ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך קניה: מדפסות משולבות 

מדריך קניה: מדפסות משולבות

 
 
רועי אסיף

מדפסת משולבת תציע לכם הרבה יותר - בהרבה פחות מקום. מצד שני, תקלה אחת וכל המשרד מושבת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
המדפסת המשולבת (Multi Function Printer) מציגה יישום של רעיון פשוט: אם למחשב שלכם מחוברים סורק אופטי, מדפסת ומודם, בעצם יש לכם משרד שלם. בשילוב הזה תוכלו להשתמש לא רק כדי להדפיס ולסרוק תמונות ומסמכים, אלא גם כמכונת צילום צבעונית (סריקה + הדפסה) או מכשיר פקס (סריקה + משלוח במודם).

הייחוד ברעיון של המדפסת המשולבת הוא שהיא כוללת את הסורק והמדפסת (ולעיתים גם את המודם) במכשיר אחד, בנפח לא גדול. החידוש של השנים האחרונות, שהפך את המדפסות המשולבות נפוצות יותר גם מהמדפסות הרגילות, גם מהסורקים וגם מהמודמים, הוא שהשלם עולה פחות מסכום חלקיו.

בדיוק בגלל הסיבות האלה, המדפסת המשולבת היא פתרון מוצלח ופופולרי למשרד הביתי, ולכל מי שזקוק לתכונות של הדפסה, סריקה, צילום ופקס ורוצה אותן בזול. אבל גם בקנייה הזו, יש כמה דברים שצריך לבדוק.
 

משולבת: בעד ונגד

Epson RX425, משולבת עם יכולות פוטו.
 Epson RX425, משולבת עם יכולות פוטו.   
אם אתם מתלבטים בין קנייה נפרדת של מדפסת וסורק לבין קנייה של מדפסת משולבת, אז היתרון של השילוב ברור. כל עוד אין לכם צורך בשני המוצרים לשימושים מקצועיים (גרפיקות מורכבות וכדו'), קרוב לוודאי שאיכויות הסריקה וההדפסה שתקבלו יספיקו לכם, הנפח שיתפוס המכשיר המשולב יהיה קטן יותר, וגם המחיר שתשלמו יהיה נמוך יותר.

מחירי המדפסות המשולבות מתחילים באזור ה-350 ש"ח, ותמורת 500 ש"ח או קצת יותר אפשר לקבל דגם איכותי, נוח, ואפילו חסכוני יחסית.

הדורות הראשונים של המשולבות היו מוצלחים פחות ויקרים יותר, אבל כיום זה כבר ממש לא המצב. בשימושי פקס וצילום מסמכים, למדפסת המשולבת יש יתרון ברור על האלטרנטיבות: מכשירי פקס ומכונות צילום הן מוצרים יקרים, ואם אפשר להימנע מרכישתם אז כמובן שזה עדיף. אפשר אמנם לקבל את אותן פונקציות במחשב על-ידי שילוב בין סורק, מדפסת ומודם נפרדים, אבל המדפסת המשולבת מאפשרת ליהנות מכל העולמות במכשיר אחד, עם התקנה אחת.
 
החיסרון הכי ברור של השילוב נובע בדיוק מאותו מקום: די בתקלה אחת כדי שכל ה"משרד" שלכם יושבת. כדאי גם להבין, שהמדפסת המשולבת לא באמת מציעה את הטוב שבכל העולמות אלא פשוט קצת מכל דבר. מדפסת משולבת לעולם לא תהיה טובה בשום דבר שהיא עושה כמו מוצר ייעודי - היא לא תדפיס באיכות הגבוהה ביותר ולא תסרוק תמונות בדיוק צבעים מירבי.

למרות מה שנכתב כאן קודם, יכול להיות שמדפסת משולבת היא גם לא הפתרון הכי חסכוני בטווח הארוך. אם אתם מדפיסים הרבה, עדיף שתקנו מדפסת לייזר (או לפחות מדפסת לייזר משולבת, שעולה הרבה יותר מהמשולבות הזולות בטכנולוגיית הדפסת דיו). המדפסות המשולבות נותנות קצת מכל דבר, ואם זה בדיוק מה שאתם צריכים הן יתאימו לכם כמו כפפה ליד.
 
 

סוגי המדפסות

לפני שניגשים לבחירה במדפסת משולבת, כדאי ללמוד את ההבדלים בין המכשירים השונים שמשווקים כיום. אלו הדברים שכדאי לבדוק בכל מכשיר ששוקלים לקנות:

התכונות הנתמכות - הכוונה היא לארבעת התכונות הבסיסיות: הדפסה, סריקה, צילום, פקס. כל המדפסות המשולבות יודעות להדפיס ולסרוק, וצילום מסמכים/תמונות כבר נגזר משתי התכונות הללו. אבל לא כל המשולבות מאפשרות לשלוח ולקבל מסמכי פקס, וגם אלו שכן לא תמיד כוללות מודם-פקס מובנה (ראו גם הסעיף הבא).
 
שימוש ללא מחשב - חלק מהמשולבות יודעות לפעול באופן עצמאי לגמרי, גם כשאינן מחוברות למחשב. כאשר תרצו רק לצלם מסמך או לשלוח פקס, תלמדו להעריך את העצמאות הזו שפשוט תחסוך לכם הדלקה של המחשב.

מדפסות משולבות מסויימות תומכות בשימושי פקס, אבל מסתמכות לשם כך על פקס-מודם שאמור להיות מותקן במחשב, מה שבעידן האינטרנט המהיר כבר לא מובן מאליו. אם אין לכם פקס-מודם, אז המכשיר המשולב הזול עוד עלול לעלות לכם ביוקר.
 
Canon MP130, משולבת עם יכולות פוטו.
 Canon MP130, משולבת עם יכולות פוטו.   
תצורת המכשיר - תוכלו לזהות בקלות לפי צורת המכשיר כיצד הוא סורק תמונות ומסמכים: מדפסת משולבת שמזכירה בצורתה החיצונית מכשיר פקס, היא כזו שמתבססת על מנגנון גלילה, ולכן תהיה אולי נוחה יותר בשימושי פקס אבל לא תוכלו לצלם באמצעותה עמוד מספר, למשל. רוב המדפסות המשולבות מבוססות על משטח סריקה אופקי, כמו בסורקים השולחניים (Flatbed), וזהו הסוג המומלץ לרוב המשתמשים.
 
טכנולוגיית ההדפסה - כמו בקנייה של מדפסת רגילה, גם כשבוחרים מדפסת משולבת עומדות לרשותכם אפשרויות מגוונות מבחינת טכנולוגיית ההדפסה. רוב המדפסות המשולבות מבוססות על טכנולוגיית הזרקת-דיו, ומטבע הדברים הן הזולות יותר. דגמים מסויימים מבטיחים תמיכה בהדפסת פוטו וזה אומר שהם ידפיסו תצלומים באיכות טובה יותר (למרות שאתם לא יכולים לצפות שיעשו זאת בצורה איכותית ומשתלמת כמו מדפסות ייעודיות לשימוש הזה).

מדפסת משולבת בטכנולוגיית לייזר תעלה פי שלושה בערך, כלומר החל מ-1000 ש"ח לדגם בסיסי ופי שניים מזה לדגם איכותי. המדפסות הללו בדרך-כלל לא תומכות בהדפסות צבע כלל. לעומת זאת, הן לרוב אמינות ומהירות משמעותית ותומכות בהרבה תכונות מתקדמות, והכי חשוב: הרבה יותר חסכוניות. מדפסות משולבות בטכנולוגיית לייזר צבעונית כמעט ואין כיום, והמחיר של אלה שקיימות מתחיל ב-2500 ש"ח.
 
ממשק - רוב המשולבות מתחברות למחשב בממשק USB שהוא גם המומלץ ביותר. דגמים מעטים כוללים בנוסף גם ממשק מקבילי (Parallel) ו/או חיבור רשת (Ethernet). חיבורים כאלה שימושיים אם יש לכם מחשב ישן במיוחד, או מספר מחשבים שמחוברים ברשת, אבל בדרך-כלל תשלמו על כך יותר וקרוב לוודאי שאין לכם צורך בכך.
 

אפשרויות ההדפסה

אחרי שהחלטתם באופן כללי על מה אתם הולכים, תוכלו להשוות בין דגמים שונים מהסוג וברמת המחיר שמתאימים לכם. בתור התחלה, חשוב לבדוק מהן אפשרויות ההדפסה שהמוצר מציע. בזה המדפסת המשולבת דומה מאד למדפסת רגילה. ההבדלים העיקריים הם ברזולוציה, מהירות, משטחי הפלט הנתמכים, ומגשי הנייר.
 
רזולוציה - כשמדובר במכשיר צבעוני, הרזולוציה שהיצרן יציין תהיה תמיד הרזולוציה של הדפסת תצלומים שפחות מעניינת אתכם. חשוב יותר לבדוק מהי הרזולוציה בהדפסת טקסט, שתהיה מן הסתם השימוש העיקרי שלכם. 600dpi הוא המינימום. 1200dpi הם יתרון כשמדובר במדפסת דיו.
 
Brother MFC3220C, משולבת בתצורת פקס.
 Brother MFC3220C, משולבת בתצורת פקס.   
מהירות הדפסה - מהירות ההדפסה המוצהרת על-ידי יצרנים של מדפסות לייזר בדרך-כלל מדוייקת. בהזרקת דיו יש ליצרנים נטייה להפריז. זמן ההדפסה האופייני של דף תלוי בתוכנו, ולכן אם היצרן אומר שהמהירות היא "20 עמודים לדקה" או "עד 20 עמודים לדקה", כדאי לשים לכך לב (ובכל מקרה כדאי לחלק את נתון המהירות לשניים...).

מהירויות גבוהות מ-20 עמודים לדקה כבר לא נדירות בהזרקת דיו, אבל אתם יכולים להסתפק במהירות גבוהה מ-10 או 12 עמודים, שבדרך-כלל גם תבטיח שלא מדובר במוצר מיושן מאד.
 
סוגי הדפסה - תמיד טוב לבדוק באילו סוגי הנייר, גדלי נייר ומשטחי פלט נוספים המדפסת תומכת. נוח ושימושי כשניתן להדפיס גם על שקפים, מעטפות, מדבקות וכיוצא באלו. רוב הדגמים הנמכרים כיום תומכים ברוב האפשרויות האלה וחבל לוותר עליהן.
 
מגשי נייר - הדגמים הפשוטים יותר כוללים מגשי נייר שמתאימים ל-50 או 100 דפים. בדגמים איכותיים ויקרים יותר המספר עולה, ולעיתים יש יותר ממגש אחד (שימושי כשאתם רוצים להדפיס גם מכתבים וגם מעטפות, עם לוגו או בלי לוגו וכו'). הכי נוחות הן המדפסות המשולבות שכוללות מנגנון הזנת נייר מובנה, שיאפשר לכם במקרה הצורך לסרוק או לצלם עשרות דפים בלחיצת כפתור אחת. החיסרון היחיד: המחיר של דגם כזה מתחיל באזור ה-900 ש"ח.
 
מיכלי דיו - בדומה למדפסות דיו רגילות גם במדפסות דיו משולבות יש דגמים שמיכלי הדיו שלהם נפרדים (כך שאפשר להחליף אותם סלקטיבית ברגע שהם נגמרים), או מגיעים כיחידה אחת, שעלותה יקרה משמעותית. אם נושא החיסכון חשוב לכם במיוחד כדאי שתבצעו בדיקה פשוטה: בררו את עלות המחסניות ובדקו מהי הצהרת היצרן לגבי אורך חייהן (או ליתר דיוק: מספר הדפים שניתן להדפיס באמצעותן). זה ייתן לכם אינדיקציה על עלויות ההדפסה בטווח הארוך.
 
Lexmark X6170, משולבת עם מזין מסמכים.
 Lexmark X6170, משולבת עם מזין מסמכים.   
הדפסת פוטו - התחרות הגדולה בין יצרני המדפסות גורמת להם להוסיף למוצרים המשולבים כל מיני תכונות, שחלקן שימושיות באמת ואחרות הן סתם גימיק. כאשר המשווק מסביר שדגם מסויים תומך בהדפסת "פוטו" הכוונה היא שהוא מתאים להדפסת תצלומים ותמונות באיכות "פוטו-ריאליסטית" (בעברית: מציאותית). כמובן שזה לא מזיק, בעיקר כשזה לא מייקר את המדפסת, אבל אל תצפו לנפלאות בתחום הזה ממדפסת שעולה חצי ממוצר פוטו ייעודי.

מה שיותר מעניין הוא כשמוסיפים למוצר כזה חריצים מובנים לכרטיסי זיכרון של מצלמות דיגיטליות. גם אם לא תשתמשו במכשיר להדפסות פוטו, החריצים המובנים הם פתרון נוח להעברת תמונות למחשב.
 

אפשרויות פקס, סריקה וצילום

המדפסת המשולבת לא תסרוק כמו סורק מקצועי ולא תפקסס כמו מכשיר פקס יקר. אבל רוב הסיכויים שאתם לא זקוקים ליותר ממה שהיא תציע. בצילום מסמכים, אגב, לעיתים קרובות המדפסות המשולבות עושות עבודה מהירה ולא פחות טובה ממכונות הצילום היקרות. החיסרון היחיד היא העלות הגבוהה יותר לכל דף.

ישנם מספר הדברים שחשוב לשים אליהם לב, כשבודקים את תכונות הסריקה, הצילום והפקס:
 
רזולוציות - רוב היצרנים מתחמנים בעניין הזה ומנצלים את חוסר הידע של הצרכן הממוצע. ככלל, רזולציות גבוהות מ-1200dpi לא רלוונטיות למסמכים אלא בעיקר לתמונות, מה שלא מפריע ליצרנים לציין את הרזולוציה המקסימלית בהדפסת תמונות ולהתעלם מהרזולוציות בשאר השימושים. במילים אחרות: כדאי לבדוק במפרט של המוצר מהי הרזולוציה שהוא מציע בכל סוג של שימוש.

שימו לב שרזולוציות הפקס וצילום המסמכים לא יכולות (ולמעשה גם לא צריכות) להיות גבוהות מרזולוציית הסריקה של מסמכים. אם המפרט מציג רזולוציות גבוהות יותר בשימושי פקס וצילום מאשר בסריקה, אז כנראה שהנתונים מתייחסים לרזולוציות ההדפסה. כמובן שזה לא משנה כשמדפיסים ברזולוציה גבוהה מסמך שנסרק ברזולוציה נמוכה. ספציפית, בשימושי פקס, זה בכלל לא חשוב, כי תקני השידור והקליטה של מכשירי הפקס ממילא תומכים ברזולוציות נמוכות ממה שהמדפסות המשולבות מציעות.
 
אפשרויות פאנל השליטה - רוב המשולבות מגיעות עם פאנל שליטה מובנה, שלעיתים כולל אפשרות לבצע את הפעולות השונות בהן המוצר תומך בלחיצת כפתור, ולעיתים מציע גם קצת יותר.

בהקשר של פקס, יש מכשירים שמציעים מקשי ספרות מובנים ומספרי חיוג מקוצר. צילום מסמכים הוא משהו שחלק מהמשולבות מאפשרות לבצע בלחיצת כפתור אחת, שזה בוודאי עדיף על ביצוע דרך המחשב. תמיד כדאי לבדוק מראש למה המוצר שאתם קונים מסוגל, ואם אפשר לבקש גם הדגמה. חבל שתגלו באיחור שכדי לשלוח פקס, נגיד, אתם צריכים קודם לסרוק ואז לשלוח מתוך תוכנה.

כדאי לחפש במפרט המוצר את התכונות ה"נוספות", שעשויות להיראות מובנות מאליהן ולבדוק אם הן אכן קיימות, והאם יש אליהן גישה מפאנל השליטה. למשל, הגדלה/הקטנה של מסמך בצילום, או שליטה באיכות הצילום ישירות מהפאנל. כדאי גם לבדוק עד כמה ברור ומפורט צג ה-LCD שקבוע בפאנל (בהנחה שיש כזה).
 
Brother MFC-7420, משולבת בטכנולוגיית לייזר.
 Brother MFC-7420, משולבת בטכנולוגיית לייזר.   
תכונות נוספות - מתאם שקופיות/נגטיב שקיים בכל סורק איכותי, נדיר הרבה יותר במדפסות משולבות, גם היקרות שבהן. אם התכונה הזו חשובה לכם כדי לחפש אותה. כדאי לבדוק גם האם המכשיר מגיע עם תוכנת OCR (שתאפשר לכם לסרוק מסמך ולערוך אותו במעבד תמלילים), האם לפקס יש זיכרון נפרד מהזיכרון הרגיל של המכשיר ואם כן, מה הנפח שלו.
 

עוד דברים שכדאי לבדוק

גודל המכשיר - אם כבר קונים מכשיר אחד במקום שלושה אז עדיף שיהיה באמת קומפקטי ולא ישתלט על חלל החדר או המשרד. לכן גם אם אתם קונים את המשולבת ברשת, מומלץ לבקר בחנות לפחות פעם אחת כדי לבדוק איך היא נראית במציאות (ומותר גם למדוד). לחלופין, אפשר לבדוק במפרט מה מימדי המוצר ולתכנן היטב כיצד הוא משתלב בסביבת העבודה שלכם.
 
תכונות אוטומטיות מתקדמות - כפתורי הקיצור על פאנל השליטה של המשולבת שתקנו, יוכלו לבצע עבורכם כל מיני משימות שבכלל לא חשבתם עליהן. למשל: סריקה ישירות לקובץ, משלוח פקס לרשימת תפוצה, סריקת מסמך והעברה לכתובת דואר או אתר אינטרנט לפי בחירתכם, סריקת מסמך לקובץ בפורמט PDF. אם אתם מתלבטים בין שני מוצרים או יותר, התכונות האלה יכולות להכריע את הכף.

נפחי זיכרון - במדפסת שכוללת זיכרון נפרד לפקס, כדאי לבדוק אם הנפח שלו מצויין בנפרד ומהו (או לחלופין לכמה עמודים הוא מספיק). אם מדובר במשולבת בטכנולוגיית לייזר, נפח הזיכרון הרגיל הוא גם דבר שכדאי מאד לבדוק אותו ומומלץ שיהיה 8MB לפחות.

אחריות ושירות - מקובל לספק על מדפסות משולבות אחריות של שנה לפחות. בחלק מהמקרים האחריות היא לשנתיים או שלוש שנים, או שניתן לרכוש הארכת אחריות. אם מדובר במכשיר חיוני עבורכם (למשל, אם תשתמשו בו במשרד ביתי), מומלץ לבדוק איפה נמצאת מעבדת השירות הקרובה אליכם.
 
בסך הכל, אם אתם צריכים מדפסת לשימוש ביתי או לעבודה משרדית "רגילה", המדפסות המשולבות יעשו את העבודה בשבילכם. לעומת זאת, אם אתם צריכים עבודה מקצועית יותר, יכול להיות שכדאי לכם להשקיע במדפסת ייעודית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by