ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המדריך להתקנת חלונות: שדרוגים 

המדריך להתקנת חלונות: שדרוגים

 
 
המומחה

התקנתם מחדש את מערכת ההפעלה? עכשיו הגיע הזמן לעשות בה את השיפורים הנדרשים. מדריך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חלונות XP מגיעה עם שלל הגדרות בתור ברירת מחדל שדי נוטות לעלות על העצבים – וגם זה, בלשון המעטה. בין אם מדובר בבועות הקופצות בכל מקום, או בניסיון ההשתלטות של המסנג'ר של חלונות, כמעט לכולן יש פתרונות שיעשו את החיים שלכם שלווים הרבה יותר.

חשוב לציין, שלמרות שחלק גדול מההגדרות הללו דורשות בסך הכל הסרה של V בתיבת סימון זו או אחרת, חלקן השני דורש התקנה של תוכנות ניהול נוספות או שינוי הרג'יסטרי. למרות שכל הטיפים הכתובים במסמך זה נבדקו שוב ושוב על מנת לוודא כי אינם מזיקים ואכן מבצעים את תפקידם אמונה, יתכנו עדיין הפתעות לא נעימות ומומלץ לנקוט באמצעי הביטחון המתאימים:
 

נהלי בטיחות

 
אחד הכלים המועילים ביותר שהכניסה מיקרוסופט אל תוך חלונות XP נקרא כלי השחזור (System Restore). מה שכלי זה עושה זה לשמור נקודות מפתח במהלך תפעול המחשב אליהן ניתן לחזור במקרה ומשהו משתבש – בדיוק כמו שמירת המצב במשחק מחשב.

כלי השחזור לא יעזור לכם במקרה של מתקפת וירוסים אך בהחלט יציל את מחשבכם במקרים אחרים כגון התקנה של דרייבר לא מתאים, מחיקה של קטע חיוני ברג'יסטרי וכדומה. שימו לב שהוא מתעסק אך ורק בהגדרות ושימוש בו לא ימחק תוכנות שהתקנתם, או מסמכים שכתבתם, כמו כן – חובה להיות בעלי הרשאת מנהל (Administrator).

לכן, לפני כל התעסקות בקרבי המחשב, מומלץ לבצע נקודת שיחזור למערכת. ככה מגיעים לשם: התחל --> תוכניות --> עזרים --> כלי מערכת --> כלי השחזור.
 
כפי שניתן לראות בתמונה, הכלי מציע שתי אפשרויות. הראשונה מאפשרת שיחזור לנקודה קודמת ואילו השניה מאפשרת ליצור נקודה חדשה. היות ואנו רוצים לגבות את עצמנו לפני העבודה נבחר באפשרות השניה ונלחץ המשך. חלונות תבקש שם עבור נקודת השיחזור ולאחר מכן תיצור אותה.

ועכשיו, לאחר ההפחדות ההכרחיות, נפנה אל האקשן עצמו.
 
 

קוסמטיקה

 
בתום ההתקנה נראה שולחן העבודה מיותם למדי. מלבד סל המחזור לא יופיעו עליו שום קישורים. יש אנשים שאכן מעדיפים את שולחן העבודה שלהם נקי לגמרי, אבל הרוב רוצים לפחות קישור לתיקיית המסמכים, ל-"מחשב שלי" וכדומה. לצורך כך, נלחץ קליק ימני במקום ריק בשולחן העבודה ונבחר במאפיינים (Properties), נעבור ללשונית שולחן העבודה (Desktop) ושם נלחץ על כפתור ההתאמה (Customize desktop).

במסך החדש שיפתח נוכל לבחור פריטים שברצוננו למקם על שולחן העבודה כגון: "המחשב שלי" "המסמכים שלי" "מיקומי הרשת שלי" ו-"אינטרנט אקספלורר". כמו כן, נוכל לשנות את האיקונים המשעממים למדי של חלונות בעזרת בחירה בתיקיה הרצויה ולחיצה על כפתור Change Icon. רוצים איקונים מגניבים? ניתן להוריד מפה.
 
 
ישנם שינויים רבים שממש מתבקשים, אך לא ניתן להגיע אליהם בעזרת תפריטים סטנדרטיים אלא רק בעזרת שינויים ישירים ברג'יסטרי. על מנת להימנע ככל האפשר מהתערבות אנושית ברג'יסטרי מספקת מיקרוסופט תוכנה קטנה בשם Tweak UI.

תוכנה זו מאפשרת שלל שינויים קוסמטיים במערכת ההפעלה. ביניהם: תוכלו להסיר את הצפצופים המעצבנים של מיקרוסופט בכל שגיאה, את החץ המעצבן על האיקונים שמסמן קיצור דרך, את בועיות המידע (המעצבנות) שטורחות לקפוץ כל הזמן באזור סרגל המשימות ולמעשה – כמעט הכל. היתרון הגדול בשימוש בתוכנה – שהיא מגינה עליכם מנזקים שעלולים להיגרם מהתעסקות ישירה בהגדרות. עוד על חבילת ההרחבות של מיקרוסופט – Power toys ניתן לקרוא פה.
 

גיבוי ספריית ההתקנה

משתמשי חלונות ותיקים בוודאי מכירים את התופעה. התקנתם את מערכת ההפעלה והכל רץ חלק. זרקתם את דיסק ההתקנה באיזו פינה בחדר ולאחר מספר חודשים כשהתקנתם רכיב חומרה חדש פתאום קופצת חלונות ודורשת בתקיפות את דיסק ההתקנה. בפעם האחרונה שזה קרה לי זה האריך את משך ההתקנה מחמש דקות לשעה וחצי. לצורך כך, נפנה מקום בדיסק הקשיח ונעתיק אליו, ישירות מדיסק ההתקנה של חלונות, את הספריה I386.

כעת נספר לחלונות על המיקום של קבצי ההתקנה. הורידו את הקובץ הבא והריצו את תוכנו (CabPath.VBS). חלונות תזהיר אתכם מפני העובדה שמדובר בסקריפט ממקור לא ידוע ותוודא שאתם אכן רוצים להריצו. אשרו, הזינו את הנתיב לתיקיית I386 שיצרתם על הדיסק – והסיפור נגמר. מעתה, בכל פעם שחלונות תצטרך קובץ כלשהו – היא תדע בעצמה איפה למצוא אותו.
 

שינוי מיקום תיקית המסמכים שלי

חלונות XP שומרת את ספריית המסמכים על הכונן הראשי עליו היא מותקנת, דבר העלול לגרום לשתי בעיות. הראשונה מטרידה בעיקר משתמשים שנוהגים לפרמט את המחשב שלהם בתכיפות ולכן צריכים לגבות כל פעם מחדש את הספריה ולאחר מכן לשחזר אותה (חלונות מוחקת אותה בכל התקנה). השניה מציקה בעיקר למשתמשים שהתקייה שלהם מתמלאת מהר מאוד וגוזלת נפח יקר מהמחיצה הראשית. לצורך כך ניתן להעביר את מיקומה של מחיצת המסמכים שלי למחיצה אחרת ובכך להימנע משתי התופעות הללו. לצורך כך ניצור בכונן D (לצורך ההדגמה) ספריה שנקראת Documents. לאחר מכן נלחץ קליק ימני על צלמית המסמכים שלי (My Documments), שבשולחן העבודה, ונבחר במאפיינים.

במסך זה, נמצא כפתור שנקרא הזז. אם תלחצו עליו, תבקש חלונות לדעת את המיקום החדש של התיקיה. בעזרת ממשק הסייר נבחר את התיקיה שיצרנו קודם לכן: D:\documents ונלחץ על אישור. חלונות תשאל האם ברצוננו להעביר את התוכן הנוכחי של הספריה אל הספריה החדשה, באם אנחנו אחרי התקנה חדשה הרי שאין צורך, אך משתמשים שעושים זאת ללא ההתקנה מוזמנים לבחור בכן. משלב זה והלאה – ספריית המסמכים שלכם תהיה ממוקמת בכונן החדש וכל קיצור דרך אל "My Documents" יוביל לאחר כבוד אל התיקיה הזו. התקנה מחדש של חלונות לא תפגע בספריית המסמכים שלכם (אלא אם תפרמטו את הדיסק מחדש כמובן).
 

הסרת Windows Messenger

 
בהתקנת חלונות מגיע באופן מובנה רכיב מסנג'ר שיאפשר לכם לצ'טט עם כל חבריכם. למעשה מדובר ברכיב מיושן, פרימיטיבי שאינו תומך ברוב האפשרויות שמעניק המסנג'ר של MSN. לרוע המזל רכיב זה מתעקש לעלות בכל הזדמנות ומסרב להיסגר בתוקף. כמו כן מדובר בפרצת אבטחה רצינית ובמקור בלתי נדלה של הודעות ספאם.
לצורך כך נפתח את שורת הריצה (התחל ואז הפעלה) ונכתוב בה:

RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%\inf\msmsgs.inf,BLC.Remove

נלחץ על אישור. לאחר מכן – יוסר רכיב המסנג'ר של חלונות ולא יציק לכם שוב.
 

הוספת סרגל "הפעלה מהירה"

סרגל הפעלה מהירה משמש, בדיוק כפי שמעיד עליו שמו, להפעלה מהירה של תוכנות בהן אתם משתמשים לרוב. במקום לחפש את התוכנה הרצויה בתפריט התוכנות, או להוסיף לו קיצור דרך בשולחן העבודה, ניתן להכניס אותו לסרגל הפעלה מהירה ובכך להפעיל אותו בקליק אחד בודד. לצורך כך, נלחץ קליק ימני במקום פנוי בסרגל המשימות ונבחר בסרגלים (Tool bars) והפעלה מהירה (Quick launch).
 

דוארדואר

בימים עברו הכל היה פשוט יותר ולכולם היה חשבון דואר אחד – זה שסופק לו על ידי הספקית. היום, לכולם יש תיבת דואר מבוססת web. לחלקן, אפילו, יש גם גישה דרך תוכנת הדואר. למרות שבשוק מצויות לא מעט תוכנות דואר איכותיות כגון הת'אנדרבירד מבית מוזילה, חלק גדול מהמשתמשים מעדיפים עדיין להשתמש בכלי המובנה של חלונות – outlook express. תוכנת הדואר הזו, למרות הפשטות שלה מאפשרת ניהול חשבונות רבים, אך עם חיסרון אחד קטן. בכל הפעלה של התוכנה תתחבר התוכנה למשתמש האחרון שהיה מחובר ותציג את הדואר שלו. לא כל כך נורא אם אתם משתמשים יחידים במחשב אך יכול לגרור מצבים מביכים למדי באם אתם חולקים אותו עם אנשים אחרים.

לצורך הימנעות משלל מצבים מביכים שכאלה, הורידו את הקובץ המצורף ושמרו את תוכנו (Mail.VBS) במקום בטוח במחשב (למשל c:\scripts). צרו קיצור דרך לסקריפט זה על שולחן העבודה שלכם בעזרת לחיצה על הכפתור הימני בעכבר, בחירת חדש ואז קיצור דרך.

אתם יכולים להחליף את האיקון של הקיצור לאיקון של תיבת דואר, או לשנות את השם של הקיצור. מעתה, דבל קליק על הקיצור יציג בפניכם את מסך בחירת המשתמשים של אאוטלוק אקספרס במקום להכניס אתכם למשתמש האחרון שהיה מחובר. אם תוסיפו גם דרישת סיסמא לכל המשתמשים שלכם – רק תגבירו את רמת האבטחה.

סביר להניח שהאנטי-וירוס שלכם לא ימות על הסקריפט החדש. אשרו אותו כבטוח.
 

הסרת המגבלות משיתוף הקבצים

חלונות מגבילה את כמות בקשות החיבורים לדקה. מכיוון שתוכנות שיתוף מבצעות לעיתים עשרות חיבורים במשך זמן קצר, הגבלת מספרם פוגמת בפעילות השיתוף. הורידו והפעילו את התוכנה הבאה.

לאחר ההרצה הקישו על C, הזינו את המספר 10000 והקישו על אנטר. אשרו על ידי הקשה על Y. התוכנה תספור לאחור 15 שניות, במהלכן תופיע הודעה חדשה של מערכת ההפעלה. הקישו על ביטול. ההגבלה הוסרה ואתם חופשיים לשתף.
 
 

סוף דבר

רשימת השינויים הנ"ל הינה חלק מזערי בלבד מהשינויים (והשיפורים) הרבים שניתן לעשות בחלונות. כפי שניתן לראות לא מדובר בשינויים מסובכים או קשים מדי וכל משתמש מחשב ברמה בסיסית יוכל לעשותם אם יצמד להוראות. בכל מקרה - לפני שאתם מתחילים בשינויים, גבו את הרג'יסטרי שלכם וצרו נקודות שיחזור לאורך התהליך. אם לא יועיל לא יזיק.
 

הכו את המומחה

המחשב עושה לכם צרות? מחפשים קיצורי דרך? שלחו מייל למומחה של חיים ברשת:
info@netsupport.co.il

בין השואלים נגריל תשובות.

יש לכם טיפים שהופכים את החיים לקלים יותר? ספרו לנו, ותחסכו לי עבודה.

לארכיון המומחה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by