ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
העתיד על פי גוגל 

העתיד על פי גוגל

 
 
אילנה תמיר

על מה עובדים שם, במעבדות הצבעוניות של גוגל? אילנה תמיר יצאה לברר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שנה חלפה לה מאז ההנפקה ההיסטורית של גוגל באוגוסט 2004.

בחודשים שלאחר היציאה לבורסה, היו עסוקים מומחים רבים בניסיון לשער לאן מועדות פניה של גוגל ולאלו כיוונים היא יכולה עוד לגדול.

אחרי שגוגל הפתיעה רבים באפריל 2004 עם ההכרזה על תיבת ה- Gmail, נוצרה אווירה שה- Gmail היא רק קצה הקרחון. התחושה בקרב האנליסטים הייתה שמתחת לפני השטח, מסתתרת לבה רותחת שמאיימת לפרוץ החוצה ולשנות את מאזן הכוחות בתעשייה כולה, הרבה מעבר לשוק החיפוש בלבד.

היעד העיקרי שסומן – להכריע את מיקרוסופט במגרש שלה.
 
אסכולה בולטת של אנליסטים גרסה בסוף 2004 שכדי לזכות במעמד בכורה, גוגל מעוניינת להרחיב את ההגדרה העצמית שלה כחברת חיפוש לכדי חברה המציעה מגוון שירותים לארגון ולהצגה של מידע. מרבית האנליסטים דמיינו שני תחומים שגוגל תחדור לתוכם: תחום הדפדפנים ותחום המסרים המידיים. הנועזים יותר דיברו אפילו על מערכת הפעלה.
 

חלום ושמו GooOS

GooOs. מערכת ההפעלה של גוגל?
 GooOs. מערכת ההפעלה של גוגל?   
אנליסטים, בלוגרים וסתם גיקים הפליגו בפאנטזיות על תוכנות חדשות שיוצעו להורדה בחינם על ידי גוגל: תוכנת מסרים מידיים שתשלים את קולקצית מוצרי התקשורת של החברה, המכילה כבר עכשיו את ה- Gmail והרשת החברתית Orkut. דפדפן גוגלי שייתן פייט רציני לאקספלורר המיושן של מיקרוסופט ויכריע את מלחמת הדפדפנים. והדובדבן שבקצפת - מערכת ההפעלה, שכבר קיבלה את השם GooOS. זו תהיה מערכת מערכת הפעלה קלילה וחינמית, מבוססת לינוקס אך ידידותיות למשתמש, כמו שגוגל יודעת לעשות.
 
 

מי שמחפש רמזים - ימצא

ספקולציות מרתקות אלו לא נזרקו לחלל האוויר כמדע בדיוני בלבד, אלא נשענו על רמזים שונים שגוגל פיזרה בדרך. או יותר נכון לומר – רמזים שמי שחיפש עובדות שיתאימו לתיאוריה שלו – מצא. רמז אחד כזה הוא הקניה של כתובת הדומיין gbrowser.com על ידי גוגל באפריל 2004. הרי בשביל מה לגוגל דומיין כזה אם לא כדי לשמש את הדפדפן העתידי שלה?
 
עובדות אחרות ששימשו רמז לכוונותיה של גוגל, היו שכירת מומחים מובילים בתחומם לעבודה בחברה. בין שחקני הרכש החדשים של גוגל אפשר למצוא את ג'ו בדה, המפתח הראשי במיקרוסופט של פרויקט Avalon, את ג'ושוע בלוך, אחד ממפתחי הג'אווה הבכירים ביותר ב- SUN, את מארק לוקובסקי, מהצוות שבנה במיקרוסופט את חלונות NT ואת בן גודגר, מי שעמד בראש פיתוח הפיירפוקס.

בשביל מה לגוגל לגייס תותחים כבדים כאלו, אם לא כדי שיבצעו עבורה את מה שהם הכי טובים בו?
 
"אני בטוח שאי שם במסדרונותיה של חברת גוגל, מצויים הזרעים לצמיחתו של דפדפן". התבטא בזמנו האנליסט גארי סטיין. מאז הספיקה לחלוף כמעט שנה. אין דפדפן, אין מסנג'ר ובטח שלא מערכת הפעלה. האם זה רק עניין של זמן? או האם הכחשותיו הנמרצות של מנכ"ל גוגל, אריק שמידט, היו כנות לאורך כל הדרך?
 

שנאת מיקרוסופט לא מספיקה

אורי אדוני, מנכ"ל MSN ישראל, דווקא מאמין להכחשות של שמידט. "מוטב לגוגל להישאר מפוקסת על אותם שנים-שלושה תחומים שהיא טובה בהם ולא להתפזר ולהיכנס לתחומים זרים לה, כמו בניית מערכות הפעלה" הוא מסביר לחיים ברשת.

גם גילעד נס, אנליסט בחברת המחקר IDC, לא מהמר על מערכת הפעלה מבית גוגל בקרוב. "צריך לשאול מה יהיה האינטרס של גוגל להוציא מערכת הפעלה, דפדפן או מסנג'ר. שנאת מיקרוסופט היא לא סיבה מספיק טובה בשביל כך", הוא מסביר.
 

בדרך למסנג'ר

Meetro. הבסיס למסנג'ר של גוגל?
 Meetro. הבסיס למסנג'ר של גוגל?   
לדעת נס, אין בשוק המסנג'רים כיום מקום למסנג'ר נוסף מהסוג הרגיל. "כדי שלמסנג'ר של גוגל תהיה סיבה לחיות, הוא חייב להיות באמת משהו מיוחד".

כמו כן, גם צבירה של מאסה קריטית של משתמשים למסנג'ר החדש צפויה להיות קשה ביותר. "הציבור שישתמש במסנג'ר של גוגל הוא ציבור המשתמשים ב- Gmail. אומנם זהו ציבור גדול המונה כמה מיליונים, אבל הוא עדיין קטן לעומת עשרות המיליונים שכבר משתמשים במסנג'רים של יאהו ו-ICQ. הדרך היחידה שמסנג'ר של גוגל יוכל להתקיים היא אם הוא יהיה מסוגל להתממשק למסנג'רים המתחרים. אבל הסיכוי שמשהו כזה יקרה ושיאהו או ICQ יפתחו את הרשת שלהן בפני גוגל הוא נמוך ביותר".

"הסיכוי היחיד שגוגל תוציא מסנג'ר יהיה אם הוא יהיה חלק מתוכנית הרבה יותר גדולה, שתחבר את כל השירותים של גוגל לכדי שירות אחד. אבל אז זה כבר לא יהיה ממש מסנג'ר אלא יותר ארגז כלים, שיאפשר לגשת דרכו לכל השירותים של גוגל כמו Gmail ,Orkut ושירות המפות. ארגז הכלים הזה חייב יהיה להיות זמין גם באמצעות הסלולרי. רק ככה הם יכולים לעשות את זה" קובע נס.

השבוע דיווח אתר Internet News כי על פי מקורותיו, גוגל מתכוונת בקרוב לרכוש את חברת Meetroduction. חברה זו מפתחת את Meetro, מסנג'ר מבוסס מיקום המאפשר למשתמשים לאתר חברים מחוברים ברמת דיוק של מייל אחד. זה אך מתבקש ששירות כזה ישולב עם השירות הקיימים והעתידים של גוגל, כמו שירות המפות, הלווין והסלולרי, לכדי מסנג'ר מעובה, שיציע גישה לכל השירותים של גוגל ממקום אחד.
 

האם יש טעם בדפדפן?

 
אשר לדפדפן, אומר נס, אין לגוגל טעם לפתח אחד משל עצמה, כשהיא יכולה להשתמש במוזילה שתביא לה תעבורה של גולשים, כמו שהיא עושה כבר עכשיו באמצעות קביעת גוגל כמנוע החיפוש בברית המחדל, או באמצעות סרגלי כלים.

"נכון שזו מלחמה לטווח הארוך וגוגל יכולים להוציא עכשיו דפדפן שייקח לו כשנתים-שלוש עד שהוא יתפוס בשוק, אבל אני באמת לא מבין בשביל מה להם לעשות את זה".
 
"אני בטוח שהיה דיון רציני במשרדי גוגל האם לפתח דפדפן ואף מעבר לכך" מוסיף עידו אמין, יועץ לתקשורת שיווקית באינטרנט, אולם לדעתו הצעות אלו נגנזו, נכון לעכשיו. ההסבר לכך הוא החשש מפני דימוי שלילי שעלול להיווצר לגוגל, אם היא תשתלט על תחומים כמו דפדפנים ו/או מערכות הפעלה.

"כבר עכשיו נשמעות טענות שגוגל היא מונופול ושהיא יכולה להשתמש בכוח שלה כמו אח גדול" טוען אמין. "חברה כמו גוגל, שכל כולה נועדה בשביל לפנק את המשתמשים שלה ושמודעת לכך שכבר עכשיו היא אולי קצת יותר מידי גדולה בשביל שיהיה נוח לעמוד לידה, תחשוב מיליון פעם לפני שתעשה צעד כזה".
 
מצד שני, אומר אמין, אם האקספלורר 7 יצליח לשבור את שוק הדפדפנים מחדש ויכריע את הפיירפוקס, רק אז אולי האפשרות לדפדפן של גוגל תהפוך לרלוונטית באמת. כל עוד יש אלטרנטיבה חינמית, טובה מספיק ובקוד פתוח לאקספלורר, נראה שאין מקום לדפדפן גוגלי.
 
אם כך, מה עושים בגוגל עם כל הכוכבים ש"חטפה" מהמתחרות? "כניסת המומחים האלו לעבודה בגוגל לא אומרת בהכרח שהם מפתחים עבורה מערכות הפעלה או דפדפנים", טוען אמין. "מספיק שכל אחד מהם יוכל לתרום מניסיונו ולהגיד פעם אחת בחודש משהו שיכול לחסוך לאלגוריתם החיפוש של גוגל מיליונית השניה ובכך הוא הצדיק את המשכורת השנתית שלו".
 
בחלק הבא של הכתבה: איך גוגל תשתלט על העולם?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by