ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך קניה: נגני mp3 מבוססי פלאש 

מדריך קניה: נגני mp3 מבוססי פלאש

 
 
יוני פולק

מה היתרונות ומה החסרונות של נגן פלאש? יוני פולק עושה סדר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
למרות שנגני ה-MP3 הופיעו בשטח כבר בסוף שנות ה-90', חצי עשור של התפתחות מהירה הצליחו לשנות אותם מן היסוד ממש.

באופן כללי, מקובל לחלק את נגני ה-MP3 לשלוש קטגוריות מוצרים כלליות, שנבדלות בטכנולוגיה עליה מבוסס אחסון הקבצים (תקליטור, דיסק קשיח, או זיכרון מובנה). המדריך הזה מוקדש לקטגוריה השלישית, של נגנים שכוללים זיכרון מובנה בטכנולוגיית פלאש (Flash).
 

מה ההבדל בין סוגי הנגנים?

נגן מדגם SanDisk Media Kit
 נגן מדגם SanDisk Media Kit   
לפני שנסביר מהם האפשרויות ושיקולי הקנייה של נגן מבוסס פלאש, חשוב שתבינו מה ההבדלים בין מוצר כזה למוצרים מהקטגוריות האחרות.

נגנים שמבוססים על תקליטור – היו פופולריים מאוד בעבר (זוכרים את הדיסקמן?) וההתפתחות הגדולה שלהם בשנים האחרונות מתבטאת בעיקר בעובדה שהם למדו לנגן גם תקליטורים צרובים עם מוזיקה בפורמט MP3. היתרון: בתקליטור MP3 אחד אפשר לאחסן מוזיקה שאיכלסה בעבר תריסר תקליטורים רגילים.
 
הנגנים מבוססי התקליטור מתאימים למי שמצוייד בצורב, ומציעים נפח אחסון קבוע (650-800MB, נפח האחסון של התקליטורים), ואפשרות להאזין לתקליטורי מוזיקה רגילים. אלו המוצרים הזולים ביותר בתחום (200 עד 500 ש"ח בדרך-כלל), ואין הרבה אפשרות לשחק בגודל הפיזי שלהם (כי נפח האחסון של התקליטור לא משתנה).

נגנים שמבוססים על דיסק קשיח נמצאים היום בצמיחה מהירה, הרבה בזכות ה-iPod וחבריו. הנגנים האלה כוללים דיסק קשיח מובנה, דומה לדיסקים שמותקנים במחשבים ניידים. בנפחים גדולים טכנולוגיית האחסון המגנטי של הדיסקים הקשיחים פחות יקרה מזיכרון פלאש, והם מגיעים לנפחים של עשרות ג'יגהבייט.

הנגנים מבוססי הדיסק הם בדרך כלל גדולים, כבדים ויקרים יותר. המחירים האופייניים שלהם נמצאים בתחום שבין 1000 ל-3000 ש"ח, תמורתם הם מציעים נפחי אחסון אופייניים שבין מספר ג'יגהבייט עד ל-GB100 בדגמים מסויימים.

הנגנים מבוססי פלאש – הם המוצרים הכי קומפקטיים, הם זולים יחסית ונפוצים מאד. הנפחים האופייניים הם בין 128MB ל-1GB, בדרך-כלל במחיר שבין 250 ל-600 ש"ח. ההתבססות על זיכרון פלאש מאפשרת להם להציע תכונות שונות שאינן קיימות בנגנים מבוססי תקליטור, במחיר נמוך משמעותית מנגנים מבוססי דיסק, כאמור המדריך הזה מיועד רק לנגנים מסוג זה.
 
 

כמה מילים על פלאש

רכיבי הפלאש דומים בחלק מהתכונות שלהם לרכיבי הזיכרון מסוג DRAM המשמשים במחשבים אישיים. מדובר בשבבים שמודפסים על סיליקון, זעירים, מהירים יחסית וצורכים מעט חשמל. היתרון הייחודי של טכנולוגיית הפלאש הוא שהיא שומרת את המידע גם כאשר אספקת החשמל נפסקת (כמו דיסק קשיח).

אפשר למצוא את הפלאש במצלמות דיגטליות, מחשבי כף-יד, טלפונים סלולריים ומוצרי אחסון ניידים (Disk-On-Key), שמהם התפתחו נגני ה-MP3 מבוססי הפלאש.
 

מה כדאי לבדוק?

נגן משולב במשקפי שמש מדגם Oakley Thump
 נגן משולב במשקפי שמש מדגם Oakley Thump   
במבט ראשון, נגנים רבים נראים דומים זה לזה, גם בתכונות ולפעמים אפילו בעיצוב. כשמשווים אחד לאחד מתגלים הבדלים משמעותיים. אלו הדברים שכדאי לבדוק:

עיצוב - עיצוב הנגן הוא לא רק עניין אסתטי, אלא מגדיר את אפשרויות השימוש שלו. בין הנגנים המשווקים היום יש רבים בעלי עיצוב דומה ל-Flash Drive ("דיסק און קי"), אבל ישנם גם אחרים. בין הגימיקים אפשר למצוא נגנים שמעוצבים כמשקפי שמש, נגן-שעון, נגן בעיצוב שמזכיר כרטיס אשראי ועוד. אל תתפתו על גימיק מלהיב - ככל שתתרחקו המעיצוב המסורתי כך גם יקטנו האפשרויות שלכם לשימוש יומיומי בנגן. משקפי שמש מנגנים, למשל, מסתברים מהר מאוד כרעיון גרוע אם אתם בעניין של מוסיקה בחדר כושר.
 
ממשק משתמש והנדסת אנוש - לעיתים קרובות ריבוי התכונות של נגן משני בחשיבותו לקלות השימוש, כי מה זה משנה במה הוא תומך אם קשה לשלוט בו? הממשק הוא אחד הדברים חייבים לנסות כדי לדעת אם הוא מתאים לכם. אם אתם לא יכולים לשים את הידיים על נגן, נסו לשאול אנשים שכבר משתמשים בו או לחפש ביקורות ברשת. השילוב בין כפתורים מגושמים לתצוגה לא נוחה הוא בדיוק מה שיכול להפוך נגן משוכלל לבלתי נסבל.

פונקציות עיקריות - אין היום אף נגן שהוא רק נגן. קודם כל, על זיכרון הפלאש אתם יכולים לאחסן כל סוג של קובץ, לכן הנגן יכול לשמש אתכם גם כ-Flash Drive. רוב הנגנים תומכים בפונקציות שימושיות נוספות כמו אפשרות הקלטה ("טייפ מנהלים"), רדיו FM מובנה, ועוד.
 
נפח הזיכרון - זה הנתון שהכי קל להבין ולכן הוא תמיד הכי מובלט. מבחינת תמורה על הכסף, נפחים של 256MB ו-512MB הם הכי משתלמים. לכמה נפח אתם זקוקים? מגהבייט אחד מספיק בערך לדקה של מוזיקה, לכן 256MB מספיקים בחישוב גס לכארבע שעות של מוזיקה (40 עד 80 שירים). זה נשמע הרבה, אבל מתרגלים לזה במהירות. מכיוון שאתם בטח תרצו להשתמש בנגן לשימושים נוספים (כפי שנסביר בהמשך), לא יזיק בכלל שיהיה לכם קצת נפח עודף. 512MB הוא לדעתנו הנפח המומלץ.

דגמים מעטים של נגנים המשווקים כיום כוללים חריץ מובנה לכרטיס זיכרון (הסוג המומלץ הוא SD). נגן כזה יעלה לכם יותר, אבל תוכלו להוסיף לו זיכרון בעתיד. רק תביאו בחשבון שעד שזה יקרה כבר בטח תרצו להחליף אותו.
 
נגן-מצלמה מסדרת Keychain של Philips
 נגן-מצלמה מסדרת Keychain של Philips   
סוג החיבור למחשב – רוב הנגנים משתמשים בממשק USB 2.0 כדי להתחבר למחשב, ואין סיבה טובה לקחת משהו אחר. אבל כדאי לשים לב שחלק מהנגנים מתחברים למחשב ישירות, דרך תקע USB מובנה (כמו ב-Flash Drive) ואחרים זקוקים לשם כך לכבל USB. הסוג הראשון יהיה נוח וגמיש יותר, בעיקר אם אתם רוצים להשתמש בנגן גם ככונן נייד. לעומת זאת, הסוג השני נוטה להיות קומפקטי יותר ולעיתים גם אמין יותר.
 
ביצועי החיבור למחשב – זה דבר שרוב האנשים לא מביאים בחשבון כשהם קונים נגן, למרות שהוא חשוב אם רוצים להשתמש בנגן גם ככונן נייד. מוצרי Flash Drive איכותיים מגיעים היום למהירויות גבוהות יחסית של העברת מידע אל המחשב וממנו (15-25Kbps). נגני פלאש בדרך-כלל תומכים בקצבים הרבה יותר נמוכים (0.3-5Kbps), ולכן פחות נוחים להעברת קבצים גדולים. אם מציעים לכם עיסקה אטרקטיבית לרכישת נגן בנפח גבוה, כדאי לברר את עניין המהירות. חבל לגלות שכדי להעביר ג'יגה של מוזיקה לנגן תצטרכו להמתין שעה שלמה.

פורמטים נתמכים – כל הנגנים יודעים לנגן קבצים בפורמט MP3, ובדרך-כלל גם MP4/MPPro, WAV, ואת הפורמט WMA של Media Player. חלק מהנגנים תומכים בפורמטים פחות נפוצים, כמו OGG, ASF או IFF. כל המרבה הרי זה משובח, למרות שהעיקר זה MP3 כמובן.
 

הדברים שנוטים לשכוח

את התכונות הבאות תצטרכו להתאמץ קצת יותר כדי למצוא, אבל הן חשובות לא פחות:

איכויות דגימה – עד איזה איכות מסוגל הנגן להשמיע? את האיכות של קבצי מוזיקה מקובל לבטא ביחידות של מהירות דגימה או "Kbit/sec" (קילוביט לשנייה). מהירויות הדגימה הנפוצות הן 128/192/256 ו-320Kbit/sec. מהירויות נמוכות או גבוהות יותר פחות חשובות, ורוב הנגנים תומכים בכל הטווח. כדאי להביא בחשבון לעומת זאת, שנגן שתומך במהירויות הדגימה 128Kbit/sec ו-256Kbit/sec לדוגמא, אבל לא ב-192Kbit/sec, ינגן קבצים מהסוג האחרון באיכות הנמוכה יותר של 128Kbit/sec. כמו כן, תמיכה במהירות דגימה כלשהי בפורמט מסויים, אינו אומרת שאותה מהירות נתמכת גם בפורמטים אחרים.

אספקת חשמל וזמן סוללה – שני פרמטרים בעלי חשיבות עצומה שרוב האנשים נוטים לשכוח. רוב הנגנים מקבלים את אספקת החשמל שלהם מסוללת AAA, שלעיתים קרובות מספיקה להם ללא יותר משעתיים-שלוש של פעולה. אם הנגן לא מגיע עם סוללה נטענת, אתם עלולים להוציא הרבה כסף על סוללות. בנגנים מסויימים זמן הסוללה מגיע ל-10 שעות ויותר. דגמים בודדים, כוללים סוללה מובנית שנטענת דרך חיבור ה-USB ויכולה להספיק גם ל-20 שעות שימוש. כדאי לבדוק גם מהו זמן הטעינה, שיכול להיות פחות משעתיים או יותר מ-5 שעות.
 
תצוגה – בנגנים החדשים נושא התצוגה הופך חשוב במיוחד, כי ריבוי התכונות שלהם מחייב שימוש בתפריטים, סוגים שונים של חיווי, והצגה ברורה של טקסט. התכונה הבסיסית שאסור לוותר עליה היא תצוגה תקנית של שמות השירים (ID3-Tag) על צג LCD, עם תאורה אחורית. חלק מהדגמים החדשים יותר מגיעים עם תצוגת גדולה, צבעונית וזוהרת בטכנולוגיית OLED, שמתאימה לתנאי תאורה משתנים וכוללת יותר מידע. שווה לבדוק אם הנגן יודע להציג שמות קבצים בעברית כמו שצריך.

גימור והרכבה – בדומה למוצרי Flash Drive, נגן מבוסס פלאש הוא גאדג'ט עדין שהולך אתכם לכל מקום. אתם יכולים לנחש לבד שמארז פלסטי עם דלת רופפת לבית הסוללה ומחברים גלויים, יהיה פחות עמיד מנגן במארז מתכת שהמחברים שלו מחופים בכיסויי גומי. יש כמובן יוצאי דופן, וזו עוד סיבה לנסות "להרגיש" את הנגן שאתם חושבים לקנות ולהתייעץ עם לקוחות מרוצים או מתוסכלים שכבר קנו אותו.

אחריות – תקופת אחריות על המוצר היא דבר חשוב תמיד, אבל במוצרים מבוססי פלאש היא חשובה במיוחד. הם ניידים, הם רגישים מאד, וחלקם הגדול מגיע מאזורים בעולם שבהם הקפדה על איכות המוצר היא רק אופציה. בנגנים הזולים תוכלו לקבל במקרה הטוב שנת אחריות אחת, אבל אם מדובר בנגן מאיכות נמוכה אז הוא לא ישרוד גם את השנה הזו. הקפידו לבדוק שהאחריות מקיפה גם את הצג שלעיתים קרובות הוא הראשון להתקלקל.
 

תכונות נוספות שכדאי לבדוק

נגן של סוני מדגם NW-E95
 נגן של סוני מדגם NW-E95    
בדגמים החדשים של הנגנים יש עשרות תכונות נוספות, חשובות יותר או פחות, שרק חלקן הקטן מצויינות על-ידי המשווקים. לפני שבוחרים בנגן זה או אחר, כדאי לבקר באתר היצרן שלו ולחפש את המפרט הטכני ("Tech Spec" או "Specifications").

חלק גדול מהתכונות האופייניות למוצרים הן כאלו שחוזרות על עצמן ואין להן חשיבות רבה. למשל, רוב הנגנים מציעים כמה אפשרויות השמעה סטנדרטיות כמו Repeat, Shuffle/Random, וכו'. אבל רק חלק מהנגנים תומכים ביצירה של רשימות השמעה או יודעות לזהות רשימות השמעה בפורמט M3U שיצרתם במחשב שלכם.

לכל הנגנים יש היום אקולייזר מובנה, עם מספר מצבים מוכנים (רוק, ג'אז, פופ וכו'), אבל רק חלק קטן מהנגנים כוללים אפשרות להתאמה אישית של האקולייזר, תוך שליטה בערוצים השונים שלו בנפרד כמו במערכת סטריאו או בתוכנת נגן במחשב.

כמעט כל הנגנים החדשים מציעים אפשרויות הקלטה, אבל כיצד ולאיזה פורמט? חלק מהנגנים יגבילו אתכם להקלטה ל-WAV או WMA. אחרים יאפשרו לכם להקליט ישירות ל-MP3, לעיתים גם מהרדיו המובנה או ממקור אודיו חיצונית באמצעות כניסת Line-in.

זקוקים לתכונות כמו שעון מובנה, מעורר, סטופר, תמיכה בתיקיות לקבצים? תצטרכו להחליט לבד האם כן ועד כמה. מה שברור הוא שלא כדאי לוותר על התכונה הנפוצה והולכת בנגנים חדשים, של אפשרות לעדכון Firmware (כדי לתקן באגים בתוכנה של הנגן, אם יימצאו כאלה).

עוד דבר שחשוב לבדוק הוא שהנגן מאובזר כראוי. עדיף נגן שמגיע עם רצועת נשיאה ו/או נרתיק, סוללות נטענות, טרנספורמטור אם צריך, וכמובן: אוזניות.
 

מה משפיע על הצליל?

מלבד פורמט הקובץ ואיכות הדגימה בהם עסקנו קודם, ישנם גורמים רבים המשפיעים על איכות הצליל שייתן לכם הנגן. לא את כולם אפשר לבדוק בהתבסס על הנתונים היבשים שבמפרט הטכני או על אריזת המוצר, ואין תחליף לבדיקה בלתי אמצעית, אבל יש כמה דברים שמומלץ לשים אליהם לב בכל זאת.

האפשרות לשליטה ישירה באקולייזר, שהיא נדירה יחסית, היא משהו ששווה לחפש. מצבי אקולייזר מוכנים אף פעם לא משיגים תוצאה מושלמת באיזון הצליל. חלק מהנגנים כוללים הדמיה של צליל סראונד, שלעיתים מצליחה אכן להפיק מהקבצים שלכם צליל משופר, דינמי ובעל עומק. אבל יש פרטים בסיסיים יותר שכדאי לחפש, כמו נתון ה-S2N (Signal-to-noise) שאמור להעיד עד כמה הצליל נקי מרעשים. נתון של 80 או 90 דציבל (dB) נחשב טוב.

באופן די אירוני, מה שהכי פוגע באיכות הצליל של נגנים - בעיקר הזולים שבהם - הן האוזניות. בכל מקרה, מומלץ להשתמש באוזניות טובות, שיהיו נוחות לכם באוזניים ויעשו לכם טוב בלב.
 
לסיכום, אם החלטתם ללכת על נגן פלאש - נסו ללכת על דגם שיש למישהו שאתם מכירים או לפחות על כזה שתוכלו להחזיק ביד לפני הקנייה. בדיוק כמו מוזיקה, נגנים הם דבר שמשתנה מאדם לאדם וחשוב שתמצאו את הנגן שמתאים לקצב שלכם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by