ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
מומלצי המערכת 
הנבחרות: עושים מוסיקה 

הנבחרות: עושים מוסיקה

 
מומלצי המערכת |
 
אורי גושן

לא צריך ללמוד שנים בשביל להכין מוסיקה בעצמכם. החל ממכונת קצב בסיסית ועד לאולפן של ממש - הנה התוכנות הטובות ביותר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נראה מסובך? לא במיוחד
 נראה מסובך? לא במיוחד   
אחרי שהפסקתי ללמוד תופים בכיתה ו' (למי יש כוח להתאמן כל היום?) החלטתי שאני לא מוכן לוותר על המוסיקה כל כך בקלות. החלטתי לחפש באינטרנט תוכנות לעשיית מוסיקה, ומהר מאוד התחלתי להלחין מנגינות של ממש. לפניכם מספר תוכנות, חלקן בסיסיות וחינמיות וחלקן מקצועיות יותר ובתשלום כמובן. נסו אותן, שחקו איתן, ואולי גם אתם תהפכו לדבר החם הבא בתחום המוסיקה האלקטרונית.

בהצלחה!
 

HammerHead: נקודת התחלה

 
מי שלא יכול לסבול את הצליל הדופק והמונוטוני של התופים, לא ימצא בתוכנה זו את מבוקשו. אך מי שמחפש להכין מקצבים מעניינים ואין לו הרבה נסיון בתחום - HammerHead היא התחלה מצויינת. העיקרון של התוכנה פשוט מאוד: לרשותכם עומדים 8 טרקים (או רצועות שיר), כאשר בכל אחד מהם 16 "תווים", או ביטים (מהמילה Beat). בהתאם לסוג המקצב שתרצו ליצור, תוכלו פשוט לבחור את סוג הצליל הרצוי ("סמפלים")- באם תוף, מצילה, מחיאת כפיים וכד' - ולטעון אותם לתוך 6 ערוצים שונים.

לאחר שמאגר הצלילים שלכם הוכן, פשוט סמנו את הביט (התו) הרצוי על "סרגל הקלידים" או "סרגל הצעדים" (ריבועים כחולים וצהובים), ואט אט המקצב שלכם יקבל צורה של ממש. לאחר שסיימתם ליצור את המקצב, תוכלו להעתיקו לרצועה הבאה ולשנות אותו, וכך ליצור מקצב מורכב יותר. תוכלו לשמור אותו בפורמט של התוכנה (HH), או לשמור אותו בפורמט WAV רגיל.

יתרונות: כלי פשוט יחסית לשימוש שאינו דורש ידע מוקדם
חסרונות: מספר תווים, רצועות וסמפלים מוגבל למדי
שורה תחתונה: דרך טובה להתחיל בקטן
מחיר: חינם
האזינו לדוגמא (קובץ MP3)

להורדה
 

Tu2: עולים דרגה

 
אחרי שהבנתם את עיקרון טעינת הסמפלים בערוצים ושיבוצם ברצעות ליצירת מקצבים, תוכלו להתקדם לתוכנה זו, שהיא חינמית לגירסה הבסיסית - אך מספיקה בהחלט למי שעדיין חדש בתחום, ומספקת כלים מתקדמים יותר. בחלון הראשי, ניתן להבחין ב-12 ערוצים ממוספרים אליהם ניתן לטעון את הסמפלים השונים. ארבעת הסמפלים המופיעים בתפריט בתור ברירת מחדל, הם היחידים שהם גם לולאות קול ("לופים" או "Loops"), אותם ניתן לנגן באופן מחזורי וללא הפסקה.

רק באמצעות לופים אלו או באמצעות לופים שתכינו בעצמכם (מתוך הכלים שבפינה הימנית עליונה), תוכלו להרכיב את כל השיר. על מנת להרכיבו, עליכם להיעזר ב-Sequencer בו יש לשבץ בכל רצועה (טרק) את הערוץ\ערוצים על פי רצונכם. כאשר תנגנו את כל השיר, כל טרק ישמיע את הלופים שהגדרתם בו, וכך למעשה תרכיבו את היצירה המוסיקלית שלכם. גם כאן תוכלו לייצא את השיר לפורמט WAV.

יתרונות: כלי מתקדם יותר, המאפשר הכנה ושימוש של לולאות קול בשיר
חסרונות: עשוי לבלבל מעט משתמשים מתחילים או לא מיומנים
שורה תחתונה: כלי מצויין למשתמשים מנוסים יותר, או לבעלי דרישות בסיסיות
מחיר: חינם לגירסה החופשית
האזינו לדוגמא (קובץ MP3)

להורדה
 
 

Acid Express: ידידותית

 
אסיד היא עליית מדרגה בכל הקשור לדרך שבה אתם עושים מוסיקה. גירסתה החינמית מוגבלת במספר אפשרויות מתקדמות (שאולי לא שימושיות עבורכם כלל), אך היא מאפשרת לכם להכין מוסיקה בקלות מפתיעה. לאחר התקנתה, התוכנה תפתח אוטומטית את קובץ ההדגמה שלה, ולחיצה על מקש הרווח תנגן את השיר. במהלך הניגון תוכלו להתרשם מהממשק השונה (מהתוכנות הקודמות) שלמעשה מציג בצורה גרפית את הערוצים, הסמפלים עצמם ואת מיקומם לאורך השיר.

על מנת ליצור מוסיקה משלכם, תוכלו להשתמש בקטעי הקול הקיימים בשיר לדוגמא או לטעון קטעי קול אחרים בפורמט WAV, MP3, OGG, CDA ועוד רבים אחרים. הרעיון הוא פשוט: לסמן או "לצבוע" על קו הזמן (חלקו המרכזי של חלון התוכנה) את המקום בו תרצו שסמפל מסויים יתנגן. תוכלו לאחר מכן להזיז את מיקומם של המקטעים, למתוח או לקצר אותם, לגזור ולהדביק ולמעשה "לשחק" איתם כמה שתרצו.

יתרונות: תוכנה מקצועיות הרבה יותר, המציעה ממשק גרפי ונוח ליצירת מוסיקה
חסרונות: פונקציות מתקדמות רבות אינן זמינות בגירסה זו
שורה תחתונה: הממשק הנוח ומדריכי העזרה הופכים אותה לכלי מקצועי אך ידידותי
מחיר: חינם לגירסה החופשית, $299.96 לגירסה המלאה
האזינו לדוגמא (קובץ MP3)

להורדה
 

Super Duper Music Looper XPress: בעיקר לילדים

 
אם לא הסתדרתם עם עניין הלופים, לא הבנתם איך טוענים סמפלים לערוצים והרגשתם שהכנת מוסיקה אינה בשבילכם - קחו צעד אחורה והכירו את אחותה הקטנה של ACID, הפועלת על אותו עיקרון ומיועדת בעיקר לילדים (אך לא רק). ה"סופר-דופר-לופר" מגיעה עם מספר לופים קבועים, אך לא ניתן לטעון סמפלים חדשים, לקבוע את מאפייני הקול שלהם או לערוך אותם. בשל סיבה זו (היעדר אפשרויות התאמה), התוכנה מתאימה במיוחד למשתמשים מתחילים ובעיקר לילדים העושים את צעדיהם הראשונים בעולם המוסיקה.

יתרונות: פשוטה, בסיסית וידידותית לשימוש, מתאימה בעיקר לילדים ומשתמשים מתחילים
חסרונות: לא ניתן לבצע פעולות מורכבות או לטעון לופים נוספים
שורה תחתונה: אידאלי לילדים ולמשתמשים מתחילים
מחיר: חינם לגירסה החופשית, $19.95 לגירסה המלאה
האזינו לדוגמא (קובץ MP3)

להורדה
 

Fruity Loops: משוכללת

 
פרוטי-לופס אמנם פחות ידידותית מהתוכנות הקודמות, אך היא הרבה יותר מקצועית (יחסית לתוכנות הקודמות) וכוללת עשרות פונקציות, אפשרויות ואפקטים מיוחדים שיאפשרו לכם להכין בדיוק מה שאתם רוצים, וברמה גבוהה במיוחד. הממשק הבסיסי ביותר שלה מזכיר מעט את התוכנה הראשונה (Hammer Head) בכך שיש לטעון לכל ערוץ את הסמפל הרצוי ולקבוע את מיקומו על סרגל הצעדים (Step Sequencer). את הסמפלים הללו תוכלו לטעון מתוך רשימה ענקית של צלילים, אפקטים, סינתיסייזרים, סטים שלמים של כלי נגינה ואפילו קטעי דיבורים (של מחשב).

קליק ימני על שם הסמפל (כלומר, על אחד הערוצים) ובחירת האפשרות Piano Roll, תשלח אתכם למעין פסנתר וירטואלי בו תוכלו להלחין את התווים של אותו כלי נגינה, ואפילו לקבוע את עוצמת הקול שלהם, גובה הצליל, מידת התהודה ועוד. אם יש לכם חוש קצב מפותח, תוכלו אפילו לנגן את התווים בזמן אמת באמצעות מקלדת המחשב ולהקליט את כל המתחרש על המסך. אפשרויות אלו הן רק חלק קטנטנן מיכולותיה של התוכנה, ועל כן נמליץ לכם פשוט לנסות אותה בעצמכם.

יתרונות: כלי מקצועי הכולל אפשרויות רבות, באמצעותו ניתן להכין קטעים ברמה גבוה
חסרונות: דרישות מערכת גבוהות, ממשק מעט מבלבל, לא ניתן לשמור עבודות
שורה תחתונה: למשתמשים מתקדמים המעוניינים בתמורה בעד ההשקעה
מחיר: 49$
האזינו לדוגמא (קובץ MP3)

להורדה
 

הנבחרות שלכם

משתמשים בתוכנה שאי אפשר בלעדיה? רוצים שנמליץ עליה באחת הכתבות? שלחו לנו את התוכנות הנבחרות שלכם, וספרו לנו כיצד הן שיפרו לכם את החיים.

software@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by