ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך קניה: מצלמות דיגיטליות 

מדריך קניה: מצלמות דיגיטליות

 
 
ניר נוסבאום

מחפשים מצלמה דיגיטלית? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שאתם שולפים את הארנק. מרזולוציה ועד כרטיס זיכרון - המדריך המלא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בסוף 1997 קניתי בסינגפור את פסגת הטכנולוגיה: המצלמה הדיגיטלית הראשונה שלי, Olympus D-600L . היא היתה גדולה, איטית להחריד, מיקדה את הפוקוס בקושי (ופספסה תדיר), צילמה תמונות באיכות של 1.3 מגה-פיקסל, זללה סוללות (שבע תמונות לארבע סוללות דורסל!) – ועלתה 2,200 דולר (ועוד 150 דולר לכרטיס זכרון של 8 מגהבייט). עד היום אני לא מבין מה גרם לי לזרוק כל כך הרבה כסף על מכשיר אלקטרוני, המצלמה ההיא כבר מזמן בזבל, אבל עובדה: לצילום אנלוגי לא חזרתי.

מאז המצלמות הדיגיטליות נכנסו לכל בית. בטיול שלי בשנה שעברה לנפאל פגשתי תרמילאים בני 22 פורקים את התמונות הדיגיטליות שלהם בקפה-אינטרנט בקטמנדו.

ואין פלא - הן נהיו קטנות, זריזות, מצלמות תמונות מעולות ורוויות פיקסלים וצבעים, ידידותיות, חסכניות אנרגיה, כרטיסי הזכרון שלהן מספיקים למאות תמונות ובעיקר: המצלמות הדיגיטליות של היום הן הרבה הרבה יותר זולות.

מצד שני, המבחר מבלבל. מה צריך? מה מיותר? מה הם כל המושגים והספסיפיקציות? מה זה "ספציפיקציות" בכלל? כמה כסף עולה מצלמה דיגיטלית?

בתוך הג'ונגל הדיגיטלי המשתנה והפרסומות החלקלקות – הנה כתבה שתנסה לעשות קצת סדר בבלאגן, תבהיר מונחים ותתן לכם מושג לגבי איזו מצלמה אתם באמת רוצים לקנות.
 

רזולוציה

 
הנתון הראשון שקופץ לראש כשבאים לקנות מצלמה דיגיטלית הוא הרזולוציה. רזולוציה היא מספר נקודות הצבע הבודדות (פיקסלים) המרכיבות את התמונה המצולמת. ככל שהרזולוציה גבוהה יותר כך, לפחות לכאורה, התמונה מדוייקת יותר ואיכותית יותר.

מומלץ להתרחק ממצלמות עם פחות מ-3 מגה-פיקסל. מצלמה כזו רומזת על היותה כנראה מדגם מיושן מאד, כיוון שלא מייצרים כבר מצלמות בטווח הרזולוציה הזה.

מתחילים יתסדרו טוב מאד גם עם מצלמה עם רזולוציה של 3 מגה-פיקסל ואולי 4-5 מגה-פיקסל, חובבים רציניים יותר יבחרו בלפחות 5 מגה-פיקסל ואילו מקצוענים לא יתפשרו על פחות מ-6.
אבל – שימו לב, ישנם יצרנים נחותים המציעים מצלמות עם רזולוציה גבוהה במחיר נמוך.

זה כבר סימן להרים שני דגלי אזהרה:
א. הרזולוציה אינה רזולוציה אופטית. המשמעות: תמונת 6 מגה-פיקסל אינה נתפסת ע"י שבב של 6 מגה-פיקסל אלא על שבב של 3 מגה-פיקסל והתמונה נמתחת בתוכנה שבתוך המצלמה ל-6 מגה-פיקסל. תכונה זו נקראת אינטרפולציה (Interpolation) ואיכות תמונה כזו ירודה ביותר.

ב. רזולוציה לא באה על חשבון איכות עדשה. עדיפה מצלמת 3 מגה-פיקסל משובחת מיצרן ידוע שתספק תמונות חדות כסכין על פני מצלמת 5 מגה-פיקסל אנונימית עם עדשה נוראית שתפיק תמונות מטושטשות. בנוסף, יש לזכור כי תמונה ברזולוציה גבוהה תופסת יותר מקום על כרטיס הזכרון.
 
למה לכם רזולוציה גבוהה טובה? בעקרון, תמונה ברזולוציה גבוהה יותר ניתן להדפיס בפורמט גדול יותר (על פוסטר, למשל), למרות שגם תמונה של 3 מגה-פיקסל אפשר להדפיס בקלות בגודל של עד 18x24 – גודל שיספיק לרובנו. יתרון נוסף לרזולוציה גבוהה הוא היכולת לחתוך את התמונה: אם קיבלתם תמונה מעניינת אך עם הרבה שטח מת מסביב, תוכלו לחתוך את האובייקט הרצוי מתוך כל התמונה ועדיין לקבל תמונה ברזולוציה נסבלת הנתנת להדפסה.

למרות כל מה שנאמר, מעטים צריכים באמת מצלמה עם יותר מ-5 מגה-פיקסל. כמה אנשים ידפיסו תמונה בגודל של 40x50 ס"מ? והאם שווה לשלם עוד כמה מאות דולרים בשביל זה? בדרך כלל התשובה תהיה שלילית. היצרנים פשוט מטפטפים לנו שאנחנו צריכים מצלמה עם יותר פיקסלים בכדי למכור לנו כל שנה מצלמה חדשה.
 
 

זום

מימין: זום אופטי. משמאל: זום דיגיטלי
 מימין: זום אופטי. משמאל: זום דיגיטלי   
אפשר להגיד שכל המצלמות, פרט אולי לזעירות והפשוטות ביותר, כוללות זום. זום היא היכולת להתקרב לאובייקט באמצעות המצלמה מבלי להתקרב פיזית.

במצבים רבים תוכלו לצלם תמונה מעניינת אבל מסביבה יהיו פרטים מיותרים. באמצעות הזום תוכלו להתקרב ולצלם רק את מה שאתם רוצים להתמקד בו באמת. עוצמת הזום מסומנת בכפולות, שהן ההפרש בין המרחק שבו נראה האובייקט במצב הקרוב ביותר למרחק במצב הרחוק ביותר. לדוגמה: במצלמה שבה הזום הוא "כפול 4", אובייקט שנראה במרחק 4 מטר בזום המינימלי יראה במרחק מטר בזום המקסימלי. המרחק האמיתי שבו נמצא האובייקט מהמצלם לא משנה.

ושוב אזהרה: אנא התעלמו מהנתון "זום דיגיטלי". רק זום אופטי הוא זום אמיתי ויספק את התוצאה. זום דיגיטלי הוא עיבוד תמונה בתוך המחשב, שיקרב את התמונה אמנם, אבל על חשבון ירידה דראסטית באיכות. שימו לב שיש יצרנים וחנויות חלקלקות שיציגו מצלמה עם זום אופטי x3 וזום דיגיטלי x4 בתור מצלמה עם זום x12. זוהי מצלמה בת זום של x3 ותו לו. אל תתנו לאף אחד לעשות פה "חשבונאות יצירתית" על חשבונכם.

ככל שהזום האופטי גדול יותר, כך גם העדשה, והמצלמה בהתאם, חייבת להיות גדולה יותר. מצלמה עם זום של עד x4 יכולה עדיין להיות זעירות למדי אבל מצלמות עם זום אופטי x6 הן כבר בעלות נוכחות וכאלה עם זום אופטי של x8 עד x12 הן ממש מפלצות.

אם זום גדול חשוב לכם, כדאי לכם לבדוק אם המצלמה כוללת גם ייצוב תמונה (Image Stabilization). אם אתם חובבי תקריבים, יש משמעות גדולה יותר לרעידות היד והסיכוי לתמונה מטושטשת גדל. מנגנון של ייצוב תמונה מפצה על רעידות היד ברעידות הפוכות של העדשה ובכך מפחית משמעותית את הסיכוי לתמונה לא חדה.
 

גודל ומשקל

מצלמה זעירה. פחות איכות, יותר זמינות
 מצלמה זעירה. פחות איכות, יותר זמינות   
לפני שאתם מגיעים לחנות, חשבו האם אתם מעדיפים מצלמה קומפקטית, שתוכל להיות תמיד בתיק, ומוכנים בשביל כך לוותר על זום גדול ואופטיקה משובחת, או שאתם מוכנים להסחב עם מצלמה גדולה יותר, עם אופטיקה מספקת יותר וזום מרשים. זכרו – באופטיקה העניין פשוט: ככל שהעדשה קטנה יותר, נכנס פחות אור והתמונה בהכרח טובה פחות.

מצלמות כיס זעירות מתחילות ממשקל של 150 גרם ועובי של 2.5 ס"מ, מצלמות קטנות "רגילות" הן בסביבות 250 גרם, מצלמות עם זום רציני יכולות לשקול גם חצי קילו ולתפוס כבר מקום נכבד בתיק ומצלמות מקצועיות צריכות כבר תיק משל עצמן.

אם אתם רוצים מצלמה לטיולים בלבד - אפשר להסתפק במצלמה קטנה עד בינונית שניתן להכניס לתיק. אם אתם רוצים מצלמה שתסתובב איתכם בכיס לאורך כל היום, מצלמה זעירה היא לא פחות מחובה.
 

יצרן

טוב שם משמן טוב, ואם במצלמה דיגיטלית עסקינן – הרי זה נכון שבעתיים. במצלמה רגילה החשיבות של ה"פירמה" קטנה יחסית. בפועל, המצלמה הישנה שלכם משמשת רק כקופסה שמאפשרת לאור לפגוע בפילם דרך עדשה. אפילו אם היא ממש משתדלת, היא לא יכולה להרוס את התמונה יותר מדי.

במצלמה דיגיטלית, לעומת זאת, הכל נעשה בתוך המצלמה – האור פוגע בצ'יפ הדיגיטלי ומעובד בצורה דיגיטלית וכל זה נעשה בתוך המצלמה. מצלמה מיצרן נחות עלולה להיות מצויידת בעדשה גרועה שמוקפת ברכיבים זולים, והתוצאה תהיה תמונה מרוחה ומפוספסת.

שימו לב: חלק מיצרני האלקטרוניקה מנסים לפצות על חולשתם בתחום האופטיקה באמצות תכונות דיגיטליות מיותרות. מומלץ להצמד ליצרני מצלמות מוכרים (קאנון, ניקון וכו') או ליצרני אלקטרוניקה המשלבים אופטיקה מחברה מוכרת במצלמותיהם (כגון: סוני עם עדשות צייס, פנסוניק עם עדשות מבית לייקה).
 

תכונות (חשיפה/פוקוס ידנים)

מצלמות דיגיטליות באות עם מגוון תכונות, חלקן רצויות וחלקן מיותרות. "בונוסים" כמו נגן מוסיקה פנימי, אפקטים קיטשיים בתוך המצלמה וכו' בדרך כלל מיותרים להפליא וסתם מייקרים את המחיר. מצד שני, יש דברים שאתם ממש לא רוצים לוותר עליהם:

א. כוונונים ידניים – האם חשוב לכם אפשרות לשלוט על זמן החשיפה (כלומר לכמה זמן המצלמה מתירה לאור להכנס), מפתח הצמצם, שליטה על עומק השדה או פוקוס (מיקוד) ידני? אם אתם לא יודעים במה מדובר הרי תוכלו לוותר על האופציות הנ"ל לעת עתה, אבל הצורך בשליטה בוא יבוא, כשתתמקצעו מספיק.

ב. מהירות – כמה זמן לוקח למצלמה מהרגע שאתם פותחים אותה ועד שהתמונה הראשונה צולמה? יש מצלמות זריזות שמצלמות תוך שניה אחת ויש כאלה שמתעכבות גם שבע שניות עד שהן פותחות את הזום ומתאפסות על עצמן (ואז מה שרציתם לצלם כבר מזמן נעלם). כמה זמן לוקח למצלמה מרגע צילום תמונה ועד שהיא מוכנה לצלם עוד תמונה? כמה זמן לוקח לזום להפתח או להסגר? כל אלה הן תכונות חשובות למי שמתכונן לצלם הרבה תמונות רחוב ספונטניות.

ג. סרטוני וידאו – רוב המצלמות יכולות לצלם גם סרטי וידאו. אין מדובר כאן בסרטים ארוכים ברזולוציה קולנועית עם דולבי-סראונד משובח – אלא יותר באפשרות לצלם סרטים קצרים באיכות די ירודה. ועם זאת - דווקא על תכונה זו לא היינו מוותרים. למרות האיכות, יש לסרטונים אלו ערך בידורי וחוץ מזה - לכו תדעו מתי זה יהיה שימושי.
 
אם מעניינת אתכם האפשרות הזו, בדקו מה הרזולוציה של הסרטונים (מצלמות חדישות מגיעות גם לרזולוציה של 640x460), מה האורך המקסימלי של הסרט (יש מצלמות שיכולות לצלם סרט בכל אורך בעוד שאחרות תגבלנה את הסרט ל-30 שניות בלבד), כמה תמונות (פריימים) המצלמה מצלמת בשניה (30 תמונות בשניה הוא הערך האידיאלי לסרט איכותי) והחשוב מכל: האם הסרטים כוללים קול (תתפלאו, יש מצלמות חסרות מיקרופון לא מעטות שעושות סרטים אילמים בלבד).
שימו לב שסרטון וידאו עלול לשתות לכם את כרטיס הזכרון, גם אם הוא של GB1, תוך דקות ספורות של צילום סרט. יש מצלמות, כגון המצלמות של סוני, שיכולות להקליט סרט בפורמט MPEG המכווץ ומאפשרות לכם לדחוס הרבה יותר דקות על הכרטיס.
 
ד. תכונות עיבוד תמונה – אם אתם ומחשבים הם אויבים, אולי תרצו מצלמה שיודעת לצלם גם בשחור-לבן או בספייה (תמונה בסגנון עתיק בצבעי חום דהוי). אם יש לכם תוכנת גרפיקה טובה – תרגישו חופשי לוותר על כל אלה.
 

מחיר

כל התכונות והפיצ'רים שהזכרנו לא באים בחינם. מצלמה עם עדשה איכותית, עם זום גדול, רזולוציה מכובדת וחותמת של יצרן ידוע תבוא גם עם תג מחיר שמן – והיא גם תאבד את ערכה מהר מאד, כשבשנה הבאה יצא דגם חדש עם יותר מהכל.

כשאתם באים לחנות, מומלץ שיהיה לכם, מראש, סכום כסף שאתם מוכנים להשקיע. ערכו בדיקה אילו מצלמות עומדות בטווח המחירים שהקצבתם וכמובן, ערכו סקר שוק: במיוחד במצלמות מדגמים טיפה מיושנים (גם דגם בן חצי שנה עלול להיות כבר מיושן), המחירים יכולים לצלול במקום אחד ולהשאר ברמה גבוהה בחנות אחרת.
 

כרטיס זכרון

SD
 SD    
כשאתם קונים מצלמה דיגיטלית, תאלצו להפרד מעוד כמה עשרות דולרים בכדי לרכוש כרטיס זכרון למצלמה. כל המצלמות באות עם כרטיס זכרון לדוגמא, המכיל בדרך כלל MB32 או אפילו MB16. כמה תמונות אפשר לצלם עם זה? אולי 20, אולי 30. ולמרות שיש בכל פינה בעולם אינטרנט קפה, בו אפשר לפרוק את התמונות מהמצלמה ולהעבירן לדיסק, לא זה כרטיס הזכרון שתרצו לנסוע איתו לטיול של חודש.

מחירי כרטיסי הזכרון צונחים בעקביות ואין צורך להתפשר על כרטיס של פחות מ-MB256, שיעלה לכם החל מ-150 ש"ח. עם זאת, מומלץ לחשוב טיפה קדימה: במצלמות דיגיטליות הפיתוי לצלם גדול הרבה יותר מאשר במצלמה רגילה, כיוון שהמחשבה שכל לחיצה על כפתור הצילום עולה אוטומטית כסף פשוט כבר לא רלוונטית. לכן – השקיעו מעט יותר ורכשו כרטיס של MB512 או אפילו של GB1. בטיול תוכלו לצלם יותר ועם פחות מחשבה ואקסטזה להעביר את התמונות למחשב או לדיסק.

בדקו גם את סוג הכרטיס שבא עם המצלמה: יש ארבעה כאלה – SD (שהפך להיות הפופולרי מכולם והוא גם הזול מכולם), CompactFlash (הגדול פיזית הרבה יותר, אך האהוב בקרב מקצוענים ובאותה רמת מחיר של כרטיס SD),

MemoryStick של סוני (שיקר ב-50% ומעלה מ-SD!) ו-xD שבא במצלמות של פוג'י ואולימפוס (שגם הוא יקר יותר מהשניים הראשונים). כרטיס של GB1 אמור לעלות בין 350 ש"ח ל-550 ש"ח, תלוי בסוג הכרטיס והוא יתן לכם הרבה שלווה לצלם מאות תמונות מבלי להתפשר על פחות מהרזולוציה המקסימלית.

אגב, גם כאן עדיף להשקיע עוד כמה עשרות שקלים ולקנות כרטיס מפירמה יחסית ידועה, כמו SanDisk או Lexar. ממש לא בא לכם שהכרטיס יפשל והתמונות תמחקנה. ו... הזהרו מזיופים. יש כאלה. לפעמים מדבקת ה-1G מתקלפת ומגלה אחת קטנה יותר, עם המספר 256.
 

סוללות

חלק מהמצלמות עובדות על סוללות המיוחדות למצלמה. במקרה זה הסוללה (קטנה יחסית) והמטען (קטן ומהיר) כלולים בחבילה ובמחיר, אך אם תרצו סוללה נוספת (דבר שעליכם לחשוב עליו, במיוחד אם אין לכם גישה יומיומית למקור מתח, כמו לדוגמא, במשך טרק בהימלאיה) – מחירה יהיה לא נמוך.

יש מצלמות שעובדות על זוג או רביעיית סוללות אצבע (AA). היתרון של מצלמות כאלה הוא שהסוללות זולות יחסית ובמקרה שהן נגמרות באמצע יום חשוב, תמיד אפשר לקנות סט ספייר ולהמשיך לצלם. החסרון הוא שבמקרה זה היצרן יכלול סט אחד של סוללות לא נטענות, שיספיקו לכמה עשרות תמונות וזהו. ואתם צריכים לקנות לכן, לפחות סט אחד (רצוי שניים) של סוללות ניקל-מטאל חזקות (לפחות 2300 מילי-אמפר) ומטען חזק ומהיר - וזוהי כמובן הוצאה נוספת של כמה עשרות דולרים.
 

אחריות ושרות

המחירים בארץ גבוהים, לפעמים משמעותית, מאשר המחירים בחו"ל. אך בתמורה אתם מקבלים גם אחריות. בדקו: לכמה זמן האחריות, מה היא כוללת, מי ה"אבא" של המצלמה בארץ והאם הוא אמין. עדיף לשלם מעט יותר ולא להתקע עם מצלמה שבזמן קלקול, יותר זול לקנות חדשה מאשר למסור אותה לתיקון.

ודבר אחרון אך חשוב באותה מידה: קחו את המצלמה ביד ומששו אותה. אתם מרגישים איתה בנוח? היא נחה לכם טוב ביד? היא לא גדולה לכם מדי ולא קטנה לכם מדי לאצבעות? אתם יכולים למצוא ולהגיע בקלות וביד אחת לכפתורים החשובים (כפתור הפעלה, כפתור צילום, כפתורי זום, כפתור צפיה בתמונות)? ואפילו: האם היא יפה בעיניכם?

עדיף לקרוא גם ביקורות על המצלמה באינטרנט. יש עשרות אתרים בלתי תלויים שמספקים ביקורות ודיווחים אובייקטיביים על מצלמות ושם גם תוכלו לראות תמונות לדוגמא שצולמו במצלמה והן תספקנה לכם אומדן בקשר למה אתם יכולים לצפות מן המצלמה.
 

ביקורות והשוואת מצלמות ברשת

dpreview – אתר חדשות בנושא צילום דיגיטלי וביקורת מצלמות בלתי תלוי לחלוטין, שלא פוחד לקטול מצלמות פחות מוצלחות. לצערנו, לא עומד בקצב שמצלמות חדשות באות לעולם ומסקר רק חלק מהן. האתר הפופולרי ברשת.

steves-digicams – אתר ביקורת אמריקאי. מסקר כמעט את כל המצלמות היוצאות לשוק – אך במסורת הפוליטיקלי קורקט האמריקאי נמנע מלתת המלצות חדות.

jugend – אתר ישראלי של האחים יוגנד. חדשות מהעולם בעברית בנושא צילום, כתבות שונות ופורום צילום פעיל ביותר.

megapixel – אתר דו-לשוני (אנגלי/צרפתי) קנדי המסקר גם הוא מצלמות בצורה טובה (אם כי לפעמים חודשים אחרי הופעתן) וכן מציג מגוון כתבות בנושא וכמובן פורום פעיל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by