ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך קניה: טלפון סלולרי 

מדריך קניה: טלפון סלולרי

 
 
צחי הופמן

כל אחד מאיתנו חרד מהיום שבו הוא ייאלץ להחליף את הסלולרי שלו. כך תנווטו בים המושגים, הסוגים והשמות ותמצאו את המכשיר הבא שלכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רכישת טלפון סלולרי הוא אחד הנושאים שמעסיקים כל אחד ואחת מאיתנו. כמעט לכולנו יש לפחות מכשיר סלולרי אחד ואחת לכמה זמן (שלוש שנים בד"כ), אנחנו נתקלים בשאלה: איזה טלפון כדאי לרכוש?

כשמגיעים לנקודת המכירה, אנחנו מוצאים את עצמנו תחת התקפה בלתי פוסקת של אנשי מכירות שמפציצים אותנו בשמות של דגמים, פיצ'רים שלעולם לא נשתמש בהם והחזרים חודשיים שיגרמו לנו לקבל כסף בכל חודש שנשתמש בו במכשיר יותר משלושים ושבע שעות. בקיצור, כפי שהבנתם, הבלאגן חוגג. במדריך הבא ניתן לכם את כל השאלות שאתם צריכים לשאול את עצמכם לפני שאתם קונים מכשיר חדש (וגם את התשובות לחלק מהן).
 

לפני הקנייה

סליידרים
 סליידרים   
באופן כללי אפשר לומר ששוק הטלפונים הסלולריים מתחלק לשלושה: מכשירים זולים, בינוניים ויקרים. כל חברת טלפונים (נוקיה, מוטורולה וכדו') וכל מפעילה (סלקום, אורנג', פלאפון ומירס) מחזיקות מגוון של דגמים בכל קטגוריה. כמובן שעוד שלוש שנים, המכשירים היקרים של היום ייעלמו מהעין ולא יופיעו אפילו בקטגוריה הזולה, אבל זה כבר סיפור אחר. בכל מקרה, הדבר הראשון שאתם צריכים לשאול את עצמכם עוד לפני שאתם הולכים לחנות, היא מה אתם רוצים מהמכשיר שלכם? יכול להיות שתגלו שבשביל הצרכים שלכם, אתם יכולים לצאת עם מכשיר זול יחסית מבלי צורך להתפתות ל"דילים" שינסו לדחוף לכם אנשי המכירות.

הדבר השני שאתם צריכים לעשות, הוא בדיוק מה שאתם עושים עכשיו: לגלוש באינטרנט. כך תוכלו ללמוד כמה שיותר על המכשיר ששמתם עליו עין. אתם יכולים לבדוק ביקורות ברשת (פשוט לחפש את שם המכשיר והדגם בגוגל) או להיכנס לפורומים ולקרוא מה יש לגולשים שכבר ניסו את הטלפון להגיד על המכשיר הזה. פעמים רבות תוכלו לגלות בעיות או חסרונות שלא חשבתם עליהן ושיכולות להפריע לכם מאוד.
 

דברים שבודקים בחנות

סלולרים זולים
 סלולרים זולים   
אחרי שהחלטתם לאיזה קטגוריה (כללית) משתייך המכשיר שלכם וצמצמתם את המבחר שלכם בצורה משמעותית, הגיע הזמן ללכת לחנות. הביקור בחנות מאפשר לנו לבצע את אחד התהליכים החשובים ביותר בקנייה שלנו: הבדיקה.

חשוב מאוד שתחזיקו את המכשיר ביד לפני שאתם קונים אותו. מי יודע, יכול להיות שפתאום תגלו שהכפתורים קטנים מדי לאצבעות שלכם או שהמכשיר שנראה כל כך טוב בפרסומת, פשוט לא נכנס לכם לכיס. בבקשו מהמוכר לראות את המכשיר וממש "הרגישו" איך הוא יושב לכם ביד. בד"כ המפעילות בארץ לא נותנות לשחק עם מכשירים אמיתיים בנקודות המכירה, אלא מספקות גרסת דמו שמקבילה לדבר האמיתי מבחינת צורה, אבל לא עובדת. לכן את הסעיף הבא שלנו, כדאי שתבדקו במקום אחר.
 
 
מערכת ההפעלה - מערכת ההפעלה מהווה את הלב של המכשיר שלכם, אם היא עובדת כמו שצריך, תוכלו לדפדף בין אלפי הפונקציות של המכשיר בלי בעיה, במקרה של מערכת גרועה, תיאלצו ללחוץ על עשרה כפתורים בכל פעם שתרצו לשלוף מספר טלפון מהזיכרון. הבשורה הטובה היא שבזמן האחרון חברות הטלפונים התחילו להתייחס ברצינות לרמת הידידותיות של ממשק המשתמש, מה שהוריד באופן משמעותי את כמות המכשירים הבאמת קשים לפעול. כן, אפילו סמסונג. חברה נוספת שנדלק במשרדיה האור היא מוטורולה שהוציאה לפני כשנה מערכת הפעלה המעוצבת כולה מאייקונים נוחים ובפשטות הפעלה. אבל במקום הראשון בקטגוריה עדיין זוכה חברת נוקיה, שהממשק שלה ממשיך להיות הנוח והפשוט ביותר.
 
קרינה - דבר נוסף אליו צריכים להתייחס הוא הקרינה הנפלטת מהמכשיר. אם רכשתם טלפון סלולרי בשנים האחרונות, בוודאי שמתם לב שבתוך הקופסה, בין המטען לחוברת הוראות, צורף עוד דף לבן שנראה כמו איזה עלון משמים. העלון הזה מכיל את כל הפרטים על הקרינה של הטלפון שלכם.

כל טלפון סלולרי פולט קרינה. עם זאת, מכשירים שונים פולטים רמות קרינה שונות. חשוב לציין שעד כה לא הוכח שהקרינה הזאת מסוכנת לבריאות שלכם.

רמת החשיפה לקרינה מטלפונים סלולריים מבוססת על יחידת מדידה הידועה כ-SAR (אחוז ספיגה מקומי), כלומר, כמה קרינה נבלעת בתוך ה"נקודה החמה" בראש (הנקודה בראש שבה נרשמה רמת הקרינה הגבוהה ביותר). החברות הסלולריות, כצפוי, לא מקילות עלינו בהשוואה ביניהן. התקן הבטוח בטלפונים של אורנג' וסלקום נקבע על ידי דגימה של 10 גרם ריקמה ונקבע על 2. התקן של פלאפון מבוסס על גרם אחד של ריקמה, אך נמדד בעזרת מיכשור שונה ולכן עומד על 1.6. לא ניתן להשוות בקלות בין שני התקנים.

אם אתם רוכשים מכשיר לילד או שאתם מעדיפים להשתזף בים ולא מול המכשיר, כדאי שתשימו לב לכמות הקרינה שהמכשיר שאתם עומדים לקנות מפיץ. הרמה המומלצת היא פחות מ-1, בכל החברות.

אין משמעות למיקום האנטנה במכשיר. הקרינה, בכל מקרה, נפלטת מהצד האחורי של המכשיר. לכן, אגב, רוב הסלולרים החדשים מגיעים עם אנטנה פנימית.
 
שעון מעורר - רובנו משתמשים בטלפון בתור מכשיר השכמה סלולרי, אבל הרבה פעמים שוכחים לבדוק את האופציה הזו במהלך הרכישה. כל הטלפונים שנמכרים היום מכילים שעון מעורר, אולם לא כולם מאפשרים השכמה גם כשהמכשיר כבוי. אם אתם סוגרים את המכשיר בלילה כדי שלא יפריעו לכם, שווה לבדוק אם האופציה הזו קיימת בדגם שאתם הולכים לרכוש.
 

המסך

נוקיה. קולקציה חלקית
 נוקיה. קולקציה חלקית   
אחת התכונות החשובות בטלפון היא המסך. כשאיכות המסך טובה, תוכלו ליהנות מצפייה טובה בתמונות, לצפות בקליפים בלי לקטר ולהשתמש בטלפון באור שמש בלי לכסות את המסך עם היד. אם איכות המסך חשובה לכם, שימו לב שאתם לא מקבלים מסך באיכות CSTN – מדובר בתצוגה פחות איכותית שמספקת מהירות תגובה נמוכה ומחירה גם נמוך פי שניים מהמתחרות שלה. בגלל מחירה הזול ניתן לפגוש אותה בעיקר בטלפונים לצעירים עם איכויות מסך של 4,096 צבעים, אבל ספק אם נמשיך לראות אותה בטלפונים שייצאו בעתיד. המסכים האלו טובים בעיקר למי שלא מצפה שהטלפון שלו ישמש כמכשיר מולטימדיה עם יכולות תצוגה גבוהות.

סביר להניח שהטלפון הבא שלכם יגיע עם מסך באיכות TFT – זוהי תצוגה שמספקת תמונה ברורה, חדה וזוויות צפייה רחבות. מומלץ לא להתפשר על פחות ממנו.

הסוג השלישי של המסכים, פופולרי בעיקר במסכים חיצוניים (בטלפוני צדפה) והוא נקרא OLED. מדובר במסכים העשויים משכבות דקות של חומרים אורגניים ומפיקים אור צבעוני כשעובר בהם זרם חשמלי. למסכים מהסוג הזה יש קצב רענון גבוה, כך שניתן לצפות בסרטוני וידיאו ולראות מה שמתרחש על המסך מזוויות שונות. היתרון הגדול במסכים מסוג OLED הוא במסך הזוהר החוסך את הצורך בתאורה אחורית או צדית.
 

ספיקרפון

אחת התכונות הכי חשובות במכשיר הסלולרי שלכם הוא הספירפון. מדובר ברמקול פנימי המאפשר האזנה ודיבור במכשיר "ללא מגע ידיים", כשמכשיר במרחק של עד כמה מטרים מכם. ספיקרפון שימושי במיוחד כשאתם נוהגים ברכב. ברוב הדגמים הנמכרים היום ניתן למצוא את הפיצ'ר הזה, אך עדיין כדאי לבדוק זאת לפני הרכישה.
 

מצלמה

סמסונג. קולקציה חלקית
 סמסונג. קולקציה חלקית   
אם כבר קניתם טלפון עם מסך טוב, גוברים הסיכויים שתרצו שגם תהיה לו מצלמה משובחת. רוב הטלפונים מגיעים היום עם מצלמות באיכות 0.3 מגה פיקסל. מדובר באיכות סבירה, אבל עדיין לא כזו שמספיקה בשביל הדפסה. לאחרונה החלו לבצבץ בארץ מצלמות איכותיות הרבה יותר, באיכות של 1.3 מגה פיקסל המאפשרת הדפסה של התמונות באיכות סבירה בהחלט. סוג נוסף של מצלמות נקרא CIF והן נמצאות בטלפונים פשוטים יחסית, שהיו פופולאריים עד לפני שנה וחצי והיום כבר קשה למצוא כמותם בשוק. מדובר במצלמות באיכות נמוכה מאוד (0.1 מגה פיקסל) שעדיף פשוט לוותר עליהם.
 

רינגטונים

מלבד מצלמה ומסך, אחד הפיצ'רים הבולטים ביותר בסלולריים שלנו הם הצלצולים או כמו שכולנו רגילים להגיד – רינגטונים. בכל תקופה הופך רינגטון מסוים לפופולארי יותר, אם זה שיר שמככב במצעדים, מנגינה מסרט קולנוע או סתם איזו נעימה שתפסה לכולם את האוזן. המטרה של הרינגטון היא להודיע על כניסת שיחה או קבלת SMS, במשך הזמן היא הפכה למה שמייחד ומבדיל את הסלולרי שלנו מהטלפון של החברים שלנו. הרינגטונים מגיעים בשלל פורמטים ונמדדים ביחידות איכות שנקראות "פולי". ככל שהפולי של המכשיר שלכם גבוה יותר, כך הוא ישמע איכותי יותר. עדיף להמנע ממכשיר שתומך בפחות מ-32 פולי. עדיף כמובן 64 או 72 פולי. רוב הדגמים החדשים שמוצעים היום כבר תומכים בהשמעת שיר בפורמט MP3 כרינגטון, מה שמאפשר לכם להשמיע את השיר האהוב עליכם שוב ושוב ושוב, עד שכולם ישנאו אותו.
 

חיבור אינפרה-אדום

תקן להעברת אינפורמציה בצורה אלחוטית בין מכשירים (למשל תמונות ומספרי טלפון). אם מדובר בפיצ'ר שחשוב לכם, כדאי שתבררו מה המרחק שלו (הוא יכול לנוע בין 30 סנטימטר ולהגיע עד לטווח של 5 מטרים) החיסרון של התקן הזה הוא קצב העברת הנתונים הנמוך יחסית (115 ק"ב), אבל היתרון שלו הוא בכך שרוב המכשירים ומחשבי כף-היד תומכים בו.
 

חיבור בלו-טות'

מוטרולה. קולקציה חלקית
 מוטרולה. קולקציה חלקית   
גם זו טכנולוגיה שמשמשת להעברת נתונים לטווח קצר, וניתן למצוא אותה בלא מעט אביזרים אלקטרוניים - החל מסלולרים ועד למחשבים ניידים. הטכנולוגיה עובדת בטווח התדרים 2.45 מגה הרץ והיא מאפשרת להעביר נתונים בקצב של 1 מגהביט לשנייה, למרחק של עד 10 מטרים. כיום הטכנולוגיה זמינה בדרך כלל בטלפונים ברמה הגבוהה יותר והיא פופולארית בעיקר לצורך חיבור אוזנייה אלחוטית או לסנכרון הטלפון למחשב. אם אתם יכולים להרשות לעצמכם - מאוד מומלץ שתהיה לכם תמיכה בבלו-טות' במכשיר.
 

GPS

GPS היא מערכת שהוקמה במקור על-ידי משרד ההגנה האמריקאי, הכוללת 24 לוויינים שנעים בשישה מסלולים מעל כדור-הארץ ומשדרים בכל רגע נתון נתוני זמן ומיקום מדויקים בשידור שניתן לקלוט בעולם כולו. מפאת מחירו היקר, המוצר שימש עד לאחרונה בעיקר אנשי צבא ובעלי ג'יפים יקרים. אם הטלפון שלכם כולל רכיב כזה, תוכלו להתקין תוכנת ניווט ולקבל הכוונה דיגיטלית לכל מקום אליו תרצו לנסוע.
 

AGPS

AGPS היא שיטת ניווט נוספת, המתאימה יותר לטלפונים סלולריים. טלפון המצויד במקלט GPS מובנה מקבל נתונים מהרשת הסלולרית העוזרים לו במקומות בהם אין קליטה ממקלט ה-GPS, למשל, מתחת לגשר, חנייה תת-קרקעית או כאשר האות המתקבל מהלווין חלש מדי.
 
 

סמארטפון

סוני אריקסון
 סוני אריקסון   
הסמארטפון הוא הכלאה של טלפון סלולרי ומחשב כף יד והוא כולל בדרך כלל מערכת הפעלה של חלונות, פאלם או סימביאן. מכשירים כאלה מאפשרים לשלוח ולקבל מיילים ממש כמו במחשב עם אפשרות לקרוא מסמכי וורד, אקסל, לצפות בקבצי וידאו ולהאזין למוסיקה. היתרון הוא במסך המגע המאפשר הקלדה על-גבי המסך ולפעמים אפילו כתיבה בכתב יד (גראפיטי). מיותר לציין שהוא גדול מהממוצע, עולה יותר, מתקשה להתחרות באמת במחשב כף יד ופחות נוח להסתובב איתו ביום-יום.
 

סייען הקלדה T9

T9 היא אפליקציה של הקלדת טקסט הנמצאת כמעט בכל סלולרי שיצא בשנה וחצי האחרונות. הרעיון של ה-T9 הוא לקצר את הדרך בה אנו מקלידים מילים בהודעות SMS. התוכנה מזהה את המילה אותה רוצים לכתוב כבר מהלחיצות הראשונות, והיא יודעת להשלים את המילה או לתת מספר אפשרויות מתאימות. הקלדה בשיטה הזו הרבה יותר קלה ומהירה. אם אתם שולחים הרבה הודעות - וודאו שיש במכשיר שלכם תמיכת ב-T9 בעברית. מצד שני, יש לא מעט שלא מצליחים להתרגל אליו.
 

Flight Mode

מצב טיסה (או במכשירי נוקיה "מצב לא מקוון") מאפשר לכבות את משדר הרדיו של הטלפון במקומות בהם אסור להפעיל סלולריים, כמו במטוסים. הפונקציה הזו יעילה למקרה שאתם רוצים לשחק במשחקים שנמצאים על הטלפון או שאתם רוצים להפעיל תוכנות נוספות שלא דורשות חיבור לרשת הסלולרית.
 

EDGE

סלולרים חכמים
 סלולרים חכמים   
EDGE היא טכנולוגיית ביניים בין דור 2.5 לדור ה-3 או בשפת העם, דור 2.75. בארץ אנחנו יכולים לראות את הטכנולוגיה בפעולה על-גבי הרשת של סלקום המפעילה אותה כבר מספר חודשים. קצב התעבורה של ה-EDGE מהיר פי 4 מקצב התעבורה על-גבי רשתות ה-GPRS, מה שמאפשר צפייה בסרטוני וידאו בשידור חי (סטרימינג), הורדת קליפים או קבצי מוסיקה לטלפון. השיפור במעבר מ-GPRS ל-EDGE מאפשר הזרמת וידאו באיכות בינונית, הורדת מוסיקה או משחקי Java באיכות גבוהה ושליחת הודעות MMS בקצבים מהירים. סלקום מציעה כמעט את כל שירותי הדור השלישי שלה (למעט שיחות וידאו) במכשירי ה-EDGE שברשותה.
 

דור שלישי – זה בכלל בשבילי?

שאלת השאלות שכנראה תשאלו את עצמכם לפני השדרוג הבא, היא האם ללכת על מכשיר דור שלישי. כרגע מבחר המכשירים בארץ הוא מצומצם ואין יותר מדי מכשירים לבחור מתוכם. טלפוני הדור השלישי עדיין גדולים לעומת טלפוני דור 2.5, הסוללה שלהם לא תחזיק יותר מיום במקרה הטוב והם גם נוטים להתחמם כאשר צופים בשירותי הטלוויזיה.

אולם למרות כל החסרונות הללו מכשירי הדור השלישי מציעים המון יתרונות. אפשר לצפות דרכם בשירותי הוידיאו (חדשות או קליפים) בזמן שאתם מסתובבים ברחוב. יתרון נוסף נמצא אצל חברת אורנג' המאפשרת שיחות וידיאו בין המשתמשים ברשת.

פיצ'ר נוסף שנמצא בעיקר במכשירי הדור השלישי (אבל לא רק) הוא נגן MP3. רוב הטלפונים בקטגוריה הזו מגיעים עם נפח זיכרון גדול או אופציה להרחבת הזיכרון באמצעות כרטיס, מה שיאפשר לכם לאגור כמה עשרות שירים ולהשתמש בטלפון בתור נגן מוסיקה. חוץ מזה, כל המפעילות מאפשרות הורדת שירים בפורמט MP3 דרך פורטלי האינטרנט הסלולריים שלהם (תמורת תשלום).

אבל יותר מהכל, התירוץ הטוב ביותר ללכת לקנות מכשיר דור שלישי נמצא... במחיר. מכיוון שהמפעילות רוצות כל כך שתרכשו את המכשירים האלה, הם מסובסדים בדרך-כלל על-ידי המפעילה, מה שבאופן די מגוחך הופך אותם לזולים יותר ממכשירי דור 2.5.
 

התוספת שתופסת

דבר נוסף חשוב לבעלי הרכבים: לא כל הטלפונים הנמכרים בארץ ניתנים לרכישה גם עם דיבורית קבועה לרכב. לכן, אם אתם לא מתכוונים לקנות טלפון קבוע לרכב, כדי שתעשו את השיקול הזה לפני שאתם מחליטים על הרכישה.

הדבר האחרון שכדאי לבדוק לפני שעושים את ההחלטה הסופית הוא לבדוק מה אתם מקבלים בתוך הערכה שמגיעה איתו: חוץ ממטען המגיע תמיד בערכה, אתם יכולים לקבל כבלים שיעזרו למכשיר שלכם לתקשר עם המחשב, דיבורית אישית ואפילו אוזניות סטריאופוניות (במידה והטלפון הוא גם נגן mp3). קבלת כל הדברים האלה תלויה ברצונו הטוב של המפעיל ואם אתם יכולים להתמקח ולקבל אותם במתנה – עשו זאת, זה יכול לחסוך לכם עשרות שקלים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by