ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
בגדול, בקטן, במסתורי 

בגדול, בקטן, במסתורי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
סרט מצויין, אבל בכל זאת. עישון
 סרט מצויין, אבל בכל זאת. עישון   
אחרי שלושה סרטים שפול אוסטר היה מעורב בהם באופן ישיר, שלושה סרטים שונים מאוד זה מזה, אפשר בהחלט להתחיל לדבר על "המגע של פול אוסטר". מוזר, אבל בעוד האיש מתהלך בגדולות בספריו - עלילות מדהימות, כתיבה חדשנית ופורצת דרך - הרי שבסרטיו מסתמן כיוון הפוך: סרטים אישיים, קטנים, השומרים אמנם על הנימה המסתורית-אובססיבית השזורה בספריו, אבל בהחלט מסתפקים ברוחב יריעה קולנועי מצומצם.

בשני הראשונים - "עישון" ו"מוציאים עשן" - ניכרת השפעתו של וויין וואנג, במאי נפלא שאין כמוהו בבניית סצינות אנושיות קטנות ואמינות. למעשה "מוציאים עשן" איננו בדיוק סרט, אלא אוסף של אפיזודות ניו יורקיות שוואנג ואוסטר צילמו תוך כדי הפסקה בצילומי "עישון". היה להם זמן חופשי, היתה להם מצלמה, ומספיק מעוף כדי לעשות מזה סרט.
 
המעניין מבין השלושה. לולו על הגשר
 המעניין מבין השלושה. לולו על הגשר   

"לולו על הגשר" הוא סיפור שונה. הפעם אוסטר הוא גם הבמאי, וניכר שניסה לבסס לעצמו דרך קולנועית חדשה מזו שהיתווה וואנג. הסרט הזה הרבה יותר "אוסטרי", כלומר יותר מסתורי, עלילתו נפתלת ולא ממש ברורה, וובניגוד לסרטיו עם וואנג שם שיחקו השחקנים כאילו הם מאלתרים את הטקסט על המקום, כאן הם משחקים כאילו הם בחלום: הכל יותר מסוגנן, יותר איטי, והרבה יותר מוזר.

ב"לולו" ניכר הנסיון של אוסטר הסופר להיות גם אוסטר הבמאי. הנסיון מקסים ומיוחד, אבל לא ממש עובד: משהו שם חלש, לא מנומק, לא סוחף. ודווקא סרטיו הקטנים יותר, אלה עם וואנג, מהודקים ומשכנעים הרבה יותר: "עישון" הוא סרט נהדר, ו"מוציאים עשן" הוא פשוט חגיגה.
 
ואף על פי כן, "לולו" נשאר הסרט המעניין שבהם, ואולי היחידי מבין שלושתם שבא לך לראות פעם שניה ושלישית. דווקא בגלל שהוא חלש לפעמים, בגלל שהוא מתהלך בגדולות אבל נופל, בגלל שלא ברור על מה הוא בכלל - בגלל כל הדברים האלה, הוא שווה צפיה שניה.

ואם יש עדיין מישהו שלא ראה את שני הקודמים בצפיה ראשונה - בקולנוע, בכבלים, באינספור ההקרנות בסינמטק - מזומנת לו הנאה גדולה.

ערב פול אוסטר ביס .3 עישון, 20:05; מוציאים עשן, 22:00; לולו על הגשר, 23:35
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by