ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מותר לאסוף כתובות דוא"ל בפורומים 

מותר לאסוף כתובות דוא"ל בפורומים

 
 
אורי ברקוביץ`

בית המשפט המחוזי קבע כי מותר לאסוף "כתובות דואר אלקטרוני שמשתמשי הפורומים פרסמו מרצונם" ולשלוח אליהם מיילים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בית המשפט המחוזי בתל-אביב קבע שלשום בפסק דין ראשון מסוגו, כי מותר לאסוף כתובות דואר אלקטרוני המפורסמות באופן גלוי בפורומים. פסק הדין ניתן במסגרת עירעור שהגיש מפעיל "האתר של סוזי", הכולל תכנים למבוגרים בלבד, על פסק דין של בית משפט לתביעות קטנות, שקבע כי עליו לפצות את מפעיל האתר "ספידי-נט" המספק שירותי היכרויות, דואר אלקטרוני ופורומים.
 
 
פסק הדין, שניתן שלשום, הפך את החלטת בית המשפט לתביעות קטנות, שקיבל בזמנו את מרבית טענותיו של מפעיל ספידי-נט. זה טען כי ב-3.4.2003, בשעות הערב, הושבתו האתר ושירות הדואר האלקטרוני שלו במשך כשלוש שעות, עקב פעילותו של מפעיל "האתר של סוזי". לטענתו, הלה השתמש בתוכנה אוטומטית לאיתור תיבות דואר אלקטרוני של משתמשים בפורומים. מפעיל ספידי-נט טען עוד כי כתוצאה מ"פעילות אסורה" זו נפגעו הן האתר והן המוניטין שלו. בית המשפט חייב אז את מפעיל "האתר של סוזי" בתשלום פיצויים בסך 10,000 ₪ ובהוצאות משפט בסך 3,000 ₪.

שופטת בית המשפט המחוזי יהודית שטופמן קבעה בפסק הדין כי "איסוף של כתובות דואר אלקטרוני שמשתמשי הפורומים פרסמו מרצונם ושליחת דואר אלקטרוני אליהם, מטעם גורם חיצוני, איננה אסורה בנסיבות כבענייננו". עוד קבעה השופטת כי "משפרסמו משתמשי הפורום את כתובת הדואר האלקטרוני שלהם, הרי שהיה עליהם לצפות, כי כתובת זו פתוחה לכל הגולשים באינטרנט היכולים להעתיקה, בהעתקה סבירה וחופשית".

השופטת השוותה את איסוף כתובות המייל לפרסום כתובות בספרי הטלפונים של חברת בזק, "שבהם יכולים עסקים להשתמש, בהעתקה סבירה וחופשית, על מנת לשלוח הצעות בדיוור ישיר באמצעות הדואר או ישירות לתיבת הדואר".

לפיכך הסיק בית המשפט כי "אתר המציע שירותי פורומים לציבור הרחב, ומעניק למשתמשי האתר את האפשרות לפרסם את כתובת הדואר האלקטרוני שלהם, אינו יכול לטעון לבעלות על כתובות אלה, מן הטעם שהכתובות הרשומות בפורום אינן רכושו של בעל האתר עצמו". בית המשפט הדגיש עם זאת כי אין בדברים הללו "הבעת דעה באשר לחוקיות שליחתה, בפן הפלילי, של הודעת פרסומת בלתי רצויה (SPAM) באמצעות דואר אלקטרוני".
 

חדשות לא טובות לספאמרים

יש להדגיש כי בפסק הדין עצמו נאמר כי הוא עוסק אך ורק במערכת היחסים שבין האתר המארח את הפורומים, לבין גורם חיצוני שעושה בו שימוש. הסיבה בשלה התקבל הערעור של "האתר של סוזי", היא שספידי-נט לא הצליחו להוכיח את טענותיהם, הן באשר לנזק שנגרם לאתר, והן באשר לפגיעה במוניטין שלהם.

משמעות הדבר היא שפסק הדין לא סותם את הגולל על האפשרות העומדת בפני גולשי הפורומים לתבוע גורמים שהשתמשו בכתובות המייל שלהם שלא כדין. על כך נאמר בפסק הדין: "ויודגש, עניינו של פסק דין זה, הינו במישור היחסים שבין בעל האתר ובין פלוני, העושה שימוש בכתובות שפירסם באתר קהל המשתמשים. סוגיה נפרדת, שאינה מעניינו של פסק דין זה, עוסקת במישור היחסים שבין אותו פלוני העושה שימוש בכתובות שפורסמו באתר, ובין המשתמש אשר פרסם את כתובתו באתר".

בהקשר זה מפנה עו"ד חיים רביה לסעיף 2(9) לחוק הגנת הפרטיות, הקובע כי שימוש בידיעה על ענייניו האישיים של אדם שלא לתכלית שלשמה נמסרה, מהווה מעשה של פגיעה בפרטיות. כך, אמנם מאשר בית המשפט לכל דיכפין לאסוף כתובות מכל הבא ליד אולם מוטב יהיה שיחשוב פעמיים לפני שיעשה בהם שימוש לא ראוי, פן יתבע בידי גולש זועם. במקרה שכזה, לא בטוח שהאתר המזבל יצא מאולם בית המשפט כשידו על העליונה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by