ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
על הטרדה מינית 

על הטרדה מינית

 
 
מירה חניק

במסגרת שיתוף פעולה בין "נשים ברשת" ל"נענע" יפורסמו בערוץ חברה ומשפחה סדרת כתבות מתוך האתר הנוגעות להיבטים שונים בחייהן של נשים בישראל. המאמר הראשון עוסק במיתוסים סביב נושא ההטרדה המינית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הצעות הזמנות או לחצים לקיום יחסי מין בעבודה הם הטרדה
 הצעות הזמנות או לחצים לקיום יחסי מין בעבודה הם הטרדה   
הנה מספר מיתוסים על הנושא של הטרדה מינית, והאמיתות העומדות מאחוריהם.
מיתוס: הטרדה מינית היא פשוט ביטוי של משיכה מינית. אז מה אתם עושים מזה עניין?
עובדה: הטרדה מינית אינה אלא ביטוי של תוקפנות ועויינות. זהו שימוש לרעה בכוח - באמצעות התנהגות בעלת מאפיינים מיניים. גם החוק החדש למניעת הטרדה מינית רואה זאת כך.

מיתוס: לא צריך לעשות סיפור מהטרדה מינית - זה בסך הכל נעשה בכיף, ולצורך שעשוע בלבד.
עובדה: הטרדה מינית היא סוג של התעללות. האדם החווה הטרדה מינית מילולית או פיזית חש פגיעה, ביזוי והשפלה. שימוש בהלצות, בדיחות ושעשועים מיניים היא דרך לשלוט באחרים ע"י הקנטתם או העמדתם במקומם. לכל אדם, גבר או אישה, יש זכות לכבוד ולהתחשבות בריגשותיו - בעיקר במקום העבודה או הלימודים.

מיתוס: הטרדה מינית מתרחשת בעצם רק כאשר מתקיימת תקיפה פיזית.
עובדה: ישנן התנהגויות פחות גלויות ובוטות המהוות הטרדה מינית בפני החוק: הערות-אגב או רמיזות בעלות אופי מיני ; הפקת קולות או צלילים בעלי אופי גס או מעליב ; איומים מרומזים או עקיפים לגבי מתן שירותים מיניים ; וכן הצעות, הזמנות או לחצים לקיום יחסי מין המשפיעים על מצבו של הקורבן במקום העבודה - כל אלה נחשבים בעיני החוק להטרדה מינית.

מיתוס: אפשר לדעת מראש מהו הפרופיל הטיפוסי של המטריד הפוטנציאלי.
עובדה: מטרידים באים בכל הצורות והגוונים. אין הגדרה מיוחדת למטרידים לעומת לא-מטרידים ביחס לגיל, מקצוע, תפקיד או דרג מקצועי, מצב משפחתי או תחום ההשכלה. כל אדם, גבר או אישה, עלול להיות מטריד מיני.
 
מיתוס: גברים אינם יכולים לשלוט בהתנהגותם, אם הם מעוררים מבחינה מינית.
עובדה: גברים - כמו בני אדם אחרים - אינם חיות-פרא! הם מסוגלים לשלוט במעשיהם ובתגובותיהם ולהיות אחראים למעשיהם. אדם המכיר בכך שהטרדה מינית היא מעשה בלתי רצוי ובלתי נעים לזולת, יבין כי בידו לשלוט בהתנהגותו ולכוון אותה כך שלא תפגע בכבודו ובזכויותיו של הזולת.

מיתוס: לא כדאי "לנפח את העניין" ביחס להטרדה מינית. עדיף להתעלם ממנה והיא תיפסק.
עובדה: באופן כללי, התנהגויות של הטרדה מינית שמתעלמים מהן - אינן נפסקות. לעיתים קרובות התעלמות נתפסת ע"י המטריד כהסכמה אילמת - ועלולה לגרום להחרפת המצב. הגישה המתאימה יותר -ברוב המיקרים - היא לומר למטריד באופן ברור כי עליו להפסיק מיד את ההתנהגות הפוגעת. לרוב זה תורם להפסקת המצב. במיקרה ואין שיפור במצב, כדאי להתלונן.

מיתוס: נשים הן "ילדות גדולות". אם התנהגות מסויימת לא מוצאת חן בעיניהן - שיעזבו את העבודה.
עובדה: המציאות הכלכלית היא כזו שנשים חייבות להתפרנס - אם משום שהן מביאות חלק ניכר מפרנסת המשפחה, ואם משום שהן מפרנסות נתמכים אחרים (ילדים, הורים, אחים). אישה הנתקלת בהטרדה מינית בעבודה, נמצאת בין הפטיש לסדן: משום שתלונה על הטרדה מינית עלולה להביא לאובדן מקום העבודה. דבר זה הוא מחוץ לחוק, ונקרא "התנכלות"!

מיתוס: "מה אתן עושות כזה עניין מקצת הערות או ליטופים? זה הכל בצחוק ובלי כוונת פגיעה. אתן בסך הכל נהנות מזה!"
עובדה: המחקר מצביע על כך שנשים המוטרדות מינית משלמות מחיר גבוה בנזק כלכלי, פסיכולוגי וגופני. תוצאות פיזיולוגיות ונפשיות של הטרדה מינית כוללות: דיכאון קליני, חוסר אונים, ירידה בביצוע בעבודה, הסתגרות, השפעה שלילית על המשפחה, נדודי שינה, תשישות כרונית, בחילה, ועוד תסמינים אחרים. התוצאות הכלכליות כוללות: איבוד מקור הפרנסה או הטבות הנילוות לעבודה, אובדן סיכויי הקידום, חרם חברתי ו"אות קין".

מיתוס: אם מישהו הטריד אישה, זה בגלל שהיא ניראית סקסית, מפתה, או שיש לה הופעה או התנהגות פרובוקטיבית.
עובדה: האחריות במיקרה של הטרדה מינית היא על המטריד. אין כל קשר בין הופעה פיזית, התנהגות או היסטוריה מינית של הקורבן - לבין האחריות הפלילית של המטריד. מטרידים בוחרים בקורבן הנראה להם "זמין", ולא על פי מראה חיצוני, התנהגות או לבוש. המניע הנפוץ להטרדה מינית הוא הפעלת כוח ועוצמה כדי להשפיל ולפגוע - ולא משיכה מינית. יחד עם זה, משיכה מינית - מקומה מחוץ למקום העבודה. מי שרוצה להימנע מתביעה פלילית - יגביל את עצמו למקומות בהם החיזור המיני הוא רצוי, מבוקש ומתאים.

מיתוס: "החוק למניעת הטרדה מינית יגרום לכך שאי אפשר יהיה להתלוצץ עם אף אישה. נשים ינצלו אותו כדי לפגוע בגברים, להתנקם בהם, או לסחוט מהם קידום או תנאי עבודה".
עובדה: באופן תיאורטי, אפשר להשתמש בכל חוק נגד מישהו - העובדה היא שמעטים עושים זאת. וגם אם כן - תמיד ישנה אפשרות בבית המשפט להוכיח זאת. הסטטיסטיקה מראה, כי שיעור תביעות-השווא במיקרים של תקיפה מינית הוא % - 2 בדיוק אותו שיעור של תביעות-שווא בנושאים אחרים (גניבה, תקיפה אלימה, וכד`). נשים לא נוטות יותר מגורמים אחרים להגיש תביעה על הטרדה מינית. ההיפך הוא הנכון - נשים נמנעות ברוב המיקרים של הטרדה אמיתית להגיש תביעה משפטית - בגלל חוסר האמון שלהן במערכת, ובגלל הבושה הגדולה הכרוכה בכך עבורן.

*** חלק מן העובדות המובאות כאן נלקח מתוך דו"ח של "צוות המשימה" המיוחד של מדינת ניו-יורק. ***** למרות שברוב המיקרים הידועים נשים הן המוטרדות מינית, וגברים הם המטרידים, כל אחד - גבר או אישה - עשוי להיות מטריד או מוטרד מינית. אין לראות מן הכתוב כאילו מרומז כי רק גברים הם מטרידים ורק נשים הן מוטרדות. עוד על הטרדה מינית, ועל ההתמודדות איתה, קיראו בספר: "טיפוס נשי: נשות קריירה ישראליות מספרות על דרכן להצלחה" בהוצאת "מטר".

פורום נשים מנוהל ע"י עורכות נשים ברשת
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by