ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: מיליארדר בארץ הקודש 

השבוע ברשת: מיליארדר בארץ הקודש

 
 
אורי ברקוביץ`. איורים: תום טרגר

בשביל מה באמת ביקר ביל גייטס בישראל, הלהיט של חובבי הסקס ברשת והדבר הבא של גוגל. השבוע שהיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(צילום: אורי ברקוביץ')
 (צילום: אורי ברקוביץ')   
"השבוע ברשת" הוא סיכום אירועי השבוע באינטרנט, בעולם המחשבים ובסלולר. מטבע הדברים, האירוע המשמעותי ביותר שהיה השבוע, והוא גם הפרק הפותח של טור זה, הוא ביקור יו"ר מיקרוסופט, ביל גייטס, בישראל. הסניף הישראלי של ענקית התוכנה ומשרד יחסי הציבור שלה תיקתקו לכבוד היו"ר קבלת פנים מרשימה ומאורגנת להפליא. במקצועיות רבה הם ניפחו צפלין תקשורתי אדיר מימדים וריק לחלוטין מכל תוכן. חובבי האינטרנט והמחשבים מבין הקוראים מוזמנים בחום רב לדלג על פרק הפתיחה של "השבוע ברשת", היישר אל החדשות האמיתיות.
 
 
הסיבה לכך שאני מעז לומר על אירוע כה גרנדיוזי כי הוא חסר משמעות עבור חובבי המחשבים הוא שלביקור גייטס בישראל אינו שייך במובהק לתחום חדשות המחשבים. אף לא אחד מן הראיונות, ההרצאות והמפגשים שפרטיהם דווחו לעיתונים, עסק בשאלות שעשויות לעניין את הצרכן הממוצע של חדשות מחשבים. לא חזון ארוך טווח ומפורט על עולם התוכנה והאינטרנט, לא התייחסות ראויה לסוגיית הקוד הפתוח ואף מילה על המונופול המיקרוסופטי. התשובות שכן ניתנו היו לכל הפחות נדושות וצפויות, אם לא מתחמקות.
 
 
ביקור גייטס היה ביקור עיסקי לחלוטין. עיסקי. כלכלי. מסחרי. כל אלה, רק אלה ושום דבר אחר. חלק מכלי התקשורת הבינו זאת טוב יותר מן האחרים. לכתבי המחשבים שהגיעו למלון דייויד אינטרקונטיננטל חיכה שיעממון יוצא מגדר הרגיל והדבר השתקף היטב בדיווחיהם. כך או כך, ליחסי הציבור של מיקרוסופט זה לא הזיז כהוא זה. הם יודעים שאת כתבי המחשבים שאוהבים אותם אפשר לספור על יד אחת ובכל זאת הם הוזמנו בהמוניהם (וגם באו). מדוע? עבור מיקרוסופט ויחצניה כל כתבה שפורסמה אודות גייטס והביקור כמוה כבלוק בחומה ההאדרה של החברה והעומד בראשה. השאלה אם הלבנה צבועה בשחור או לבן לא היתה רלוונטית בעליל.
 
 
 
באף אחת מההודעות לעיתונות של מיקרוסופט לא הופיע סדר יום מפורט של הביקור, כמו גם הסבר לגבי מטרותיו. הביקור תפס את רוב אמצעי התקשורת לא מוכנים. הקושי לעשות סדר ברצף האירועים ולהעניק להם משמעות בלט בכל פינה. הסיפור שמאחורי הביקור השתנה מאתר לאתר, מכותב לכותב ומיום ליום. קצרה היריעה של טור זה מלהביא את כל הציטוטים המעניינים וההסברים המלומדים. בוודאי שזה איננו המקום לחזור על הרקע בעייתי של התנהלותה של מיקרוסופט בשוק העולמי בכלל ובשוק הישראלי בפרט, כמו גם של היסטוריית היחסים, המעניינת לכשעצמה, עם ממשלת ישראל. על כן, כל מה שאוכל לעשות במסגרת מצומצמת זו הוא להסב את תשומת לבכם לזווית שממנה ראוי, לעניות דעתי, להביט על ביקור גייטס.
 
 
הדברים שמשקפים את אותה זווית התחבאו אי שם בערוץ הכלכלה של ynet בתת הערוץ הייטק, בכתבה מאת אלי שמעוני בה צוטט יו"ר איגוד קרנות ההון סיכון יורם אורון. מן הדברים מתברר היטב מה המטרה האמיתית של הביקור: הפגנת כוח משולשת של הממשלה, ההייטק הישראלי וחברת מיקרוסופט, בה כל אחד מצלעות המשולש מחזק ומאדיר את השניים האחרים.
 
ואלו הם: "כאשר שחקנים בינלאומיים כמו מיקרוסופט ואחרים מנהלים פה פעילות מחקר ופיתוח ורוצים לקנות פה חברות, מציבים את האנשים שלהם ומבקרים פה - הדבר מקל על כל שרשרת המזון בשיחות של החברות והקרנות, בכל הרמות: גיוס הון, גיוס לקוחות ומיצוב התעשייה הישראלית כמובילת טכנולוגיה". גליה ימיני ("הארץ") קראה לזה בקיצור "סימון טריטוריה". בטבע, לפחות, יש דרך מאוד מסויימת לסימון טריטוריות.
 
לקריאה מורחבת:
 
- לא רוצים אופיס? תורידו את אופן אופיס 2, חבילת תוכנות האופיס בקוד פתוח, עכשיו טרי טרי להורדה בחינם. (לכתבה)
 
- רקע: השנה הקשה של מיקרוסופט. (לכתבה)
 
- גליה ימיני ואיתן אבריאל ("הארץ") ראיינו את יו"ר מיקרוסופט, שגרם להם יותר מכל להתגעגע למנכ"ל סטיב באלמר. בראיון מחמיא גייטס להיטק הישראלי ולמרכז הפיתוח של מיקרוסופט בישראל, אותה הוא משווה למרכז ההייטק האמריקני עמק הסיליקון. בין שאר הדברים מנסה גייטס לגמד את ההתלהבות מגוגל ומבטיח לבדוק מדוע מיקרוסופט לא מייבאת לישראל את קונסולת המשחקים XBOX. (לראיון המלא)
 
- גייטס במפגש עם תלמידי מחשבים מספר על היתרונות בלהיות האחראי על סידור מערכת השעות בבית הספר (בקצרה: גייטס דאג לעצמו ליום שישי קצר, ולכוסיות), מגדיר מחדש את היותו נטול השכלה אקדמית (לא גמרתי משפטים, אבל אני אחלה במחשבים), ירד (שוב) על גוגל, והודה כי "לעולם לא יתקיים מצב שבו כולם יעבדו עם תוכנות ברישיון". עידו קינן (nrg) ואנוכי היינו והתמוגגנו.
 
- ממלא מקום שר האוצר משבח את ההסכם במסגרתו תשקיע מיקרוסופט 1.4 מיליון דולר בסטארט-אפים ישראלים ומכריז כי "ממשלת ישראל לא יכולה למצוא שותפה טובה יותר ממיקרוסופט". בתשובה לשאלה של יובל דרור ("ידיעות אחרונות"), שלנוכח הסכום המגוחך תוהה האם מדובר בטעות דפוס, השיב גייטס כי "הנקודה היא לא כמות הכסף". לדבריו, העזרה של מיקרוסופט היא בפיתוח הקשרים והפצת שם החברה ומוצריה בעולם. רגע מרגש נרשם כאשר בתשובה לאחת השאלות השיב גייטס: "נחמד לעשות קצת כסף". (לכתבה)
 
- "הרצאתו" (או יותר נכון: מצגת המכירות של "אופיס") המלאה של ביל גייטס בפני אלפי אנשי העסקים, ההיטק, המימשל וזרועות הביטחון של ישראל, כפי שצולמה על ידי מצלמת הווידאו של "גלובס". (לווידאו)
 
- לגייטס אין מושג שהרשות להגבלים עסקיים בישראל הולכת להכריז על מיקרוסופט ישראל מונופול. (לכתבה)
 
- דבר האופוזיציה: אנשי הקודש הפתוח, הקוראים לממשלה לבחון תוכנות קוד פתוח כתחליף לתוכנות הקנייניות של מיקרוסופט, עמדו מחוץ לאתר הביקור והפגינו במחאה על היחס החמים מידי של הממשלה לחברה של ביל. (לכתבה)
 
- ולסיום: ניצן וידנפלד והצלם טל אלה עוקבים אחר ביל גייטס, ואוסף רשמים על האיש העשיר בעולם מהשר אולמרט, ממנכ"לית משרד החינוך רונית תירוש, ומיו"ר מיקרוסופט-ישראל אריה סקופ. (לווידאו)
 

גוגל בייס

eBay. צריכים להתחיל לדאוג?
 eBay. צריכים להתחיל לדאוג?   
אם הגולש לא בא אל הגוגל, הגוגל בא אל הגולש. או במילים אחרות – איך לעזאזל לא חשבו על זה קודם?! לגוגל יש שירות חדש, שנראה כמו סוג של איום רציני על אתר המכירות הפומביות eBay ואתר המודעות המסווגות קרייגסליט. הרעיון מאחורי השירות, גוגל-בייס שמו, הוא לאפשר לגולשים, בעלי עסקים, מוכרי יד שנייה וכיוצא באלה, להעלות לרשת כל סוג של מידע, ישירות למאגר גוגלי בו ייקל על מנוע החיפוש להתמצא.

המשמעות היא שגולשים שהתעצלו עד כה לפתוח אתר משלהם יוכלו להעלות לרשת, בקלות רבה, כל סוג מידע שיחפצו. היתרון של השירות שהמידע שיעלה באמצעותו לרשת, יהנה מנגישות גבוהה על ידי מנוע החיפוש של גוגל. כך, היכולת לחפש מידע מדוייק תשתפר פלאים, ותחסוך את הצורך במנועי חיפוש יעודיים. בנוסף, אם בקרוב תוציא גוגל חבילת אופיס משלה, ניתן יהיה לנהל את המאגר גם באמצעות תוכנת ניהול בסיסי הנתונים שבחבילה. השירות צפוי להינתן, איך לא, בחינם.

גוגל-בייס עלה לאוויר באופן זמני אך ירד במהירה. עם זאת ניתן לצפות בצילומי מסך ממנו, בהם גם תנאי השימוש בשירות. על פי גוגל, התשובה לסכנה שספאם ובפורנו יזהמו את המאגר היא ש"פריטים שלא יעלו קנה אחד עם תנאי השימוש יוסרו". יו איזה פחד! (לכתבה)
 

עוד חדשות

• שירות חדש נוסף מבית גוגל מאפשר לקבל מידע על מסלולי טיסה בין ערים בעולם באמצעות הקלדה פשוטה של שמותיהן במנוע החיפוש הרגיל. לאחר ההקלדה והלחיצה על הכפתור חפש, יופיעו בראש תוצאות החיפוש חלוניות בהן יש למלא את תאריכי ההמראה או הנחיתה המבוקשים. בשלב הבא יש לבחור את אחד משלושת מנועי ההשוואות היעודיים המוצעים מתחת לחלוניות וללחוץ עליהם על מנת לקבל את רשימת הטיסות. (לכתבה)
 
• בקשה שהגיש שי לב ארי, מפעיל אתר שיתוף הקבצים הפופולרי לינטוורק לבית המשפט להפעיל מחדש את אתר שיתוף הקבצים הפופולרי, נדחתה לעת עתה. בשבוע הבא הוא יציג לעורכי הדין של תעשיית הבידור את חלקי האתר אותם הוא מעוניין להחזיר לאוויר ואשר לטענתו כלל לא היו אמורים להיסגר מלכתחילה. לב ארי הביע תקווה כי תוך שבוע יוכל להפעיל מחדש את הפורומים ואת מדור האומנים שהפיצו את שיריהם בעזרתו. (לכתבה)
 
• עם יציאתה של גירסה 6.0 של התוכנה, חודשים ארוכים לאחר המועד המקורי, הפכה iMesh לשירות הורדות קבצים חוקי בחסות איגוד חברות התקליטים האמריקני RIAA. בניגוד לנפסטר, שנסגרה בעקבות התביעה נגדה, מאז התפשרה iMesh עם RIAA ביולי 2004 ופיצתה אותה ב-4.1 מיליון דולר, היא המשיכה לפעול בלי הפרעה תוך העלמת עין, בהמתנה להשקתה כשירות חוקי, דוגמת נפסטר של היום. לאחר חודש חינמי, יעמוד מחיר מנוי חודשי על שבעה דולרים בלבד. ואולם, השירים יהיו מוגנים במנגנון ניהול זכויות יוצרים דיגיטלי שמאפשר ליהנות מהם רק כל עוד המנוי על השירות בתוקף. למרות שבסיס החברה בארץ הקודש, השירות נכון לעכשיו פתוח רק לאחינו חובבי המוזיקה בארה"ב ובאירופה. אנו בישראל ניאלץ להמשיך ולהוריד קבצים (חוקיים כמובן) ברשתות החופשיות. (לכתבה)
 
• באיימש בטח ישמחו לשמוע שהחל מן ה-1 בנובמבר שירות המוזיקה של יאהו יכפיל את מחיר דמי המנוי והם יעמדו על 3 דולרים יותר ממחירו של השירות הטרי. (לכתבה)
 
 
• העתיד כבר כאן? הבלוגר מייקל ארינגטון בדק את מערכת מהפכנית בשם Riya המסוגלת לזהות פרצופים מתוך תמונות דיגיטליות, לתייג אותם ולאפשר את החיפוש בהם. ההתלהבות, כמו גם החששות הידועות מאחים גדולים - בעיצומן. (לכתבה)
 
• החגורה סביב משתפי הקבצים ממשיכה להתהדק: בשבדיה אושר לאירגוני חברות הבידור לאסוף כתובות IP של משתפי קבצים ואילו בקליפורניה נידון מנהל אתר שיתוף קבצים למאסר על תנאי.
 

מומלצים

• איך הופכות שגיאות כתיב למנוף להשגת דילים פצצתיים באיביי. (לכתבה)
 
 
• שרון טל בכתבה מרתקת על הדבר הנוכחי של חרמני הרשת: אביזרי סקס מקוונים. ויש שם אפילו קוד פתוח. אל תפספסו.
 
• אוסף פנינים ביזאריים שלא ייאמנו מהסכמי השימוש בכל אותן תכונות שאתם מתקינים ולוחצים נקסט נקסט ועוד נקסט, מבלי לשים לב בכלל למה הסכמתם. (לכתבה)
 
• ישראלים אוהבים חדש. זה ידוע. אבל אפילו בין רכיבי המחשב והציוד ההיקפי יש פריטים שניתן לשקול לרכוש מיד שנייה. שוקי גלילי עם מדריך מפורט.
 
 
 
גאדג'טים: המכשיר שישמור לכם על הכלב כשאתם לא בבית, דיסק קשיח נייד ומוגן במיוחד, מקרן שלא צריך לכוון, תנור לחימום מהיר במיוחד של פיצה, שעון שמראה את השעה בקוד מורס, מד דופק שיכריח אתכם לעשות כושר ומצלמה דיגיטלית שיודעת לתעד רגעים אותנטים באמת.
 
 
פאן ברשת: תיעוד נדיר של קייט מוס ברגע מביך, ספיישל גיבורי על שמנסים להציל את העולם, מתיחה מעולה בצילומים לאתר פורנו וחיקוי משעשע בטירוף של הבקסטריט בויז.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by