ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך קנייה: מחשב נייד 

מדריך קנייה: מחשב נייד

 
 
ניצן וידנפלד

החלטתם לקנות מחשב נייד אבל מתלבטים באיזה לבחור? כך תעשו את זה נכון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dell X1. מחשב Ultraportable עם מסך 12.1 אינטש במשקל 1.1 ק"ג.
 Dell X1. מחשב Ultraportable עם מסך 12.1 אינטש במשקל 1.1 ק"ג.   
עד לשנים האחרונות לא היה היגיון לקנות מחשב נייד, אלא אם כן חייתם בדרכים והיה לכם הרבה כסף. הניידים היו מאז ומתמיד יקרים פי כמה, בעלי ביצועים נחותים, וגם כבדים מדי בשביל שיהיה באמת נוח להסתובב איתם.

המצב השתנה. ירידת מחירי המחשבים השולחניים משכה אחריה גם את הניידים, והדגמים החדשים הם קלים יותר, זולים יותר, אמינים ומשתלמים.

גם השימושים האופייניים למחשב הנייד השתנו. פעם, הנייד היה כלי עבודה לאנשי עסקים, שהיו צריכים מחשב שאפשר לקחת איתם לנסיעות עסקים. היום יש ניידים זולים שמתאימים לסטודנטים. ניידים עם מסך רחב שמתאימים לצפייה בסרטים בסלון וניידים כבדים יחסית אבל חזקים ומהירים, שמתאימים למי שרוצה מחשב שאפשר לקחת למשרד בבוקר ולהחזיר הביתה בסוף יום העבודה.
 

נייד או שולחני?

Sony VAIO A170. מחשב Desktop Replacement בתצורת מולטימדיה, עם מסך 17 אינטש רחב.
 Sony VAIO A170. מחשב Desktop Replacement בתצורת מולטימדיה, עם מסך 17 אינטש רחב.   
המחשב הנייד עדיין יקר יותר מזה השולחני. רוב השולחניים הנמכרים היום בישראל עולים בין 2500 ל-5000 ש"ח. רוב הניידים עולים בין 4000 ל-10,000 ש"ח. מהם המקרים בהם השקעה הנוספת במחשב נייד משתלמת? באילו מקרים המחשב הנייד לא יתאים?

המקרה המובהק ביותר הוא מחשב למשחקים. המחשוב הנייד עוד לא מהווה חלופה אמיתית למחשב השולחני עבור הגיימרים. אמנם ישנם כבר ניידים שמגיעים עם מאיצים גרפיים חזקים, מעבד מהיר והרבה זיכרון, אבל במחיר דומה למה שיעלה נייד כזה אפשר לקנות שולחני חזק פי כמה, עם מסך גדול ועם מאיץ מתקדם יותר.

בקצה השני יש מקרים ברורים בהם מחשב נייד הוא הפתרון היחיד. אם אתם נמצאים בתנועה מתמדת, וזקוקים לגמישות ולניידות אמיתית, אזי אין תחליף לניידים החדשים בטכנולוגיית סנטרינו. הם שוקלים בין ק"ג אחד לשני ק"ג, מציעים ביצועים גבוהים, ויאפשרו לכם להתחבר לאינטרנט מכל מקום באמצעות חיבור קווי או אלחוטי. הם גם עולים בהתאם.

בין שני הקצוות האלה ישנם מקרים נוספים בהם השימוש המחשב הנייד מציע יתרונות חשובים. למשל, אם אתם סטודנטים שמעדיפים להקליד בהרצאות במקום לכתוב במחברת. או אם אתם רוצים לקנות מחשב נוסף הביתה ואין לכם מקום למחשב שולחני. בעידן הרשתות האלחוטיות, מחשב נייד יכול להיות נוח לא רק לתנועה ברחבי הארץ, אלא גם לתנועה ברחבי הבית או המשרד תוך כדי חיבור מתמיד לרשת המקומית ולאינטרנט.

בניגוד לעבר, כשרבים קנו נייד כ"מחשב שני", יש היום ניידים חזקים מספיק כדי לעמוד בזכות עצמם. אם אתם נייחים רוב הזמן וניידים לפעמים, תוכלו להשתמש בנייד במשרד או בבית עם מסך גדול, מקלדת ועכבר רגילים. חלק מהניידים מציעים כוח מחשוב שלא נופל מהמחשב השולחני, בוודאי ביישומי אופיס ובגלישה. אבל תמיחד תוכלו לנתק את הנייד מהציוד ההיקפי ולצאת איתו לפגישה, ללימודים, לשבת בבית קפה עם "נקודה חמה" (חיבור אלחוטי לאינטרנט) ולגלוש להנאתכם, וכו'.
 

הסוגים השונים של הניידים

HP nx9020. תחליף שולחני זול במשקל 3.1 ק"ג.
 HP nx9020. תחליף שולחני זול במשקל 3.1 ק"ג.   
מקובל להבחין היום בארבע קטגוריות של מחשבים ניידים:

תחליפי-שולחניים (Desktop Replacement) - כשמם, מדובר במחשבים שפחות מתאימים לשימוש נייד, אבל מאלצים את המשתמש להתפשר מעט מאד בהשוואה למה שהיה מקבל ממחשב שולחני. הם זולים, חזקים ומהירים יחסית, מגיעים עם מסכים גדולים בגודל של 15 ואפילו 17 אינטש, ומתאימים למי שרוצה מחשב שאפשר להעביר אותו מהבית למשרד ובחזרה, למשל. החסרונות: זמן סוללה קצר ומשקל גבוה יחסית, שהופכים אותם להרבה פחות ניידים.

ניידי מיינסטרים (Mainstream Notebook) - לקטגוריה הזו מקובל היום להכניס בעיקר את המחשבים שלא משתייכים לאף אחת מהקטגוריות האחרות. כעיקרון, מדובר בדגמים קלים יותר (2 עד 3 ק"ג) ולעיתים גם בעלי זמן סוללה ארוך יותר מתחליפי השולחניים. לעיתים יש להם פחות אפשרויות הרחבה, או ביצועים פחות טובים, אבל הם מתאימים יותר לשימוש נייד.

ניידים סופר-קלים (Ultraportable או Sub Notebook) - קטגוריה שלעיתים חופפת עם הקטגוריה הבאה (Thin'n'light). אלו המחשבים הקלים והניידים ביותר, שמשקלם מגיע לעיתים לק"ג ופחות. בדרך-כלל זה בא על חשבון גודל המסך (12 אינטש או פחות במקום 14 ומעלה), הביצועים ואפשרויות ההרחבה. הם גם נוטים להיות יקרים מאד (12 אלף ש"ח ויותר). בדגמים האלחוטיים החדשים, עם זמני סוללה באזור ה-10 שעות, אלו המחשבים הניידים ביותר שיש.

דגמי Thin'n'light - זוהי הקטגוריה הצעירה ביותר והפופולריות שלה גדלה במהירות. במחשבים האלה מנסים היצרנים להציע את הטוב שבכל העולמות: ביצועים גבוהים, משקל מינימלי, אלחוט מובנה, תצורה עשירה וזמן סוללה של 5 שעות לפחות. המחירים שלהם מתחילים באזור ה-7000 ש"ח, לדגמים עם מסך 14 אינטש במשקל של כ-2 ק"ג. ככל שיורדים במשקל ובנפח עולה המחיר.
 
 

ההבדלים בין הדגמים

מחשב Thin'n'light מסדרת X של IBM/Lenovo.
 מחשב Thin'n'light מסדרת X של IBM/Lenovo.   
לא את כל הניידים אפשר לסווג בקלות לאחת הקטגוריות שהוצגו. בכל מקרה כדאי להכיר את המאפיינים השונים של המחשב הנייד, ולהשתמש בהם כבסיס להשוואה.

נפח ומשקל - כדי להיות קל באמת לנשיאה על המחשב הנייד להיות בגודל של ספר ממוצע ובמשקל של ק"ג אחד לערך. מובן שרוב הניידים אינם כאלה, ומגיעים לנפח ומשקל גדולים פי שניים, שלושה ויותר. מה גם שהנייד כמעט תמיד מגיע עם ציוד משלים שמוסיף עוד כק"ג אחד בממוצע: ספק, כבלים, ולפעמים גם כונן חיצוני, וכמובן תיק נשיאה. לכן, לפני כל דבר אחר, כדאי לשים לב לנושא הנפח והמשקל. אם אתם מחפשים מחשב שמתאים לתנועה על בסיס קבוע חפשו דגם במשקל של פחות מ-2 ק"ג כולל סוללה.

זמן סוללה - מלבד משקל, זהו הגורם שהכי משפיע על מידת הניידות שלכם. לרוב הניידים יש זמן סוללה של 2-4 שעות. בדגמי Thin'n'light זמן הסוללה עשוי להגיע ל-5 עד 10 שעות, וברור שזה עדיף למי שלא נמצא ברוב שעות היום ליד נקודת חשמל.

המסך - מסך ה-LCD של הנייד יכול להיות בגודל של 10 עד 17 אינטש, כשהגדלים הנפוצים הם 14.1 ו-15. גדלים של 10-12 אינטש נפוצים בקטגוריות ה-Ultraportable, כלומר בדגמים בהם ניידות מקסימלית היא המטרה. המרחק בין המשתמש למחשב הנייד בזמן העבודה קטן יותר, ולכן מותר להתפשר על הגודל. כדאי, לעומת זאת, לשים לב לאיכות המסך, לרזולוציה (1024x768 היא המומלצת ביותר בגדלי 14-15), ולאפשרויות השליטה והכוונון שמשתנות מדגם לדגם. אפשרות מעניינת שכדאי להביא בחשבון היא לקנות נייד עם מסך רחב (Wide Screen. בדרך-כלל בגודל 15.4 אינטש), שמתאים לצפייה בסרטים בפורמט 16:9, כלומר DVD.

המעבד וערכות השבבים - בעבר השתמשו רוב הניידים בגירסאות "ניידות" של מעבדים רגילים. הניידים החדשים מתבססים על מעבדים ייעודיים, כמו פנטיום M של אינטל ו-Turion 64 של AMD.
לב המחשב הנייד, הוא השילוב בין המעבד לערכת השבבים המרכזית ושבבי התקשורת והגרפיקה. השילוב היעיל והיקר יותר מכונה סנטרינו (כיום בגירסת Sonoma), והוא כולל את פנטיום M ואת ערכות השבבים הייעודיות של אינטל. החבילה הזו מציעה כיום שילוב אופטימלי של זמן סוללה, יכולות תקשורת וביצועים.

שילובים אחרים, מבוססים על פנטיום M או Turion 64, עם ערכות שבבים של חברות אחרות, כמו 3COM, ATI ו-NVidia. לפעמים הם זולים יותר ולעיתים גם יותר מהירים, אבל כמעט תמיד הם שוקלים יותר וזמן הסוללה שלהם קצר יותר. המקרים יוצאי הדופן הם המחשבים שמתבססים על גירסאות Low Voltage של המעבדים האמורים. הם איטיים יותר אבל יש להם זמן סוללה הרבה יותר ארוך.

המאיץ הגרפי - המאיץ הגרפי המובנה בחבילת סנטרינו נחשב חזק בהשוואה לטכנולוגיות קודמות שהיו נפוצות בניידים בעבר. אבל החברות המובילות בתחום, NVidia ו-ATI, מציעות כיום גירסאות ניידות של המאיצים ממשפחות GeForce ו-Radeon, עם 64MB ואפילו 128MB זיכרון. אלו יהיו חשובים לכם אם אתם רוצים להשתמש בנייד גם למשחקים.

זיכרון - בניגוד לשולחניים, שבדרך-כלל מגיעים היום עם 512MB של זיכרון DDR400 או רכיבי DDR2 החדשים יותר, את המחשבים הניידים מקובל לספק עם 256MB זיכרון, בדרך-כלל מסוג DDR333 המעט יותר איטי. תמיד מומלץ לקחת 256MB נוספים, ורצוי לבדוק שאתם מקבלים זיכרון DDR333 לפחות.

אחסון - המחשבים הניידים משתמשים בכוננים יותר קטנים ויקרים, ולעיתים קרובות תידרשו להתפשר. דיסק קשיח בנפח גדול ובמהירות דומה לזה שיש לכם במחשב השולחני (7200rpm) עלול להיות יקר מדי (או שפשוט תגלו שאין כזה). שימו לב שלא נותנים לכם דיסק איטי במיוחד (4200rpm. עדיף 5400rpm לפחות). במקום 120-200GB שהייתם לוקחים במחשב שולחני, הסתפקו ב-40-80GB. אם יש לכם כסף, קחו את הנייד עם צורב DVD. אם לא, תוכלו להסתפק בצורב Combo, שיודע לצרוב CD אבל גם קורא DVD.

אמצעי קלט - רוב הניידים מגיעים היום עם משטח מגע (Touch Pad) כתחליף לעכבר. רוב הסיכויים שתרצו לקנות עכבר קומפקטי ולהשתמש בו במקום האמצעי הלא נוח הזה. את המקלדת, לעומת זאת, לא תוכלו להחליף בכזו קלות ולכן חיוני שתתנסו בשימוש במקלדת של הנייד שאתם קונים. בכל מקרה, המקלדת הזו תהיה לכם בהתחלה פחות נוחה, ואפשר להניח שאתם תתרגלו.

ממשקים - הדברים עליהם לא כדאי להתפשר: מודם, כרטיס רשת ואלחוט Wi-Fi מובנים. רצוי לבדוק שיש גם IrDA (אינפרא-אדום) ו-Bluetooth. יציאות VGA, USB 2.0, PC Card ו-S-Video. לא מזיק כשיש גם יציאת FireWire, חריץ לכרטיסי זיכרון, ותמיד טוב כשהדגם מתאים לחיבור לתחנת עגינה (Docking Station) שמאפשרת לחבר אותו ברגע למקלדת, עכבר ומסך נפרדים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by