ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך קנייה: נגני MP3 עם דיסק קשיח 

מדריך קנייה: נגני MP3 עם דיסק קשיח

 
 
ניצן וידנפלד

נגני ה-MP3 מבוססי הדיסק הקשיח מציעים שילוב של תכונות מתקדמות ונפח אחסון גדול. מדריך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נגן Zen של Creative
 נגן Zen של Creative   
נהוג להבחין בין נגני ה-MP3 מהסוגים השונים לפי אמצעי האחסון בו הם משתמשים. הקטגוריה של נגנים מבוססי דיסק קשיח היא הצעירה בתחום, והצטרפה לשתי קטגוריות וותיקות יותר: נגנים מבוססי תקליטור ונגנים מבוססי זיכרון Flash.

הנגנים מבוססי הדיסק הקשיח יקרים יותר משני הסוגים האחרים: החל מ-1000 ש"ח לדגם הבסיסי ביותר, לעומת מחירים אופייניים של 200 עד 700 ש"ח לנגנים בטכנולוגיות האחרות. בהשוואה לנגנים מבוססי פלאש הנגנים מבוססי הדיסק גדולים וכבדים יותר. היתרון הברור שלהם הוא בנפח האחסון: 2-6GB בדגמים הזולים ו-10-60GB בדגמים היותר יקרים.

בניגוד לנגן מבוסס פלאש או תקליטור, שיאפשר לכם לקחת אתכם שירים נבחרים, נגן מבוסס דיסק יכול לעיתים להכיל את כל אוסף המוזיקה שלכם. הוא הזול ביותר ליחידת נפח, כי אתם משלמים יותר ומקבלים הרבה יותר. הוא גם יאפשר לכם להעביר קבצים גדולים במיוחד, ישמש אתכם במקרה הצורך לגיבוי, וכמעט תמיד יגיע עם תכונות רבות שלא קיימות בנגנים האחרים.
 

ההבדלים בין המוצרים

נגן iPod של Apple.
 נגן iPod של Apple.   
ההבדלים בתכונות של נגנים מבוססי דיסק קשיח שונים יכולים להיות גדולים. אלו הדברים שכדאי לבדוק:

נפח ומחיר - בישראל משווקים עדיין מספר דגמים בנפח של 1-2GB, אבל הם לא מציעים תמורה הגיונית להשקעה הגבוהה יותר בהשוואה לנגנים מבוססי פלאש. הנפחים האטרקטיביים יותר הם בשני תחומים: 5-6GB, במוצרים שמחירם 1000-1800 ש"ח, 20-40GB במוצרים שמחירם 1200-2500 ש"ח. ישנם כמה מוצרים בנפחים גדולים יותר ו/או במחירים גבוהים יותר, אבל קשה להניח שתזדקקו להם או תרצו לשלם עליהם.

שתי קבוצות המוצרים, בנפחים הבינוניים ובנפחים הגדולים, שונות זו מזו בטכנולוגיה ובתכונות נוספות. הדיסקים המשמשים בנפחים הגדולים הם כונני 2.5 אינטש כמו במחשבים ניידים. הדיסקים בנפחים הבינוניים הם כונני 1.8 אינטש. לכן, המוצרים בנפחים של 5-6GB הם גם בעלי נפח פיזי קטן יותר, ולעיתים כוללים פחות תכונות כדי לבדל אותם מהמוצרים הגדולים והיקרים.

5GB יספיקו לאחסון של 1000 עד 2000 שירים, ויהיו נוחים יותר לנשיאה ממקום למקום. הנגנים בנפחים של 20GB ומעלה מתאפיינים בחיי סוללה ארוכים יותר, ויכולים לשמש אתכם גם כדי לאחסן סרטי DivX, תמונות וגיבויים לקבצים, בנוסף למוזיקה שלכם.

תכונות הנגן - מלבד האפשרות הפשוטה של ניגון קבצי מוזיקה, כל הנגנים מבוססי הדיסק מציעים היום מגוון תכונות נוספות. הנפוצות שביניהן: אפשרות הקלטה ("טייפ מנהלים"), רדיו FM מובנה, וכמובן האפשרות להשתמש בנגן כדיסק נייד ולהעביר בעזרתו קבצים. חלק מהנגנים מציעים תכונות נוספות, כמו הקלטה ממכשיר אנלוגי (דרך כניסת Line in), הצגת טקסט או תמונות, שעון מובנה (וגם מעורר, טיימר וכו'), ואפילו כלי גיבוי מובנים ואפשרויות לסנכרון קבצים עם תיקיות ויישומים כמו Outlook.

תכונות פיזיות - הנגנים בנפחים הקטנים-בינוניים בדרך-כלל דומים בנפח הפיזי שלהם לקופסת סיגריות ושוקלים 75-100 גרם. הנגנים בנפחים הגדולים מעט יותר גדולים גם בנפח הפיזי ומשקלם באזור של 120-250 גרם, כמעט תמיד סביב ה-150 גרם או קצת יותר. לרוב הנגנים יש מארז עשוי מתכת, שבחלק מהמקרים היא מחוספסת כדי למנוע שריטות או השארת טביעות אצבע. העיצובים משתנים, למרות שרובם מרובעים. ההבדלים המשמעותיים הם בממשק המשתמש הפיזי.
 
נגן Network Walkman של Sony.
 נגן Network Walkman של Sony.   
ממשק משתמש ותצוגה - איכות הממשק של הנגן היא אחד הדברים שהכי משפיעים על ההנאה ממנו. חלק מהמוצרים הולכים בעקבות iPod ומשתמשים בממשק מבוסס משטח מגע, עם או בלי תוספת של גלגלת ניווט ו/או כפתורים. כדאי לשים לב להבדלים בתחושה ובנוחות השימוש בממשק לניווט בתפריטים, ולנוחות התפריטים עצמם. גם הפירוט והאינטואיטיביות של החיווי על הצג (מצב סוללה, מיקום בתיקיות וכו') הם דברים שכדאי לבדוק.

הבדלים משמעותיים במיוחד יש בנושא התצוגה. מרבית הדגמים הקטנים מגיעים עם צגי LCD בגודל 1-1.5 אינטש והגדולים יותר עם צגים בגודל של עד 2-2.5 אינטש. לכולם יש תאורה אחורית, אבל ההבדלים באיכות ובקריאות בתנאי תאורה שונים עשויים להיות ניכרים. בחלק מהמוצרים הצג הוא צבעוני וברזולוציה גבוהה יחסית של כ-20 אלף פיקסלים (למשל, 160x130 פיקסלים) ובאחרים מדובר בצג בגווני אפור או מונוכרום בכשליש בגודל (למשל 128x64).
גם בין צגים מאותו סוג יש הבדלים. צגי הצבע של נגנים מסויימים מציגים 16 ביט צבע (262 אלף גוונים) ואחרים רק 12 או 8 ביט. בכל מקרה מומלץ לראות מה אתם קונים.

איכות הצליל - לפני שאתם מוציאים הרבה כסף על נגן יקר כדאי לבדוק שהוא שווה את זה. בתור התחלה: שהוא יודע לנגן צליל איכותי. למרבה המזל, הצליל הרגיל של רוב הנגנים מהיצרנים הידועים הוא טוב ואפילו טוב מאד. תמיד מומלץ לבדוק האם קיים ומהו הנתון של ניקיון הצליל. חפשו במפרט הטכני של המוצר נתון בדציבל (dB) של Signal-to-noise (או "S/N Ration"). המינימום הסביר הוא 80dB ומומלץ 90. שימו לב שברדיו הנתונים נמוכים יותר, באזור ה-60-70dB.

כדאי לשים לב גם לאיכות הצליל בזמן שימוש באקולייזר ובהדמיית צליל סראונד (SRS). לעיתים קרובות הנגן יזייף קצת במצבים האלה ולכן מקובל היום לספק נתון המתייחס אל "העיוות ההרמוני" (Harmonic Distortion Output). עיוות הרמוני בסביבות 0.1% או פחות מומלץ. באזור ה-1% כבר אפשר לשמוע את העיוות בבירור.

שימו לב שלפעמים מה שפוגע באיכות הצליל הן דווקא האוזניות, ובנגנים הפחות יקרים אולי תקבלו אוזניות פחות טובות מאלה שבטח כבר יש לכם בבית.

איכויות דגימה - את האיכות של קבצי מוזיקה מקובל לבטא לפי מהירות דגימה או "Kbit/sec" (קילוביט לשנייה). מהירויות הדגימה הנפוצות הן 128/192/256 ו-320Kbit/sec. כדאי לבדוק במה הנגן תומך. רוב הנגנים תומכים בכל המהירויות, אבל בחלק מהמקרים "מדלגים" על מהירויות דגימה מסויימות. כעיקרון, מעל 256Kbit/sec כבר קשה לשים לב להבדל ורוב המוזיקה בפורמט MP3 נדגמת ב-192Kbit/sec.
 
 
פורמטים נתמכים - הפורמטים החשובים של קבצי מוזיקה הם MP3, MP4/MPPro, WAV, WMA ו-OGG Vorbis. כמעט כל הנגנים בשוק תומכים בכולם וגם מוסיפים פורמטים כמו ASF ו-IFF שהם פחות חשובים. כל הנגנים תומכים בפורמט ID3-Tag להצגת שמות שירים, אבל כדאי לבדוק באיזה גירסה שלו (הכי חדשה היא V2 4.0).

חלק מהנגנים תומכים בפורמטים נוספים כמו TXT, BMP ו-JPEG, להצגת קבצי טקסט ותמונות. כדאי לבדוק אם גם הצג של המוצר מתאים להצגת קבצים כאלה.

סוללות ואספקת חשמל - הנגנים הנפוצים משתמשים בסוללת ליתיום יון או ליתיום פולימר מובנית שנטענת דרך ה-USB (עדיף) ו/או דרך מטען חיצוני שמתחבר לרשת החשמל (DC. פחות עדיף). זמני הטעינה נעים בין שעתיים וחצי לכחמש שעות, וחיי הסוללה יכולים להיות כל דבר בין 12 השעות של iPod (ולפעמים גם פחות), ליותר מ-20 שעות בדגם Zen Touch של Creative, שנכון לזמן כתיבת מדריך זה הוא השיאן.

חיי הסוללה פחות חשובים בשימוש רגיל וחשובים יותר אם אתם מרבים לטייל או לנסוע לחו"ל. במקרה כזה, העדיפו נגן שמאפשר גם טעינה ישירות מרשת החשמל. חלק מהנגנים מגיעים עם קיט "בינלאומי" של מתאמים לשקעי חשמל שונים.

טיפ חשוב: כדאי לבדוק למה נתוני הסוללה מתייחסים. חיי הסוללה מתקצרים ככל שמנגנים קבצים באיכות דגימה גבוהה יותר ובווליום גבוה יותר. מקובל לספק נתונים שמתייחסים לקבצים באיכות 128Kbit/sec בווליום של 80 אחוז. למרות שסביר שהקבצים שלכם הם באיכויות גבוהות יותר וזמן הסוללה בפועל יהיה נמוך בכ-20 אחוז נוספים.

ממשקי חיבור למחשב - רוב הנגנים משתמשים בממשק USB 2.0 כדי להתחבר למחשב. iPod, ומוצרים בודדים נוספים, כוללים גם ממשק Firewire שיכול להיות יתרון אם המחשב שלכם תומך בו. ישנם מוצרים שכוללים לא רק יציאת USB אלא גם כניסת USB שמאפשרת חיבור למצלמה דיגיטלית כדי לגבות תמונות, או אפילו חריץ לכרטיס זיכרון של מצלמה, מחשב כף-יד או גאדג'ט אחר. מרבית הנגנים משתמשים בכבל נפרד לשם החיבור למחשב. חלק מהנגנים כוללים כבל מובנה או תקע USB מובנה כמו בנגני פלאש, אבל לפעמים זה בא במחיר של ניפוח גוף הנגן.

אמינות ואחריות - דיסק קשיח הוא רכיב רגיש שעלול להיפגע כתוצאה ממכה או מטמפרטורה קיצונית. אם אתם רוצים נגן שיאריך ימים, עדיף לחפש דגם שתומך בטמפרטורות סביבתיות גבוהות ובלחות הגבוהה המאפיינים את האקלים הישראלי. חלק מהנגנים מתאימים לשימוש בטמפרטורה של עד 30-35 מעלות ובלחות של 80 אחוז או פחות. יש נגנים שמתאימים ל-40 מעלות ויותר וללחות סביבתית של 90 אחוז ויותר. בכל מקרה, עדיף לא לסמוך על המפרט הטכני של היצרן ולקחת מוצר עם אחריות לשנתיים או שלוש שנים, זמן חיים סביר למוצר כמו נגן מבוסס דיסק.

מה בחבילה - בתור מוצרים יקרים שמשתדלים לשדר יוקרה, הנגנים החדשים מגיעים כמעט תמיד עם אוזניות אופנתיות, נרתיק, ספק לטעינה מהחשמל, כבילה ותקליטור תוכנות. כדאי לשים לב להבדלים באיכות בין מה שמציעים נגנים שונים וגם לקבל חוות דעת של מישהו שכבר קנה. מאיזה חומר עשוי הנרתיק, האם האוזניות האופנתיות נוחות, וכו'. התוכנות הן לפעמים לא יותר טובות ממה שתוכלו להוריד מהאינטרנט לבדכם, אבל יש הפתעות, כמו תוכנה לעדכון אוסף המוזיקה במחשב מול הנגן, תוכנה נוחה לניהול אוסף המוזיקה, ועוד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by