ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: גוגל-אופיס 

השבוע ברשת: גוגל-אופיס

 
 
אורי ברקוביץ`

האם גוגל תציע חבילת אופיס מקוונת בחינם? וגם: שובה של התולעת "סובר" ועדכונים חדשים לחלונות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שיתוף הפעולה בין סאן וגוגל, עליו הוכרז בערב ראש השנה, הוא אחד האירועים החשובים של עולם המחשבים בתקופה האחרונה. חשוב, כיוון שההשלכות שלו בטווח הארוך עשויות לגמד רבות מן ההשקות, המיזוגים או הרכישות שדיווחנו לכם עליהם במידה כזו או אחרת של התלהבות.
 
סקוט מקנילי, מנכ"ל סאן ואריק שמידט, מנכ"ל גוגל
 סקוט מקנילי, מנכ"ל סאן ואריק שמידט, מנכ"ל גוגל   
במסיבת העיתונאים שנערכה במוזיאון המחשבים במאוטיין וויו (ואשר ניתן לצפות בה כאן) הכריזו המנכ"לים של שתי החברות (המהוות, כל אחת בנפרד, כאב ראש לא קטן עבור מיקרוסופט) כי בכוונתן לפעול לקידום הדדי של מוצרי החברות.

על פי ההסכם, תציע סאן למיליוני הגולשים שבאים אליה כדי להוריד את ה-Java Runtime Environment, הדרושה כדי להריץ אפליקציות Java, לקבל על הדרך גם את סרגל הכלים של גוגל. בתמורה, תרכוש גוגל מסאן שרתים וכן תשלם לה סכום כלשהו עבור כל הורדה של סרגל הכלים שתתבצע דרכה.
 
אולם מה שנראה על פניו כמו כהסכם בעל אפס משמעות, כמעט החלפת באנרים אחוקית, עשוי על פי ההערכות להיות תחילתה של ידידות מופלאה. כה מופלאה, עד שהיא עשויה להוביל, כך מקווים רבים, לשינוי מרחיק לכת בעצם הדרך בה אנו תופסים את המחשב כמאורה של תוכנות.
 
 

השיטה של סאן

אופן-אופיס
 אופן-אופיס   
על פי התפיסה הזו, ניתן לחסוך את בלבול המוח הכרוך בהתקנת כמות בלתי נדלית של תוכנות (כמו גם בצורך לעדכן אותן כל אימת שיוצאת להן גירסה חדשה או חס וחלילה מתגלה בהם פירצת אבטחה). זאת, באמצעות העברת כל כובד המשקל מן המחשב אל הרשת. על פי שיטה זו לא צריך יותר לעדכן את התוכנה, מספיק לרפרש ולהתעדכן בכל מה שצריך. לסאן יש כבר שנים סלוגן שמסכם את הרעיון הכללי שמאחורי צורת חשיבה זו: "הרשת היא המחשב" (The network is the computer ).
 
גוגל-ארץ. אתם מורידים רק את הפלטפורמה
 גוגל-ארץ. אתם מורידים רק את הפלטפורמה   
כבר היום יש לכל אחד מכם על המחשב לא מעט דוגמאות לתוכנות הפועלות ברוח הזו. אלה משמשות אך ורק כפלטפורמה לפיענוח והצגה של עבודה שנעשית למעשה הרחק מן המחשב האישי שלכם, אי שם ברשת. הדפדפן הוא אחת מן התוכנות הללו. גם המסנג'רים למיניהם. דוגמה מוחשית יותר היא שירות המפות הלוויניות של גוגל (GOOGLE-EARTH). אתם אולי מורידים תוכנה אל המחשב שלכם, אולם, אם ידעתם או לא, היא לכשעצמה לא מכילה את המידע והמפות של כדור הארץ. מה שהיא כן עושה זה להתחבר אל השרתים של גוגל ולשאוב מהם את המידע הדרוש לה.
 
מה זה קשור?! – תשאלו בצדק. הסיפור הוא כזה: טרם מסיבת העיתונאים רווחה ההערכה שגוגל וסאן מתכננות להשיק חבילת תוכנות אופן אופיס מבוססת רשת. הרעיון היה להעביר לרשת גם את אותם יישומים שכרגע כל כובד משקלם מונח על כתפי המחשב האישי כמו עיבוד תמלילים, גיליונות אלקטרוניים ומצגות. תחשבו על זה: במקום להתקין חבילת תוכנות כבדה תוכלו פשוט להפעיל את הדפדפן ולבחור (בחינם, כל עוד מדובר באופן-אופיס של סאן) בשירות שתרצו לקבל. הכל - מהזנת הנתונים ועד השמירה, יהיה מתוך הדפדפן. בלי הורדות, בלי עדכונים מציקים ובלי להכביד על המחשב.

על אף שההערכות לפיהן הודעה על כך תצא במסגרת מסיבת העיתונאים התבדו כבר מן הרגע הראשון, המילה האחרונה בנושא טרם נאמרה. רמז עבה לכך מופיע בבלוג של נשיא סאן בכבודו ובעצמו, ג'ונתן שוורץ, כתום על גבי לבן: לאחר שהוא מונה את האפלקיציות הווביות שהוזכרו לעיל (הדפדפן, המסנג'ר וכו') הוא ממשיך באותה נשימה ושואל ומה עם ג'אווה, אופן אופיס וסטאר-אופיס (הגירסא המשוכללת-והלא-חינמית של אופן-אופיס)? מספיק עבה בשביל רמז, לא?
 
את התשובה לכך אנחנו עשויים לקבל (או שלא) בקרוב מאוד. זאת לאחר ששוורץ הודיע כי תוך 30 ימים תשחררנה שתי החברות פרטים קונקרטיים יותר על השותפות הטרייה.
 

הקשר של גוגל

ואיפה גוגל בכל הסיפור הזה? כן ברשת, לא ברשת, אם גוגל מחביאה בשרוול איזשהו רעיון לחשוף את הגולשים שלה לאופן אופיס, למיקרוסופט של ביל גייטס יש בהחלט סיבה לא קטנה לדאגה. מדוע? מספיק להסתכל על המספרים: בהיותה תוכנת קוד פתוח, זכתה אופן אופיס עד כה ל-52 מיליון הורדות. לאופיס של מיקרוסופט (שהיא גם יצרנית ההכנסות מספר שתיים שלה, אחרי חלונות) יש 400 מיליון משתמשים. לגוגל, מצידה, יש מיליונים על מיליונים של מבקרים, ותדמית שקל לחבב. במיקרוסופט כבר עשו את החשבון. עכשיו גם אתם מוזמנים.
 
 

יאללה לך הביתה מוטי

 
אמיר חיים, מי שבזמנו החופשי מנהל אתר השיתוף "להלה", לקח קליפ בו השתתפה הזמרת שרית חדד, הוסיף לו כמה כתוביות, ואת התוצאה (המאוד משעשעת) העלה לאתר השיתוף שלו תחת הכותרת "ההמנון של שיתוף הקבצים". אבי גואטה, אמרגנה של חדד, דאג להכחיש כל קשר.
 

עוד חדשות

• כשלושים בנות שעבדו עבור אתר האירוטיקה האלטרנטיבית Suicide Girls פרשו ממנו בחמת זעם ויצאו לכבס את הכביסה המלוכלכת בחוץ. לטענתן, הדימוי שהוצג כלפי חוץ, של אנטיתזה לכל מה שרע בפורנו, הוא לא יותר מאוסף שקרים. (לכתבה)

עדכונים חדשים לחלונות, אחד מהם קריטי.
 
• לא להאמין אבל גוגל הוציאה שירות משלב "בטא"! שירות המפות שלה הושק רשמית והוא משולב מעתה עם שירות החיפוש המקומי Google Local. (לכתבה)
 
• משתמשי Gmail נהנים החל מהשבוע מעוד פיצ'רים בתיבת הדואר בדואר שלהם. הבולט שבהם – שמירה אוטומטית של הטקסט, כמו בוורד. (לכתבה)
 
• לא רק גוגל. גם יאהו והאיחוד האירופי בדרך לפרוייקטים של ספריות מקוונות.
 
• מסעות הקניות של הענקיות נמשכים במלוא העוז: יאהו הוסיפה לארסנל את האתר לניהול האירועים Upcoming.org. אמריקה אונליין (AOL) רכשה את רשת הבלוגים המצליחה Weblogs, Inc., הכוללת בין השאר את בלוג הגאדג'טים המפורסם Engadget.
 
• כבר לא כזה חדש ומסעיר, אבל אם בכל זאת טרם עדכנתם את פרצות האבטחה שהתגלו בקספרסקי או נורטון אנטיוירוס שלכם, מהרו ועשו זאת. (לכתבה)
 
• כמיטב במסורת הוויראלית, התולעת סובר שוב איתנו, בגירסה חדשה. (לכתבה)
 
פיירפוקס. האטה
 פיירפוקס. האטה   
•אולי אלה הידיעות על כמות הפרצות, שלא היו מביישות אף אקספלורר, עשו את שלהם: ההאטה בצמיחה שנתח השוק של הדפדפן האלטרנטיבי פיירפוקס, נמשכת כבר חודש חמישי ברציפות. העובדה שאתר מרכזי שמפיץ אותו, מושבת כבר כמה ימים בעקבות מתקפת האקרים, בטוח לא מסייעת.
 
• גוגל היא רק אחת משורת חברות שהגישו לעיריית סן פרנסיסקו הצעה לרשת את כל העיר ב-Wi-Fi. (לכתבה)
 
• סיומת הדומיין travel יוצאת לדרך. (לכתבה)
 
• אותי זה כבר מתחיל להצחיק: עוד 757 תביעות נגד משתפי קבצים. (לכתבה)
 
• מיקרוסופט הודיעה כי באופיס 12 ניתן יהיה לייצא מסמכים ב-PDF, מה שייאפשר למשתמשים לשלוח עותק "לקריאה בלבד" בלי כל הטירחה הכרוכה בכך כיום. (לכתבה)
 
• משתמשי XP: צפו לחבילת עידכון שלישית (SP3), מתישהו לאחר השקת הוויסטה. (לכתבה)
 

מומלצים

• לכבוד השנה החדשה ערכו כתבי ynet רשימת מכולת, משעשעת לעיתים, של כל מה שרע ברשת ובעולם המחשבים הישראלים. (לכתבה)

• אילנה תמיר בכתבה מרתקת על ההיסטוריה של נגני ה-mp3.
 
• 2000 מילים על סרטוני ומשחקוני הרשת המגניבים שאין מצב שלא נתקלתם בהם בשלב כזה או אחר של חיי הרשת שלכם (ולו בגלל שכל איש קשר שני שלכם היה בטוח, משום מה, שהוא הראשון שמגלה את זה והוא ממש חייב לחלוק איתכם את הגילוי), ועל איך הם לא הצליחו לייצר עבור הוריהם אפילו רבע גרוש, בקושי, אם בכלל, למרות הרייטינג המטורף. לחסרי סבלנות מומלץ לגלול לסוף העמוד ולהתמוגג מהצרורות שיורה גדי שמשון כלפי מעלה, היישר אל החזה נטול הנשמה של החברות המסחריות הגדולות. (לכתבה)
 
 
האבולוציה ב-50 שניות
 האבולוציה ב-50 שניות   
נחת לסופ"ש: פרסומת חדשה ומושקעת עושה סיבוב פראי על האבולוציה האנושית, בחורה שתעשה הכל בשביל להיות מפורסמת, התחרות שאף גבר לא ירצה לזכות בה והעיסוק הצדדי של פאריס הילטון.
 
 
• לקינוח, אתם מוזמנים להצטרף אל כחצי מיליון גולשים שהורידו, תוך שבוע, באופן חוקי, ובחינם, את "Star Wreck: In the Pirkinning", פרודיה באורך מלא על "מסע בין כוכבים". שימו לב: לאחר שבחרתם כיצד להוריד, ישירות או באמצעות הביטורנט, וודאו גם שאתם מורידים את הגירסה עם הכתוביות באנגלית. אחרת, למעט אם אתם שולטים בשפה הפינית, לא תצליחו להבין כלום.

סופשבוע נעים, שנה טובה וחתימה טובה!
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by