ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המומחה: המדריך להארכת חיי המחשב 

המומחה: המדריך להארכת חיי המחשב

 
 
המומחה

אם אתם רוצים את החבר היקר שלכם איתכם לעוד זמן רב - כדאי שתתחילו לדאוג לו. המומחה מסביר איך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בדיוק כמו הדגים שהיו לכם כשהייתם ילדים, אם תתיחסו רע למחשב שלכם - הוא לא יהיה איתכם זמן רב. למרות שההשוואה פה היא בין בשר וסנפירים לסיליקון ומתכת הרי שבדיקה קצרה תראה שפחות או יותר אותם גורמים סביבתיים שמשפיעים על הגוף החי, משפיעים גם על עוזרנו הדיגיטלי הנאמן.

ולכן, בדיוק כמו שלא הייתם מפקירים את גופכם לתנאים סביבתיים לא הולמים, כך תשומת הלב שלכם למחשב תזכה אתכם ביחס אוהד מצידו כמו גם תאריך את משך חייו על פני האדמה, לפחות עד השידרוג המשמעותי הבא.
 

טמפרטורה

גם זאת דרך קירור
 גם זאת דרך קירור   
כל מי שהחזיק מחשב, ולו אף לתקופה קצרה נתקל בוודאי בעובדה הבסיסית הבאה – הוא מתחמם בזמן הפעולה. זה לא סוד. זה קורה לכולם.

הסיבה להתחממות הזו נובעת מכך שלכל מעגל חשמלי יש התנגדות כלשהי, כאשר זרם חשמלי עובר דרך התנגדות הוא מייצר חום כתופעת לוואי. ככל שעובר זרם רב יותר במעגל כך הוא מתחמם יותר. היות והמחשב הינו מערכת סגורה החום מצטבר בתוכו והטמפרטורה מטפסת ככל שהמחשב עובד יותר זמן.

הרכיבים העיקריים הסובלים מהחום הם המעבדים, הן אם מדובר במעבד של המחשב עצמו או במעבד של הכרטיס הגרפי. ככל שהמעבד מתאמץ – כך הוא מתחמם יותר והיעילות שלו פוחתת. כתוצאה מכך, מחשב שהטמפ' שלו אינה מבוקרת כהלכה יתחיל להפגין איטיות לאחר פעילות ממושכת ללא קשר לעד כמה מהיר המעבד או מה נפח הזיכרון. לאחר זמן מה יגיעו גם הצפצופים וההפעלות מחדש.

המטרה שלנו היא לפלוט את החום הפנימי של המחשב מהר ככל האפשר ולאפשר זרימה של אוויר קריר (יחסית לטמפ' הפנימית) על מנת לקרר את המחשב.

הטעות הנפוצה ביותר, הינה לדחוף את המחשב אל תוך גומחה יעודית בשולחן העבודה. אומנם, בצורה שכזו המחשב פחות חשוף לסכנות סביבתיות כגון רגל תועה או קפה שנשפך, אבל על ההגנה והנוחות הזו אנו משלמים בטמפ'. המחשב פולט את האוויר החם אל הסביבה ובגלל שגם הסביבה אינה מאווררת, אותו אוויר חם נשאב בחזרה. התוצאה – המחשב ממשיך להתחמם.

חשוב להעמיד את המחשב בסביבה מאווררת היטב, דאגו למרווחים של כ 5 ס"מ מכל צד של המחשב וודאו כי צידו האחורי, ממנו נפלט רוב החום, אינו צמוד לקיר.
 
למרות הכתוב לעיל, גם אם הסביבה מאווררת היטב, לעיתים רבות אין זה מספיק. אומנם, תורגש הקלה בהתחממות המחשב אך היא עלולה להיות מזערית. הפיתרון כמובן מגיע בצורה של איוורור נכון של המארז, לרוב על ידי הוספה של מאווררים בתוכו. המדריך הבא יעזור לכם בכך.

אנשים רבים מאמינים שאם הם יפתחו את דופן המארז הם ישפרו את ביצועי המחשב פלאים שכן תחלופת האוויר תהייה מהירה יותר ואוויר קר יותר מהסביבה יכנס פנימה במקום האוויר החם שבתוך המארז. למעשה, זהו הפיתרון הגרוע ביותר שניתן לחשוב עליו.

אומנם, המעבד יתקרר הרבה יותר מהר שכן המאוורר שעליו מקבל אוויר קר יותר, אבל שאר הרכיבים בתוך המחשב, שמסתמכים על זרימת האוויר בתוך המארז לשם הקירור שלהם (כי אין להם מאווררים משל עצמם), לא יזכו בו ולמעשה יתחממו עוד יותר. היות ורוב רכיבי המחשב רחוקים מאותם מדי-חום המותקנים על לוח האם האמורים לכבות את המחשב בשעת חימום יתר, הרי במצב כזה הם עלולים להישרף לחלוטין. בעיה נוספת היא בעיית האבק – השארת המחשב פתוח גורמת להצטברות אבק בקצב מואץ מהרגיל.

לכן – עד כמה שהפיתרון מפתה, ועד כמה שהפתיחה של דלת המארז יכולה להשקיט בצורה משמעותית את המחשב, היות והמאווררים עובדים פחות קשה – הקפידו לשמור על דופן המארז סגור.
 
 

אבק

אבק בגוף הקירור של המעבד
 אבק בגוף הקירור של המעבד   
נושא האוורור של המארז פותר לנו אומנם את בעיית החום אך מכניס לנו בדלת האחורית בעיה אחרת – האבק. בין היתר יש את השערות של הכלב או החתול, סיבי בדים שנשרו מהבגדים, שלל אבקנים שנישאים באוויר, זיהום וסתם לכלוך.

אותו אבק נשאב אל תוך המחשב ומתחיל להיאגר בו. כל מי שפתח את המחשב שלו לאחר מספר חודשי פעילות בוודאי הבחין כי כל הרכיבים בו מכוסים באבק ובתחתית המחשב ניתן למצוא שלל "פקעות" המכילות מכל טוב.

האבק מצפה את הרכיבים ומבודד אותם ובכך גורם להתחממותם, הוא נכנס בין להבי גופי הקירור של המעבד והורס את היעילות שלהם וגם משבית מאווררים. האבק הוא אחד האויבים החזקים ביותר של המחשב שלנו. לאחרונה הסתבר שהאבק הזה הוא גם רעיל.
 
אומנם, אין צורך להיכנס להיסטריה ולעבור עם השואב פעם בשבוע, אבל טיפול מקיף (בעזרת ספרי אוויר) שימשך מספר דקות פעם במספר חודשים בהחלט יעזור.

פיתרון נוסף הוא קניית מסננים למאווררי המחשב. אלה יחסמו את האבק עוד לפני שהוא נכנס אל המארז. ניתן לנקות אותם פעם במספר חודשים או פשוט להחליפם. מרכיב חשוב נוסף בפיתרון בעיית האבק יהיה להקשיב לאמא – ופשוט לנקות כבר את החדר.
 

לחות

קורוזיה במעגלים עקב לחות
 קורוזיה במעגלים עקב לחות   
באוויר החדר שלכם הלחות חוגגת. ככל שאחוזי הלחות גבוהים יותר כך מצויים יותר אדי מים באוויר. בזמן שהמחשב פועל, לכאורה אין חשיבות לכך שכן הטמפ' בתוכו מונעת התעבות. אך לאחר שמכבים את המחשב והוא מתחיל להתקרר, אותה לחות מתחילה להתעבות ולשבת בצורה של טיפות קטנות על רכיבי המחשב. הלחות המצויה באוויר אינה מספקת כדי ליצור קצר חשמלי בתוך המחשב, אבל כל מי שניסה לבדוק מה קורה למתכת שנחשפת למים בוודאי נתקל בנושא החלודה.

החלודה הזו, מייצרת התנגדות שגורמת הן להגברת ההתחממות במחשב והן לירידה בניצולת של הרכיבים. לעיתים מכרסמת החלודה בקווי החשמל העדינים של כרטיסי המחשב עד להריסתם. למרות שבקצב השתכללות המחשבים בימנו ובצניחת המחירים של הרכיבים סביר להניח שתחליפו את המחשב עוד לפני שההשפעה תהפוך לקריטית, גורם זה הינו עדיין גורם חשוב. במיוחד אם אתם מאלה שממחזרים את המחשב הישן אצל סבתא או מתקינים עליו לינוקס.

הפתרון לבעיה יכול לבוא בעזרת שימוש במזגן אשר מייבש את האוויר ו"שואב" מתוכו את הלחות - כך גם אתם וגם המחשב תצאו נשכרים. זאת, אגב, הסיבה שבחדרי שרתים של חברות גדולות פועלים המזגנים גם בחורף.
 
 
למי מכם שאינו רוצה להשקיע כסף רב בהתקנת מזגן ניתן להשתמש בשקיקי סיליקה ג'ל – אותם שקיקים סופגי לחות שניתן למצוא בתוך כל קופסא של רכיב אלקטרוני (או נעליים).
 
הסיליקה ג'ל הינו כימיקל סופח מים והנחה של שקיק או שניים כאלה (שמגיעים חינם בקניית נעליים) בתוך המחשב תספח את רוב הנוזלים המצויים באוויר שבתוך המחשב. את השקיקים הניחו בתחתית המארז בעיקר כדי שלא יתחממו יתר על המידה.
 

עישון

הכפתור של הפסקת העישון
 הכפתור של הפסקת העישון   
העישון מזיק לריאות שלכם ושל הסובבים אתכם, זה אפילו כתוב בגדול על חלק מקופסאות הסיגריות כחלק מהוראות משרד הבריאות. אבל לא רק הריאות סובלות מהעשן אלא גם רכיבי הסיליקון בתוך המחשב. החלקיקים של עשן הסיגריות קטנים מספיק כדי להידחק לכל מקום כולל אל תוך הכונן הקשיח, המעבד ושאר רכיבים קריטיים לפעילות המחשב. סיגריה פה ושם ליד מחשב לא תפריע לו, אבל להעמיד מחשב בתוך חדר אפוף עשן על בסיס יומיומי בפירוש לא יעשה לו טוב.

בנוסף, תוצרי העישון (כמו גם אלו של זיהום האוויר) הם קורוזיים – כלומר ממסים. כמו במקרה החלודה, הם עלולים לפגוע במעגלים העדינים של המחשב.

אז כן, אנחנו מבינים שאתם בדיוק עכשיו הולכים לחסל את הבוס של השלב האחרון במשחק ההוא שבגללו אף אחד כבר לא ראה אתכם שבועיים, אבל בדיוק בגלל זה המציאו את כפתור ה Pause. לחצו עליו וצאו להפסקת סיגריה בחוץ. רחוק מאיתנו והמחשב.
 

בעיות חשמל

מערכת החשמל אינה דבר יציב כלל וכלל. למרות שבתיאוריה מדובר על תדירות זרם קבועה הרי שלעיתים קרובות עלולות להופיע קפיצות או נפילות מתח, שלא לדבר על הפסקת חשמל או מכת ברק ישירות במערכת החשמל. כל חריגה חשמלית שכזו יכולה לגרום נזק בלתי הפיך למחשב.

זה עלול להיות משהו פעוט כמו מודם שנשרף, אך זה יכול להגיע למצב שידרוש מכם החלפה של לוח האם. על מנת להגן על עצמכם מבעיות הרות גורל שכאלה, מומלץ להשתמש בהתקן אל פסק (מדריך קניה מפורט נמצא כאן). מחירם של רכיבים אלה הינו זול יחסית בימנו ויספק הן הגנה מפני קפיצות מתח והן יאפשר לכם לשמור את העבודה החשובה שלכם בזמן הפסקת חשמל. רכיבי האל פסק המתקדמים יותר מכילים גם הגנה עבור כבל הטלפון (למקרה שהוא מחובר למחשב שלכם ורשת הטלפון חוטפת זרם חזק) ואפילו חיבור USB למחשב שיודיע גם לו על הפסקת החשמל. במקרה של חיבור USB, ניתן להגדיר למחשב שבמקרה של הפסקת חשמל יעבור למצב שינה – וכך, גם במקרה שבו הפסקת החשמל הגיע כשאינכם בבית המחשב יכבה את עצמו אך ישמור על מצב העבודה שלכם בדיוק כפי שעזבתם אותו כשיצאתם מהבית.
 

כיבוי המחשב – בעד ונגד

כמובן שרצוי גם להרחיק את המחשב מרובים
 כמובן שרצוי גם להרחיק את המחשב מרובים   
ויכוח ארוך ימים נסוב על הנושא כיבוי המחשב בזמן שאיננו משתמשים בו. למעשה, אומרים המצדדים בכיבוי, אין שום סיבה להשאיר את המחשב פועל אם לא משתמשים בו. הפעולה צורכת חשמל, גורמת לבלאי של הרכיבים האלקטרונים ומעמיד אותו בסכנה של חשיפה להפרעות מתח. המתנגדים לעומת זאת מעלים טענות דומות אך מכיוון אחר. לאחר לילה שלם שבו עמד המחשב כבוי טמפ' הרכיבים בו היא זהה לטמפ' החדר. הפעלה של המחשב גורמת להתחממות מהירה מאוד של הרכיבים ובכך מזיקה להם. עוד גוף שניזוק לטענתם הינם הכוננים הקשיחים אשר כבים או מתחילים לעבוד בצורה פתאומית – ובכך מזיקים למנגנון הרגיש. עוד בנושא תוכלו למצוא כאן.

ההמלצה הטובה ביותר היא – אם אתם מתכוונים לעזוב את המחשב לזמן קצר אל תכבו אותו. רק אם אתם נעדרים ליותר מ-12 שעות כדאי לכם לדאוג לכיבויו.
 

הכו את המומחה

המחשב עושה לכם צרות? מחפשים קיצורי דרך? שלחו מייל למומחה של חיים ברשת:
info@netsupport.co.il

בין השואלים נגריל תשובות.

יש לכם טיפים שהופכים את החיים לקלים יותר? ספרו לנו, ותחסכו לי עבודה.

לארכיון המומחה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by