ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המומחה: המדריך לתחזוקת הדיסק 

המומחה: המדריך לתחזוקת הדיסק

 
 
המומחה

כך תאריכו את חיי הדיסק שלכם ותרוויחו בדרך שדרוג למהירות המחשב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אם נבצע אנאלוגיה בין מחשב לגוף האדם, נגלה כי הדיסק הקשיח משול לזיכרון שלנו. הן לטווח ארוך והן (מה שפחות ידוע) לטווח קצר. כראוי לרכיב חשוב שכזה כדאי שניתן לו את היחס הנכון. כמו הזיכרון האנושי, כך גם הדיסק הקשיח נעשה מבולגן עם הזמן. ההבדל הוא, שסידור הדיסק הקשיח לא דורש מאיתנו שעות של שכיבה על ספה ודיבור על אמא שלנו. רק קריאת המדריך הזה וקצת זמן פנוי.

אם נתחזק נכון את הדיסק הקשיח יגדלו הביצועים והיעילות של המחשב שלנו, נאריך את חיי הדיסק וחשוב מכך: נוריד את הסיכוי להתממשות הפחד הגדול ביותר של כל בעל מחשב – קריסת הדיסק ואיבוד כל המידע.
 

זיכרון וירטואלי

הצעד הראשון בניהול הדיסק הקשיח יהיה הגדרה נכונה של הזיכרון הווירטואלי. מהו זיכרון וירטואלי? זהו מקום בדיסק הקשיח שאליו מפנה מערכת ההפעלה פעילות מהזיכרון הפנימי, הרגיל, כשהוא מתמלא. מה קורה לתוכנה כשאנחנו ממזערים אותה ועוברים להתעסק עם תוכנות אחרות? רוב הסיכויים שהיא עברה לזיכרון הווירטואלי. אם הקצאת הזיכרון הווירטואלי הינה קטנה מדי הרי שנתקל בשלל תופעות לוואי ברגע שהמכסה תתמלא. מאידך – גם אם ההקצאה גדולה מהרצוי, או לעיתים אפילו אפילו נכונה, חלונות תבזבז זמן ומשאבים בהגדלה והקטנה של הזיכרון הווירטואלי לפי צרכיה.

ניכנס לניהול הזיכרון הווירטואלי על ידי לחיצת קליק ימני על צלמית המחשב שלי (My Computer) ובחירה במאפיינים (Properties). נבחר בכרטיסיית מתקדם (Advanced) ושם נלחץ על כפתור הגדרות (Settings) תחת ביצועים (Performance). בחלונית החדשה שנפתחה שוב נעבור ללשונית מתקדם (Advanced) ונלחץ על שינוי (Change), תחת שדה הזיכרון הווירטואלי (Virtual memory). התוצאה תהיה המסך הבא:
 
 
בחלונית בחלקו העליון של המסך יופיעו כל המחיצות שעל כל הכוננים הקשיחים שלכם. חלקו המרכזי של החלון יציג לכם את ההגדרות בעבור כל אחת מהמחיצות שתבחרו ובחלק התחתון יוצג סיכום המתייחס לכל המחיצות יחדיו.

הגודל המינימלי המומלץ המוקצה לזיכרון הווירטואלי הוא פי 2 מכמות הזיכרון הפיזי המותקן במחשב. אם יש לכם מקום פנוי בדיסק רצוי להוסיף עוד 25%. כמות הזיכרון הפיזי במחשב, במקרה ששכחתם, מופיעה במסך המאפיינים (Properties) של המחשב שלי (My Computer).

נרשום את אותו הערך שחישבנו גם בשדה הגודל ההתחלתי (Initial size) וגם בגודל המקסימלי (Maximum size). כך נמנע מצב שבו חלונות מבזבזת משאבים בשינוי גודל הזיכרון הווירטואלי.
 
 

סידור הדיסק

 
כפי שהוסבר כבר בעבר יש חשיבות לצורת החלוקה של הדיסק. ניתן לחשוב על הדיסק כעל ארון אחד גדול אליו נזרקים כל הבגדים (הקבצים שלנו). באם פשוט נדחוף הכל פנימה נגלה לאחר מכן שהזמן שלוקח לנו למצוא פריט מסויים בתוך הבלאגן מתארך. אם לעומת זאת נרכיב בארון מדפים ונחלק אותם לחולצות, מכנסיים, לבנים, סוודרים וכדומה – הרי שמציאה של פריט מסויים תתקצר בהרבה.

אותו הדבר חל גם על הכונן הקשיח שלנו. אם פשוט נגדיר את כל הדיסק כמחיצה אחת גדולה הרי שכל פעם שנבקש מהמחשב למצוא קובץ ספציפי יקח למחשב יותר זמן למצוא אותו מאשר במקרה של חלוקה למחיצות קטנות יותר. במקרה שמדף אחד יפגע על ידי הכלב המשפחתי, לא נאבד את כל הבגדים שלנו. כך גם לגבי הדיסק: אם יתקוף אותנו וירוס המוחק את המחיצה C: (וקיימים מספר וירוסים שכאלה), לא נאבד את כל המידע שלנו. לכן, מומלץ לחלק את הדיסק הקשיח למחיצות. למי שלא קרא את המדריך בנושא, או כבר לא זוכר, תוכלו לרענן את זיכרונכם בקישור הבא.


במשך הזמן, מצטברים קבצים רבים על הדיסק הקשיח. כפי שהוסבר במדריך הנ"ל, שיטת הכתיבה לדיסק היא על בסיס מקום פנוי. בעוד שבעת ההתקנה של חלונות כל הקבצים נכתבים בצורה מסודרת הרי שעם הזמן, בגלל הוספה ומחיקה של קבצים, הקבצים החדשים מפוזרים פיסות פיסות על פני כל המחיצה. כך זמן הפניה לכל קובץ הולך ומתארך והדיסק הקשיח עובד יותר בכדי לאתר את כל חלקי הקובץ ולכן גם נשחק במהירות.

פעם בזמן מה מומלץ לבצע איחוי לדיסק הקשיח. בפעולת האיחוי מבצע המחשב קריאה מלאה של הדיסק ובודק את התוכן שעליו. בזמן בדיקה זו, מאנדקסת מערכת ההפעלה את כל הקבצים המצויים עליו ולאחר מכן מסדרת אותם מחדש בסדר הגיוני ורציף. פעולה זו מארגנת את הקבצים כך שכל קובץ יהיה רשום במקום אחד במלואו, במקום בחלקים קטנים על פני כל המחיצה.

לצורך האיחוי נפתח את המחשב שלי (My Computer), נלחץ קליק ימני על הדיסק שברצוננו לאחות ונבחר במאפיינים (Properties). נעבור אל לשונית כלים (Tools) ונלחץ על אחה עכשיו (Defragment now).
 
פעולת האיחוי של הדיסק, עלולה לקחת זמן רב בהתאם לגודל המחיצה, כמות הקבצים ומשך הזמן שעבר מאז האיחוי האחרון. לכן, מומלץ לבצע פעילות זו בזמן שבו אינכם עובדים על המחשב. כמו כן, חשוב לסגור את כל התוכנות הפועלות ברקע שכן פעולה של כתיבה אל הדיסק בזמן האיחוי יכולה להפריע ולהאריך במאד את זמן האיחוי.

למרות שפעולת האיחוי חשובה מאד, רצוי שלא להיסחף עם איחויים מיותרים. איחויים תדירים מדי סתם יהוו מעמסה על המנגנונים של הדיסק ולא יביאו תועלת. גם משתף הקבצים הכבד ביותר לא זקוק לאיחוי בתדירות העולה על פעם בשבועיים.
 

בדיקת הדיסק

 
לצערנו הרב זאת עובדה ידועה שעם הזמן עלולות להופיע תקלות בדיסק הקשיח. לרוב, מדובר בשגיאות קטנות הניתנות לתיקון, כגון שני קבצים שנכתבו בטעות לאותו מקום או קובץ שנמחק אבל המקום שלו עדיין מסומן כתפוס. דיסק ישן עלול להציג בעיות קשות יותר, לעיתים אפילו איזורים שלמים בדיסק שאינם ראויים לכתיבה. כתיבה של מידע על איזור שכזה תגרום לרוב לאובדנו.

לכן מומלץ לבצע בדיקה תקופתית של כל הכוננים הקשיחים במחשב. בזמן בדיקה זאת המחשב מוודא שכל הקבצים תקינים וגם מסמן לעצמו איזורים פגועים בדיסק שאין לכתוב עליהם.

לצורך ביצוע הסריקה: בתפריט הכלים של הדיסק (אותו תפריט אליו הגענו בעת ביצוע האיחוי) נלחץ על בדוק כעת (Check now). בחלונית שתופיע, סמנו את שתי התיבות ובכך תבטיחו שמידע המצוי בסיכון, לא ילך לאיבוד. אשרו.
 
רצוי לבצע בדיקה בכל פעם שמתעוררות בעיות בקריאה או כתיבה של קבצים, לאחר העברת כמות גדולה של קבצים ולפני כל פעולת איחוי.
 

קריאה מהירה מהדיסק

 
בדיסקים החדישים קיימת פונקציה בשם UDMA שמאפשרת לדיסק הקשיח לכתוב מידע ישירות אל הזיכרון מבלי צורך בהתערבות של המעבד. כתוצאה מכך, הנתונים צריכים לעבור מסלול קצר יותר והמעבד יכול להשקיע את הזמן שהתפנה בפעולות עיבוד. התוצאה – עבודה מהירה יותר.

הצרה היא שחלונות לא תמיד יודעת לזהות את האפשרות הזאת ולכן לא מנצלת אותה. פיתחו את מנהל ההתקנים על ידי קליק ימני על המחשב שלי ובחירה במאפיינים (Properties), מעבר לתצוגת חומרה (Hardware) ולחיצה על מנהל ההתקנים (Device manager).

המסך שמתקבל בנוי בצורה של עץ ספריות, בדומה לתצוגת הדיסק הקשיח. חפשו ברשימה את סעיף IDE ATA/ATAPI controller והרחיבו אותו על ידי לחיצה על הפלוס שלידו.
 
 
לאחר מכן סמנו את הערוץ הראשי (Primary IDE channel) ולחצו על מאפיינים. בידקו שעבור שני ההתקנים שלכם מסומנת האפשרות DMA if available. אם ברשותכם שני כוננים קשיחים, וברצונכם להשתמש בפונקציה זו עבור שניהם תאלצו לחבר כל אחד מהכוננים על כבל IDE שונה. חיזרו על הפעולה גם לגבי הערוץ המשני (Secondary IDE channel) אם קיים.
 

לפעמים סיוטים מתממשים

 
אחרי תקופה מסוימת בה עבדתם, ערכתם, כתבתם ושמרתם מידע על הדיסק הקשיח אתם עלולים למצוא את עצמכם יום אחד עם הסיוט הכי נורא שלכם – המידע אינו נגיש. הדיסק "קרס". כל מי שעבר אי פעם את החוויה הזו נוכח לדעת עד כמה האובדן של המידע על אותו הדיסק יכול להיות כואב. מי שעוד לא זכה לעבור את החוויה יכול לבצע סימולציה מהירה על ידי שתיית כמות גדולה מאד של בירה.

מי שכסף רב מצוי בכיסו יכול ללכת אל אחת מאותן חברות רבות המתעסקות בשיחזור נתונים מדיסקים קשיחים ותמורת סכום לא קטן לקבל בחזרה את הקבצים שלו. אותן חברות יודעות לטפל גם במקרים קשים ביותר של איבוד מידע כמו במקרים של כונן שרוף, או כזה שטבע. המחיר כמובן – בהתאם.

אם לעומת זאת כל שברצונכם לעשות זה להציל ככל האפשר מהמסמכים, התמונות וקבצי ה-Mp3 שלכם, תוכלו להיעזר באחת משלל התוכנות החינמיות המצויות ברשת. אחת התוכנות המומלצות בתחום היאPc Inspector וניתן להורידה מכאן.


לאחר תהליך התקנה קצר, תוכלו לבחור את הכונן הקשיח המכיל את המידע האבוד ולסייר בקבצים שעליו, על ידי לחיצה על האיקון העליון במסך הראשי ולאחר תהליך הסריקה, בחירת הדיסק הקשיח הרצוי. על מנת לשחזר קובץ פשוט סמנו אותו ובחרו לאיזו תיקיה להעתיקו. היתרון של התוכנה הזאת היא היכולת שלה לזהות את סוג הקובץ שאתם מנסים לשחזר ועל ידי כך לשלים את החלקים החסרים בו. אם לדוגמה אתם מנסים לשחזר קובץ ZIP, הרי שהתוכנה תנסה לגרום לכך שגם אם חלקו הגדול נפגע, עדיין תוכלו לפתוח אותו בעזרת תוכנת הכיווץ שלכם ולהציל את מה שאפשר.
 
חשוב לציין כי התוכנה, כמו שאר התוכנות המצויות בשוק, לא יודעת לעשות ניסים: היא לא תדע להתעסק עם כוננים אשר המערכת לא מזהה, או להציל קבצים מאיזורים בדיסק שהושמדו כליל. אבל אם תבצעו את הפעולות שהמלצתי עליהן במדריך זה, יקטן הסיכוי שאכן תזדקקו לניסים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by