ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המהפכה: זהירות, נאפסטר 

המהפכה: זהירות, נאפסטר

 
 

והשבוע, עוד עידכונים חמים במאבק הרלוונטי לכולנו על שיתוף קבצים. החדשות הרעות: נאפסטר מהדקת את הסינון ומשטנקרת עליכם לתאגידי הבידור. ואם זה לא מספיק, גם גנוטלה עומדת בפני חיסול. החדשות הטובות: תוכנה חדשה בשם מורפאוס שעושה עבודה לא רעה בכלל

 
 
 
 
 
 
 
 
 

נאפסטר = TRM + שטינקסטר

שטינקר, הביתה. שון פאנינג
 שטינקר, הביתה. שון פאנינג   
אני לא רוצה להגיד "אמרתי לכם". רגע, רגע, שקר גס. אני מאוד רוצה להגיד את זה. אבל איפוק זה השם השני שלי. אז אני לא. רק שתדעו שאני מתאפק חזק. כי מה שקורה עכשיו זה בדיוק מה שדיברנו עליו בחודשים האחרונים: במסגרת המאבק על חייה עוברת נאפסטר מהצד של הצרכנים אל הצד של התאגידים הרומסים את זכויותיהם. והשבוע נגמר הסיפור. נאפסטר אימצה טכנולוגיה לסינון קבצים, שלא תאפשר לכם יותר להתייחס אליה ברגשי חיבה והערצה.

זה לא שהיתה להם ברירה. מערכת הפילטרים המבוססת על שמות קבצים התגלתה כצפוי כבדיחה לא מוצלחת, ונאפסטר מיהרה לרכוש רישיון לשימוש בטכנולוגיית ה-TRM, שבודקת את טביעת האודיו האקוסטית של הקובץ. מדובר, כמובן, בשיטה רצינית ומתוחכמת בהרבה לסינון שירים מוגנים בזכויות יוצרים, אבל סביר להניח שמי שיתעקש יצליח לעקוף גם אותה.

הנקודה השחורה היא שהטכנולוגיה משמשת גם למעקב אחר הרגלי ההורדה וההאזנה של הגולשים, והמידע שמצטבר דרכה יהיה שווה לחברות התקליטים הרבה כסף. נאפסטר 2001 היא חברה מסחרית שלא נותנת לכם את המוזיקה שאתם רוצים, ועל המוזיקה שהיא כן נותנת היא תלך עכשיו להשטנקר, בעבור חופן דולרים. מה אתם עוד עושים שם?
 

הם יורים גם בגנוטלות

הכוח של אולפני הקולנוע מוגבל, אבל ספקי האינטרנט נכנעים. ג`ק ולנטי מה-PAA
 הכוח של אולפני הקולנוע מוגבל, אבל ספקי האינטרנט נכנעים. ג`ק ולנטי מה-PAA   
אני שומע אותכם. אתם אומרים "מה צריך את נאפסטר, יש את גנוטלה ואופן-נאפ". יפה. זה מראה שהתקדמנו. אלא שיש עם זה בעיה קטנה: גנוטלה כבר חזק על הכוונת. לא של חברות התקליטים הפעם, כי אם של אולפני הקולנוע. והכוונת שלהם מכויילת היטב. מי שנכנס בצלב שלה יוצא מחורר כגבינה שוויצרית, בעיקר באיזור הארנק. אז עכשיו זה גנוטלה. וזה הקיו שלכם להגיד: אמא`לה.

בשבועיים האחרונים החל ה-MPAA הקטלני לשגר איומים מנומסים לספקי האינטרנט המובילים בארה"ב. ברשת האינטרנט בכבלים הענקית של אקסייט לא חשבו פעמיים, ומיהרו לשגר איומים אל מנויים משתמשי גנוטלה, לפיהם אם לא יחדלו לאלתר משיתוף בקבצים לא חוקיים, ינותקו מיידית מהשירות. ורק לשם גיוון: אבא`לה.

מה שמעניין כאן זה שכוחם של אולפני הקולנוע מוגבל למדי. אותו חוק שהופך העתקת קבצים דיגיטלים המוגנים בזכויות יוצרים לאקט פלילי, משחרר את ספקי האינטרנט מאחריות לפעילות כזאת. אבל האחרונים, כך נראה בינתיים, דווקא שמחים לשתף פעולה עם קרטל המידע והבידור, אולי בתקווה להפוך לחלק ממנו. ואם זה יהפוך לשיגרה, אז לא יעזור לנו בית דין (כאילו שהוא עזר לנו עד עכשיו).
 

יש אלטרנטיבה (בינתיים)

לא להתבאס, יש תחליף. מורפאוס
 לא להתבאס, יש תחליף. מורפאוס   
מי שעדיין תקוע עם התוכנה החתולית של שון פאנינג, בטח שם לב שמספר המשתמשים והקבצים העוברים דרך שרתי נאפסטר מתכווץ כמו באנורקסיה מואצת. החגיגה עברה, בגדול, לשרתים של אופן-נאפ. כל מי שפתח את הנאפיגייטור בזמן האחרון לא היה יכול להחמיץ את השרתים של מיוזיקסיטי.קום, שאירחו כ-20 טרהבייט (!) של מוזיקה בכל רגע נתון, בלי פילטרים ובלי שטויות.

כבר כמעט אפשר היה להכריז על יורשת ראויה, אבל שלשום ירדה מיוזיקסיטי ממפת האופן-נאפ, והציעה למאות אלפי המשתמשים הזועמים שלה תוכנת P2P חלופית וחדשה בשם "מורפאוס". כשהעצבים נרגעו מהתרגיל השיווקי הזה, אפשר היה לגלות שזאת תוכנה לא רעה בכלל, בסגנון עדות גנוטלה, המאפשרת שיתוף בכל סוגי הקבצים (ולא רק mp3ים). ככה שמשהו טוב אחד בכל זאת יצא מהשבוע הזה.
 
 
 
טוב, אז את זה שיש תנועת קוד פתוח אתם בטח כבר יודעים. את הקונספט הכללי כבר בטח הבנתם, ואני לא צריך להסביר לכם למה הוא טוב. ואם אני כן צריך אז טאף-לאק, כי אין לי כוח. פעם אחרת. מה שחשוב זה שהקונספט גולש לאיטו גם אל תחומי חיים אחרים.
 

נגיד, שתיה קלה תוססת; למה, למשל, שמונופול אחד יחזיק בלעדית במתכון סודי ליצירת משקה קולה? למה? קוקה. הצורך הדחוף ב"קולה פתוחה" ברור, אם כן, לכל חובב משקאות מוגזיםשחירותו חשובה לו. עכשיו רק צריך למצוא איזה מקדונלד`ס פתוח (אבל בשעה כזאת אין סיכוי).
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by