ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשיית הבידור השביתה את אתרי השיתוף הישראליים 

תעשיית הבידור השביתה את אתרי השיתוף הישראליים

 
 
אורי ברקוביץ`

השבוע הצליחה תעשיית הבידור הישראלית, לראשונה באישור בית-המשפט, להשבית את פעילותם של אתרי השיתוף המובילים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתוך ההודעה באתר לה-לה
 מתוך ההודעה באתר לה-לה   
לאחר חודשים ארוכים של הכנות קדחתניות, מתוגברים ברוח גבית עזה מבית המשפט העליון של ארה"ב (שהכריע רק לאחרונה נגד שירות שיתוף הקבצים גרוקסטר), הצליחה גם תעשיית הבידור בישראל להביא לסגירה (זמנית אמנם) של אתרי השיתוף המובילים לינוטוורק ולה-לה. שופט בית המשפט המחוזי בחיפה גדעון גינת נענה לבקשתם של עורכי הדין של תעשיות הסרטים והמוזיקה בישראל, ונתן צו מניעה זמני נגד האתרים ומפעיליהם. עורכי הדין, המייצגים 12 חברות תקליטים, 14 חברות סרטים ואת איגוד חברת א.ל.י.ס (אגודה להגנת יצירות סינמטוגרפיות) מונו גם לכונסי הנכסים של האתרים וקיבלו יד חופשית לתפוס את כל המסמכים, הקבצים והשרתים של מפעילי האתרים כמו גם של מי שפועל מטעמם או בהנחייתם. הערב הוסר צו איסור פורסם על הפרשה שניתן בשבוע שעבר.
 

מהם אתרי שיתוף?

בשנים האחרונות, כמו בעולם גם בישראל, החלו נפוצים "פורטלי" שיתוף קבצים, המתמקדים בהמלצות והפניות לתכנים מסוגים שונים: מוסיקה, תוכניות טלוויזיה, סרטים, תוכנות ומשחקי מחשב.

האתרים אינם מאחסנים את קבצי הסרטים, התוכנות או המוסיקה בשרתים שלהם, אלא רק "מפנים" למילות החיפוש המתאימות בתוכנות שיתוף הקבצים (בעיקר אימיול וביטורנט). בנוסף, משמשים אתרי השיתוף להפצת תרגומי סרטים שנכתבו על ידי מתנדבים וכמרכז לקהילת המשתפים בארץ, שעל פי הערכות שונות, מונה למעלה מ-200 אלף גולשים קבועים.
 
 

החלטה משפטית ראשונה

עד כה זכו מנהלי אתרי השיתוף בעיקר לאיומים ומכתבים מנוסחים היטב. החידוש הפעם הוא בהחלטה משפטית ראשונה.

חשוב לציין: אין מדובר בפסק דין, אלא בצו זמני המאפשר לתובעים לאסוף חומר על הנתבעים בכדי להוכיח נזק. אם לצטט את השופט גדעון גינת, החתום על הצו: "לאחר עיון בבקשה ומבלי לקבוע מסמרות לגופו של עניין.."

עם זאת, שימו לב: בית המשפט נענה באופן גורף לכל הבקשות של חברות הסרטים המוזיקה ואסר על מפעילי האתרים או אנשיהם לבצע זמנית כל פעולה הקשורה לשיתוף קבצים, הן באופן ישיר והן באופן עקיף. על מפעילי האתרים או כל מי שפועל בהנחייתם, נאסר לשכפל/לשווק/להפיץ/למכור יצירות המוגנות בזכויות יוצרים ואף נאסר עליהם אף להוות גורם מתווך או להפנות אל אותן יצירות. נאסר עליהם להמיר את הקלטות מקוריות לקבצי מחשב המכונים "קבצי מחשב מפרים" (כמו MP3 או MPEG, AVI, XVID וכיו"ב). הם מנועים גם מלבקש מגורמים אחרים לבצע את הפעולות הללו.
 

ההוראה: הפסקה מיידית של כל פעילות אתרי השיתוף

גוגל-קאש מתוך lionetwork
 גוגל-קאש מתוך lionetwork   
במסגרת צו המניעה, שניתן לבקשת עורכת הדין ד"ר שרה פרזנטי, הורה בית המשפט להפסיק את פעילותם בכל דרך שהיא של האתרים lionetwork.net, subs.co.il lala.co.il, shift.co.il ו-subcenter.co.il (שני האתרים האחרונים פעלו לאחרונה תחת קורת הגג של אתר לה-לה). בהחלטה, התייחס שופט בית המשפט המחוזי בחיפה גם לגירסאות שלהן לתוכנת שיתוף הקבצים EMULE ואחיותיה ואסר על מפעילי האתרים ואנשיהם לשדרג אותן, לפתח אותן או להפיץ אותן.

צו המניעה שניתן מתייחס גם לספקיות האינטרנט אינטרנט זהב – קווי זהב ו-012, המספקות שירותי אכסון לאתרים המדוברים. התובעים דורשים מהן להיענות לדרישותיהם, אחרת תהפוכנה מבחינתם אחראיות להפרת זכויות היוצרים, בדיוק כמו אתרי השיתוף עצמם. על פי צו המניעה שהתקבל היום הן נדרשות "להעביר לידי הכונס את כל החומר והמסמכים המצויים בידן" הנוגעים לאתרי השיתוף. מדובר על חומרים הנוגעים לגודל השרתים, התקופה בה נתנו שירותים לאתרי השיתוף, היקף פעילותם וכן "כל מידע נוסף" שיכול לסייע לעצור את "הפעילות המפירה" של אתרי השיתוף.
 

האתרים מבטיחים להילחם

אתמול כבר נסגרו חלק מאתרי השיתוף. האתר lionetwork.net.il לא היה זמין כליל ואילו המבקרים באתר lala.co.il קיבלו את ההודעה: "האתר אינו פעיל זמנית עמכם הסליחה". היום בבוקר פורסמה בליונטוורק הודעה (שהוסרה כבר בצהריים) לפיה האתר "נסגר בעקבות צו של לבית משפט שהוגש ע"י אנשי "הפדרציה הישראלית למוזיקה" ו-"אליס", זאת על אף שאתר "ליונטוורק" לא נגע כלל בתחום המוסיקה ו\או סיפק לינקים ו\או סיפק ביקורות או כל דבר מה דומה בתחום ... ברגעים אלו אנו מנסים לעשות את מיטב המאמצים כדי להשיב את העניינים על כנם ולחזור לפעולה כמה שיותר מהר, זאת מאחר ולאנשי החברות הללו אין כל עילה לתביעה כנגדנו."

כמו כן, מתבקשים הגולשים בהודעה להרים תרומה "כדי שנוכל לפנות לאותו שופט אשר "חתם" על הצו ללא בדיקה מקיפה מספיק של חומר הראיות תוך אמון בכל מילה שיוצאת מפיהם של שאנשי "הפדרציה" ו-"אליס". וההודעה ממשיכה: "חברים הגיע הזמן לשנות את זה כאן בישראל, אסור לתת לגופים עם בסיס כלכלי וכספי חזק לקחת את החוק לידיים שלהם ולעשות בנו ככל העולה על רוחם, רק בגלל שלהם יש את התקציב הכספי ואת עורכי הדין לכך! אם לא נגיב עכשיו, אנחנו בזאת מאשרים שאנחנו חלשים, ובכך מעניקים את הכוח, לאותם חברות בעלות הון, שמרשים לעצמם לקחת את החוק לידיים בין אם אנחנו אשמים ובין אם לאו! לכל קהילת "ליונטוורק" - אל דאגה אנו עושים את מירב המאמצים ומבטיחים לשוב אליכם במהרה!".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by