 1.1 תמכה גם היא בבסיסי נתונים, אבל בצורה מוסתרת ומורכבת יותר. ההוספה של תוכנה אחת עם ממשק אחד שיכולה לשמור בסיס נתונים בקובץ אחד מקרבת את הנושא למשתמשים חסרי ניסיון, ועבורם Base גם כוללת אשפים וכלי עזר ליצירת טבלאות ושאילתות.
 

PDF בקלות

ייצוא ל-PDF
 ייצוא ל-PDF   
עוד שיפור משמעותי באופן אופיס 2.0 הוא בתאימות טובה יותר עם סוגי קבצים חיצוניים. מסמכים מאופיס של מיקרוסופט מיובאים לאופן-אופיס בנאמנות ודייקנות רבה יותר, והשמירה של מסמכים בתבניות של אופיס כבר לא מהווה סיכון. וורד, אקסל, פאוור פוינט - כולם נפתחים בהצלחה מפתיעה וכמעט ללא תקלות באופן-אופיס.

אחת התכונות המושכות ביותר של אופן אופיס היא הייצוא הישיר ל-PDF. התכונה הזו עברה שיפוץ מקיף, וכוללת אפשרויות רבות יותר לשליטה באיכות ומאפייני ה-PDF שהוא מייצר. אופן אופיס 2.0 גם יודעת לייצר קבצי PDF מתויגים – כאלה שכוללים הפניות ותוכן עניינים, ונגישים יותר לבעלי מוגבלויות.
 

עברית

בשורה טובה למשתמשים הישראלים: אופן-אופיס 2.0 באמת דובר עברית. התמיכה בשפת הקודש של האופן-אופיס נעשתה אחידה ועקבית יותר, וכל התוכנות בחבילה תומכות בעברית ובכתיבה מימין לשמאל. עדיין קיימים פערים מסוימים, בייצוא לקובצי PDF למשל, אבל בסך הכולל נעשתה פה עבודה מפוארת.


הממשק המתורגם של אופן אופיס 2.0 עדיין שובר שיניים, והתרגומים המילוליים הטכניים של תוכנת ההתקנה מבלבלים במיוחד, אבל זה גורלה של כל תוכנה מגוירת, ובכל מקרה באופן אופיס 2.0 בעברית יש הרבה פחות פקודות ומשפטים סתומים מאשר בגרסה העברית של אופיס. כדאי בכל זאת להזכיר שקובצי העזרה עדיין לא תורגמו לעברית, ואפילו שמות התוכניות לא תורגמו - בתפריט ההתחל, הרכיבים השונים עדיין רשומים לפי סוג המסמכים שהם מייצרים, כמו "מסמך כיתוב", ובשורת הכותרת של התוכנה מופיע השם הלועזי.
 

חובת ההוכחה

המהדורה הראשונה של אופן אופיס הציתה את דמיונם של מיליוני לקוחות מתוסכלים של מיקרוסופט. אופיס, חבילת התוכנות המשרדיות שכל העולם אוהב לשנוא, צברה כבר עשרות קילוגרמים של שומן מיותר בשנות חייה הרבות. המשקל העודף הזה מכביד לא רק על תווית המחיר המנופחת, אלא גם על רשימת התכונות המגוחכת באורכה. אם אופן אופיס היא ציפור קלת כנפיים, כך חשבנו אז, הרי שאופיס הוא ג'מבו עייף ומטולא.

מבחינה טכנית, אופן אופיס היתה תמיד הישג מרשים. היא רצה על חלונות ועל לינוקס ועל כל מערכת הפעלה אחרת כמעט (אפילו על OS X, בערך), ומתאימה לשילוב בסביבת עבודה פתוחה וחינמית לגמרי; היא קטנה וקלילה, ובמהדורה השניה גם מהירה יותר, ואפשר להשתמש בה בנוחות גם במחשבים חלשים; היא שומרת את המסמכים בתבניות פתוחות, ומקלה בכך על המרה או שימוש חוזר בהם, ומגדילה את הערך שלהם בטווח הארוך; היא תואמת לתקן יוניקוד ותומכת ברוב השפות ומערכות הכתיבה המוכרות; והיא תומכת בכלים רבי עוצמה לפיתוח תוספים והרחבות. בכל ההיבטים האלה, היא משתווה לאופיס ואף מתעלה עליה.
 

האם היא תכבוש את השוק?

אבל מבחינה מעשית, המצב קצת שונה. כמו כל תוכנה אחרת המתווכת בין משתמשים לבין מחשביהם, אופן אופיס נשפטת לפי חווית השימוש בה – לפי הממשק. ובהיבט הזה, אופן אופיס קרטעה מאחורי אופיס כבר זמן רב.

זו מחלה נפוצה של תוכנות קוד פתוח: ממשק טוב הוא ממשק שמקבל החלטות רבות ככל האפשר במקום המשתמש, ומשאיר לו רק לעשות את העבודה שהוא רצה לעשות. זו גישה מסחרית במהותה, שמדגישה שיקולים כמו נתח שוק ורווחיות. לדעתם של פעילי קוד פתוח רבים, אין לה מקום בעולם התוכנות החופשיות. למרבה המזל, נראה שבאופן אופיס פעילים גם כמה מפתחים עם דעות ליברליות יותר, ובמהדורה השניה העניינים מתחילים לתפוס צורה.

אופן אופיס היא חבילת תוכנות משרדיות בקוד פתוח, ואפשר להוריד ולהפיץ אותה בחינם. אבל עובדה זו בפני עצמה כבר אינה מספיקה בשביל לעורר עניין. אחרי חמש שנים, אופן אופיס הופכת להיות חבילה תוכנות בוגרת ומלוטשת. לינוקס ופיירפוקס הם רק שתי דוגמאות לפרוייקטים של קוד פתוח שרצים רחוק מלפני מיקרוסופט ומאכילים אותה באבק שלהם בלי להתאמץ. אופן אופיס רק יצאה עכשיו מחדר ההלבשה ועלתה למסלול בחליפת ריצה חדשה לגמרי, ועולם התוכנה כולו מעודד אותה מהיציעים ומחכה שגם היא תשאיר את הענקית מרדמונד בסיבוב. העשן השחור ממנועי הסילון של אופיס 12 קצת מסתיר לה את הדרך, אבל לאופן אופיס צפוי עתיד מזהיר.

(להורדה)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by