ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך קנייה: תחליף שולחני 

מדריך קנייה: תחליף שולחני

 
 
רועי אסיף וניצן וידנפלד

החלטתם שהמחשב הבא שלכם יהיה נייד, אבל אתם לא רוצים לוותר על עוצמת המחשוב אליה התרגלתם? אתם זקוקים ל"Desktop Replacement", מחשב שהוא קצת פחות נייד, אבל הרבה יותר חזק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מחשב Amilo של פוג'יטסו. מצוייד ומהיר ב-5500 ש"ח
 מחשב Amilo של פוג'יטסו. מצוייד ומהיר ב-5500 ש"ח   
המחשבים הניידים של פעם היו נחותים מהמחשבים השולחניים מכל הבחינות. ביצועיהם היו נמוכים, אפשרויות ההרחבה היו מוגבלות, ולמרות זאת הם עלו פי שניים ושלושה לפחות.

אבל כידוע, היום יש מחשבים ניידים שונים מאד מאשר פעם. כשם שיש דגמים קלים במיוחד עם חיי סוללה ארוכים, יש גם דגמים חזקים ומאובזרים שמתחרים במחשבים השולחניים בכמעט כל דבר. קוראים להם "תחליפי שולחניים" (Desktop Replacement) והם מציעים את הטוב שבכל העולמות: גם ניידים, גם מהירים, גם מגיעים עם קונפיגורציות עשירות ותומכים בכל התקנים.
 

תחליף שולחני - יתרונות וחסרונות

תחליף שולחני מסדרת nx9000 של HP
 תחליף שולחני מסדרת nx9000 של HP   
הטוב שבכל העולמות? כמעט. תחליפי השולחניים (להלן: DTR) קרובים יותר למחשבים השולחניים גם במגבלותיהם: חיי סוללה קצרים, וגם משקל ונפח גדולים הרבה יותר מניידים אחרים, שבגללם ניידות אינה הצד החזק של מחשבים אלה.

לשם השוואה: הדגמים החדישים והקומפקטיים ביותר של הניידים המבוססים על טכנולוגיית סנטרינו של אינטל, שוקלים באזור הקילוגרם. דגמי "מיינסטרים", שמחירם זול יותר, בדרך-כלל שוקלים בין שניים לשלושה ק"ג. מחשב DTR עשוי להגיע למשקל של 4 ואפילו 5 ק"ג (אם כי בדרך-כלל מדובר בפחות).

באותו אופן, חיי הסוללה האופייניים של נייד סופר-קומפקטי (Ultraportable) מתחילים באזור ה-5 שעות ויכולים להגיע ל-8 ובמקרים מסויימים יותר מ-10 שעות. בדגמי מיינסטרים מדובר על לפחות 3-4 שעות עבודה רצופות ללא טעינה. דגמי DTR לעיתים קרובות לא מסוגלים להגיע ליותר משעתיים של עבודה רצופה (בדגמים היותר יקרים מדובר על 3-3.5 שעות). לעומת זאת, לרובם הגדול ניתן לחבר סוללה נוספת שמאריכה את זמן השימוש המקסימלי, גם אם מוסיפה משקל.
אז בשביל מה מחשב כזה טוב? הוא טוב אם אתם לא מוכנים להתפשר על מסך גדול ואיכותי, זיכרון ודיסק קשיח בנפח ומהירות גבוהים, מקלדת נוחה, מאיץ גרפי חזק, וכל סוגי הממשקים והיציאות שאפשר לחשוב עליהם.

DTR מתאים לאנשים שרוצים מחשב שאיננו הכי נייד שאפשר, ולא תמיד נוח לנוע איתו ממקום למקום בתדירות גבוהה, אבל:
א. בניגוד למחשב השולחני, אפשר להעביר אותו ממקום למקום פעמיים או שלוש ביום.
ב. בדומה למחשב שולחני, הוא מסוגל להריץ את כל התוכנות שלכם בצורה טובה.
ג. הוא נועד להיות נוח במהלך השימוש כמו המחשב השולחני, ואפילו יותר ממנו.
ד. תוכלו לשדרג אותו בעתיד בקלות יחסית.

ה-DTR למחשב השולחני, הוא כמו מסך LCD בהשוואה ל-CRT: תופס מעט מקום, מעט יותר נייד, יוקרתי, נוח, שקט, ועושה את העבודה. לכן הוא גם עולה יותר (מהשולחני), למרות שלאו דווקא הרבה יותר.
 

תחליף שולחני - למי זה מתאים?

m70 תחליף שולחני 17 אינטש של Dell מסדרת Precision
 m70 תחליף שולחני 17 אינטש של Dell מסדרת Precision   
מחשב DTR מתאים לאנשים שרוצים מחשב נייד כדי לנוע איתו לטווחים קצרים. מהבית אל המכונית, מהמכונית אל המשרד, ובערב חזרה הביתה. בין חדרי המשרד והבית - לחדר הישיבות, או לפגישה במחלקה אחרת בחברה. מחדר העבודה לסלון. מהסלון לחצר, תוך שימוש בתקשורת אלחוט כדי להתחבר לאינטרנט דרך מחשב נוסף שיש בבית.

לדוגמא: הרבה אנשים אוהבים להשתמש באותו מחשב בבית ובמשרד. לכן הם קונים DTR, או שמקום העבודה שלהם קונה להם נייד כזה. הוא הופך למחשב העיקרי שלהם, ועובר בין הבית למשרד בכל יום. למחשב כזה מספיקה סוללה שמחזיקה כאורך הדרך בין הבית לעבודה או בחזרה. בשאר הזמן המחשב במילא מחובר לחשמל ולא משתמש בסוללה.

בבית אפשר לחבר אליו מסך גדול, מקלדת והעכבר נוחים, מערכת אודיו טובה וחיבור אינטרנט מהיר ולהשתמש בו לניגון מוזיקה, צפייה בסרטים וגלישה. אפילו משחקים ירוצו עליו טוב (באופן יחסי כמובן).

למי שמשחקים הם הדבר שהכי חשוב לו, יש גם מחשבי DTR מיוחדים למשחקים. יש גם מחשבי DTR עם מסך רחב בפורמט 9:16 לצפייה בסרטים, מחשבי DTR יקרים שתומכים בכל הטכנולוגיות הכי חדשות, וגם מחשבי DTR זולים במיוחד. הרעיון דומה בכל סוגי ושימושי ה-DTR: הרבה מחשב וגם קצת ניידות. אם זה מה שאתם רוצים זה מה שתקבלו מ-DTR.
 
 

מה ההבדלים?

לא תמיד היצרן יגדיר את המוצר שאתם רוצים כ"תחליף שולחני" אבל ישנם מאפיינים משותפים שפחות או יותר חוזרים על עצמם. אלו הפרמטרים שכדאי להשוות ורצוי לבדוק כשבוחרים מחשב DTR:

מחירים - בדומה למחשבים השולחניים, גם תחליפי השולחניים מגיעים במגוון צורות, צבעים, טעמים ומחירים. את ה-DTR שלכם תוכלו לעיתים לקנות בקונפיגורציה בסיסית שמחירה 4500 ש"ח (ודומה בערך למחשב שולחני שמחירו 3000 ש"ח), ולשדרג בעתיד. מחשב DTR שמקביל לשולחני קצת יותר חזק (מהסוג שעולה באזור ה-7000 ש"ח) יעלה החל מ-9000 ש"ח.

נפח ומשקל - המשקל המקובל של מחשבי DTR הוא סביב ה-3.5 ק"ג. דגמים מסויימים שוקלים קצת פחות, וחלק מהדגמים שוקלים קצת יותר, אבל זה פחות או יותר האזור. בדגמים מסויימים שמתבססים על סנטרינו המשקל יכול להיות נמוך בכ-20 אחוז (אבל עדיין כפול ממחשבי Ultraportable).

חיי סוללה - הדרך העיקרית להעניק למחשב DTR זמן סוללה שיאפשר יותר ניידות, הוא להפוך אותו כבד אפילו יותר ממה שהוא ממילא ולקחת סוללה רזרבית. המוצרים היותר זולים כמעט תמיד מגיעים עם סוללת ליתיום-יון 6-cell בסיסית, שמספיקה לפלוס-מינוס שעתיים. בתוספת סוללה נוספת 9-12cell אפשר לקוות שהזמן הזה יתארך ל-4 עד 6 שעות. כמובן שתשלמו על הסוללה לא מעט. הדגמים היותר יקרים מגיעים מלכתחילה עם סוללה חזקה יותר שמספיקה ל-3 עד 4 שעות עבודה.

המסך - מחשבי DTR מגיעים עם מסכים בגדלים של 14 עד 17 אינטש, ולעיתים קרובות אלו מסכים טובים יותר מאשר בניידים אחרים. בדגמים היקרים יותר המסכים הם באיכות גבוהה מאד, לעיתים מסכים בפורמט 16:9 (Wide Screen) בשביל סרטים. יש יחס כמעט ישר בין גודל המסך למשקל של המחשב ולעיתים גם למחיר, ואם אתם מחפשים לחסוך 14 אינטש יספיקו לגמרי.

המעבד - בעבר השתמשו מחשבי ה-DTR על גירסאות מיוחדות של המעבדים הרגילים, שהופיעו תחת שמות כמו Pentium 4-M, Athlon XP-M וכדומה. חברת AMD עדיין מייצרת גירסת DTR מיוחדת של Athlon.

פה ושם עוד אפשר למצוא דגמים עם מעבדים כאלה בשוק, אבל מומלץ ללכת על אחד הדגמים היותר חדשים שמבוססים על פנטיום M של אינטל או על Turion 64 של AMD. (אל תתבלבלו, הכוונה לא למחשבי ה-Thin'n'light/Ultraportabe שמבוססים על מעבדים אלה, שוקלים חצי ועולים פי שניים. המעבדים דומים אבל כל מה שמסביב שונה). באיזה מהירות? לא ממש חשוב. תחליטו לפי מה שישאר לכם בתקציב אחרי שתבדקו את שאר הדברים.

זיכרון - את מחשבי ה-DTR תוכלו לקבל עם זיכרון מסוגים שונים. את הדגמים הזולים תוכלו לקחת עם DDR266/333 והיקרים יותר תומכים ב-DDR400 ואפילו ב-DDR2. המהירות, בכל אופן, פחות חשובה מהנפח: כמו בשולחניים, מומלץ לקחת 512MB זיכרון ולא את ה-256MB שמציעים לכם. זה חשוב במיוחד בבדגמים עם מאיץ גרפי מובנה, שאין לו זיכרון משלו.

המאיץ הגרפי - מחשבי ה-DTR הזולים מגיעים עם מאיצים גרפיים חלשים יחסית, לרוב ATI Mobility עם 32MB זיכרון, או מאיץ מובנה בלוח שמשתמש בזיכרון המרכזי. המחשבים היקרים יותר כוללים PCI Express ומגיעים עם מאיצים גרפיים מתקדמים ממשפחות GeForce ו-Radeon עם עד 256MB זיכרון. דגמים מעטים משתמשים ב-Extreme Graphics, המאיץ הגרפי של אינטל, שמציע מהירויות ומחיר של אמצע הדרך. כדאי לשקול היטב על מה אתם הולכים, כי את המאיץ הגרפי בדרך-כלל לא תוכלו לשדרג.

אחסון - אחד היתרונות של ניידי DTR הוא הגמישות בתחום הכוננים. תוכלו לקבל דיסק קשיח בממשק ATA או SATA היותר מתקדם, איטי יותר (4200rpm. לא כדאי) או מהיר (7200rpm, לא הכרחי), ובכל נפח שבין 20GB (רק אם אין לכם כסף) ל-160GB (רק אם שדדתם בנק). תוכלו לשדרג את כונן ה-CD-ROM או ה-Combo לצורב DVD, ולעיתים אפילו להוסיף כונן שלישי.

ממשקים - כמו במחשב שולחני, שום דבר לא מובן מאליו במחשב DTR. כדאי לבדוק בכל מקרה, שהוא מגיע עם יציאת VGA למסך חיצוני, מספר יציאות USB, יציאת PC Card אחת לפחות, ורצוי גם Wi-Fi מובנה ולא בכרטיס נפרד. חלק מהמחשבים (ולאו דווקא היקרים ביותר), מוסיפים תמיכה בממשק אינפרא-אדום (IrDA), Bluetooth, יציאת טלוויזיה, FireWire, חריץ לכרטיסי זיכרון.
היופי ב-DTR הוא שאתם לא חייבים לוותר על כלום: חפשו מחשב שתומך בהכל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by