ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת 

השבוע ברשת

 
 
אורי ברקוביץ`

האם GTA מאמן את רוצחי העתיד, החרם של גוגל ומה עושה בייביסיטר שנתקע לה סרט פורנו ב-DVD?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ריימן. נחשב אלים?
 ריימן. נחשב אלים?   
בדיוק כשחשבנו שפרשיית תוסף הסקס של GTA תרד לחלוטין מסדר היום הציבורי, הגיעה המציאות והכתה, כנהוג במשחק עצמו, עם לום גדול על פנינו.

בשבוע בו בארה"ב מכור כבד של GTA בשם דווין מור הורשע ברצח (לא לפני שבית המשפט אסר על חבר המושבעים לשמוע עדויות שקושרות בין הרצח למשחק) הגיעו החדשות המרעישות דווקא מישראל: צעיר יהודי רוצח ארבעה בני אדם באוטובוס בשפרעם. בסעיף "פשע" בספר המחזור שלו מהתיכון נכתב: "טבחתי באנשים ב-GTA". לאחר שנאסר הרוצח מור, שמניין הגופות בסוף מסע ההרג שלו כלל שני שוטרים ואשה, הוא הואיל להסגיר מעט מתפיסת עולמו: "החיים הם משחק וידאו. כל אחד צריך למות בשלב כלשהו". לעדן נתן-זדה לא היתה הזדמנות להסביר.

הציניקנים שבינינו, כמו גם המוני הגיימרים שאינם מסוגלים לפגוע בזבוב, נוהגים להתרעם על הקישור הצדקני והפופוליסטי בין משחקי וידאו לרצח. האם, הם ישאלו, תאסר מכירת קורנפלקס אם יום אחד יתגלו כמה רוצחים שאכלו קורנפלקס לפני שיצאו לטבח?

בארה"ב, שם פרשת מור היא רק חוליה בשרשרת פרשות GTA, שהמפורסמת שבהם היא פרשת רצח התלמידים בקולומביין, החליטו להתלבש חזק על נושא המשחקים האלימים. באוסטרליה, דיווחנו בשבוע שעבר, נאסרה מכירת המשחק כליל. האם תחל פה מגמה כלל עולמית של החמרת הגבלות האלימות במשחקים?


לקריאה מורחבת:
שחקן ה-GTA דווין מור הורשע ברצח (ynet)
דווין מור עומד לדין (חיים ברשת, פברואר 2005)
 

הבלוג של המדינה

ובאותו עניין, המחיצות בין האירועים החדשותיים לציבור מוסיפות להתפורר. חלק מהדיון הציבורי שעורר הפיגוע היהודי, באופן טבעי ובזה אין כל חדש, התקיים במרחב האינטרנטי. הפעם, הגיעו הוויכוחים היישר מן הסלון ביום שישי (יש עוד דבר כזה?) אל חדרי משפחת נתן זדה, באמצעות הבלוג הוותיק של האחות השכולה בישראבלוג. דבר קיומו של הבלוג פורסם ב-ynet (בצירוף ציטוטים נבחרים מתוכו) ולאחר מכן בכתבת שער גדולה במגזין "24 שעות" של ידיעות אחרונות. סביר להניח שלא היה קץ לתדהמתה של האחות השכולה כשפתחה את "העיתון של המדינה" באותו הבוקר. בכל מקרה, כמה ימים לאחר הפרסום נסגר הבלוג לגולשים רשומים בלבד.

באם נשים רגע את העניין לציבור בצד, עולה כאן שאלה מעניינת. מצד אחד, אחותו של זדה פתחה בלוג, כמו מיליון גולשים אחרים, ובכך שעשתה אותו פתוח לעולם גם וויתרה על חלק מפרטיותה. מצד שני, האם העובדה שכתבה בלוג וחשפה את זהותה, גם מתירה אוטומטית את יומנה האישי בעליל, על תכניו המביכים, לפרסום בתפוצת-על לכל מדינת ישראל?

לקריאה מורחבת:
נטלי חסמה את הבלוג לקהל הגולשים הרחב
על הבלוג של נטלי
הוקם אתר לזיכרו של עדן נתן זדה
 

חדשות

• העלתם תמונות שלכם לפליקר? אולי ישתלם לכם לגלות שמישהו גנב אותם. 50 אלף ₪ נפסקו לצלם שחמש מתמונותיו הופיעו באתר רוטר.נט, בלי שזה נתן לכך את רשותו. תזכורת לכך שזכויות יוצרים זה לא רק כלי לרדיפת משתפי קבצים. (לכתבה)
 
 
• משחק קטלני: 50 שעות של משחק מרתוני בסימולציית קרבות עלו לגיימר טייוואני בחייו. סיבת המוות: "קריסת הלב בעקבות תשישות". (לכתבה)
 
• יאהו טוענת (כי אף אחד לא יכול ממש לבדוק) כי היא הרחיבה משמעותית את אינדקס הפריטים (דפי רשת, תמונות וקטעי וידאו) עליו רץ מנוע החיפוש שלה והוא ועומד עתה על כ-21 מיליארד, כפול מזה של גוגל. אמנם הפרמטרים החשובים ביותר הם דווקא רלוונטיות ועדכניות אבל היי, מה זה משנה? העיקר שאנשי המכירות יוכלו לספר ש"לנו יש הכי גדול". (לכתבה)
 
אריק שמידט
 אריק שמידט   
• ואם כבר גוגל, יש מצב שהחלה כאן סאגה שאילו היה בה גם מעט סקס היא עוד היתה מדיחה את GTA מהכוכב נולד של התקשורת. מסתבר שענקית החיפוש לא ממש התלהבה מהעובדה שכתבת של אתר המחשבים CNET, הדגימה את הסכנה שמהווה גוגל לפרטיות משתמשיה דווקא באמצעות פרטיו של מנכ"ל החברה, אריק שמידט. בגוגל הבטיחו ברוגז עם המגזין במשך שנה. אני מצידי יכול להבטיח לכם ש-CNET לא יישבו לאורך זמן בשקט. צפו להתפתחויות. (לכתבה)
 
• ועוד גוגל על הדרך: לאתר החדשות יש סופסוף תמיכה ב-RSS. (לכתבה)
 
• האם לנגד עינינו ממש קורמת עור וגידים מפלצת אינטרנט חדשה, שתצטרף למיקרוסופט, גוגל, יאהו ו-AOL? ייתכן מאוד, אם לשפוט לפי הידיעה על המשא ומתן לרכישת סקייפ על ידי ניוז קורפ של רופרט מרדוק, תמורת 3 מיליארד דולר. בשלב בו פורסמה הידיעה המשא ומתן כבר היה מת/קפוא, אבל מהלך שכזה, ועוד ממי שקנתה רק לאחרונה את אתר הקהילות My Spaces תמורת 580 מיליון דולר, בהחלט ראוי לתשומת לב. (צביקה בשור, אנרג'י-מעריב מהגג)
 
• אני יודע שכבר נמאס לכם לשמוע על דואר זבל אבל חכו: תודו שהעובדה ש-AOL מגרילה בין מנוייה פרסים במאות אלפי דולרים שמקורם בחברות להפצת ספאם שנתבעו, גורמת לכם להזיל ריר על הפק"מ של אמיר גנס? (לכתבה)
 
MSN TV. ככה זה נראה
 MSN TV. ככה זה נראה   
• בשבוע שעבר דיווחנו על העלייה המתוכננת של חלונות מדיה סנטר לישראל ואילו השבוע נודע כי בכוונת מיקרוסופט להשיק בישראל גם את MSN TV, מכשיר הכולל שלט ומקלדת אלחוטית ומאפשר לגלוש באתרים יעודיים, לשלוח מיילים ולצ'טט במסנג'ר באמצעות הטלוויזיה. אושר גדול. (לכתבה)
 
• נמשכת מגמת העלייה בבעלות על מחשב וסלולרי בישראל. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ב-2004 היה ל-59.2% מהציבור בישראל מחשב, ל-83.7% היה סלולר, ול-35.3% בלבד היה חיבור לאינטרנט. בתקופה בה מחיר החיבור לאינטרנט נמצא בריצפה (יש חברות שמציעות תשתית פלוס ספק ב-79 ₪ לחודש, הרבה פחות מחשבון סלולרי ממומצע ) אולי זו ההזדמנות לשאול, אם חברות הסלולר מסוגלות לסבסדו את הטלפונים באמצעות שיחות, מדוע ספקיות האינטרנט לא מסבסדות מחשבים באמצעות חבילות גלישה? האין זה חכם בהרבה מלחלק מתנות יקרות אחרות כמו מצלמות דיגיטליות ונגני MP3? (לכתבה)
 
• GTA. פעם אחרונה להיום: רוקסטאר, החברה המפתחת השיקה סופסוף טלאי שמחסן את המשחק מפני תוסף הסקס. הטלאי עובד רק על משחק שטרם הותקן עליו התוסף ויש לו גם תרומה ליציבות המשחק. עכשיו השאלה היא רק מה לקח לרוקסטאר כל כך הרבה זמן? גשש בלש היה בטח אומר על זה: "חשוד מאוד", אבל עזבו אותו, יש לו מספיק צרות כרגע. (לכתבה)
 

מומלצים

• יש לכם אבא/אמא/סבא/סבתא שהם איך לומר, קצת איטיים בכל מה שנוגע למחשבים? תנסו את האתר הבא, שמסביר לאט ובסבלנות בליווי הדגמות איך מבצעים פעולות בסיסיות במחשב.
 
• האם יש למדינה זכות להגביל את יכולתם של אזרחיה לגלוש מרצונם החופשי לאתרים זמינים ונגישים ברשת? (לא), מהו הגבול לחופש הזה (בנסיבות קיצוניות וכאשר מתקיימים תנאים מחמירים, יגברו עליו אינטרסים ציבוריים אחרים, כמו האינטרס למנוע ניצול מיני של ילדים) ומהו מקומן של תוכנות הסינון בסיפור הזה. מאמרו של ד"ר מיכאל בירנהק מן המכון למשפט וטכנולוגיה באוניברסיטת חיפה.
 
• באנרים ברשת: תמונת מצב מפורטת על מי מפרסם, איך ואיפה בישראל. (לכתבה)
 
• לא רוצים לפספס יותר את המבצעים של סקייפ? הירשמו כאן
 
• מחקר חדש גילה שבכל הנוגע לאתרי אינטרנט שני המינים אוהבים לקבל את זה אחרת לגמרי. (לכתבה)
 
• לא הגיע הזמן סוספסוף להבין באמת איך עובדת מצלמה דיגיטלית? בלדד השוחי עם הסבר מנומק.
 
 
שרשור פשוט הורס על רשת שלמה שהתגייסה לעזור לבייביסיטר אחת שנתקע לה דיסק של פורנו ב-DVD של המעסיקים שלה, חצי שעה לפני שהם אמורים לחזור.
 
• יהודית יהב ("ידיעות אחרונות") על שוק השיעורים הפרטיים ברשת. (לכתבה)
 
 
• כאילו שכל אירוע צריך משחק מחשב: קבלו אחד על הפיגוע ברכבת התחתית של לונדון. לא להאמין שהמשחק המשמים הזה עשה שם כזה רעש.
 
• בשבוע שעבר דווח על הצעתה למכירה של תעודת חבר הכנסת של גנדי. השבוע למכירה: התחבושת של אריק שרון. (לכתבה)
 
האם זה המסנג'ר העתידי של גוגל? (מתוך הכתבה של אילנה תמיר)
 האם זה המסנג'ר העתידי של גוגל? (מתוך הכתבה של אילנה תמיר)   
• על מה עובדים שם, במעבדות הצבעוניות של גוגל? מערכת הפעלה חדשה, דפדפן חדש, תוכנת מסרים? אילנה תמיר נשלחה לברר.
 
• רועי שלומי עם ספירת מלאי של משחקי ההתנתקות פלוס ראיונות עם המפתחים.
 
המראה הדיגיטלית
 המראה הדיגיטלית   
• גאדג'טים חדשים: מד שעמום לטלפון, מראה ממוחשבת, מקלדת אלחוטית לסלולרי, ושני צעצועים שכל אחד יכול להכין בבית: ספריי להאצת האינטרנט האלחוטי ומזגן בטכנולוגיה מתקדמת במיוחד.
 
• ואם כל הדיבורים על משחקים עוד לא עייפו אתכם, בלינק הבא מסתתרת הפניה לסקירת טלאיי סקס בעשרה משחקים מפורסמים.
 
• גם השבוע המומחה של חיים ברשת היה שם בשבילכם: מדריך שיסדר לכם תקלות באימיול, טיפול אגרסיבי בנגן מוסיקה שעושה צרות, שיפור מראה הפונטים במסכי LCD, כך תשלטו בקבצים הזמניים שהמחשב שלכם מייצר כל הזמן וארגז הכלים שהמומחה לא זז בלעדיו.
 
 
• וקצת נחת לסופ"ש: פרסומת מדהימה ל-XBOX המלווה את חייו של אדם מרגע הולדתו ועד לרגעיו האחרונים - כל זאת בפחות משלושים שניות, משחק זריזות ידיים הכולל בחורות ובירה, מה כדאי לעשות כשהשעמום בעובדה מכניע אותך, הפרסומת הלוהטת של שרון סטון והצצה: הקטעים שנותרו על רצפת העריכה של רחוב סומסום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by