ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ילדים - לא להציק ליו"ר 

ילדים - לא להציק ליו"ר

 
 
אורי ברקוביץ`

44 תלמידי מחשבים בני 12-18 התכנסו בחדר אחד עם ביל גייטס למופע יחצנ"י מתוזמר היטב והפתיעו עם שאלות נוקבות. אורי ברקוביץ' היה שם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מימין: לימור ליבנת, ביל גייטס ומנכ"ל מיקרוסופט-ישראל דני ימין (ישראל מלובני "צילום עתונות")
 מימין: לימור ליבנת, ביל גייטס ומנכ"ל מיקרוסופט-ישראל דני ימין (ישראל מלובני "צילום עתונות")   
"חברים, אתם מכירים את שרת החינוך לימור לבנת?" במילים אלו ובטון מתיילד, נפתח הבוקר המפגש של יו"ר מיקרוסופט, ביל גייטס, עם 44 בני נוער בגילאי 12-18, שהוגדרו על ידי היחצ"נים "מתכנתים צעירים ומחוננים". מפגן הראווה היחצ"ני שהוצג בהודעות לתקשורת כ"תלמידי ישראל מייעצים לגייטס" הפך הבוקר לכותרת היבשושית "מפגש דור מפתחי העתיד". זה היה לא פחות מפאנל שאלות ותשובות ידועות מראש, ולא יותר מתוספת לאוסף תקריות הפודיום של השרה.

גייטס, שהגיע היישר מארוחת בוקר עם מנכ"לים של חברות ישראליות בולטות, יכול היה להירגע מעט ולרוות קצת נחת מהמצגת החיה שאירגנו לו המארחים. מנכ"לית המשרד שיחקה מעט עם השם של ביל ומוצר הדגל של חברת מיקרוסופט שבראשותו. "לך אני אומרת", התחנפה אל גייטס, "אתה פותח גם חלונות וגם שערים של הזדמנויות לתלמידים מכל רקע, ומאפשר הורדת מחסומים בין המגזרים".
 
(צילום: אורי ברקוביץ')
 (צילום: אורי ברקוביץ')   
אחר כך הגיע תורה של השרה לשאת דברים. וברוך השם היא נשאה. גוזלת שאריות כבשת הגייטס שקיבלו הילדים. לא היה חסר שאחד הנערים יפנה אל השרה ויתלונן: "אבל לך יש אותו כל הזמן". כל העת ששרת החינוך היתה עסוקה בלהפחיד את האורח במבטא הישראלי הכבד ובטון המחנכת מ"ארץ נהדרת", תלה גייטס את מבטו בנקודה בלתי נראית באוויר. אפילו חיוך או הנהון של הסכמה היא לא קיבלה ממנו. "אחלה עוגות פרג יש להם פה בדייויד אינטרקונטיננטל", היו בוודאי מחשבותיו. "אני חייב לקחת את המתכון בשביל מלינדה", הוא בטח הרהר.

לכשסוף סוף קיבלו גם הנערים את זכות הדיבור, התרומם התלמיד יובל אופיר מכיסאו ושאל את כבוד היו"ר מה הוא רצה להיות שיהיה גדול. "הורי היו מעורבים בעסקים ובפוליטיקה ועסקו בבעיות מעניינות", סיפר גייטס ומיד הוסיף – "אבל אני לא התרגשתי מזה. ההובי שלי היה המחשב וחשבתי שיש מצב שהוא גם יכול להפוך לעבודה. אם יש מזל אתה יכול לעשות משהו מגיל צעיר ולהפוך אותו לעבודת חייך". בשלב זה לא התאפקה לבנת ופצחה במה שמן הצד היה נראה כמו התנצחות עם גייטס סביב השאלה למי יש יותר גדול לפוליטיקה או לעולם המחשבים. בסופו של דבר נכנעה השרה וחזרה להחניף: "העולם הפסיד פוליטיקאי אבל הרוויח אבא למחשבים". אגב, זו לא היתה הפעם האחרונה שהיא התערבה בדיון.
 
גייטס לוחץ את ידו של שחר גבירץ מ"מפתחים צעירים" (צילום: ישראל מלובני)
 גייטס לוחץ את ידו של שחר גבירץ מ"מפתחים צעירים" (צילום: ישראל מלובני)   
44 בני נוער, מתוכם שבע בנות, כך ספרתי. למרות הניסיון להציגם כגאוני מחשבים, מדובר בסך הכל בתלמידי מחשבים רציניים. כך טוענת איריס ברגורי, המדריכה הארצית של תוכנית שירותי רשת, ומורה בתיכון אוהל שם ברמת גן. בפועל, היא מספרת, מדובר ב-38 תלמידים רציניים שלומדים 15 יחידות מחשבים, מתוכם חמש יחידות ב"שירותי רשת". שישה תלמידים נוספים הם חברי "פורום המפתחים הצעירים של מיקרוסופט". לדברי ברגורי, על אף גילם הצעיר, חלק מן הנוכחים הם בעלי תארים של מיקרוסופט ואף בעלי חברות בתחום האינטרנט או התוכנה.

אחת השאלות, ואלי החצופה שבהן, היתה: "הסיפור של מיקרוסופט החל עם שני בחורים צעירים, שאחד מהם נשר מהקולג'. השאלה שלי היא האם סיטואציה כזו יכלה לקרות גם היום והאם היית מקבל כיום אנשים באותה סיטואציה". ההסבר של גייטס: "הייתי סטונדט בהארווארד וסיימתי כמה שנים. רצינו להיות בהתחלה של הדברים והיינו צריכים להקים את העסק מיד". באשר לנשירה הסביר גייטס: "זו לא היתה ממש נשירה. היה כיף לפגוש אנשים חכמים אך רצינו להיות ראשונים. אני מודה שרוב המועסקים במיקרוסופט הם בוגרי מכללות. לי לא היתה את ההזדמנות, אך מצד שני במדעי המחשב היתה לי הרבה השכלה".
 
 
(צילום: אורי ברקוביץ')
 (צילום: אורי ברקוביץ')   
הפסיפס של התלמידים היה מגוון. אולי תוצאה של תיכנון מוקדם, אולי לא. שני תלמידים חבשו כיפה סרוגה ולפחות תלמיד ערבי אחד, שהוצג על ידי הכרוזית כ"תלמיד מבית הספר הקתולי בנצרת". "בארה"ב, אף אחד לא היה מעז לציין את העובדה שהוא קתולי!" סיננה אחת מן הנוכחות לעבר כל מי שישב לידה "הם לא מבינים עד כמה גרוע זה מציג אותנו". ישובים בחי"ת, בחולצות לבנות, ילדים חמודים, שקטים ומנומסים ששיחקו על פי כל הכללים שהוכתבו להם מראש.

רשימת השואלים, כמו גם נוסחם המדויק באנגלית, היו קבועים מראש: מספר סידורי, שם השואל, גילו, ובאיזה בית ספר הוא לומד. לאחר מכן באו השאלות. העמודה שבין המספר הסידורי לפרטי השואל הוקדשה לקיטלוג השאלה על פי קטגוריות. 5 שאלות הוגדרו "אישיות", 2 שאלות הוגדרו "חזון", 2 שאלות עסקו ב"השקעות" עתידיות. השאלה שהוגדרה "חברה" עסקה דווקא בבעיית מיעוט הנשים בהייטק (גייטס: "זו בעיה גדולה ועלינו להביא לשינוי בנשוא") ואילו השאלה הבודדת שהוקדשה ל"תחרות" נגעה, איך לא, בגוגל.
 
"לגוגל יש מערכת הפעלה משלה. איך מיקרוסופט מתמודדת עם האפשרות העתידית של הפצת המערכת?", שאל בן לבנת (16.5). "כל חמש שנים בערך צצים מתחרים חדשים", הסביר גייטס. "זה חלק גדול מן העסק שלנו וזה מדרבן אנשים להתפתח. גוגל היא מתחרה חדשה ועד כה הם טובים בחיפושים באינטרנט. אנחנו משקיעים ממון רב ועוד נפתיע עם אפשרות טובה יותר. גוגל לא ייצרה עד עכשיו מערכת הפעלה אבל יתכן שהיא תעשה בעתיד. הם בוודאי ישיקו מוצרי תוכנה חדשים, דבר שיפחית עלויות ויאפשר לשפר את שיתוף המידע. לפני 15 שנים IBM השיקה מערכת הפעלה בשם OS2 שהיום אף אחד לא מדבר עליה. אני לא אומר שבהכרח זה מה שיקרה לגוגל אבל אני כן בטוח שכל מה שיש לנו היום, בעוד כמה שנים ייראה די מצחיק".

אבל השאלה החביבה עלי ביותר היתה של שחר גבירץ שביקש לדעת "אם משיהו גונב את תוכנת חלונות, האם תרגיש שהוא גנב אותה ממך באופן אישי?". את התשובה אהבתי פחות. גייטס הסביר כיצד התמלוגים שמתקבלים ממכירת תוכנות מאפשרים להעסיק אנשים וליצור "מערכות תמריצים של תמורה ותמריצים לעבודה". באותה שנימה הודה גייטס כי "לעולם לא יתקיים מצב שבו כולם יעבדו עם תוכנות ברשיון".
 
סך הכל, כל השאלות שבחרו התלמידים היו טובות וראויות, הן בתוכנן והן בסגנונן, אף מאלו של העיתונאים. התלמידים, שעולם המחשבים והתיכנות מהווה עבורם דרך חיים, שאלו שאלות אמיתיות, על דברים שמעניינים אותם. יש להניח ששאלות קשות במיוחד, טכניות או עוקצניות נשארו בחוץ. מצד שני גם "הגדולים", שאותם אף אחד לא העז לצנזר, לא ניצלו את מסיבת העיתונאים כדי לשאול אף אחת מן השאלות האמיתיות שנוגעות בנקודות הרגישות. כצפוי, הצנזורה העצמית עבדה שעות נוספות וחוץ מהיתקלות כואבת עם העדשה של צלם "נענע", בהחלט ניתן לסכם ולומר שהאירוע עבר בסוג של שלום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by