ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אינטרנט חזק לעם חזק 

אינטרנט חזק לעם חזק

 
 
אודליה ברקין

יש לנו עם נפלא, וארץ נהדרת, לא ככה? בטח שכן, ובגלל זה גם האינטרנט בישראל נראה כמו הכלאה בין עמק הסיליקון, שוק מחנה יהודה ושירות מילואים. לכבוד יום העצמאות ניסינו לבדוק מה מאפיין את הישראלים כשהם מתחברים לרשת, ואיך משתקפת החברה הישראלית באינטרנט - מהפינגים על החיזבאללה ועד ההוטמייל מגואה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

והרי החדשות

 ?תכפהתמ דימת תירבעה המל |איורים: יעל בן-דוד
  ?תכפהתמ דימת תירבעה המל |איורים: יעל בן-דוד   
החדשות הם אחד התחביבים האהובים ביותר על העם הגולש בציון. בשל קצב ההתרחשויות הקדחני והאיום הביטחוני המתמיד, אחד הדברים הכי ישראליים ברשת הוא ההתנפלות העצומה של הגולשים על כל מקור חדשות אפשרי ברשת, בכל פעם שקורה אירוע ביטחוני כלשהו. הדבר מוביל בדרך כלל לקריסת אתרי האקטואליה השונים, מה שרק מעמיק את תחושת ההיסטריה שיוצרים בדרך כלל אמצעי התקשורת המשודרים.

הך באוייב
בנוסף לכך, בחודשים האחרונים התווסף לכך פן חדש: כמו בכרוניקה של מוות ידוע מראש, במוקדם או במאוחר גולשים ישראלים מפילים את האתר של החיזבאללה כתגמול על האירוע הביטחוני האחרון. הנשק העיקרי: תוכנת הפינג הקטנה והפרימיטיבית, אבל כל אמצעי פריצה אחר, משמש - כולל להקים אתר שצוחק על החיזבאללה ויושב בכתובת נורא דומה. גם הפצצת פורומים וצ`טים באתרים ערביים בנאצות הולכים חזק.

אני לא הפרעתי לך
תופעת לוואי אחרת של ההתמכרות לאקטואליה אפשר למצוא גם בדמות ההודעות המתלהמות בפורומי האקטואליה השונים, שבאות בדרך כלל בתזמון מושלם יחד עם שאר התופעות שהוזכרו בסעיף שלמעלה. ידוע שישראלים אוהבים להתווכח בכלל, ועל פוליטיקה בפרט, אבל בפורומי אקטואליה יש כלל: לא יתנהל דיון רגוע נינוח ושקט בנוגע לסוגיית החזרת ירושלים, נניח. מה פתאום? כמעט בכל דיון פוליטי, הרוחות מתלהטות והמשפחה של בן השיח מעורבת עמוקות (אמא שלך, אחותך, אבא שלך, אחיך וכו`), כולם מגויסים לבטא שאט נפש עמוקה של הדובר מכל דעה השונה משלו. תרבות דיון? אולי ביום העצמאות הבא.
 

לא רואים עברית!

אני חציתי את התעלה, ואת? שובר קרח אופייני בצ`ט ישראלי
 אני חציתי את התעלה, ואת? שובר קרח אופייני בצ`ט ישראלי   
הגולשים הישראלים הם הגולשים היחידים בעולם שהתרגלו לקרוא את שפתם הפוך:
רוקמהמ ךופה רדסב ,הככ רמולכ
בגלל החלוקה לעברית ויזואלית ועברית לוגית, יש אתרים שפשוט מציגים עברית הפוכה (קורה בעיקר לחסרי המזל שנתקעו עם גרסת אקספלורר ארבע או עם גרסה מפגרת של נטסקייפ). בנוסף, הרבה תיבות דואר לא מסוגלות להציג עברית ישרה ומקבל המכתב נאלץ לקרוא אותו משמאל לימין. כתוצאה מכך פיתחו הרבה גולשים ישראלים את המיומנות המופלאה לקרוא עברית הפוך, מיומנות שמרשימה בחורות ומסעירה מסיבות. ככה זה כשאתה העם הנבחר.

אז איפה שירתת?
"תגידי, מה עשית בצבא?" היא השאלה היחידה שתמצאו רק בצ`טים בין ישראלים ולא בשום מקום אחר. אין כמו שיחות צבא כדי לקרב בין אנשים, להמיס את הקרח ולתפקד כסמול טוק איכותי. שאלה אחת שיכולה לספר לנו כל כך הרבה על בן שיחתנו הוירטואלי. כמעט בטוח שבמדינה קטנה כמו שלנו אנחנו מכירים מישהו שמכיר מישהו שמכיר את המפקד של מישהי ששרתה עם מישהו שמכיר את אחיה של הדוברת. מה, זה כמעט משפחה.

מכאן השיחה מתגלגלת לשאלות סטייל, "אז את מכירה את יניב? מתי השתחררת? איפה למדת בתיכון"?, וכמובן, איך לא, "יש תמונה?" - וכך עד הסוף הבלתי נמנע.

כולנו אחים
אולי בגלל שבניגוד נגיד לארצות הברית, מדינת ישראל היא קטנה ולנסוע מקצה אחד לקצה השני לוקח כמה שעות, אולי בגלל האופי הישראלי הנוטה לסחבקיות, אולי בגלל העובדה שבשאר העולם אנשים הרבה יותר מפחדים לפגוש מישהו שלא ראו מעולם ורק דיברו אתו דרך הרשת, ואולי בגלל שבמדינה בה כולם עשו צבא, כולם מכירים בעקיפין את כולם - העובדה היא שבקרב קהילות האינטרנט (הפורומים השונים), יש תחושה עזה של חמימות ולכידות, והרבה פעמים ההיכרות גולשת מהמישור הווירטואלי אל החיים האמיתיים, כשחברי הפורומים, או חדרים קבועים בצ`טים, נפגשים בינם לבין עצמם.
 

שאני אצא פראייר?

ההודים מקסימים, אבל החיבור נורא איטי. הוטמייל מרגש מהמזרח
 ההודים מקסימים, אבל החיבור נורא איטי. הוטמייל מרגש מהמזרח   
ישראלים הם עם די חשדן. תמיד הם בטוחים שמישהו מנסה לדפוק אותם ושיש סיכוי שהם יצאו פראיירים. אם יש משהו שהגולש הישראלי לא מוכן להיות זה פראייר, בעיקר בעיני עצמו. ברור קצר מעלה שישראלים כמעט ולא קונים בחנויות קמעוניות ברשת. מה, הם פראיירים? מה אם ימכרו להם סחורה פגומה, מה אם ישתמשו במספר כרטיס האשראי שלהם לדברים אחרים?

מצד שני, ובאופן די פרדוקסלי, המקום הכי נפוץ בו הם כן מוכנים לפתוח את הארנק הוא אתרי המכרזים למיניהם (נטאקשן ואול-סייל, למשל). באתרים אלו ישנו סיכוי עז לדפוק את השיטה ולקנות משהו במחיר נמוך בהרבה ממחירו המקורי, ובכך לגרום לכל מי שקנה אותו במחיר המלא לצאת פראייר, וזה ממש אחלה, לא?

אפרופו אחלה
לא ברור אם זו נטייה ישראלית או כלל עולמית, אבל הרבה אתרים ישראלים (אולי הרבה מדי) נקראים על שם מילים הלקוחות מתחום הסלנג ושפת הרחוב של "הצעירים המגניבים" כביכול. דוגמאות לכך הם האתרים:, וואלה, אטרף, אחלה, סבבה, קוסאמק, פגז ועוד הזרוע נטויה. אכן סבבה.

הוטמייל בגואה
המנהג הישראלי לצאת לטיול במזרח אחרי הצבא הוא עתיק יומין. אבל בשנים האחרונות הצטרף אליו ריטואל אינטרנטי בלתי נפרד: פתיחת תא דואר בהוטמייל (או כל שירות דואר אחר המאפשר התחברות מכל מחשב בעולם) יומיים לפני תחילת הטיול. זה אחד מטקסי החניכה המשמעותיים ביותר.

יש אנשים, וביניהם גם כותבת שורות אלו, שעד שלא נוסעים לגלות את העולם, לא ידעו אי-מייל מהו. ברגע שכבר נמצאים בטיול, בין אם במזרח , הודו, או דרום אמריקה, ההוטמייל מהווה הדרך העיקרית לשמירה על קשר עם הבית המשפחה, המטיילים האחרים והחברים המתפוצצים מקנאה. שימוש נפוץ בשיחה: "אחי , מה ההוטמייל שלך? אני אשלח לך תמונות מדרמסלה".
 
 

אחי, יש לי רעיון לסטראט אפ

היי, חשבו לעצמם אלפי ישראלים, למה רק החבר`ה השיער הארוך המצחיק מאייסיקיו יכולים להיות מיליונרים? גם אני רוצה. מה אני, פראייר? וכך הוקמו להם בשנתיים-שלוש האחרונות אלפי חברות סטארט אפ. לוקחים כמה חברים עם רקע במחשבים, חושבים על רעיון מדהים, מוצאים איזה מיליונר שיממן - ויאללה, מתכננים את ההנפקה במאות מיליונים. חלק מהחברות האלה קמו עם רעיונות טכנולוגיים מדהימים ומודלים עסקיים מוצלחים - והצליחו. רובן היו מיזמי אינטרנט בגרוש שלא היה להם הרבה פוטנציאל כלכלי ונפלו די מהר, או ייפלו בקרוב.

אבל הברק שהיה לאנשים בעיניים בתקופת השיא של חלומות הסטארט אפ, ההרגשה שהנה, סוף סוף הישראלים עומדים לכבוש את העולם ולהיות מעצמה. אח, כמה מתוק זה היה, וכמה חבל שחזרנו כל כך מהר למציאות. אבל היי, זה עדיין היה כיף.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by