ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
היורשת 

היורשת

 
 


בחודשים האחרונים דובר הרבה על יורשות חדשות לנאפסטר, כמו גנוטלה ואיי-מש. אבל דווקא תוכנה הולנדית עם מודל עסקי וטכנולוגי ממזרי, שהגיעה בתוך כמה שבועות לרבע מיליון משתמשים. "אין לנו משאבים להילחם בחברות התקליטים", אומרים מייסדי "קאזאה" בראיון לנענע, "אנחנו נדאג שיהיה להן אינטרס לתת לנו רישיון"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עקפו את המתחרים בסיבוב. מסטלאר וזנסטרום
 עקפו את המתחרים בסיבוב. מסטלאר וזנסטרום   
על גדות פרינסנחראכט, אחת התעלות הציוריות שמקיפות את מרכז אמסטרדם - מה ציוריות, למסגר ולתלות בגלריה - יושבים המשרדים של "פאסט-טראק", סטארט-אפון מושקע שיעמוד ממש בקרוב במרכזו של הקרב האימתני על עתיד המוזיקה באינטרנט. בפנים עובדים הבוסים אדווין מסטלאר ההולנדי (27) וניקלאס זנסטרום השבדי (34) יחד עם צוות קטנטן של עובדים, ומקודדים במרץ את העתיד של המהפכה: קאזאה, היורשת הבלתי צפוייה של נאפסטר.

כשנאפסטר המרדנית רוסנה וסורסה בידי בתי המשפט וחברות התקליטים, היה ברור שמשהו יחליף אותה. דיברו על גנוטלה ונגזרותיה בר-שר וליים-ווייר. הימרו על אופן-נאפ ועל איימסטר. הזכירו את איי-מש, אודיו-גלקסי ו-winMX. אף אחד לא ציפה שאפליקציה שולית עם חמשת אלפים משתמשים תדפוק פתאום ספרינט ותשאיר את שאר המתמודדות על הכתר בעשן, אבל זה בדיוק מה שקאזאה עשתה. כלומר, מה שמסטלאר וזנסטרום עשו.

קאזאה יצאה לדרך לפני כשנה, ולא עשתה יותר מדי גלים כשהיכתה בביצת ה-P2P הרוחשת. המפנה הגיע בזכות התוכנית העסקית החכמה של "פאסט-טראק", שהתמקדה במכירת הטכנולוגיה שמאחורי קאזאה. "מיוזיקסיטי.קום", אתר שהחזיק בכמה שרתי אופן-נאפ מפלצתיים ונאלץ לסגור אותם בגלל איומי חברות התקליטים, רכש את הקוד תמורת סכום צנוע למדי והשיק את מורפאוס, האחות האמריקאית התאומה והמתוקשרת של קאזאה.
 
לפני חודשיים היו 25 אלף משתמשים. היום יש כמעט רבע מיליון
 לפני חודשיים היו 25 אלף משתמשים. היום יש כמעט רבע מיליון   

הקצפת בסיפור הזה היא שקאזאה ומורפיאוס מהוות למעשה רשת אחת, למרות שהן שייכות לחברות נפרדות. הן מזינות זו את הפופולריות של זו, יוצרות יחדיו אפשרויות חיפוש מורחבות ומתוגברות למשתמשיהן. כל מי שירכוש את הטכנולוגיה הפאסט-טראקית יוכל להצטרף למשפחה החמימה הזאת. והדובדבן בסיפור הוא שאי אפשר לחסל אותן.

הרעיון המקורי של אדווין מסטלאר היה לשלב בין פשטות ההפעלה של נאפסטר לחמקנות החשאית של גנוטלה. התנועה ברשת קאזאה/מורפיאוס לא זורמת דרך שרת מרכזי. כמו בגנוטלה, חלק ממשתמשיה משמשים כשרתים. רק שבניגוד לגנוטלה, קאזאה חמושה במערכת דינמית וחכמה הבודקת ללא הרף איזה מחשבים מחוברים אליה, בוחרת מתוכם את החזקים והמהירים, וממנה אותם כשרתים זמניים. כשאחד מהם מתנתק, קאזאה מחפשת את מחליפו האידיאלי. הנשק המושלם.

לפני חודשיים היו לקאזאה/מורפיאוס כ-25 אלף משתמשים און-ליין בכל רגע נתון. לפני שלושה שבועות הם הגיעו ל-100 אלף. והשבוע הם חצו את קו ה-200 אלף משתמשים סימולטניים. זינוקים גיאומטריים כאלה במספר המשתמשים און-ליין לא ראינו מאז התוכנה ההיא של שון פאנינג, נו, איך קוראים לה. זאת לא תוכנה גאונית כשלעצמה, אבל כבר מזמן הובהר שמה שחשוב בתוכנות כאלה הוא המאסה של המשתמשים והדאטה, ולא עיצוב הממשק ורמת המטא-סרץ`. והמאסה כבר כאן.
 

הרגע בו תשומת הלב של תעשיית התקליטים תופנה אל מעצמת ה-P2P החדשה קרוב מתמיד. בדיוק את הרגע הזה ניסו מסטלאר וזנסטרום בכל כוחם למנוע.בראיונות לתקשורת ההולנדית הם הבהירו שוב ושוב שקאזאה לא תרים את נס המרד ולא תעשה את הטעויות של נאפסטר. היעד שלהם, מהרגע הראשון, היה תוכנה בתשלום חודשי נמוך (כ-15 שקלים) שתפצה את חברות התקליטים האומללות. הם לא מהפכנים. הם אנשי עסקים (ובניגוד למה שאחדים חושבים, זה בכלל לא אותו דבר).

ככה שאולי מוקדם לחגוג. "אנחנו חברה קטנה", אומר מסטלאר בראיון נינוח לשליח נענע בתפוצות. "אין לנו משאבים להילחם ב-RIAA, אנחנו לא רוצים להילחם בהם. מה גם שהתוצאה האפשרית היחידה של מאבק כזה ברורה לכל מי שעקב אחרי נאפסטר. ברגע ששיחררנו את קאזאה, פנינו אל איגודי זכויות היוצרים בהולנד והתחלנו משא ומתן על הסכם תשלום תמלוגים לאמנים".

למרות תגובות ראשוניות חמימות, ברור עכשיו שלא יהיה הסכם כזה בלי רישיון מחברות התקליטים הגדולות. מה שמעלה בפניכם את השאלה הבאה: כמה חברות שאינן קשורות ישירות לקרטל המוזיקה קיבלו רישיון כזה בשנה האחרונה? "אף אחת", עונה מסטלאר במקומכם. "אבל אני מאמין שחברות התקליטים יבינו שזה באינטרס שלהן לדאוג שקאזאה תהיה הראשונה שתקבל". וזו פחות או יותר ההצהרה הכי לוחמנית שאפשר לדמיין שהולנדי מנומס ורגוע כמוהו ישחרר.

בתסריט בו חברות התקליטים הגדולות מסרבות להעניק רישיונות לקאזאה, לא תגיע גירסת התשלום של האפליקציה לשלב הבטא. אם הן ינסו לגרור את קאזאה לבית המשפט, החברה שמאחוריה פשוט תכריז על פשיטת רגל ותעלם. אבל בעוד היישות המשפטית תחדל מלהתקיים, התוכנה עצמה כבר תשב על מיליוני הארד-דיסקים בעולם ותמשיך לעבוד כאילו לא קרה כלום, כמו מין גנוטלה טורבו. ככה שאולי דווקא לא מוקדם לחגוג.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by