ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
פלייסטיישן 2: המשחקים הטובים ביותר 

פלייסטיישן 2: המשחקים הטובים ביותר

 
 
רותם לצטר, גיימר

תכירו את 11 המשחקים שכל שחקן פלייסטיישן שמכבד את עצמו לא יכול בלעדיהם. סקירה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הפרסום המאסיבי של סוני היה אחד הגורמים החשובים להצלחת הראשונית של הפלייסטיישן 2, אבל בואו נודה בעובדות: הסיבה העיקרית להצלחה המסחררת של הקונסולה היא ללא ספק המשחקים. בחמשת השנים האחרונות יצאו לקונסולה אלפי משחקים, רובם אומנם לא ראויים אפילו להיטמן באתר הפסולת ברמת-חובב, אולם חלקם הצליחו להתעלות ולהעניק לשחקנים חוויות משחק מעולות, שייזכרו לשנים.

זוהי סקירתם של 11 המשחקים או למעשה סדרות המשחקים הללו שהם בחזקת ה"יהלום שבכתר". רוב המשחקים בסקירה הם בלעדיים לקונסולה, ולא תוכלו לשחק בהם בשום מקום אחר. אלו הם המשחקים שהופכים את הפלייסטיישן 2 למכשיר החשמל היחיד שהוא חובה בכל בית, אחרי מקלט הטלוויזיה כמובן. והמחשב האישי. טוב נו, אולי גם אחרי המקרר.
 

11. Dark Cloud

 
(Dark Cloud (2001
(Dark Chronicle (2003

Dark Cloud היה אחד ממשחקי ההרפתקאות הראשונים שיצאו לקונסולה. מטרתו הייתה להפוך ל"זלדה" של הפלייסטיישן, אבל כשיצא המשחק ב-2001, התברר שחווית המשחק בו הייתה שונה למדי מהלהיט של חברת נינטנדו, בכדי שיוכל להיחשב כמקורי ומעניין. המשחק שילב אלמנטים של משחקי תפקידים כגון עיצוב דמות ומערכת פיתוח נשקים מורכבת, ואלמנטים של משחקי פעולה והרפתקה. ההפתעה הגדולה בו הייתה מערכת ה"ג'יאורמה", שאפשרה בניית כפרים שלמים, אכלוסם בתושבים, וניהול הכפרים הללו.

משחק ההמשך "Dark Chronicle" שיצא ב-2003, הצליח להתעלות על קודמו בכל הפרמטרים. כמו הכותר הראשון בסדרה, כלל גם הוא את אלמנט הבנייה והתקדמות במבוכים שנוצרו באופן אקראי, אך הוא היה עמוס בעשרות משחקים צדדיים ומבריקים שיצרו עולם קסום ומופלא, מאויר במנוע גראפי שהציג מראה צבעוני ונהדר. מפתחת המשחקים הללו, חברת 'Level 5', כבר נחשבת היום לאחת המפתחות המובילות ביפן, ולראייה, 'Dragon Quest 8' שלה מכר קרוב לחמישה מיליון עותקים במהלך השנה שעברה, ביפן בלבד.
 

10. (God of War (2005

 
יש משחקים שמצליחים, לא בגלל רעש תקשורתי, או כי הם חלק מסדרת משחקים מוצלחת - אלא פשוט כי הם מצוינים בפני עצמם – God of War הוא דוגמא למשחק כזה. המשחק, שהגיע אלינו במרץ השנה, הדהים את כולם בשילוב נהדר של אקשן טהור בסגנון השיסוף והביתור (Hack & Slash), חידות שהשתלבו במשחק בצורה נפלאה וקרבות בוס רבים ומרתקים. כמובן שלגרפיקה המעולה, לעלילת יוון העתיקה הסוחפת ולאלימות הברוטאלית ומשולחת הרסן היה חלק גדול בהצלחה. זהו כותר מהנה יותר מ- Prince Of Persia: Sands of Time, ונגיש יותר לקהל הרחב מ- Devil May Cry 3. זהו ללא ספק מועמד וודאי לתואר משחק הפעולה הגדול של השנה.
 
 

9. Final Fantasy

 
(Final Fantasy X (2001
(Final Fantasy XI (2004

סדרת Final Fantasy היא סדרת משחקי התפקידים הפופולארית ביותר בעולם הקונסולות, וכבר יותר מעשור יוצאים כל משחקי הסדרה הביתיים רק לקונסולות הפלייסטיישן. המשחק העשירי בסדרה נחשב עד היום לאחד ממשחקי התפקידים הטובים ביותר שיצאו לקונסולה. אומנם הוא הציג חווית משחק ליניארית יותר מכל כותר אחר בסדרה, אך הוא ניצל זאת לעלילה רחבה ומרגשת, ופעם הראשונה בהיסטוריית הסדרה- דיבוב מלא.

למרות שיצא ב-2001 ,Final Fantasy X נחשב לאחד המשחקים היפים ביותר לקונסולה, הוא מציג נופים מדהימים ומודלים מורכבים לדמויות השונות. ההצלחה שלו הובילה למשחק המשך קליל, שלא עמד בציפיות שקודמו פיתח וגרם לנו לגעגועים עזים למקור.

Final Fantasy XI אומנם איננו בלעדי לקונסולה ויצא גם למחשב האישי אך בהחלט ראוי להיכנס לסקירה זו. זהו משחק התפקידים ההמוני המצליח ביותר שיצא אי פעם לפלייסטיישן2 , והוא מאפשר לשחקני הקונסולות לשחק בעולם המקוון ביחד עם שחקני המחשב האישי. הצלחת המשחק גררה עמה שתי חבילות הרחבה, השלישית בדרך, ובשנה הבאה הוא יגיע המשחק גם אל קונסולת ה-Xbox 360 החדשה של מיקרוסופט.
 

8. Tekken

 
(Tekken Tag Tournament (2000
(Tekken 4 (2002
(Tekken 5 (2005

אי אפשר לדבר על הצלחת הפלייסטיישן 2 מבלי להזכיר את אחת מסדרות משחקי המכות הפופולארית ביותר בעולם. הכותר הראשון בסדרה שהגיע לפלייסטיישן 2, Tekken Tag Tournament, הציג לראשונה בסדרת Tekken מצב לחימה משותף: בכל קבוצה זוג דמויות, כך שארבעה שחקנים יכלו לשחק בו זמנית בעזרת מפצל בקרי משחק. בנוסף לאפשרות זו, הציג Tekken Tag מבחר של יותר מ-20 דמויות שונות.

המשחק הרביעי בסדרת Tekken, הציג גרפיקה מדהימה, סביבות מפורטות בתלת מימד מלא ודמויות שנעו על המסך בצורה משכנעת יותר מכל משחק מכות אחר. גם הרכב הדמויות, שהכיל כמה גיבורים חדשים, הצליח להיות מאוזן יותר מכל משחק אחר שקדם לו בסדרת Tekken. זה היה משחק מעולה, אך דווקא מעריצי הסדרה האדוקים לא אהבו את החידושים וההמצאות שלו, שפגעו לטענתם במשחקיות, והם חזרו ל-Tekken Tag המוכר והאהוב.

בניגוד לקודמו, המשחק החמישי שיצא השנה לא הציג חידושים מהפכניים במשחקיות האהובה, אך הצליח ליצור קרבות מהירים קצרים ומרהיבים. בנוסף, הוא הציג מספר דמויות חדשות, ושיפר באופן משמעותי את האינטליגנציה המלאכותית שהתאימה עצמה לרמת השחקן.
 

7. Gran Turismo

 
(Gran Turismo 3: A-Spec (2001
(Gran Turismo 4 (2005

בכל מקום בו עולה הוויכוח, מהי סדרת משחקי המרוצים הטובה ביותר, תמיד מוזכר אותו השם, ובצדק. סדרת Gran Turismo נחשבת לסדרת המשחקים המקיפה והמקצועית ביותר שקיימת בעולם הבידור האלקטרוני. המשחק השלישי בסדרה, הראשון והבלעדי לקונסולת הפלייסטיישן2 , הציג 150 מכוניות שונות, כל אחת מורכבת מ-4000 פוליגונים, אפקטים גראפיים יפהפיים, ו-60 מרוצים בדרגות קושי שונות. החוויה של Gran Turismo 3 הגיע לשיאה במשחק משותף של עד שישה שחקנים בחיבור הקונסולות.

מעריצי הסדרה הגיבו בהתלהבות עצומה למשחק, שנחשב עד היום כאחד ממשחקי המרוצים הטובים של כל הזמנים. המשחק הרביעי בסדרה יצא השנה, לאחר שתאריך יציאתו נדחה במשך כמעט שנתיים, אך גם כשהגיע לבסוף, הוא (כמעט) ולא אכזב. מעל ל-700 סוגי מכוניות, 100 מסלולי מרוץ, ומנוע פיזיקאלי משופר, הצליחו לחפות על העובדה שאפשרויות המשחק המקוון שהבטיחו המפתחים לא נכללו בגרסת המשחק הסופית. המשחק הבא בסדרה כבר נמצא בפיתוח עבור קונסולת הפלייסטיישן 3.
 

6. Devil May Cry

 
(Devil May Cry (2001
(Devil May Cry 3 : Dante’s Awakening (2005

בשנת 2001 הוציאה חברת Capcom תחת ידיה פנינה אמיתית. Devil May Cry היה ועודנו אחד ממשחקי הפעולה הטובים ביותר בדור הקונסולות הנוכחי. הוא הציג שליטה נהדרת בדמות הראשית, מצלמה מעולה, וזמני טעינה מהירים. בנוסף הייתה לו גרפיקה עוצרת נשימה, מספר מצבי קושי, שילוב נהדר של לחימה עם אקדחים וחרבות, עיצוב שלבים מופלא, אבל מעל הכול: סטייל. המון סטייל. דנטה, הגיבור הראשי, היה פשוט מגניב. הציניות והאדישות שלו אל מול האימה והפחד בסביבת המשחק היוו גורם מנצח שהביא ל-Devil May Cry אהבה רבה מצד מבקרי המשחקים והשחקנים כאחד.

דווקא המשחק השני בסדרה אכזב, ונחשב לצל חיוור של הכותר הראשון. הוא היה קל מדי, מגושם מדי ונוסחתי. המעריצים תכננו לוותר על הסדרה כליל, עד אשר השנה הפתיע לטובה המשחק המעולה 3.Devil May Cry בעלילה המתרחשת לפני הכותר הראשון, הוצגה לנו 'מערכת הסטייל' שאפשרה לבנות את סגנון הלחימה ואת כישורי הדמות כרצוננו, כאשר רוב סגנונות הלחימה דרשו אימון רב מצד השחקן. חמשת מצבי הקושי ומערכת השילובים (קומבואים) המעולה הוסיפו גם הם. זהו ללא ספק אחד ממשחקי הפעולה הקשים והמאתגרים ביותר, אך גם אחד המתגמלים והעמוקים ביותר שיצאו השנה.
 

5. Jak and Daxter

 
(Jak and Daxter: The Precursor Legacy (2001
(Jak 2 (2003
(Jak 3 (2004

בשנת 2001, הפתיעה חברת Naughty Dog עם המשחק הראשון בסדרת Jak and Daxter. המשחק היה משחק פעולה/ פלטפורמה בתלת מימד שאומנם כלל אלמנטים מוכרים של איסוף חפצים, אבל הצליח להעניק לשחקנים חווית משחק קסומה וייחודית. העלילה המעולה הועברה בקטעי מעבר משכנעים, בעיקר בזכות אנימציה נהדרת של הדמויות הראשיות. הגרפיקה הציגה עולם ענק ויפהפה ללא כל זמני טעינה, גם עיצוב השלבים היה מעולה.

המשחק השני בסדרה הציג עלילה ותוכן אפלים ובוגרים יותר, והפתיע את המעריצים בצמצום חלקו של סגנון הפלטפורמה הקלאסי במשחק לטובת סגנונות אחרים ופופולאריים יותר. ניתן היה להסתובב בעיר הראשית ולפרוץ לרכבים בסגנון סדרת "GTA", כמו גם לבצע פעלולים על מעין סקייטבורד ממונע בסגנון Tony Hawk. דווקא שילוב הסגנונות הרתיע גיימרים רבים מהמשחק, שציפו לעוד כותר פלטפורמה קליל ומהנה.

בחלק השלישי והמסכם בטרילוגיית המשחקים, ג'ק וחברו יוצאים לגלות בארץ מדברית, רק כדי לגלות שהם שוב עומדים לקחת חלק בתוכנית בין-גלקטית זדונית. המפתחים חזרו לאקשן הטהור, והוסיפו המון סוגי רכבים ונשקים חדשים, בעולם המשחק הרחב והיפה ביותר בסדרה. כל אלו הפכו את 'ג'ק 3' לסיום הולם. עדיין לא ידוע עתידה של סדרת משחקי הפלטפורמה הזו,
והאם המותג יניב משחקים נוספים בדור הבא (משחק מרוצים המבוסס על עולם ג'ק ודקסטר כבר נמצא בפיתוח עבור הפלייסטיישן 2), אבל דבר אחד בטוח - סדרת Jak and Daxter העניקה לנו כמה מחוויות המשחק הטובות ביותר בדור הקונסולות הנוכחי.
 

4. (Ico (2001

 
בכל דור נולד ילד עם קרניים, כדי שתושבי הכפר יוכלו להקריב אותו 'ולנקות' את העולם מרוחות רעות. אותו ילד שגדל להיות נער אמיץ, הוא גיבור המשחק המוזר והמדהים הזה. במהלך המשחק הוא מנסה לשנות את גורלו בהתחמקות מאויביו ובמקביל, במשימת הצלתה של נסיכה מסתורית בה יתאהב, וינסה להציל אותה משלל המכשולים שבדרך.

במשחק ההרפתקה המקורי הזה, נתקלנו בעשרות חידות אותן יש להשלים בדרכים מקוריות, בעיקר על ידי שיתוף פעולה עם הנסיכה השבויה. כמעט ללא שום אלמנטים של משחק פעולה רגיל, אבל עם גרפיקה מעולה לזמנה והמון רגש, ICO הצליח לגעת, ללא מילים, ללא פיצוצים מרהיבים ובעדינות לא אופיינית, בלבבות כל מי שניסה לשחק בו. כיוון שהוא לא נחל הצלחה גדולה במכירות, הוא אולי המשחק היחיד ברשימה הזו שחביב יותר על מבקרי המשחקים (ואני ביניהם) מאשר על השחקנים עצמם, אך חווית משחק כה ייחודית ומרגשת ראויה למקום של כבוד בכל סיכום מהסוג הזה.
 

3. Ratchet and Clank

 
(Ratchet and Clank (2002
(Ratchet and Clank: Going Commando (2003
(Ratchet and Clank: Up Your Arsenal (2004

יש בתעשיית משחקי הוידיאו מספר שאלות שנותרות ללא מענה. אחת מהן, שנשאלת בכל פעם שיוצא משחק חדש בסדרת Ratchet and Clank, היא "איך לעזאזל מצליחים Insomniac, מפתחי הסדרה, להוציא בכל שנה משחק מעולה כל כך ?". ואכן, בכל שנה מאז 2002, קיבלנו משחק פעולה ופלטפורמה מעולה, אבל העובדה המפתיעה באמת היא שכל אחד מהם היה מוצלח מאוד בפני עצמו, והשחקנים מעולם לא קיבלו תחושה של "דריכה במקום".

המאפיינים הבולטים במשחק הראשון, היו עיצוב דמויות קומי, ביחד עם שלבי פלטפורמה בדרגת קושי עולה, מספר נשקים מטורפים לבחירת השחקן, אורך של מעל ל- 20 שעות משחק ועלילה משעשעת שלא לוקחת את עצמה יותר מדי ברצינות.

המשחק השני בסדרה, "Going Commando", עשה את כל מה שהיה טוב במשחק הראשון, טוב יותר. אל חמשת הנשקים מהמשחק הקודם צורפו עוד 18 חדשים, כאשר הנשקים והשימוש בהם יכלו להשתפר ככל שהשחקן הרבה להשתמש בהם. המשחק היה גם קשה יותר מהראשון, האינטליגנציה של האויבים בו השתפרה באופן ניכר. כמו כן נוספו שלבים צדדיים, קרבות זירה ומשימות טיסה עם ספינת חלל מגניבה במיוחד.

"Up Your Arsenal", המשחק השלישי בסדרת "Ratchet and Clank", העניק לנו לראשונה אפשרויות ריבוי משתתפים, בין אם מדובר על משחק מקוון, או על מספר שחקנים המשתמשים באותה הקונסולה, זאת בנוסף לחוויית משחק היחיד שרק הלכה והשתפרה.

סביר להניח שאם יש לכם קונסולת פלייסטיישן 2 בבית, כבר שיחקתם באחד ממשחקי הסדרה המצוינת הזאת, וכשהמשחק הרביעי שלה כבר בדרכו אלינו, ניתן לומר בוודאות שסדרת משחקי Ratchet and Clank ראויה למקום של כבוד בכל ספריית משחקים.
 

2. Metal Gear Solid

 
(Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty (2001
(Metal Gear Solid 3: Snake Eater (2004

Metal Gear Solid 2 שיצא ב-2001 היה מהמשחקים הבודדים שהיו טובים מספיק בכדי לקנות את הקונסולה רק בשבילם, ואכן ההצלחה העצומה במכירות הקונסולה באותה שנה יוחסה בחלקה למשחק זה. השילוב המעניין של פעולה והתגנבות הגיע לשיאים חדשים, כשהוא מלווה בעלילה מתוחכמת ומלאת מזימות וקונספירציות שהיו מספיקות למספר רב של סרטים הוליוודיים. יוצר המשחק Hideo Kojima, נתן למעריצים בדיוק את מה שהם רצו ואף יותר.

המשחק נראה נהדר, כשעשה שימוש במנוע גרפי איכותי. לראשונה גויס גם מלחין הוליוודי ידוע, הארי גרגסון-וויליאמס, לקחת חלק בעיצוב פס-הקול. נכון, במהלך המשחק נרשמו כמה רגעים מביכים, מתנגדיו טענו שהוא יותר סרט קולנוע ממשחק וידאו, אך הצלחתו העצומה גרמה לכך ששנה לאחר יציאתו, הופיעו לו גרסאות לכל הקונסולות ולמחשב האישי, אף אחת לא מוצלחת יותר מהמקור.

שלוש שנים לאחר מכן, ב 2004, יצא סוליד סנייק לג'ונגלים במשחק השלישי בסדרה,"'Snake Eater", שם נאלץ לשרוד בתנאים קשים ובסביבה עוינת. העלילה התרחשה לפני המשחקים הראשונים בסדרה, והייתה פשוטה יותר להבנה מקודמו המתוסבך, אך כרגיל - מרתקת. הגרפיקה היא אולי המרשימה ביותר שראינו בפלייסטיישן אי פעם. כיוון שהמשחק התרחש במהלך שנת 1964, הושם פחות דגש על טכנולוגיה חדשנית, ויותר על לחימה ואינסטינקטים אישיים. הפעם הסוואה בתוך קופסא לא תמיד עזרה, האויבים היו חכמים הרבה יותר, ומנגנון הסוואה מרשים אפשר להשתמש בסביבה לצורך הסתתרות. המשחק השלישי היה, אם כן, נגיש ומובן יותר מקודמיו, וכך הפך גם הוא להצלחה אדירה – ובלעדית לפלייסטיישן 2.
 

1. Grand Theft Auto

(Grand Theft Auto III (2001
(Grand Theft Auto: Vice City (2002
(Grand Theft Auto: San Andreas (2004

כל המשחקים בסדרה יצאו בשלב זה אחר גם לקונסולת ה-Xbox ולמחשב האישי, אך בכל זאת הפך המותג Grand Theft Auto , יותר מכל כותר אחר, לשם נרדף לקונסולת הפלייסטיישן 2. הסיבה העיקרית לכך טמונה במעין "הסכם ראשוניות" שנחתם בין סוני לבין החברה המפתחת Rockstar, בו מוסכם שכל משחקי הסדרה יוצאים תחילה לקונסולה של סוני, ורק לאחר "תקופת צינון" רשאית החברה להפיץ את המשחק גם לפלטפורמות האחרות. ההסכם, שהתברר כרווחי מאוד לכל הצדדים המעורבים, גרם לכך שמספר העותקים הגדול ביותר ממשחקי הסדרה נמכר דווקא לקונסולת הפלייסטיישן, ובינינו - למי יש סבלנות לחכות בכל פעם כמעט שנה עד שהמשחק יגיע למחשב האישי?

GTA 3 היה המשחק הראשון בסדרה, בו הופיעו המאפיינים שאנו מכירים כיום. סביבה תלת- ממדית מלאה, עיר גדולה ומפורטת, עלילה לא ליניארית, יותר מחמישים סוגי רכבים שונים ומאות דמויות שמאכלסות את עולם המשחק. אם זה לא מספיק, הוא סיפק לשחקנים מעל 50 שעות משחק, וזה עוד ללא כל התוכן הסודי שבו.

ב-Vice City העניינים התחממו עוד יותר, והפעם באווירת שנות השמונים העליזות. למה להסתפק רק ב-120 הרכבים השונים שיכולתם לגנוב, כשהמשחק אפשר "להשאיל" גם אופנועים, סירות מנוע ומטוסים? גם כהולכי רגל פשוטים, היה לכם מספיק כוח אש, שסיפקו 40 כלי הנשק השונים. המשחק השני ניראה ונישמע טוב יותר מקודמיו, התהדר במנוע גרפי חדש ובפס קול שכלל עשרות להיטים אהובים משנות השמונים (לרוע המזל, ירדנה ארזי לא שותפה שם).

המשחק San Andreas התרחש בשנות ה-90 המוקדמות, והציג את עלילת הרקע הטובה ביותר בסדרה. העיר בה מתרחש המשחק גדלה למימדים אדירים, עד פי 5 מזו של Vice City. חידושים רבים נוספו למשחקיות כגון היכולת לשנות את מראה השחקן, הצורך במזון וכושר, וסוף סוף – גם האפשרות לשחות במים, ולא רק לטבוע. העלילה, הגיוון במשחקיות והטכנולוגיה המרשימה עזרו ל-San Andreas להפוך שובר קופות של ממש, גם אם במהלך החודשים האחרונים נחלשו מעט מכירות הסדרה בשל שערוריית "הקפה החם", בה נחשפה סצנת סקס בעייתית במהלך המשחק שגרמה לארגוני הורים, עורכי דין, וכל חמדן רעב פרסום אחר, להתערב ולצאת כנגד Rockstar.

סדרת Grand Theft Auto, תמיד הייתה רועשת, אלימה ובוטה יותר מכל סדרה אחרת, אך אם נסתכל מבעד למעטה השערוריות הרבות, נגלה שהמשחקיות הפתוחה וההישגים הטכניים המרשימים מציבים אותה בחוד החנית של משחקי הוידיאו בשנות ה- 2000, לא רק כמשחקים האלימים ביותר – אלא בעיקר כמשחקים הארוכים, המהנים והטובים ביותר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by