ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המלצת המומחה: משחקים ישנים על מחשב חדש 

המלצת המומחה: משחקים ישנים על מחשב חדש

 
 
המומחה

זה שיש לכם מחשב חדש לא אומר שאתם צריכים להיפרד מהמשחקים הישנים. המומחה מחייה את הדוס

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לפני שנים לא רבות, עולם המחשוב היה דל משאבים. מחשבים עם זיכרון של 16 מגה ומסך של 16 צבעים היו הסטנדרט. גם כרטיסי הקול, למי שלא רצה להסתפק בשלל הצפצופים שהשמיע הרמקול של המחשב, היו עלובים למדי בהשוואה לכרטיסים המשוכללים של היום. את אוסף המשחקים האדיר שלנו סחבנו על דיסקטים גדולים ומסורבלים שנטו לההרס בדיוק ברגע הקריטי. אלה היו "הזמנים הטובים" וכעת אפשר להחזיר אותם.

אותם מחשבים עתיקים לא יכלו להתמודד עם דרישות כבדות ולרוב קיבלנו שלל צורות מקפצות על המסך שניסו להזכיר דמויות. בסופו של דבר, המשחקים היו פשוטים, ושמו דגש על המשחקיות ולא על הגרפיקה.
 
או במילים אחרות: כמו הפריקית של השכבה באותם זמנים, הם היו כיפיים גם אם לא נראו טוב והיה להם קול מצפצף. חבל שמערכת ההפעלה שמותקנת על רוב המחשבים שלנו, ה-XP, הפנתה עורף לאותה תקופה נפלאה ולא מאפשרת לנו לחוות אותה מחדש.
 

איפה משיגים את המשחקים הישנים?

בזכות הגודל המזערי שלהם (כ–10 מגה לגדולים באמת, ופחות מחצי מגה למשחקים הפשוטים), אותם משחקים זכו לשימור באינטרנט ומספר אתרים הקדישו את עצמם לאיסוף וקיטלוג. היות ומדובר במשחקים ישנים – מתחילת שנות ה-90 או סוף שנות ה-80 הרי שרובם כבר אינם כבולים בזכויות יוצרים, בגלל שרוב החברות שיצרו אותם אינן קיימות יותר ואין מי שידרוש עליהם חזקה. גם אם החברות עדיין פועלות, הן לא רואות בהעתקת המשחקים הללו פגיעה בהכנסה. אתם מתארים לעצמכם מישהו נתבע בגלל שהעתיק משחק ב-16 צבעים משנת 1988?

למרות שאין לה תוקף חוקי, נכנסו כל המשחקים והתוכנות הישנים תחת ההגדרה Abandon Ware, כלומר תוכנות נטושות.
 
 
האתר Abandongames מרכז בתוכו קישורים להורדה של אלפי משחקים אשר ננטשו במשך הזמן וזלגו אל מרתפיה האפלים של האינטרנט והוא מקום טוב להתחיל בו את המסע חזרה אל הילדות.
 

איך מריצים את זה?

הבעיה העיקרית המופיעה בעת ניסיון הרצת המשחקים הללו היא העובדה שהחומרה של מחשב מודרני חזקה פי כמה וכמה מאשר זאת אליו יועד המשחק במקור. כאשר מנסים להריץ על מעבד פנטיום 4 משחק שנכתב עבור מעבד 286 מיושן, נקבל לא יותר מאשר קבוצה של פיקסלים צבעוניים מרצדת על המסך בפראות – וגם זה במקרה הטוב שבו המשחק יסכים בכלל לעלות. כפי שכבר הזכרנו, ה-XP לא הופכת את המצב לפשוט יותר.

לכן, קם הצורך בשימוש באמולטור – תוכנה שרצה על המחשב ומדמה את פעולתו של מחשב ישן. ובאינטרנט, כשיש ביקוש – יש גם היצע והוא מגיע בדמותו של פרוייקט DosBox. על ידי התקנה של התוכנה ומספר צעדים בסיסיים תוכלו גם אתם ליהנות ממשחקי העבר וגם, כבונוס, מאותו מסך שחור מרצד שליווה את ילדותנו. הדוס.
 

התקנה

ההתקנה הינה פשוטה ביותר, כל שיש לעשות זה לגשת לקישור הבא ולהוריד את קובץ ההתקנה המתאים למערכת ההפעלה שלכם. היות ומדובר במערכת שמבצעת אמולציה היא לא תלויה במחשב שלכם וניתן למצוא בין היתר גם גירסאות ללינוקס ואפילו למקינטוש.

לאחר ההורדה עליכם להריץ את קובץ ההתקנה ולבחור ספריה. בסיום העתקת הקבצים תתווסף אל תפריט התוכנות שלכם תיקיה בשם DosBox אשר ממנה אפשר לשגר את התוכנה. היות והתוכנה מבצעת אמולציה של דוס כל שתראו יהיה למעשה... מסך דוס שחור עם שורת פקודה (מפתיע הא?).
 
 
 
משום שרוב משתמשי המחשב של ימינו אינם מכירים את שלל פקודות הדוס הדרושות להפעלת והגדרת תוכנות ישנות (וגם אם כן, למה שיטרחו בכלל?), קם הצורך בממשק גרפי (GUI) שיקל את השימוש בתוכנה, בהוספת המשחקים והתאמתם לצרכינו. משהו בסגנון של חלונות - עם סמן עכבר ותפריטים.

ניתן לגלוש לאתר הבית של התוכנה ולבחור את הממשק המתאים למערכת ההפעלה שלנו, משתמשי חלונות יזדקקו לממשק הנקרא D-Fend וניתן להורדה מכאן. תפקידו הוא להפעיל את תוכנת ה-DosBox בשבילנו, על פי המשחק שבחרנו, לסגור אותו כשנגמור לשחק ולשמור את ההגדרות של כל אחד מהמשחקים שלנו.

גם כאן, תהליך ההתקנה הינו קצר ביותר ואינו דורש דבר מלבד לדעת לאיזה ספריה להתקין את התוכנה. אין צורך להתקין את הממשק לאותה ספריה אליה התקנתם את DosBox שכן המערכת תדע לפנות אליו לבד (לאחר שתכוונו אותה בפעם הראשונה). לאחר ההפעלה נצפה בממשק עצמו.
 
 
כפי שניתן לראות, הממשק הגרפי מאפשר לראות את המשחקים שכבר הוספו למערכת (אם זאת ההרצה הראשונה לא יהיו משחקים ברשימה) כמו גם אפשרות למיינם לפי ז'אנר, מפתח, מועדפים וכדומה על ידי בחירת הקטגוריה מחלקו השמאלי של המסך. לגיימרים כבדים יזכיר הממשק של D-Fend את זה של תוכנות אמולטורים אחרים כגון MAME32 (אמולטור של קונסולות משחק).

לאחר ההפעלה הראשונה תאלצו לספר לתוכנת הממשק היכן מצוי קובץ ההפעלה של DosBox. באם התוכנה לא תבקש מכם באופן אוטומטי, לחצו על מקש F5 והגדירו את מיקום קובץ ההפעלה.
 

הוספת משחק

השלב הראשון, והחשוב מכל כמובן, יהיה להוסיף את המשחק לרשימת המאגרים של התוכנה. לצורך כך אנו זקוקים כמובן – למשחק. לאחר שהורדנו את המשחק הרצוי, נפתח אותו אל תוך ספריה חדשה על הכונן הקשיח שלנו.

המלצה – צרו סיפריית משחקים שתהיה ממוקמת בבסיס הכונן – למשל: d:\games ובתוכה צרו תת תיקיות עבור כל אחד מהמשחקים על מנת להקל על עצמכם את תהליך חיפוש הקובץ בשלב הבא.

לאחר שפתחנו את המשחק אל ספריה יעודית נוסיף אותו אל רשימת המשחקים בממשק הגרפי. לצורך כך, נלחץ על אשף הוספת המשחקים (כובע המכשף) ונקבל את המסך הראשון:
 
 
 
נמלא את השדות של המסך לפי ההגדרות הבאות:
שם הפרופיל (Profile name) – השם שיופיע ברשימת השמות בממשק לאחר ההוספה.
קובץ הפעלה (Game EXE) – קובץ ההפעלה של המשחק – לרוב יהיה בסיומת EXE.
קובץ התקנה (Setup EXE) – באם המשחק דורש הגדרה לפני ההרצה שלו, על מנת לפעול.

כמו כן, ישנן במסך שתי תיבות סימון – הראשונה מציעה לסגור באופן אוטומטי את ממשק הדוס עם סיום המשחק, ואילו השניה מגדירה שימוש במתאם טעינה (loadfix) שאמור לשנות את הגדרות הזיכרון עבור המשחק. סמנו את התיבה הראשונה, השאירו את השניה ריקה ולחצו על הבא.
 

כוננים וירטואליים

 
המשחקים הישנים היו מסוג שגר ושכח. היות ובראשית ימי המחשבים לא היו דיסקים קשיחים, רוב המשחקים היו בנויים כך שכל שיש לעשות איתם זה להכניס לכונן ולהפעיל את קובץ ה-EXE. לימים, עם התקדמות הטכנולוגיה, נוספו כונני דיסקים וכוננים קשיחים למחשב והמשחקים התחילו להגיע על CD ודרשו התקנה. באם המשחק שלכם נמנה על הסוג הראשון של המשחקים לחצו על כפתור היצירה האוטומטית (Auto create) והתוכנה תיצור כונן וירטואלי באופן אוטומטי. למה אנחנו צריכים כונן וירטואלי? משום שמערכות הקבצים של הדיסק הקשיח שלנו מתקדמות שנות אור מאלו שהמשחקים של שנות ה-80 פעלו עליהן.

אם המשחק שלכם דורש גם הימצאות של דיסק בכונן, יהיה עליכם לרמות אותו מעט ולגרום לו לחשוב שחלק מסויים בדיסק הקשיח הוא למעשה תקליטור. לחצו על כפתור הוספה (Add) וצרו את המחיצות הדרושות – לפחות אחת שתכיל את קבצי המידע של המשחק:
 
השדה הראשון מגדיר את סוג המחיצה (כונן, דיסקט, CD או קובץ img). בחרו את הספריה אליה חילצתם את הקבצים של תקליטור ההתקנה וסמנו אותה ככונן CD. לאחר מכן העניקו לה אות שתייצג אותה במערכת.

אשרו ועברו לשלב הבא.
 

הגדרות כרטיס הקול

כרטיסי הקול הראשונים היו פרימיטיביים להחריד במושגים של ימינו. גם במסך הזה, השאירו את הגדרות ברירת המחדל כמות שהן – ונסו לשחק איתן לאחר מכן אך ורק במקרה והסאונד לא עובד כראוי. לחצו על הבא על מנת להמשיך.
 

הגדרות GUS

היות ואותם כרטיסי קול היו איטיים להחריד חלקם השתמשו בפונקציה שנקראה GUS (Gravis Ultrasound) שסיפקה לכרטיס הקול קריאה במהירות כפולה על מנת לשפר את איכות הסאונד. כרטיסי הקול בני ימנו מתקדמים בהרבה ופונקצית ה-GUS מצאה את דרכה אל סל המחזור של ההסטוריה. אבל המשחקים הישנים - חלקם ינסו בכל זאת לקרוא לפונקציה ובעבורם מבוצעת ההדמיה. השאירו את ברירת המחדל ולחצו הבא.
 

הגדרות MIDI

גם מסך הגדרות זה מתייחס לסאונד של המשחק. ליתר דיוק – למוזיקת הרקע שלו. לרוב הגדרות ברירת המחדל יספיקו בהחלט ובמקרה ולא עובד – ניתן לחזור ולשנות.
 

אמולצית רמקול פנימי

כרטיסי הקול הראשונים הגיעו בשלב מאוחר יותר של המחשב ועד אז הצלילים הושמעו דרך הרמקול הפנימי שלו. במקרה והמשחק שלכם הוא ישן במיוחד תזדקקו לאמולציה הזו שתשמיע את אותם צפצופים חלודים דרך הרמקולים המשובחים שלכם.
 

הגדרות זיכרון

עד חלונות 98, כמות הזיכרון במחשב הייתה לכל היותר 64 מגה. ראשית – כי זכרונות עלו בזמנו הרבה מאוד כסף יחסית לנפח (כרטיסים של 16 מגה היו הסטנדרט והם היו יקרים) ושנית – כי לא ממש היה צורך ביותר מזה. חלק מאותם משחקים, כאשר יתקלו בכמויות הזיכרון האדירות במחשבים המצויים כיום עלולים שלא לתפקד ולכן יש להתאים את דרישות הזיכרון. התחילו מ-16 מגה ועלו לפי הצורך.
לחצו על הבא על מנת לסיים את הוספת המשחק.

אם עברתם את כל השלבים של ההוספה כנדרש הרי שבתפריט התוכנה יתווסף המשחק החדש שלכם. כל שנותר לכם לעשות עכשיו זה לסמן את המשחק וללחוץ על אנטר. באם כל ההגדרות מתאימות יפתח חלון חדש על המסך שלכם שיציג את המשחק. קחו בחשבון שהמסכים דאז השתמשו ברזולוציות נמוכות מאוד. לכן, בהתאם לרזולוצית המסך הנוכחית שלכם יפתח החלון בגודל יחסי. כלומר, ככל שהרזולוציה בה המסך שלכם עובד גדולה יותר כך החלון שיפתח יראה קטן יותר.

אם זה מציק לכם, תוכלו לסמן את אפשרות המסך המלא (Start in full screen) בכרטיסיית המסך בחלון ההגדרות.
 

מציאת מידע על משחק

אם המשחק עדיין לא פועל, יתכן שהמידע על ההגדרות הנכונות שלו מצוי בקובץ המידע עליו. רוב המשחקים אותם תורידו מהאינטרנט יכילו בתוך התיקיה שלהם מסמך טקטס קטן המפרט את דרישות החומרה של המחשב, בשם Readme.TXT. יפורט שם באיזה כרטיס קול המשחק תומך (אם בכלל), מה דרישות הזיכרון שלו ואפילו דרישות המסך. מומלץ לעיין בקובץ הזה לפני הוספת המשחק אל התוכנה על מנת לקבל מושג טוב יותר על הערכים הנדרשים בכל המסכים. כפי שכבר צוין בכל אחד מהשלבים – לרוב, ערכי ברירת המחדל יספיקו בהחלט אך במקרה והמשחק לא עובד כמו שצריך ניתן לשנות את הערכים לאחר מכן על ידי סימון המשחק ברשימה ולחיצה על קונטרול + אנטר.
 

בעיות

היות ומדובר בתוכנה שמבצעת הדמיה של מערכת ישנה עלולות לצוץ מספר בעיות עבור חלק מהמשחקים. הבעיה הנפוצה ביותר, למרות שאינה מתרחשת בכל מחשב, היא בעיה עם משחקים המכילים קובץ בשם dos4gw.exe בתוך התיקיה שלהם אשר נוטים להיתקע בזמן טעינת המשחק.
אם נתקלתם בבעיה מסוג זה הורידו את הקובץ הבא. זוהי גירסה מתקדמת יותר של קובץ ההרצה הבעייתי ולרוב – החלפת הקובץ הקיים בגירסא החדשה – תפתור את הבעיה.
שנו את שם הקובץ dos4gw.exe ל old_dos4ge.exe, העתיקו את אחת הגירסא המתקדמת יותר אל התיקיה ושנו את שמה ל-dos4gw.exe.
 
משחקים מומלצים
 

Alley cat

 
אחד המשחקים הוותיקים ביותר שהציגו גרפיקה "מדהימה" של 16 צבעים ושלל ציפצופים קיצביים מהרמקול של המחשב. השחקן, בתפקיד חתול רחוב, מנסה לפלוש לחלונות הבתים על מנת לבצע שלל משימות שיקנו לו הזדמנות להכיר את חתולת הבית המקסימה. המשחק הזה אחראי להתדרדרות הקשה של הציונים שלי בכתה ב'.

להורדה
 

גובלינים

 
אחד ממשחקי הקווסטים היותר מוצלחים בתחילת שנות ה-90, אשר גזל שעות רבות מחיי בניסיון לתמרן שלוש דמויות מעצבנות ברחבי 22 מסכים מדהימים.

להורדה
 

DOOM

 
קרוב לוודאי שחלק מכם שיחקו עד לא מזמן ב Doom3 אבל המשחק הזה – הדום המקורי, שיצא בשנת 1993 היה אחד מחלוצי המשחקים בגוף ראשון.

הורידו את קובץ ההתקנה מכאן. והריצו אותו בעזרת האמולטור. התוכנה תשאל לאיזה כונן להתקין את המשחק ולאחר מכן תתקין אותו לשם. לאחר מכן, היכנסו אל הספריה אליה המשחק הותקן ותמצאו שם קובץ בשם doom_19.exe. את הקובץ הלז ניתן להריץ בעזרת האמולטור, או לחילופין לפתוח בעזרת תוכנת Winzip ולגרור את הקבצים שלו אל תוך התיקיה. לאחר מכן, הוסיפו את המשחק לאמולטור. שימו לב: משחק זה משתמש ברכיב ה- dos4gw ולכן לעיתים הקול לא עובד בו כראוי. שחקו עם ההגדרות ונסו להחליף את גירסאת הקובץ כמוסבר על מנת לקבל את כל החוויה.
 

הכו את המומחה

המחשב עושה לכם צרות? מחפשים קיצורי דרך? שלחו מייל למומחה של חיים ברשת:
info@netsupport.co.il

בין השואלים נגריל תשובות.

יש לכם טיפים שהופכים את החיים לקלים יותר? ספרו לנו, ותחסכו לי עבודה.

לארכיון המומחה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by