ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת משחק: Dungeon Siege 2 

ביקורת משחק: Dungeon Siege 2

 
 
אולג זקס, גיימר

לאחר תקופה ארוכה של יובש בסגנון משחקי התפקידים והפעולה, מגיע אלינו סוף סוף כותר ששווה להתלהב ממנו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לפני חודשים מספר התלוננתי על חסרונם הרב של משחקי התפקידים בסגנון 'קצץ ובתר' (Hack and Slash) על פלטפורמת המחשב האישי. פרט לדיאבלו המצליח, נדמה היה שמפתחי המשחקים פשוט מוותרים עלינו. מאז זרמו מים רבים בקישון, ונראה כי מישהו, איפשהו, שמע את תחינותיי למשחק תפקידים מתובל במעט אקשן טוב.

בתחילה היה זה Bard`s Tale הקומי, אחריו הגיע Fate שניסה להיות יותר דיאבלו מ-דיאבלו, ואפילו טלאי חדש לדיאבלו 2 הפרה-היסטורי שהוסיף משימה חדשה למשחק ומספר כוונונים לדמויות. ובכן, כאן לא תם מזלנו, והיום מתברכים חובבי התפקידים והפעולה במשחק נוסף לספרייתנו - Dungeon Siege 2, מבית Gas Powered Games.

החברה זכתה להצלחה רבה עם הכותר הראשון בסדרה, שהצליח לשלב בין האקשן המהיר שאפיין את עולם דיאבלו עם ניהול פשוט וקל של חבורת דמויות, הדומה בצורה מסוימת לסגנון המשחק בסדרת Baldur`s Gate. עם זאת, לא היה Dungeon Siege כותר חדשני במיוחד, אלא יותר פורקן עצבים קליל ומהנה.
 

מתחילים בהרפתקה הגדולה

 
Dungeon Siege 2 נפתח במסך המאפשר לכם לעצב את דמות גיבורכם לפי בחירתכם. תחילה בוחרים גזע, מבין ארבעה גזעים שונים: בני האדם, האלפים, הדריאדים, והענקים-למחצה. מעבר להבדל הקוסמטי הבולט בין ארבעת הגזעים, לכל אחד מהם תכונות והתמחויות שונות המיועדות לסוג שונה של שחקנים.

הענק למחצה הוא המקבילה של Dungeon Siege 2 לברברי של דיאבלו 2 – הוא מקבל נקודות רבות בתחום הכוח והחיים, ויכול לגרום לנזק הגבוה ביותר בקרב פנים אל פנים. הדריאדים הם יצורי היער, הם מתמחים בירי בחץ וקשת ובתחומי קסמי הטבע, בלחשים מבוססי קרח או כוחות טבע שונים. האלפים מתמחים בקסמי קרב שונים, כמו קסמי אש קטלניים או קסמי מוות. גזע האדם מהווה כאן מעין גזע ביניים, ותוכלו לפתח אותו לכל אחד מהכיוונים שתרצו.

לאחר שבחרתם את הגזע איתו תתחילו את המשחק, תוכלו לבחור את מינה של הדמות, את מראה פניה, צבע העור שלה והתסרוקת שלה – ואז תזרקו היישר אל שדה הקרב של ארץ אראנה בתור שכירי החרב של ואלדיס, גנרל עצום מימדים בעל מראה מפוקפק, שהחליט לצאת למסע הרג ביערותיהם של הדריאדים.

התפנית בעלילה מגיעה כחצי שעה מתחילת המשחק, כאשר ואלדיס בוגד בכם וזונח אתכם לרחמיהם של הדריאדים (לאחר שחיסל במו ידיו את שותפכם לקרב) בעודו חומק לו עם חפץ קסום שהיווה את מטרת הפלישה ליערות. כאשר דמותכם מתחילה לבצע משימות למען הדריאדים על מנת להשתחרר מכלאה ולנקום בואלדיס, אתם מגלים שכמו בכל משחק תפקידים אחר, גם כאן מעורבים גורמים חשובים הרבה יותר מנקמה אישית, תהילה או בצע כסף, ובמהרה אתם וחבורתכם תהפכו לתקוותו היחידה של העולם!
 

אקשן מהיר ומהנה

אז נכון, העלילה במשחק בנאלית למדי, אבל זה לא מנע מאיתנו ליהנות משלל משחקי תפקידים בימים עברו, ולמזלנו הרב Dungeon Siege 2 לא מאכזב בתחום המשחקיות. Dungeon Siege 2 מפתח את עמודי התווך שהרכיבו את קודמו ומוסיף עליהם שלל אפשרויות שונות ושיפורים כדי שלא להצטייר בתור המשכון לא מושקע.

אין הרבה רגעים משעממים וחסרי קרבות במהלך התקדמותכם בעולם אראנה. המשחק שורץ במפלצות רבות מסוגים שונים המנסות להפוך אתכם לארוחת הצהריים שלהן, ובניגוד למשחקים אחרים בתחום, הגיוון במפלצות מתבטא כבר בשלבים הראשונים של המשחק (כן Bard`s Tale, אני מסתכל עליך ועל המפלצות המאוד לא מגוונות שלך). כבר בחלקו הראשון של המשחק תפגשו יצורי יערות מוזרים שנראים כמו עצים על אסיד, לטאות מוזרות ויורקות חומצה, ענקי עץ המטיחים בכם אבנים עצומות בגודלן, וגם סוגים שונים של שכירי חרב מרושעים.

כל אלה תוקפים אתכם בקבוצות המונות לעיתים עשרות דמויות, ומתוגברות במפלצות מיוחדות אשר להן תכונות משופרות משל חברותיהן החלשות יותר, ומכאן הן גם בעלות דרגות סיכון גבוהות יותר. הקרבות במשחק מהירים וברוטאליים, והדם מושפרץ לכל עבר כאשר אתם מכים את המפלצות המתקיפות אתכם בלחיצות עצבניות יותר ויותר על הכפתור השמאלי של העכבר.
 
 
 
כל זה לא אומר שאין כל צורך באסטרטגיה מסוימת במהלך הקרבות ב- Dungeon Siege . בדומה לקודמו, גם המשחק הנוכחי מאפשר לכם להקים חבורה של דמויות שילחמו יחד אתכם בכוחות הרשע, את הדמויות האלה תוכלו לפגוש בערים השונות במשחק. בתחילה תוכלו לצרף רק דמות אחת לחבורתכם, אבל תמורת תשלום למנהל הפונדק בעיר (אתם לא לבד, גם אני לא מבין מה מנהל הפונדק קשור לכל העניין) תוכלו להגדיל את מספר הדמויות בחבורתכם, ואף להוסיף אליה חיות מחמד שונות, הנעות בין חמורים לעקרבים וליצורי קרח.

מהרגע שבו הצטרפה הדמות לחבורתכם תוכלו לשלוט עליה בדיוק כמו על הגיבור שלכם, ולחמש אותה בכלי נשק, בגדים ובחפצים קסומים. כדאי לגוון ולבחור דמויות בעלות התמחויות שונות – חבורה המורכבת רק מלוחמים או קוסמים תתקשה לנצח את המפלצות החזקות ביותר במשחק. יתרה מכך, ללא שימוש במגוון רחב של דמויות לא תוכלו להיכנס למספר אזורי בונוס במשחק, כיוון שתידרש יכולת של דמות מסוג מסוים על מנת לפתוח את המעבר אליהן.
 

שולטים במצב

 
ממשק המשחק מאפשר לכם לשלוט על הדרך בה חבורתכם תתפקד במהלך הקרבות בעזרת שני מצבים שונים : ה-Rampage וה-Mirror. במצב Rampage הדמויות בחבורתכם יתפזרו במהלך הקרב ויתקפו מספר רב של מפלצות בו זמנית, רעיון שיכול להיות אפקטיבי כנגד מספר רב של מפלצות חלשות יחסית, אבל לא יהיה יעיל כנגד מפלצות חזקות או בעלות כוח חיים גבוה. מצב ה-Mirror גורם לדמויות בחבורה לעקוב אחרי הדמות עליה אתם שולטים באותו הרגע, ולתקוף את הדמות אותה אתם תוקפים. המעבר בין שני המצבים חיוני להצלחה במשחק, ושינויים תכופים הם דבר שבשגרה בקרבות גדולים בהם תצטרכו בתחילה לחסל את פמלייתו של המיני-בוס התורן, ולאחר מכן לאגד את כוחותיכם כדי למגר את הבוס עצמו.

עד כה לא ציינתי כל שינוי מיוחד אותו מביא Dungeon Siege 2 לנוסחה המוכרת והידועה של משחקי הסגנון, אך אל דאגה - השינוי אכן מגיע, והוא מתבטא בצורה בה דמותכם מתפתחת במהלך המשחק. בניגוד לכותרים אחרים בתחום, בהם כל עלייה ברמתה של דמותכם מעניקה לכם נקודות אותן תוכלו לחלק בין שלל תכונות, Dungeon Siege 2 מעדיף להשתמש בשיטה אחרת, שקשה להבין איך אף אחד עוד לא חשב עליה. במקום להקצות לכם נקודות אותן תוכלו לחלק בין כוח החיות לבין עוצמת המכה או המיומנות של דמותכם, המשחק יקצה בעצמו את הנקודות לתכונות אלה על פי הדרך בה דמותכם תלחם במהלך המשחק.

לדוגמה, דמותו של לוחם המניף את חרבו בלא הפסקה תקבל תוספת לתכונות עוצמת המכה שלה ולכוח החיות שלה, בעוד שהבונוסים לתכונות כמו מיומנות יהיו נמוכים ביותר, ותכונות כמו שימוש בחץ וקשת או קסמים לא ישופרו כלל. דמות של קשת, לעומת זאת, לא תזכה לבונוסים בתכונות הכוח שלה, אך בשל המיומנות הנדרשת בירי בחץ וקשת תזכה לנקודות מיומנות בתחום השימוש בנשקים ארוכי טווח. כך למעשה מתאים עצמו Dungeon Siege 2 לאופי המשחק שלכם. מדובר במערכת אינטואיטיבית והגיונית, שחוסכת לנו הרבה כאב ראש.

Dungeon Siege 2 אינו משאיר אותנו ללא כל זכות בחירה בתכנון הקריירה של גיבורינו. עם כל עלייה בדרגה תקבלו גם נקודת ניסיון אותה תוכלו לממש באחת ההתמחויות המיוחדות של דמותכם – קרב בטווח קצר, קרב בטווח ארוך, קסמי טבע וקסמי קרב. המשחק לא מונע מכם להשקיע נקודות בכל אחד מהתחומים האלה. למעשה אם תרצו תוכלו ליצור לוחם המסוגל לירות בקשת ולהשתמש גם בקסמי האלפים וגם בקסמי הדריאדים, אולם ברור שדמות כזו תהיה חלשה ולא תתמחה בשום דבר.

הדרך הנכונה היא, אם כן, להשקיע את נקודות הזכות שלכם בתחום אחד, ולפתח את דמותכם במסלול מסוים וקבוע. ועל מנת לשרוד ברמות הגבוהות ביותר תצטרכו לתכנן את דמותכם ואת דרכי חלוקת הנקודות שלכם מראש על מנת ליצור את הדמות החזקה ביותר שניתן. שחקנים מתקדמים יותר אפילו יחסכו את נקודות הזכות שלהם לשלב מאוחר יותר, על מנת לנצל אותן ביכולות קרב מתקדמות הנפתחות רק כאשר תגיעו לרמה מסוימת.
 

מבחר אדיר של חפצים לאיסוף

 
כמו ברוב משחקי התפקידים הקיימים בשוק, כוחה של דמותכם לא מתבטא רק בתכונותיה, אלא גם (או שמא בעיקר) בחפצים אותה היא נושאת, וכמו כל משחק תפקידים המכבד את עצמו גם ב- Dungeon Siege 2 תמצאו מבחר רחב של החפצים אותם תוכלו לאסוף.

החל מקשתות, חרבות ומוטות לחימה, וכלה במגפיים, שריון וקסדות מסוגים שונים, תוכלו להלביש את דמותכם במיטב הטכנולוגיה של עולם אראנה על מנת להלחם בכוחות הרשע. במהלך המשחק תוכלו למצוא חפצים קסומים בעלי תכונות מיוחדות, מיעוטם מהווים חלק מסט שלם ששילובו המלא יעניק לכם כוח אדיר.

בנוסף לכלי הנשק והשריון אותם שתוכלו למצוא, ישנם גם חפצים בתוכם ניתן להטביע תוספות שונות (בדומה ל-Socketed Items בעולם דיאבלו) על מנת לשפר את תכונותיהם. את התוספות תוכלו למצוא מפוזרות בעולם המשחק בדמותן של אבנים או חפצים קטנים אחרים. את התוספות לא תוכלו להטביע בעצמכם, אלא תצטרכו לחזור לעיר ולגשת לנפח המקומי – עניין שהופך לעצבן למדי ככל שמתקדמים במשחק.

Dungeon Siege 2 סובל מעוד בעיות שאינן נובעות דווקא מביצוע לקוי של יוצריו, אלא מכללים קבועים בסגנון המחלחלים לכל משחק תפקידים בימינו. ברמות הגבוהות של המשחק, המפלצות פשוטות כבר לא מעניקות לכם את אותה כמות ניסיון הנדרשת על מנת לעלות ברמה, וכך תגלו שעליכם לעסוק בריצות דרך אזורים מלאים במפלצות חזקות כדי לעלות ברמה. למרות שהדבר לא נדרש כל כך במערכה לשחקן היחיד, תהיו פשוט חייבים לבזבז את זמנכם בצורה כזו מנת להתמודד בכבוד במשחק הרשת שלו, כך שהמשחק הופך למונוטוני למונוטוני למדי.

בתחילת המשחק לא תחויבו לגייס דמות לחבורתכם, ואם אינכם מכירים את דינאמיקת המשחק ייתכן שתעדיפו לשחק לבד. או אז, כאשר תגיעו למחצית המערכה הראשונה של Dungeon Siege 2, תגלו לפתע שאינכם יכולים לשרוד לבדכם, ואז תצטרכו לאמן דמות נוספת באזורים אותם כבר עברתם מספר פעמים. שוב, תרומה בולטת לתחושת המונוטוניות.
 

מנוע גראפי מודרני ומרשים

 
למרות שהוא משתמש באותו המנוע הגרפי שהפעיל את קודמו לפני יותר משלוש שנים, Dungeon Siege 2 מצליח ליצור חוויה ויזואלית טובה למדי גם בהשוואה למשחקי תפקידים מהשנים האחרונות. הטקסטורות במשחק חדות ומפורטות, הן אינן חוזרות על עצמן יותר מדי, כך שמפות המשחק מצליחות לא לשעמם גם לאחר השעה העשרים שתבלו מולן.

אזורי המשחק מתובלים באבני דרך שונות המייחדות אותן, כמו גופותיהם של דרקונים גדולים שנהרגו בקרב, מפלי מים ענקיים, או עצים ענקיים שהתמוטטו ונפלו על האדמה. כפי שנאמר כבר קודם, כמויות הדמויות נגדן תוכלו להלחם רבה מאוד, ורובן גם נראות לא רע ובעלות אנימציה חלקה. גיבורכם וחבורתו יוצגו בהתאם לכל פריט לבוש או נשק שתבחרו עבורם, עד רמת הכפפות והנעליים שעליהן, נשקים קסומים יזכו להילה מגניבה שמייחדת אותם.

למרות זאת, גם המנוע הגראפי איננו חף מבעיות, והן מתבטאות בשתי צורות: האחת, חסרונה המוחלט של כל אנימציית פנים לדמויות, דבר שאמנם איננו בולט כל כך במהלך הקרב, אך מפריע במהלך קטעי המעבר בהם פניה של כל דמות מדברת נותרים קפואים וחסרי הבעה. בעיה שנייה ומעצבנת עוד יותר הוא ה'כובד' הרב של המשחק, והשנאה העצומה אותה נראה שהוא רוחש לכרטיסי מסך מבית חברת Nvidia. היית מצפה שכרטיס מסוג 'ג'יפורס 6800' יצליח להריץ משחק שכזה ללא כל בעיה, אך מסתבר שמפתחי המשחק חשבו אחרת, ובקטעים רבים סבלתי מהאטות בקצב עדכון התמונות, גם בהגדרות הגראפיות הנמוכות ביותר.

פס הקול טיפוסי לסגנון, עם מוסיקה אפית וחדורת רוח קרב המתנגנת ברקע במהלך הקרבות, וקולות צחצוח החרבות המוכרים והידועים. איכות הדיבוב נעה בין טובה לבינונית, ונגררת במקרים רבים למשחק יתר, אך לא בצורה צורמת מדי לאוזן. דווקא רחשי הרקע במשחק טובים מאוד, תנועה מתחת למפל מים תמלא את הרמקולים שלכם בצלילי מים גועשים בעוצמה גבוהה, כמו גם קולות הגשם או האש מתפצחת במדורה.

מתוך שלל משחקי ה-קיצוץ והביתור שהופיעו על מדפי החנויות בחודשים האחרונים, ניתן לומר בוודאות כי Dungeon Siege 2 הוא הטוב מכולם, למרות שאיננו חף מבעיות שונות הפוגעות בחוויית המשחק שלו. מדובר בהפקה מקצועית ונרחבת שתעניק לכם כמה עשרות שעות של הנאה עד לסיומה, וזאת מבלי לכלול את משחק הרשת המגוון או את מספרן העצום של המשימות הצדדיות אותן תוכלו לבצע. אם עדיין לא נמאס לכם מכותרי הפעולה והתפקידים, על אף נטייתם למונוטוניות ושעמום לאחר פרקי משחק ארוכים, אל תחשבו פעמיים - Dungeon Siege 2 חייב להיות שלכם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by