ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כל האמת על ADSL 

כל האמת על ADSL

 
 
ליעד ליבנה

מה המהירות האמיתית? איך זה עובד באמת? כמה זה עולה? למה בזק מגבילה את רוחב הפס שלכם? איך מתקינים את זה? והכי חשוב - האם זה שווה מאות שקלים בחודש? כל מה שרציתם לדעת על אינטרנט מהיר ב-ADSL

 
 
 
 
 
 
 
 
 

איך זה עובד?

לא נסבך אתכם יותר מדי עם הפרטים הטכניים, אבל ככה זה עובד
 לא נסבך אתכם יותר מדי עם הפרטים הטכניים, אבל ככה זה עובד   
נתחיל בקצת רקע כללי. ADSL הוא שמה של טכנולוגיית חיבור-מהיר-לאינטרנט. ראשי התיבות שלה, פירושם Asymmetric Digital Subscriber Line, או קו מנוי דיגיטאלי א-סימטרי.

כשאתם מדברים בטלפון, הופכת שפופרת הטלפון את קולכם לאות חשמלי אנלוגי, המגיע אל המרכזייה הקרובה לביתכם, וממנה אל בן-שיחכם. כיוון שאין צורך בתדרים גבוהים בשיחת טלפון, משתמש קו הטלפון רק בתדרים עד 4 קילוהרץ. אבל קווי הנחושת הטלפוניים יכולים לשאת מידע רב בהרבה. למעשה, רוב טווח התדרים הניתנים להעברה בקו הנחושת נשאר בלתי מנוצל.

בשיטת ADSL מופעל מודם מיוחד, המעביר על אותו קו נחושת, במקביל לאות שמפיק קולכם, גם אות מהמחשב שלכם, ומשתמש בתדרים הגבוהים שאינם מנוצלים על ידי קו הטלפון. מפצל מיוחד, היושב על שקע הטלפון שלכם, מפריד בין שני האותות הללו, ושולח את המידע הדיגיטלי אל ספק האינטרנט שלכם, דרך רשת התקשורת של בזק.
 

מה טוב בזה?

האופציה היחידה ל-ADSL בישראל. וואו של בזק
 האופציה היחידה ל-ADSL בישראל. וואו של בזק   
קו ADSL נותן חיבור רציף לרשת. אין צורך להתנתק בסוף השימוש. יש לכם מקוונות מתמדת.

בגלל שטווח התדירויות רחב בהרבה, קצב זרימת הנתונים מהיר מאוד (חכו, מיד נגיע לזה). זה כמו צינור עבה יותר: הרבה יותר מים זורמים דרכו.

שלא כמו במודם-כבלים, שמשמש לשיטת העברת הנתונים המתחרה בפס רחב, אף אחד לא חולק את רוחב-הפס שלכם. הקו הוא רק שלכם. ומהירותו פחות או יותר קבועה.

קו הטלפון אינו מתבטל. אתם יכולים לגלוש ולדבר על אותו קו, באותו זמן.


ומה רע?
הגבלת המהירות: ל-DSL יש חיסרון אחד משמעותי: ככל שאתם רחוקים יותר מהמרכזייה, יהיה הקישור שלכם איטי יותר. כשמתרחקים מהמרכזייה, נכנס יותר "רעש" לקו, ואיכות האות נפגמת. כדי למנוע זאת, מאיטה חברת הטלפון את קצב העברת המידע.

בנוסף, אם אתם גרים יותר מארבעה ק"מ מהמרכזייה הקרובה, האות יעוות כך או כך, ולכן כלל אינכם יכולים לקבל DSL. בפניה שערכנו לבזק, נאמר לנו כי אין להם מספרים מדויקים, אבל הם מעריכים כי כ- 80% מהמנויים גרים בטווח-DSL מהמרכזייה הקרובה.

הצורך בציוד נוסף: מודם ADSL, כרטיס רשת, מפצל.

המחיר: אחזקת קו כזה, ושכירת החומרה מבזק, עולים ביוקר, ומיד נגיע לזה.
 

כמה מהיר האינטרנט המהיר?

למי שמבין מומלץ להתקין לבד. מודם ADSL
 למי שמבין מומלץ להתקין לבד. מודם ADSL   
ראשית, חשוב לדעת שכאשר מדברים על ADSL, מדברים על שתי מהירויות שונות: מהירות העלאת מידע (מכם אל ספק האינטרנט שלכם) ומהירות הורדת מידע (מספק האינטרנט אליכם). שתי המהירויות הללו הן נפרדות ושונות.

בזק מציעה לנו שירות הנקרא Full-Rate-ADSL ובאופן תיאורטי, מהירות ההורדה המקסימלית שלו היא עד שמונה מגה-ביט לשניה (או 8000 קילוביט). אבל הערכה ריאלית יותר מדברת על טווח שבין 256 קילוביט ל-1.5 מגה ביט לשניה. ואגב, חשוב להבהיר: ביט, או סיבית, היא יחידת המידע הקטנה ביותר הקיימת, וערכה הוא תמיד אפס או אחת. בייט הוא יחידת מידע של שמונה סיביות. לצורך הדוגמה כשמדברים על מודם במהירות 56 קילוביט, מדובר למעשה על שישה קילובייט. נהוג לבלבל בין המושגים, וכאשר מדברים איתכם על מהירויות גלישה, שימו לב תמיד להבדל בין הביטים לבייטים.

המגאזין PC World מצא, כי ספקי אינטרנט אמריקאיים, שהבטיחו מהירות של עד 1.5 mbps בהורדה, ועד 384 kbps בהעלאה, סיפקו במציאות מהירות ממוצעת של 375 kbps בהורדה (25%) ו- 284 kbps בהעלאה (75%).

בזק מגבילה את מהירות העלאת הקבצים לשמונה קילובייט בשניה, ואת מהירות הורדת הקבצים ל-400 קילובייט בשניה (שהם 3.2 מגהביט לשניה, יותר מפי 50 ממהירות מודם). בעתיד, מבטיחים בבזק, תוסר הגבלת מהירות ההורדה, אך משתמשים שירצו לקבל רוחב פס מהיר יותר, יצטרכו לשלם תשלום נוסף עבור אותם קילובייטים יקרים.

לפי הערכות ריאליות יותר, מהירות תנועת מידע ברשת ה-WOW כרגע היא בטווח המהירויות שבין 50 עד 150 קילובייט בשניה. אבל זו לא אשמת בזק בהכרח: צוואר הבקבוק נמצא או אצל ספק האינטרנט, או באתר אליו אתם גולשים.

אל תניחו לנתונים שיווקיים כמו "יכולת מירבית של שמונה מס"ש" לבלבל אתכם. כל מה שזה אומר הוא, שיש לקווי בזק פוטנציאל למגהבייט אחד לשניה.
 
 

איך מתקינים?

את ההבדל העיקרי במהירות תרגישו בהורדות
 את ההבדל העיקרי במהירות תרגישו בהורדות   
ראשית עליכם לברר את זמינות השירות באזורכם: התקשרו לבזק, ובררו אם השירות ניתן באזורכם, ואם אתם קרובים דייכם למרכזיה. אפשר לברר זאת גם באתר בזק באינטרנט.

שנית, בצעו התקשרות עם ספק אינטרנט התומך ב-ADSL. בארץ קיימות כרגע תשע חברות כאלה. שלב זה אינו חיוני, שכן בזק מאפשרת גלישת ADSL ללא התקשרות, תוך בחירת ספק באתר רשת ה-ADSL - בדומה לאופן שבו פועלת בזקנט; אבל ברוב המקרים, רכישת חבילת חיבור מאחד הספקים תחסוך לכם עלויות.

התקשרתם לבזק? הזמנתם את השירות? כבר בימים הקרובים יופיעו אצלכם שני טכנאים. אחד מהם הוא טכנאי של חברת בזק. הטכנאי יגיע עם מחשב נייד ומודם ADSL, ויבדוק את זמינות השירות לביתכם. הוא יחבר את המחשב והמודם לקו שלכם, ויראה לכם שאתם אכן יכולים לגלוש באמצעות ADSL. הטכנאי השני הוא טכנאי של חברת גירית, עמה התקשרה חברת בזק לצורך זה; הוא יתקין תוכנת חיוג במחשב שלכם, ואם אין לכם כרטיס רשת, הוא יתקין בו גם כרטיס כזה.

אגב, משתמשים מנוסים עם רקע במחשוב יכולים לוותר על הטכנאי של גירית, ולהתקין כרטיס רשת וחייגן בעצמם. למי שמתמצא בחומרה ותקשורת זהו סיפור פשוט ביותר שיכול לחסוך הרבה כסף בהתקנת הקו, אך למי שלא מעוניין לקחת סיכונים, מוטב להזמין טכנאי שיבצע את התקנת הכרטיס והחיבור.


וכמה זה עולה?
למעשה, כאשר יש לנו קו אינטרנט מהיר, התשלום מתחלק לשניים: תשלום אחד עבור הקו, ותשלום שני עבור החיבור לאינטרנט. ושניהם לא זולים במיוחד.

ראשית, לגבי החיבור לקו. כיוון שבזק היא חברת הטלפוניה היחידה בארץ, יש לנו רק אפשרות אחת: להתחבר לשירות ADSL דרך בזק.

המחירים: התקנת השירות על-ידי בזק עולה 299 ש"ח לקו רגיל, ו-199 ש"ח לקו ISDN. התקנת תוכנת חייגן וכרטיס רשת על-ידי אנשי חברת גירית עולה 234 ש"ח, ואם יש לכם כבר כרטיס רשת, היא תעלה 171 ש"ח בלבד. כלומר, ללקוח הממוצע, שיש לו קו טלפון רגיל, ואין לו כרטיס רשת, מדובר בהוצאה ראשונית של 533 ש"ח.

דמי ההפעלה החודשיים של מנוי ה-ADSL הם 149 ש"ח, כולל חכירת המודם מבזק. סכום זה הינו נפרד (כן, כן) מדמי אחזקת הקו הרגילים, בסך של 43 ש"ח לחודש.

לסיכום: לרוב המנויים, התענוג של הפעלת קו ADSL יעלה כ- 533 ש"ח בהשקעה ראשונית, ועוד דמי אחזקת קו חודשיים של כ-292 ש"ח - וזה עוד לפני שדיברנו על תשלום חודשי לספק האינטרנט (שמוסיף לחשבון עוד כ-100 שקל לפחות, תלוי בספק האינטרנט שלכם), ועל התשלום לבזק עבור שיחות רגילות. סיפור יקר. יקר מאוד.

ההצעה השניה נוגעת לחבילת ההתחברות שלכם לאינטרנט, דרך רשת ה-ADSL. מספר ספקי אינטרנט פועלים היום בשוק: כל-אחד מהם מציע מספר חבילות התחברות, השונות זו מזו בקצב הקו (וכמובן במחיר). בכדי לבחון את החבילה המועדפת עליכם, התקשרו לספק האינטרנט שלכם, ובדקו מהי החבילה שהוא מציע.
 

האם זה שווה את זה?

ובכן, כן ולא - וזה תלוי בעיקר מי אתם ואיך אתם משתמשים ברשת. קודם כל, שלא יהיו לכם אשליות - האינטרנט נשאר אותו אינטרנט גם כשיש לכם קו מהיר. הוא פשוט עובד כמו שצריך פתאום. ההבדל המהותי הוא פחות בגלישה - שאמנם מואצת מאוד אבל עדיין רחוקה מחלום המעבר מאתר לאתר בפחות משניה. את ההבדל תרגישו בעיקר בהורדת קבצים - תוכנות, סרטים, או כמובן קבצי מוסיקה. מומלץ אגב תמיד להוריד מאתרי הורדות ששרתיהם ממוקמים בארץ, מה שיכול להאיץ פי כמה את ההורדה.

מצד שני, אתם צריכים לעשות את החישוב האם זה באמת שווה לכם את מאות השקלים שתוציאו מדי חודש. לא בטוח שבשביל לצ`וטט, לשלוח אי-מייל ולקרוא חדשות אתם באמת צריכים לשלם סכומים שכאלה.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by