ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
פוצחה השיטה של האח הגדול  

פוצחה השיטה של האח הגדול

 
 
אורי ברקוביץ`

לפני כשנה התגלה שהמדפסות שלנו מאפשרות לעקוב אחרינו. עכשיו פוצחה השיטה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לפני כמעט שנה, פורסם כי כתוצאה מהסכם של השירותים החשאים בארה"ב עם שורת יצרניות של מדפסות לייזר, מקודדות חלק מן המדפסות שלהן שלל פרטים מזהים אל המסמכים שהן מנפיקות. הפרטים שקודדו, כך פורסם, הם המספר הסידורי של המכשיר וקוד היצרן. פרטים אלה מאפשרים ללמוד מן המסמכים עצמם על המדפסות ומכונות הצילום שמקורם בהן.
 
הטבלה הנעלמת של קוד המדפסות (צילום מתוך אתר ה-EFF)
 הטבלה הנעלמת של קוד המדפסות (צילום מתוך אתר ה-EFF)   
בידיעות שפורסמו אז, הודתה יצרנית המדפסות זירוקס בשיתוף הפעולה. בתגובה לטענות על פגיעה אפשרית בפרטיות, טענה החברה כי את הקוד המוטבע על המסמכים מסוגלים לפצח רק אנשי השירות החשאי. מן השירות החשאי נמסר אז כי המידע נועד לשמש רק בחקירות נגד זייפנים.

פיטר קריאן, חוקר בכיר בזירוקס הסביר כי המכונות המתוחכמות של החברה מסמנות כל תדפיס ב"נקודות צהובות קטנות". לדבריו, "טכנולוגיית הדפסת הלייזר מקלה בצורה יוצאת דופן על זיוף כספים ומסמכים, והנקודות הללו, שנמצאות בשימוש בחלק מהמדפסות כבר כמה עשורים, מאפשרות לרשויות לזהות ולאתר זייפני כספים".

עתה, על פי הודעה שפירסמה אתמול (ב') קרן החזית האלקטרונית (EFF), הצליחה קבוצת חוקרים מטעמה לפצח את השיטה.
 
אותן נקודות צהובות קטנות, שקוטרן פחות ממלימטר ואשר ניתן להבחין בהם באמצעות אור כחול וזכוכית מגדלת או מיקרוסוקופ, מופיעות בכל העמודים של מסמך כלשהו, בתבנית מסויימת. אחד החוקרים, סת' דייויד שון סיפר כי הצוות מצא כי "נקודות שמקורן בלפחות סדרה אחת של מדפסות, מקודדות את התאריך והשעה שבהן הודפס המסמך, וכן את המספר הסידורי של המדפסת".

סדרת המדפסות היחידה שנבדקה עד כה היתה DocuColor של זירוקס. החוקרים השוו את האופנים השונים בהם היו הנקודות הצהובות מסודרים בדפים ששלחו אליהם תומכים של הקרן, והצליחו ללמוד לקרוא אותן. על אף שהם הצליחו לפצח את הקוד של סדרת מדפסות אחת בלבד, סבורים החוקרים כי ככל הנראה המדפסות של היצרניות האחרות מקודדות גם הן את אותו סוג של מידע, באופן דומה.

כפי שניתן לראות בתמונה שפורסמה באתר ה-EFF, הנקודות משובצות במעין טבלה. המספרים שמרכיבים את התאריך, השעה והמספר הסידורי, מתקבלים כתוצאה מחיבור המספרים (שאינם מודפסים כמובן ואותם בעצם גילו החוקרים) המופיעים בשמאל הטבלה.
 
 

מה עוד אנחנו לא יודעים?

על אף ההבטחה שהטכנולוגיה מנוצלת אך לשם מלחמה בזייפנים, לא ניתן להתעלם מן החשש שהיא עלולה לשמש גם למטרות שונות לגמרי, כמו מעקב אחר מתנגדים למשטר. "תנועות דמוקרטיות מחתרתיות שמנפיקות עלונים ומנשרים פוליטיים או דתיים ...יזדקקו תמיד לאנונימיות של מסמכי הנייר הפשוטים. הטכנולוגיה הזו מאפשרת עם זאת לממשלות למצוא את המתנגדים להן", מזהיר עו"ד לי טיין מה-EFF. לדבריו, "הדבר מדגים כיצד הממשלה והמגזר התעשייתי הפרטי רוקחים עיסקאות בחדרי חדרים כדי להחליש את הפרטיות שלנו באמצעות ציוד יומיומי כמו מדפסות". לטענתו יש בדברים איתות אזהרה. "השאלה ההגיונית הבאה היא", על פי לין, היא "אילו עיסקאות אחרות נעשו או נעשות כדי להבטיח שהטכנולוגיה שלנו, היא זו שתלשין עלינו".

גולשים המעוניינים לסייע ל-EFF בפיצוח הקודים של שאר המדפסות מזומנים לבקר בעמוד הזה, וללמוד כיצד ניתן להפיק דפי בדיקה שישתתפו במחקר.
 
באתר הקרן תוכלו למצוא גם את רשימת הדגמים שידוע כי הם מקודדים. עוד שירות באתר מאפשר למי שברשותם מסמך שהופק באמצעות מדפסת מהדגם שנבדק, והצליח לאתר את הנקודות הצהובות, לשבץ אותן בטבלה ריקה ולחשב באמצעותה, באופן אוטומטי, את השעה, התאריך בה הודפס המסמך וכן המספר הסידורי של המדפסת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by