ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
האינתיפאדה האלקטרונית 

האינתיפאדה האלקטרונית

 
 
אודליה ברקין

מאז פרוץ האינתיפאדה הנוכחית, עלו בעולם האינטרנט הערבי אתרי הסתה ותעמולה רבים, שנועדו להאדיר את מאבק הפלסטינים במקרה אחד, או להציג את מסכנותם במקרה אחר. בכל מקרה, מהצד הישראלי זה נראה פחות טוב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
התעמולה הרשמית. אתר משרד ההסברה הפלסטיני
 התעמולה הרשמית. אתר משרד ההסברה הפלסטיני   
כפי שידוע לכמה אנשים, מלחמות לא מתנהלות רק בשדה הקרב כבר מאז מלחמת העולם השנייה. זריעת פחד באמצעות תעמולה, דה-מוראליזציה ודיסאינפורמציה הם כלי מלחמה שיעילותם נופלת אך במעט מהרובה והטנק. את מה שהיה לגבלס להגיד בנושא הזה, שכללו מאז תועמלני מדיה יעילים לכדי אמנות, והתוצאות לא אחרו לבוא מעל מסכי הקולנוע, הטלוויזיה והעיתונות. בשנים האחרונות נכנסה לתמונה רשת האינטרנט - על זמינות, קלות ומהירות הפצת המידע שהיא מציעה - שמאפשרת לפתע לכל דרדק עם מקלדת לזרוע שנאה בקרב בני בריתו, ובהלה בקרב אויביו.

מאז פרוץ האינתיפאדה הנוכחית, נאבקים הפלסטינים על עצמאותם בכלי התקשורת העולמיים לא פחות מבשדה הקרב. סיפור הילד הפלסטיני שנהרג מאש צה"ל תפס כותרות ראשיות בכל כלי תקשורת בעולם, לצד תמונות וסיפורים רבים נוספים המדגישים את חוסר האונים של הצד הפלסטיני. באותו זמן באינטרנט, ניהלו גולשים ממדינות ערב מלחמות פינגים עם פטריוטים ישראלים שהתפנו בדיוק ממשימת הכתרתו של יצחק רבין לאיש המאה של ה"טיים". אתרי תעמולה ערביים המעודדים את הלוחמים האמיצים מצד אחד, ומפגינים את מסכנותם מצד שני, החלו עושים את מלאכתם במכונת ההסברה הפלסטינית.
 

יתרונות הרשת בניהול מאבק

מסר ישיר ובוטה. אתר תעמולה פרו-פלסטיני
 מסר ישיר ובוטה. אתר תעמולה פרו-פלסטיני   
"הרשת מציעה יתרונות חדשים לקבוצות שוליים, שנרדפות על ידי הממסד בשל קיצוניותן", מסביר אלי הכהן, כתב האינטרנט של רשת ב` של קול ישראל ומנהל האתר שלה.

הכהן מפרט את היתרונות שמפיקים ארגוני השוליים השונים מהשימוש ברשת: ברשת, אפשר להעביר את המידע ללא תיווך ולכתוב מסר ישיר ולכן בוטה. הרשת היא אנונימית, ולכן אין סכנה פיזית לדוברים; באמצעותה קל ונוח ליצור מערכת קשר בין חברי הארגון ותומכיו, לקבוע מדיניות של הפגנות וחרם, לנהל פגישות, להעביר מסרים ועוד; היא דינמית ואתרים עולים ויורדים ממנה כל הזמן, כך שגם אם אתר אחד נתפס ונסגר, מייד יוכלו לקום עוד רבים אחרים.

"עובדות המועברות דרך האינטרנט מקבלות נופך נוסף של עוצמה והשפעה", טוען הכהן. "ברגע שלארגון יש אתר זה מעצים אותו. לא משנה כמה אנשים חברים בחיזבאללה בפועל, העובדה היא שיש לו שבעה אתרי אינטרנט".

הרשת משמשת למעשה, בחודשים האחרונים בעיקר, חזית נוספת בסכסוך הישראלי-פלסטיני. סיור קצר במרחב הוירטואלי מראה כי הצד הפלסטיני של הסכסוך משכיל להשתמש ביתרונות שיש לרשת להציע, ומעמיד שפע של אתרים רשמיים ופרטיים, המלאים בתעמולה אנטי ישראלית.
 

נרשמים לזכות השיבה

ההשוואה הבלתי נמנעת. מגן דוד שווה הרייך השלישי
 ההשוואה הבלתי נמנעת. מגן דוד שווה הרייך השלישי   
נתחיל את הסיור באתר ההסברה הרשמי של הרשות הפלסטינית, שמציג תמונות זוועה של קורבנות אלימות פלסטיניים, ומפנה לשורה של אתרים הכוללים השמצות על ישראל. אחד מהם טוען ומוכיח שהתקשורת עוינת את הפלסטינים, ומציגה את אינתיפאדת אל-אקצה מנקודת מבט פרו-ישראלית.

ז`אנר נוסף של אתרים מוקדש לישובים יהודיים שהיו בעבר ערביים. כך, למשל,הוקמו למען יפו ולמען עין-כרם, אתרים מיוחדים ובהם ההיסטוריה של המקום, תמונות, הסבר דמוגרפי על סוג האוכלוסייה שישבה שם עד 1948 ורשימה מקוונת של תושבי המקום או צאצאיהם של התושבים המבקשים לחזור.

על מנת להפוך את זכות השיבה למסודרת יותר, הוקם אתר רשמי ובו מתבקש כל פלסטיני הרואה עצמו זכאי לשוב למולדתו לחתום את שמו. עד היום נאספו באתר 600 אלף חתימות של גולשים מרחבי העולם. האתר מפנה גם לתת מדור מיוחד המרכז סיקור מגמתי של אירועי אינתיפאדת אל אקצה.
 
 

המצגת המצרית והטריק הנבזי

בין כמה אתרי נאצה ושינאה לישראל אותם חשף הכהן לאחרונה, נמצא גם אתר מצרי המוקדש ל"גן העדן הישראלי", ומכיל מצגת פלאש מלאת שנאה ומתסיסה. "בואו לבקר בישראל, המקום היחידי בעולם בו אתם לא חייבים למצוא סיבה כדי להרוג" "אתם יכולים להרוג ילדים, נשים או כל אחד..". "תיהנה מהדם המוסלמי והערבי בחינם" - מתפייט יוצר המצגת, שמעודד את הגולשים להפיץ אותה ללא זכויות יוצרים.

אחד הטריקים הנפוצים יותר במסגרת תעמולת שנאה ברשת, הוא הקמת אתרים בכתובות אוייב פוטנציאליות. בכתובת idf.il נמצא האתר הרשמי של צה"ל, אך בכתובות הנושאות את השם המלא, אפשר למצוא כמה הפתעות. מי שילך לכתובת www.israeldefenseforce.net או www.israeldefenseforce.org יגיע לשאריותיו של אתר שנאה, שמופץ בשלוש עשרה כתובות שונות נוספות. ברגע שהם מורדים מהרשת, במקרה הזה, אחרי ארבעה שבועות, הם מייד צצים במקומות אחרים.

כך או כך, התחושה המתסכלת באמת שעולה מתמונת המצב הזו, היא שכיוון שהמלחמה ברשת היא רק שיקוף (ועדין מאוד, עם כל הכבוד) של המלחמה המתנהלת בשטח האמיתי, אין מה לעשות נגד התופעה. אפשר להתרגז ולהתקומם עד מחרתיים מאתרי השינאה, ואפשר להילחם מלחמות הפלת אתרים עד שהרשת כולה תקרוס - אבל האמת הפשוטה והעצובה היא שאין ברירה, הסכסוך הזה חייב להיפתר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by