ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
בלי ידיים 

בלי ידיים

 
 
אורי גושן

תוכנה ישראלית חדשה תאפשר להזיז את העכבר מבלי לגעת בו בכלל. חשיפה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתוך אתר הבית של התוכנה: מנסים גישה חדשה
 מתוך אתר הבית של התוכנה: מנסים גישה חדשה   
דמיינו את הסיטואציה הבאה: אתם חוזרים הביתה וניגשים למחשב, מפעילים את ווינאמפ בשביל להאזין קצת למוסיקת רקע. במקביל, אתם פותחים את הדפדפן שלכם ובודקים האם יש דואר בתיבה שלכם. כל זה מבלי להזיז את היד. זה לא קסם, זאת פשוט תוכנה ישראלית חדשה.

התוכנה מאפשרת לשלוט על תזוזתו של סמן העכבר מבלי לעשות שימוש בידיים, וזאת על ידי תנועות ראש אותן קולטת מצלמת רשת המחוברת למחשב. פקודות קוליות המתלוות לתנועות הראש מסייעות לבצע פעולות מורכבות יותר, ומביאות את יכולת השליטה הכללית על המחשב לכדי הרמוניה מושלמת. פתרון לא רע בכלל למי שמוגבלים גופנית, ונוח גם לעצלנים שביננו.
 

המוח הישראלי עושה זאת שוב

יובל טוויג עם התוכנה, "EyeTwig Tracker"
 יובל טוויג עם התוכנה, "EyeTwig Tracker"   
את הפטנט המקורי הגה סטודנט צעיר ושאפתן בשם יובל טוויג, כחלק מפרוייקט גמר של התואר הראשון במדעי המחשב במכללה האקדמית ת"א- יפו. טוויג, שעל שמו נקראת התוכנה "EyeTwig Tracker", פיתח אותה במשך כשנה ביחד עם אחיו אילן, ובימים אלו ממש מגיש את עבודתו במכללה.

"עד כה", מספר טוויג, "פניתי למספר מוסדות ובתי ספר שונים בארץ אשר הביעו התעניינות בתוכנה, ביניהם ארגון איל"ן (איגוד ישראלי לילדים נפגעים) ובית הספר 'און' לילדים מוגבלים. לאחר שיחות רבות שביצעתי עם נכים, הבנתי את גודל החשיבות שיש למחשב בחייהם, המשמש כסוג של מפלט ממוגבלותיהם. על כן, החלטתי כי התקנת התוכנה בבית הספר 'און' למשל, תבוצע על ידי ללא כל תמורה ובמעקב צמוד, וזאת על מנת לשפר במעט את איכות חייהם של הנכים בארץ".

טוויג עתיד להיפגש בקרוב גם עם מר נחמן פלוטניצקי, מנכ"ל מילב"ת (המרכז הישראלי לאביזרי עזר בינוי ותחבורה לנכה), על מנת לבדוק את האפשרות של קידום התוכנה דרך העמותה. "הפעולה הפשוטה הזאת של שליטה במחשב ע"י העכבר", אומר טוויג, "נראית טריוויאלית לכולנו, אך עבור אנשים רבים בעלי מוגבלויות גופניות זוהי משימה בלתי אפשרית".

תחום הנגישות לנכים אמנם אינו חדש וכולל מספר פטנטים המקלים על העבודה עם המחשב, אך מרביתם דורשים רכישה של ציוד מיוחד ולרוב גם יקר. EyeTwig הישראלית עשוייה להוות פתרון חדשני ופרקטי, ולפי טוויג, החזון הוא לפתח עוד מוצרים שיהיו חלוצים בתחום הטכנולוגי עם דגש על פשטות, ללא חומרה מיוחדת ועם השקעה מינימלית מצד המשתמש.
 

כיצד זה עובד

חיישנים לאישונים - הרעיון שנפסל
 חיישנים לאישונים - הרעיון שנפסל   
בניגוד לאמצעי עזר אחרים הקיימים בשוק, לתוכנת EyeTwig נדרשת מצלמת רשת פשוטה ורגילה לחלוטין, וכל סוג או דגם (מהפשוט ועד למתקדם ביותר) יבצע את העבודה. באמצעות אלגוריתם מיוחד, המצלמה קולטת את תנועות הראש של האדם היושב מולה, וממירה אותן כך שסמן העכבר יזוז באותו הכיוון. הטיית הראש ימינה למשל, תזיז את סמן העכבר גם כן ימינה. הטיית הראש שמאלה, תבצע את אותה פעולה לכיוון השני. כך למעשה ניתן להזיז את סמן העכבר לכל כיוון אפשרי על גבי המסך, מבלי להניח אצבע אחת על העכבר או המקלדת.

אך החלק המורכב והמעניין ביותר הוא ביצוע הפעולות עצמן. "הקלקה" בודדת למשל נעשית על ידי השהיית תנועת הראש במקום מסויים במשך מספר שניות. ביצוע הקלקה כפולה נעשית באמצעות הנהון הראש, ואילו האפשרות לגלול לאורך מסמכים או עמודים שלמים נעשית באמצעות הזזת הראש מעלה – או מטה. אך אם המצלמה מסוגלת לזהות את תנועות הראש שלנו, מדוע לא ניתן לעקוב אחר תנועות העין, או לעשות שימוש בפעולת המצמוץ על מנת לבצע "הקלקה" או "לחיצה כפולה"?

יובל מסביר כי פעולת המעקב אחר תנועות העין היתה למעשה הרעיון הראשוני, וההשראה לכך נלקחה מהסרט "דוח מיוחד". הנסיון היה להתחקות אחר תזוזת האישון באמצעות המצלמה, ולשלוט בדרך זו על מיקום הסמן. "בפועל", מספר טוויג, "המצלמה זיהתה את האישון, אך לא בצורה מספקת כדי לעקוב אחר תזוזותיו. גם ביצוע פעולת ההקלקה או הלחיצה הכפולה באמצעות מצמוץ הן אפשריות, אך רק במידה ומצלמת הרשת תהיה איכותית מספיק כדי לקלוט את התנועות הללו".
 
 

עכשיו, הקול בסדר

לומדים לדבר: 15 דקות מתישות של קריאת טקסט באנגלית
 לומדים לדבר: 15 דקות מתישות של קריאת טקסט באנגלית   
על מנת לשפר את יכולות השליטה והתמרון של המשתמש במחשב, קיימת בתוכנה אפשרות להיעזר בפקודות קוליות (Voice Commands), וזאת על ידי השימוש במיקרופון (מומלץ להשתמש בסט אזניות ומיקרופון לראש). אפשרות זו זמינה רק לאחר התקנה של רכיב זיהוי קולי מבית מיקרוסופט (Microsoft Speech API), ויש לכייל את מנוע הזיהוי במשך מספר דקות (מתישות למדי) על מנת "ללמד" אותו כיצד אתם נשמעים.

אין ספק כי היכולת לדבר עם המחשב ולא רק לעשות לו פרצופים, מקלה משמעותית את השליטה על המערכת: כל הפקודות אותן ניתן לבצע באמצעות העכבר - ניתנות לביצוע גם על ידי הקראת הפקודה שלהם באנגלית.

למשל, הפקודה הקולית לביצוע פעולת הקלקה בודדת תהיה " Click". לחיצה כפולה -
"Double Click", ואיך אפשר בלי תפריט לחצן העכבר הימני - "Right Click". אם תרצו להזיז חלון או קובץ ממקום למקום, יהיה עליכם לגרור ולעזוב אותם עם סמן העכבר, ולשם כך יהיה עליכם להשתמש בפקודות "Drag" ו- "Drop".
 

"Keyboard On"

המקלדת הוירטואלית. יש גם עברית
 המקלדת הוירטואלית. יש גם עברית   
נראה כי השאלה המתבקשת כעת היא כיצד כותבים טקסט מבלי לגעת במקלדת? הרי שגם לבעיה זו נמצא פתרון - מקלדת וירטואלית. פתרון זה אינו המצאה חדשה, ומקלדות וירטואליות קיימות בכל מקום שנדרשת הקלדת טקסט בנסיבות מגבילות (למשל, כתיבה בשפה העברית ממחשב בחו"ל). עקרון פעולתה של המקלדת פשוט למדי: מזיזים את סמן העכבר אל האות המבוקשת על גבי המקלדת הוירטואלית שעל המסך, והטקסט מוזן לתוך השדה המתאים כגון מנוע חיפוש, מסנג'ר, מסמך וורד וכד'.

כדי לפשט את העבודה עם המקלדת, גם עליה ניתן לשלוט באמצעות פקודות קוליות. "Keyboard On" תציג אותה על המסך ו- "Keyboard Off" תעלים אותה.

מנגנון הזיהוי הקולי מסוגל גם לזהות מילים שלמות, אך למרבה הצער הוא יקליד רק את האות הראשונה של המילה שזוהתה. כאשר תינתן הפקודה "Type" - מכל מילה שתאמר לאחר מכן, תילקח האות הראשונה אשר תוקלד באופן אוטומטי. "בעתיד" אומר טוויג, "נאפשר למנגון לזהות גם מילים שלמות".
 

העתיד כבר כאן

טוויג מקווה כי גירסה זו של התוכנה היא תחילתה של דרך חדשה ומרתקת. "למרות שהתוכנה מיועדת בעיקר למי שהכי צריך אותה - שהם ציבור המוגבלים פיזית, היא מתאימה כמובן גם לחובבי חידושי הטכנולוגיה והתוכנות למיניהם". "על פי התכנון", מוסיף טוויג, "בקרוב תצא גירסה חדשה של התוכנה המתאימה למשחקי מחשב, בדגש על אסטרטגיה ופחות על פעולה ואקשן. גירסה זו תאפשר להתאים את מקשי המקלדת בהם נעשה שימוש לתנועות הראש וכך ניתן יהיה לשלוט על המשחק באופן מלא".

נכון לעכשיו, התוכנה תומכת במערכת ההפעלה "חלונות XP" בלבד, אך בעתיד יתווספו תמיכה גם למקינטוש ויוניקס. בגירסה הרגילה של התוכנה (Basic) לא ניתן להשתמש ביכולת הזיהוי הקולי, במקלדת ובביצוע הקלקה כפולה באמצעות הנהון, ומחירה עומד על 149$. הגירסה המתקדמת (Pro) מכילה את כל הפונקציות והפעולות, ומחירה 249$.

טיפ לסיום: תוכלו להעביר את קובץ ההפעלה לספריית ה- Startup שלכם, כך שבכל הפעלה של המחשב התוכנה תפעל. אם תגדירו את אפשרות ה- "Auto Tracking" תחת תפריט "File", התוכנה תיכנס לפעולה ברגע שתזוהה תנועה מול המצלמה. ואם במשך 2 דקות לא תתבצע אף תנועה מולה - התוכנה תחזור למצבה הראשוני (מצב Standby).

להורדת התוכנה (נסיון לשבוע של גירסת ה"פרו")
לאתר הבית של EyeTwig
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by