ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סיקור: תערוכת המשחקים הגדולה בטוקיו 

סיקור: תערוכת המשחקים הגדולה בטוקיו

 
 
רותם לצטר, גיימר

תערוכת המשחקים TGS 2005 סיפקה לנו שלל חידושים והמצאות, חשיפות למשחקים רבים, ובקר קונסולה אחד מוזר. רותם לצטר מסכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תערוכות המשחקים הגדולות היו מאז ומתמיד בליבה של תעשיית משחקי המחשב והוידיאו - מקום בו רבות מחברות הפיתוח הגדולות מציגות את הכותרים של השנים הבאות, ומקום בו ענקיות החומרה חושפות את מכונות המשחקים העתידיות שלהן.

בעבר נשמרה חלוקה מסורתית בין שני התערוכות הגדולות, E3 האמריקאית וTGS (Tokyo Game Show) היפנית. E3 פנתה לקהל המערבי, בעוד ש-TGS עניינה בעיקר את היפנים. החלוקה הזו השתנתה במהלך השנים, כחלק מתהליך ארוך בו השתלבה תעשיית המשחקים היפנית עם האמריקאית באופן כמעט מוחלט. השינוי הזה בהחלט ניכר באופי התערוכה השנתית בטוקיו, שכבר לא פונה לקהל היפני ובהחלט מופנית לעולם כולו.

בשנים האחרונות הוחלפה שפת התערוכה לאנגלית. החברות שמשתתפות בה כיום הן חברות מכל העולם, המקוות ללכוד את תשומת לבו של השוק היפני, במקביל לשוק העולמי. אין זה פלא שהשנה השיגה התערוכה את מספר המבקרים הגדול ביותר בכל הזמנים, כ-176,000 מבקרים בשלושה ימים בלבד.
 

נינטנדו (שוב) נגד כל העולם

בקר ה-Revolution: מהפכה אמיתית
 בקר ה-Revolution: מהפכה אמיתית   
כמה אירוני שדווקא חברת נינטנדו אשר סיפקה את הכותרת הגדולה של התערוכה, לא השתתפה בה ולא הציגה אפילו משחק אחד. נינטנדו החרימה מאז ומעולם את TGS והעדיפה להציג את מרכולתה באירועים פרטיים. כנראה שזו דרכה להראות לעולם שהיא טובה יותר מכל שאר מתחרותיה, 'שוחה כנגד הזרם' המקובל בתעשיית הבידור האלקטרוני, ומעדיפה לעשות ככל העולה על רוחה.

מאז תערוכת E3 האחרונה, שם הציגה נינטנדו באופן חלקי ביותר את קונסולת ה-Revolution (מהפכה) שלה, נפוצו שמועות רבות לגבי החידוש העיקרי אותו היא עומדת להציג, בקר המשחק. על אף גל שמועות אינסופי שהציף את רשת האינטרנט במהלך החודשים האחרונים, הבקר שנחשף לבסוף הצליח להפתיע את כולם.

מכיוון שלפי הסקר האחרון באתר, חלקכם כלל לא מבינים על מה כל הרעש וההמולה, ננסה להסביר לכם למה מתכוונים נינטנדו כשהם מדברים על 'מהפכה'. בקר המשחק האלחוטי מזכיר בעיצובו שלט טלוויזיה פשוט, אך למעשה מדובר בשלט המשוכלל ביותר שראינו אי-פעם. עיצובו הייחודי יאפשר לנו לשחק בו כאשר אנו מחזיקים בו לאורך או לרוחב, בתחתית השלט תמצאו חריץ אליו ניתן לחבר תוספי שליטה נוספים.
 
אחד מהתוספים הללו הוא מוט שליטת תנועה אנלוגי (Analog stick) שמתפקד בדיוק כמו בבקרי הקונסולות המוכרים. בנינטנדו הסכימו לגלות כי הם עובדים על מספר רב של תוספי שליטה נוספים שיוכלו להתחבר לבקר המשחק.

החלק המשמעותי ביותר בשלט הוא יכולת ההצבעה שלו. מכירים את אקדח האור שמאפשר לכם לכוון לעבר מסך הטלוויזיה ולירות בברווזים ? בקר המהפכה פועל על בסיס רעיון דומה, ניתן יהיה להשפיע על המשחק על ידי הצבעה ותזוזה של השלט. מהירות התגובה ועוצמת ההזזה נהפכות לפתע לחלק מכריע מיכולת המשחק שלכם.

עדיין מוקדם מכדי לקבוע האם הבקר החדש הוא גימיק נחמד שיעלם במהירות, או מהפכה אמיתית בעולם המשחקים. דבר אחד בטוח: טוב שיש חברה כמו נינטנדו אשר מנסה לחדש ולהפתיע ללא הרף, במקום לצעוד במקום כמו האחרות.
 
 

Xbox 360 - ההצלחה של התערוכה

Xbox 360: האם הפעם תהפוך להצלחה ביפן?
 Xbox 360: האם הפעם תהפוך להצלחה ביפן?   
כיום, 4 שנים לאחר שיצאה קונסולת ה-Xbox ביפן, יכולים אנשי מייקרוסופט להודות בפה מלא כי מדובר בכישלון גדול. מיליונים הושקעו בפרסומה ובשיווקה לקהל היפני, הוכנו סקרי שוק, בכל חנות למשחקי וידאו ניתלו שלטים גדולים וירוקים מעוטרים באיקס המסתורי... אך כלום לא עזר, היפנים לא קנו את הקונסולה. בשבוע שעבר, לדוגמא, נמכרו ברחבי יפן רק כ-198 קונסולות Xbox, לעומת 26,000 יחידות של קונסולת הפלייסטיישן 2.

על כן אין זה מפתיע כי מיקרוסופט מסתערת בכל כוחה על השוק היפני, בגישת 'עכשיו או לעולם לא', בעיקר מאחר ושתי מתחרותיה, נינטנדו וסוני, לא מתכננות להוציא את הקונסולות שלהם לשוק בחודשים הקרובים. אם נתחשב בתוצאות התערוכה,שבה דוכן ה-Xbox 360 עורר עניין רב, ייתכן שהפעם דווקא יצליח להם.

 
החדשות המשמעותיות ביותר שפרסמה מיקרוסופט במהלך התערוכה הן תאריכי היציאה של הקונסולה החדשה לשווקים: ה-22 בנובמבר בארה'ב, ה-2 בדצמבר באירופה וב-10 בדצמבר ביפן. בכל התערוכה הוצגו השנה רק 5 משחקים ל Xbox המזדקנת, לעומת יותר מ 30 כותרים, רובם כבר בגרסה שחיקה, ל Xbox 360. אלו הם הכותרים הבולטים של הקונסולה אשר שהוצגו בתערוכה האחרונה:
 
Need for Speed Most Wanted : משחק ההמשך בסדרת המרוצים הוותיקה מבית EA. הכותר החדש יציג מרדפים מהירים ברחובות העירוניים, כשמאחורי השחקן דולקות עשרות ניידות משטרה, מהם כמובן נצטרך לחמוק תוך כדי ביצוע של עשרות פעלולים מרשימים.
 
Chromehounds : משחק 'מכים' - רובוטי ענק, של חברת סגה, המתרחש בעתיד אלטרנטיבי בו כל אומות העולם מחמשות עצמן לקראת מלחמה גדולה. חידוש מסוים נוכל למצוא בעיצוב השלבים: עלילת משחק היחיד תספר את לנו אודות לוחם קרבי המתכונן למלחמה, בעוד מצב המשחק רב-המשתתפים יתרחש בתקופת זמן מאוחרת יותר, בה המלחמה כבר פרצה.
 
Dead or Alive 4 : חברת Tecmo ממשיכה את הזיכיון המצליח במשחק מכות בלעדי ל-Xbox 360. הכותר החדש יתהדר בגרפיקה ריאליסטית ומדהימה, מצבי משחק מגוונים ביניהם גם כמה 'מצבי סיפור', דמויות חדשות, מהלכים מרהיבים, ומצב מקוון בו ניתן יהיה להילחם מול שחקנים אחרים כל רחבי העולם.
 
Gears of War - מכותרי ה-Xbox 360 הבולטים של התערוכה
 Gears of War - מכותרי ה-Xbox 360 הבולטים של התערוכה   
Gears of War: שלא לבלבל עם משחק הפלייסטיישן 2 בעל השם הדומה, God of War, חברת Epic Games (מפתחת סדרת Unreal) הציגה כותר פעולה מרהיב שעוד נשמע עליו רבות. הדמו הציג סביבה אפוקליפטית בה השחקן ויחידת הקומנדו שלו מתמודדים עם קשיי המלחמה. המשחק יחליף בין זווית הראייה מגוף ראשון לגוף שלישי בהתאם למשימה אותה צריך לבצע. השליטה בדמות הראשית נראית אינטואיטיבית למדי, כאשר כפתור אחד משמש לאינטרקצייה עם כל עולם המשחק. צפו לשמוע עוד הרבה על הכותר, שצפוי להיות הלהיט הגדול של הקונסולה בשנה הבאה.
 

פלייסטיישן 3 - האכזבה של התערוכה

למבקרי התערוכה שציפו לשחק בקונסולה החדשה של סוני חיכתה אכזבה גדולה. כל המשחקים לקונסולת הפלייסטיישן 3 העתידית הוצגו כסרטוני וידאו ולא בגרסאות שניתן להתנסות בהן. אפילו הקונסולות עצמן הוצגו מאחורי ארונות זכוכית גדולים, ומעליהם נכתב במפורש כי עיצוב ומפרטה הטכני עדיין אינם סופיים, ולחברה שמורה הזכות לשנותם.

למרות האכזבה הראשונית, סוני בהחלט סיפקה לגיימרים ברחבי העולם כמה סיבות להתלהב, כאשר פרסמה את רשימת המשחקים הנמצאים כרגע בפיתוח לפלייסטיישן 3. מדובר בכ- 102 כותרים, עליהן שוקדות 71 חברות פיתוח, מספר חסר תקדים לקונסולה חדשה. המשותף לרוב המשחקים ברשימה: כמות האדירה של המשכונים, לעומת הכמות זעומה של משחקים מקוריים.
 
Alone In the Dark: חברת Atari מחזירה עטרה ליושנה, ומפתחת את המשחק הבא בסדרה בלעדית לפלייסטיישן 3. סדרת האימה הוותיקה הזו הייתה מחלוצות הז'אנר, אך לא צלחה בצורה מספקת רצון את המעבר לדור הקונסולות הנוכחי.
 
Devil May Cry 4: בתצוגה גראפית מרשימה יותר מאי פעם, הציגה חברת Capcom את דנטה, גיבור הסדרה, בסרט שמדגים את יכולות הקונסולה. אנחנו רוצים יותר!
 
סוניק מתכונן לדור הבא במשחק חדש ומרשים
 סוניק מתכונן לדור הבא במשחק חדש ומרשים   
Sonic the Hedgehog: חברת סגה מתכננת את הקמבק של סוניק הקיפוד, הזיכיון המצליח ביותר שלה. הכותר הבא בעלילות היצור הקוצני והכחול יגיע במהלך שנה הבאה. סגה הדגימה את המשחק בהדגמה בה נע סוניק בסביבת פלטפורמה תלת- מימדית מדהימה, בה אפקטים מרשימים במיוחד של אור והצללה מחושבים בזמן אמת.
 
Metal Gear Solid 4: פעם אחר פעם, מצליחים חברת Konami ויוצר הסדרה הידאו קוג'ימה להדהים את העולם, גם השנה הצליח סנייק לגנוב את ההצגה יותר מכל כותר אחר שהוצג בתערוכה. החלק הרביעי בסדרת ההתחמקות המצליחה, המהדר בשם 'Guns of the Patriots', נחשף לראשונה בסרטון בן 10 דקות המציג את הדמות הראשית בסדרה, סנייק (אולי סוליד סנייק), כאדם זקן ומכור לתרופות.

הגרפיקה אשר הוצגה בסרטון הייתה כה מרשימה עד כי קהל המבקרים התקשה להאמין כי לא מדובר בסרט שהוכן מראש. קוג'ימה יצא להגנת הקונסולה החדשה והדגים על כיצד הוא משנה את זוויות המצלמה בזמן אמת, מתקרב ומתרחק מהתמונה. כך הוכיח קוג'ימה כי אלו אכן יכולותיה הגראפיות של הפלייסטיישן 3 - והן מרשימות יותר מכל דבר אחר שנראה עד כה.
 

פלייסטיישן 2 - יציבות בצמרת

בניגוד לשתי חברותיה לדור הנוכחי, ה-Xbox וה- Gamecube, שלפי נציגותן הדלה בתערוכה עומדות כבר בסיום מסלול חייהם, מוכיחה הפלייסטיישן 2 כי היא קונסולה בעלת אורך חיים יוצא דופן.
 
Final Fantasy VII - לא מה שחשבתם
 Final Fantasy VII - לא מה שחשבתם   
Final Fantasy VII: Dirge of Cerberus: שכחו מכל מה שאי פעם חשבתם על סדרת Final Fantasy. חברת Square Enix, החליטה לנער את אחד מהמותגים המצליחים שלה בכותר המשך שכל קשר בינו לבין המקור מקרי בהחלט. הערפד וינסנט, אחת הדמויות הפופולאריות של החברה, הוא הדמות הראשית במשחק פעולה מהיר ויפיפה שמבקרי התערוכה הגדירו כ- Resident Evil על אסיד.
 
Okami: משחק נוסף אשר גרם לשמיטת לסתות המונית של כל מי שהתנסה בו. הדמו והטריילר המרשימים שלו מציגים עולם אגדות יפני עתיק, בו חשיבות מיוחדת לצבע ולצליל. כותר הפעולה וההרפתקה הזה הוא אחד מהדברים הייחודים והמקוריים ביותר שנראו על הפלייסטיישן 2 מזה זמן רב, ואני צופה כי עוד ידובר עליו רבות.
 
Dragon Ball Z: Budokai Tenkaichi: המשחק הרביעי בסדרת משחקי המכות הפופולארית (ואל תשאלו אותי למה). חברת אטארי יצרה עניין רב מסביב לכותר, כאשר הציגה בתערוכה חלק מ-60 הדמויות בהן יהיה ניתן לשלוט במשחק.
 
Kingdom Hearts 2 - תור של שמונה שעות לגרסת ההדגמה
 Kingdom Hearts 2 - תור של שמונה שעות לגרסת ההדגמה   
Kingdom Hearts 2: כבר שלוש אנו מחכים לו. כעת זוכה הקהל היפני בתאריך: ה-22 בדצמבר, זאת לאחר כמעט 4 שנות פיתוח. בתערוכה הוצגה גרסת הדגמה ענקית שכללה 4 שלבים מהמשחק. המשחקיות נותרה דומה מאוד למשחק הראשון, אך מבקרי התערוכה דיווחו על עיצוב שלבים מדהים, ואויבים חדשים ומרשימים. מקרי התערוכה שביקשו להתנסות בכותר החדש, נאלצו להמתין בתור של 8 שעות (!) לעמדות המשחק, התור הארוך ביותר בתערוכה.
 

ה-DS של נינטנדו מול ה-PSP של סוני - מלחמת הקונסולות הניידות בעיצומה

למרות שבארה'ב ובאירופה מצליחה ה-PSP, הקונסולה הניידת של סוני, להציג מכירות נאות, דווקא ביפן היא מדשדשת הרחק מאחורי ה-DS של נינטנדו. בתערוכת TGS הצליחה סוני להרשים את הקהל במספר כפול של כותרים חדשים לעומת מתחרתה, אך חשוב לזכור כי נינטנדו לא השתתפה בתערוכה ועל כן לא חשפה כותרים חדשים במסגרת הימים האחרונים. מבין כותרי ה-PSP בלטו שני משחקים מרשימים במיוחד:
 
Metal Gear Acid 2: מרשים בהרבה מקודמו
 Metal Gear Acid 2: מרשים בהרבה מקודמו   
Metal Gear Acid 2: גרסת הקלפים למשחק הפופולארי חוזרת בכותר שני המתהדר בגרפיקה שהייתה מוציאה מאתנו קריאות התפעלות גם אם הייתה מוצגת בקונסולת משחק ביתית. בנוסף הציעה סוני לכל בעלי הPSP להגיע לתערוכה עם הקונסולה שלהם ולהוריד אליה ישירות את גרסת ההדגמה למשחק.
 
Rockman: מותג Mega Man הוותיק מגיע לקונסולה של סוני. למעשה מדובר בגרסה מחודשת למשחק המקורי שיצא לפני יותר מעשור. המשחק מציג גרפיקה עדכנית, ומציע אפשרות ליצירת שלבים חדשים בקלות.
 

מחשב אישי? לא למשחקים!

תערוכת TGS ממשיכה את המגמה שהחלה בתערוכת E3 האחרונה, בה כותרי המחשב האישי הולכים ומתמעטים לעומת משחקי הקונסולות אשר כובשים נתח שוק הולך וגדל. רוב משחקי המחשב האישי שהוצגו בתערוכה היו משחקי משחקי תפקידים המוניים כגון Ragnarok, Final Fantasy XI ו- Phantasy star universe. אם קיים עתיד לתעשיית משחקי המחשב, לא ראינו אותו בטוקיו.

כמו בכל שנה, גם הפעם סיפקה לנו תערוכת TGS שלל הפתעות, ריגושים ומשחקים חדשים. מה צופה לנו התערוכה בשנה הבאה? אם תשאלו אותי, התשובה העיקרית היא – חשיפתם המלאה של כותרי הפלייסטיישן 3 (וכמובן – עוד סרטון ל-Metal Gear Solid), אולם בינתיים זכינו בהזדמנות נוספת לחוות מקרוב את תעשיית משחקי הוידאו היפנית. היא עדיין ייחודית, מקורית ומעניינת, אולם פונה אלינו כעת בשפה שאנו מבינים, ומפילה את מחסומי התרבות שהפרידו בינינו בעבר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by