ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: אח גדול אצלי במקלדת 

השבוע ברשת: אח גדול אצלי במקלדת

 
 
אורי ברקוביץ`

האם הסלולרי יפתור את בעיות התנועה? וגם: המדפסת עוקבת אחריכם ואתר השיתוף הישראלי שיצא למלחמה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
החשש מהאח הגדול הוא אחד הנושאים החביבים ביותר על כתבי מחשבים ופרשנים טכנולוגיים למיניהם, ולא בכדי. אמצעים טכנולוגיים הם היחידים שיכולים להפוך את חזון אורוול ב-1984 למציאות, והפיתוחים המואצים בתחום זה מספקים לכותבי הטורים לא מעט תעסוקה וחומר למחשבה.

המשוואה פשוטה למדי: מימוש חזון האח הגדול בקרב אוכלוסייה של מיליונים מחייב מצד אחד אמצעי מעקב המוניים - כאלה שמאפשרים לנטר פעילות של כמות גדולה של אנשים, בעלות נמוכה. מן הצד השני, מעקב אפקטיבי מצריך מכם, הנעקבים, לעשות כמה שיותר באינטרנט, ובשלוחותיה. או במילים אחרות - דיגיטציה סוחפת של כל מרכיבי החיים, החל מניהול חשבון הבנק וכלה בדייטינג.

השבוע דווח על יותר מאמצעי אחד שעלול להגדיל את מצבת השערות הלבנות בקרב רואי השחורות ונביאי המטריקס.
 

גלגל"צ, מיזורי מאחוריך

(צילום: SXC)
 (צילום: SXC)   
במדינת מיזורי שבארה"ב נחתם חוזה על פרוייקט, הגדול מסוגו, במסגרתו יהפכו כל הטלפונים הסלולרים במדינה למדווחי תנועה באל-כורחם. מערכת מיוחדת תעקוב אחר האותות שהם משדרים באופן אוטומטי לאנטנות הסלולריות, תנתח אותן, ותציג את המידע שיתקבל לציבור. הנהגים יוכלו ללמוד על מצב התנועה באמצעות אתר בו יוצגו מפות הדרכים כשעליהן מרצדות מעין "קופסאות" ירוקות, צהובות ואדומות, על פי עומס התנועה.
 
נשמע אחלה סטארט-אפ, לא? אולי. השאלה היא מדוע המערכת צריכה לנטר את כל הכבישים במדינה ולא מסתפקת בדרכים שבערים גדולות, היחידים שלמעשה מועדים ללחצי תנועה. שאלה נוספת היא מדוע מאלצת המדינה את כל בעלי הסלולרי בתחומה "להשתתף בניסוי". בסן פרנסיסקו, לשם השוואה, החליטו לבחור בדרך שפוגעת בפרטיות הרבה פחות, למרות שעלותה גבוהה בהרבה. שם מנטרים את הרכבים באמצעות המכשיר שנועד לאפשר מעבר בכבישי אגרה. שם גם בחרו להשאיר את הברירה אם להשתתף בניסוי בידי הנהגים.
 
 
לטענת הקברניטים, אין בפרוייקט סכנה לפגיעה בפרטיות, כיוון שאין אפשרות לעקוב באמצעות המערכת אחר מסלול מלא של מכונית, מפתח הבית ועד ליעד. בינתיים עובדים על פרוייקטים דומים במרילנד, ג'ורג'יה ווירג'יניה.

מי שלא מעוניין שהסלולרי שלו ילשין עליו, מוזמן להשתמש במקום זה בווקי טוקי. המהדרין יכולים פשוט לכבות את הסלולר ולהישאר לא זמינים.
 

אחי הגדול, דוד לייזר

הטבלה הנעלמת של קוד המדפסות (צילום מתוך אתר ה-EFF)
 הטבלה הנעלמת של קוד המדפסות (צילום מתוך אתר ה-EFF)   
כשהתגלה, לפני כשנה, כי דגמים רבים של מדפסות לייזר מקודדים, בלי לשאול את בעליהן, שלל פרטים מזהים על המסמכים שהן מנפיקות, הרגיעו אותנו כי הפרטים, הכוללים את המספר הסידורי של המדפסת ומועד ההדפסה, נועדו לשמש במלחמה בזייפני הדולרים. כמו כן, כך הוסבר, רק השירות החשאי האמריקני הוא זה שמסוגל לפענח את המידע.
 
הכל היה טוב ויפה. עד שהתבשרנו השבוע כי הקוד, שהיה כה מתוחכם, שרק השירות החשאי יכול היה לפענח אותו, פוצח על ידי קבוצת חוקרים מקרן החזית האלקטרונית (EFF). פיצוח הקוד מגביר את החשש כי אם גם אם עד כה המידע לא היה חשוף בפני גורמים מחוץ ל"שירות החשאי", עתה הוא ללא ספק בדרך להיחשף לעיני כל.
 
לגורמים פוליטיים ופעילים חברתיים מסויימים יש עתה הרבה סיבות שלא לישון בשקט. אחד מהם הוא החשש מפני שילוב המידע על מקור מסמך, עם מידע שמקורו בספק המדפסת, ומידע מחברות האשראי. אלה עלולים, בסופו של דבר, להוביל היישר אליהם.
 
יש להדגיש כי המטרה של ה-EFF היא לא בדיוק לספק לציבור אמצעי ריגול איש נגד רעהו. המטרה שלהם היא לעורר מודעות ולהזהיר. "הדבר מדגים כיצד הממשלה והמגזר התעשייתי הפרטי רוקחים עיסקאות בחדרי חדרים כדי להחליש את הפרטיות שלנו באמצעות ציוד יומיומי כמו מדפסות", אמר איש האירגון, עו"ד לי טיין. עוד הוא שואל, אילו עוד עיסקאות נעשו בעבר, או נרקמות כעת, כדי לגרום לכך שהטכנולוגיה שלנו היא זו שתלשין עלינו.

מי שלא מעוניין שהמדפסת שלו תלשין עין, מוזמן לחזור לעט ונייר. המהדרין יכולים להשתמש בנוצה ופפירוס, יתד ואבן וכו'.
 

גוגל, חפשי אותי!

עוד גוף שאוסף עלינו מידע ללא הרף הוא ידידתו הטובה ביותר של הגולש, הלא היא גוגל. החיפוש הוא רק אחד מהשירותים שהיא מספקת ושבזכותו היא יכולה ללמוד עלינו פרטים מכאן ועד הודעה חדשה. היסטוריית החיפושים, הדף המותאם אישית, תיבת ה-Gmail, תוכנת המסרים המידיים (גוגל-טוק), שירות המפות (ממנו היא יכולה ללמוד על כיווני הנסיעה שאנו מבקשים), שירות התמונות (פיקאסה) ומערכת הבלוגים (בלוגר), רק חלק מהשירותים שהיא מפעילה ואשר מכילים שפע מידע אודותינו.
 
הסיבות שהיא אוספת את המידע מפורטות במסמך הפרטיות החדש שפירסמה החברה השבוע, ומחליף את זה מיולי 2004. המסמך החדש, ארוך כפליים, ונעשה בו מאמץ להפכו לברור וקריא יותר. על פיו, גוגל אוספת את המידע, לא רק על מנת להציג לנו פרסומות מותאמות אישית, אלא גם, לטענתה, כדי שתוכל "להעניק חוויית שימוש טובה יותר" ו"לשפר את איכות השירותים".
 
מה שהיא לא מספרת בעמוד החדש זה כמה זמן היא מתכוונת לשמור את המידע, אם בכלל. החשש הגדול הוא שהררי המידע שיצטברו אצלה יהפכו למטרה הן של עבריינים והן של הרשויות (אלה שעושות פעולות מופרכות לחלוטין כמו למשל לקדד את המסמכים שאזרחיהן מדפיסים).

מי שלא מעוניין שהמדפסת ושהמחשב שלו ילשין עליו לגוגל, מוזמן למנוע מהדפדפן שלו לאכול עוגיות (בתמורה, מזהירה גוגל, "עלולים חלק מן השירותים שלא לתפקד כהלכה"). המהדרין מוזמנים להתנתק מהאינטרנט וללכת לחפש את החברים שלהם.
 

עוד חדשות

איור: תום טרגר
 איור: תום טרגר   
• לאחר שהמאבק מול תעשיית הבידור התנהל רובו ככולו באמצעי התקשורת, נוקט לראשונה גם אחד מאתרי השיתוף מהלך במישור המשפטי. מפעיל אתר שיתוף הקבצים ליונטוורק פושט את מעטה האנונימיות מאחוריו הסתתר עד כה, ולאחר שהוא יורק קצת אש לכיוונם של אתרי השיתוף האחרים, הוא מסביר בראיון לחיים ברשת מדוע הוא חושב שבית המשפט צריך להסיר לפחות חלק מצו המניעה שהוטל עליו. הסיבה העיקרית: בליונטוורק יש קהילה משגשגת בעלת סדר יום החורג מעידוד להורדות קבצים פיראטיים. עורך הדין של תעשיית הבידור בתגובה: בולשיט. ניפגש בבית המשפט. (לכתבה)
 
• בינתיים, לא רק משתפי הקבצים סובלים מהיעדרות האתרים שחסכו להם הרבה עובדה וייעלו את מלאכת ההורדה הפיראטית. ביום חמישי דווח כי מאז נסגרו להלה, ווארזפאו, ליונטוורק וחבריהם, כל עומס של תעבורת שיתוף הקבצים, שהיה קודם לכן פנים ארצי, החל ליפול על כתפי הצינורות שמובילים החוצה, לחו"ל, ופחות או יותר לסתום אותם.

כך, שיתוף הקבצים הופך עתה גם לבעיה גם של ספקיות האינטרנט שנאלצות להוסיף רוחב פס לחו"ל, (שגם עולה כסף), רק כדי לעמוד במהירויות הגלישה שהן הבטיחו ללקוחותיהן. (לכתבה)
 
 DVD Jon
  DVD Jon    
• ההאקר הנורווגי DVD ג'ון חוצה את האטלנטי והולך לעבוד באמריקה עבור מייקל רוברטסון, מייסד Lindows ומומחה בנפנוף סדינים אדומים מול מיקרוסופט. בהצלחה שיהיה. (לכתבה)
 
• שתי שיטות חדשות למניעת גניבות של סלולרים ושאר גאדג'טים: אחת על פי זיהוי פני המשתמש, ושנייה על סמך זיהוי סגנון הליכתו.
 
• מה משותף לפיירוול מובנה, נגן מדיה, תוכנת מסרים, עורך סרטים, מאחה הדיסק, מציג תמונות, מעבד תמלילים, כיווץ קבצים, דפדפן ותוכנת צריבה? כולן תוכנות שמובנות במערכת ההפעלה חלונות. בוויסטה תצטרף אליהן, ככל הנראה, גם אנטי-רוגלות. איחלתי לסימנטק בהצלחה. (לכתבה)
 
• פיירפוקס כבר מאה מיליון הורדות. (לכתבה)
 
• בפסק דין תקדימי קבע בית המשפט העליון לקניין רוחני ביפן כי אתר שהציג כותרות שנלקחו מעיתון (שהפנו אל הכתבות המקוריות בסניף היפני של יאהו!) עשה מעשה לא חוקי. פסק דין זה מצטרף אל פסק דין שניתן בגרמניה לפני כשבעה חודשים שגם הוא פגע באחד מאבני היסוד של הרשת – ההיפר לינק, היינו החופש לקשר לאתרים אחרים. (לכתבה)
 
• ביל גייטס אוטוטו כאן. בשבוע הבא הוא ינחת בישראל ולאחר פגישות עם ראש הממשלה ושרי האוצר והחינוך הוא יופיע בפני 2,500 מבכירי המשק. (לכתבה)
 
• בעקבות מקרי הונאה הפכו בבנק הפועלים את המשימה להעביר כספים באמצעות החשבון באינטרנט לבטוחה יותר, אך גם למורכבת בהרבה. בארה"ב יידרשו הבנקים החל מסוף השנה הבאה להפוך את הגישה לחשבונות באינטנרט לדו שלבית. שלב אחד יכלול דבר מה שהלקוח יודע, כמו סיסמה. השלב השני יכלול דבר מה שהלקוח מחזיק, כמו מכשיר המחולל סיסמאות זמניות, מכשיר המזהה טביעות אצבע וכיוצא באלה.
 
• פורטל וואלה זכה השבוע לקבל משני מו"לים למוסיקה, EMI ומדיה מן גרופ, תביעה על סך 3.5 מיליון ₪ וזאת בגין הפרה לכאורה של מגבלות הרשיון שקיבלה מאקו"ם לתפעול האתר mymusic.walla.co.il, אשר אסר עליה להשתמש ביצירות המוזיקליות של האומנים המיוצגים על ידי מו"לים אלו לצרכי פירסום. המשך יבוא. (לכתבה)
 
התחזית של מנכ"לית eBay (שרכשה לאחרונה את סקייפ) היא כי שיחות קוליות עומדות להיות בקרוב מוצר כה זול עד כי תוך 3-6 שנים הן יהפכו לחינמיות לחלוטין. מי שישרוד יהיו לא רק אלה שיחזיקו במוצר הטוב ביותר אלא גם אלה שיחזיקו בבסיס הלקוחות הגדול ביותר. זו אגב בדיוק הסיבה שמייסד סקייפ טען השבוע כי האיום הגדול ביותר על eBay את סקייפ הן "חברות כמו מיקרוסופט, יאהו ו-AOL".
 
• אין חדש תחת השמש: עוד פירצה התגלתה בדפדפן האקספלורר ובנגן המדיה של מיקרוסופט. (לכתבה)
 
גוגל הצעיר
 גוגל הצעיר   
• מזל טוב לגוגל קאי, התינוק הראשון הקרוי על שם גוגל (לכתבה).
 

מומלצים

• נכים ועצלנים עורו! לא צריך יותר להסתבך עם ציוד יקר ומשוכלל. תוכנה ישראלית חדשה מאפשרת שליטה מוחלטת במחשב בהזזת ראש ופקודות קוליות בלבד. (לכתבה)
 
• כבר יש לך רעיון מצוין לאתר באינטרנט, למה לבזבז אותו על אתר בעברית? לא עדיף ללכת ישר על אנגלית וסינית, ולהרוויח במכה חצי מיליארד גולשים? זה בדיוק הרעיון שעומד מאחורי האתר FIXYA שהוקם על ידי שני ישראלים ומציע פלטפורמה להתפתחותה של קהילת צרכני אלקטרוניקה. האתר מכיל מידע שנאסף בעמל רב מאתרים רשמיים ופורומים ובמקביל מאפשר לגולשים לתרום מניסיונם, ולסייע זה לזה בפיתרון בעיות ותעלומות הקשורות לשפע הגאדג'טים שסובבים אותנו. (לכתבה)
 
• מייסד וויקיפדיה מודה, שחור על גבי מסך, כי משהו רקוב בממלכה החופשית ומשדרג בכך את הספקות בדבר יכולתה של קהילה חופשית להוציא תחת ידיה מוצר שמסוגל להתחרות בכבוד במפעלים המבוססים על עריכה מקצועית (שלדאבון לבנו, גם עולים כסף). (לכתבה)
 
• צחי הופמן עם הסלולרים הכי טובים שחברות הסלולר בישראל מציעות, והסלולרים הכי גרועים שהן ניסו לדחוף לנו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by