ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך קניה: מדפסת לייזר 

מדריך קניה: מדפסת לייזר

 
 
רועי אסיף ועידו רוזנטל

מדפסת לייזר עולה קצת יותר, אבל יכולה לחסוך לכם הרבה זמן וכסף

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Xerox Phaser 3121, מדפסת לייזר קומפקטית.
 Xerox Phaser 3121, מדפסת לייזר קומפקטית.   
עד לתקופה האחרונה, מדפסות הלייזר היו נפוצות בעיקר בסביבה העסקית והיה נדיר מאוד למצוא אותם בבתים פרטיים. למרות שמדפסת הלייזר הייתה תמיד עדיפה בכל מה שקשור למהירות, אמינות, איכות, ועלויות שוטפות, המשתמשים הביתיים העדיפו במשך השנים את מדפסות הסיכה הזולות, ולאחר מכן את מדפסות הזרקת הדיו שמככבות עד היום. למה? מכמה סיבות.

על אף שמדפסות הזרקת הדיו הן איטיות יותר, אמינות פחות ומדפיסות טקסט באופן הרבה פחות חד מלייזר, כשמשווים אותן למדפסות לייזר הן הרבה יותר זולות וברוב המקרים גם מדפיסות בצבע. תוסיפו לזה את העובדה שברוב המקרים הן גם הרבה יותר קומפקטיות ממדפסות הלייזר העסקיות ותקבלו את הסיבה שמדפסות הדיו נמצאות היום על רוב השולחנות הביתיים.

אבל בשנים האחרונות נוסדה קטגוריה חדשה של מוצרים, שמשנה את המשוואה: מדפסות לייזר קומפקטיות וזולות. המחירים (החל מ-550 ש"ח) כבר לא הרבה יותר גבוהים מאלה של מדפסות הדיו. אבל האיכויות והמהירויות עדיין גבוהות משמעותית, והחומרים המתכלים זולים יותר. לכן, אם אתם מדפיסים הרבה והדפסה צבעונית פחות חשוב לכם, הפתרון המתאים לכם ביותר הוא לייזר ביתי.
 

לייזר או דיו?

Brother HL-2030, לייזר ביתית אלחוטית
 Brother HL-2030, לייזר ביתית אלחוטית   
את ההשוואה בין לייזר לדיו אפשר לצמצם לעובדה חשובה אחת: עלות הדפסת דף טקסט. במדפסת דיו ממוצעת מגיעה העלות (שכוללת בתוכה את עלות הדיו/טונר) לכ-30 עד 40 אגורות, מול עלות 10 עד 20 אגורות במדפסת לייזר ביתית. ההפרש אולי נשמע לכם קטן, אבל מספיק שתדפיסו 5 דפים ליום במשך שנה כדי שמדפסת הדיו תעלה לכם, בפועל, יותר מהלייזר.

סתם לדוגמה, אם יש לכם משרד קטן ואתם מדפיסים 20 דפים ליום, השקעת 200 ש"ח נוספים במדפסת לייזר, יכולה לחסוך לכם בתוך שנה אחת הוצאה נוספת של כ-1500 ש"ח על דיו.

בהשוואה בין מדפסות דיו למדפסות לייזר צבעוניות מתברר שהחיסכון גדול פי כמה. הדפסת תמונות וגרפיקה מבזבזת כמויות עצומות של דיו צבעוני יקר, והעלות לדף יכולה להגיע למספר שקלים. מדפסת לייזר צבעונית תעשה את זה בשבריר העלות – אבל תצטרכו להשקיע בה סכום שמתחיל ב-1500 ש"ח.

לכן, בשורה התחתונה, כשאתם באים להחליט איזו מדפסת מתאימה לכם, אתם צריכים לשאול את עצמכם אם אתם רוצים להדפיס בצבע או להדפיס בזול? אם אתם רוצים הוצאה קטנה, לייזר הוא הפיתרון בשבילכם, אבל אם אתם רוצים להדפיס בצבע, אולי מדפסת דיו עדיפה בהרבה.

לפני שאתם מחליטים, כדאי שתקחו בחשבון שמדפסת לייזר אומרת גם: פחות תקלות, פחות דפים שנתקעים, וגם הדפסה הרבה יותר יפה שאינה נמרחת. בהדפסת טקסט ללייזר אין תחרות.
 

מה צריך לדעת לפני שבוחרים?

לפני שתוכלו לבחור במדפסת המתאימה לכם, יש כמה מושגים שעליכם להכיר. ננסה להסביר אותם ולהבין תוך כדי מה דרוש לכם:

DPI – או Dots per inch. יחידת המידה המתייחסת לאבחנה (רזולוציה) של ההדפסה. תיאורטית, אבחנה גבוהה יותר אומרת הדפסה חדה ואיכותית יותר, אם כי יש יוצאים מן הכלל (למשל, השוואה בין לייזר להזרקת דיו לפי רזולוציה היא שגויה, בגלל הבדלי הטכנולוגיה).

ה-dpi מתייחס למספר הנקודות שהמדפסת יכולה לדחוס זו לצד זו באינטש אחד. למשל: 300dpi אומרים שבאינטש מרובע יהיו 300x300 נקודות. כדי לקבל הדפסת טקסט טובה, נדרשת רזולוציה של 600dpi לפחות, ואת זה נותנות כל מדפסות הלייזר. דגמים מסויימים תומכים ברזולוציות גבוהות יותר, שעשויות להיות שימושיות אם אתם מרבים להדפיס תרשימים מורכבים.
 
 
PPM – עמודים לדקה (Pages per minute) היא יחידת המידה המשמשת כדי למדוד את מהירות ההדפסה. 10ppm, למשל, אומר שמרגע שהמדפסת מוכנה להדפסה (כל מדפסות הלייזר זקוקות לכמה שניות כדי "להתחמם"), היא מסוגלת להדפיס 10 דפים בכל דקה נתונה.

בניגוד לטכנולוגיית הדיו, הבדלי המהירות בלייזר בין הדפסות פשוטות להדפסות מורכבות, אינם גדולים. ההבדלים בין המהירויות של מדפסות שונות, לעומת זאת, עשויים להיות גדולים מאד. בטווח המחירים האופייני למדפסות הלייזר הביתיות (550-1300 ש"ח) ישנם דגמים "בסיסיים" במהירות 10ppm ודגמים סופר-מהירים שמגיעים למהירויות של 30ppm ויותר.
 
Canon LBP3200, לייזר קומפקטית בעיצוב לא שגרתי
 Canon LBP3200, לייזר קומפקטית בעיצוב לא שגרתי   
טונר – האבקה השחורה שממלאת את תפקיד ה"דיו" במדפסת הלייזר, ושתקבע עד כמה השימוש במדפסת הספציפית שתקנו יהיה משתלם. הטונר מגיע במחסניות שמחירן יכול לנוע בין 150 ל-500 ש"ח, בהתאם לדגם וליצרן. כדאי לשים לב שלפעמים דווקא מחסניות הטונר היקרות יותר מספיקות לפחות הדפסות (1500-3000 דפים), והזולות ליותר (5000 ואפילו 10,000 דפים).

גם כאן, כמו במדפסות הדיו ניתן לקנות לחלק מהמדפסות מחסניות תואמות או ממוחזרות במחיר נמוך יותר, אבל חשוב לשים לב שהן לא פוגעות באחריות שיש לכם על המדפסת.
 
זיכרון - בדומה למחשב שלכם, גם למדפסת הלייזר יש זיכרון RAM המשמש אותה בזמן העבודה. למרות שגם למדפסות הזרקת דיו יש זיכרון, במדפסות הלייזר יש לנפח הזיכרון חשיבות גדולה יותר מכיוון שהן שומרות את הדפים בזיכרון ומדפיסות אותם בבת אחת (בניגוד למדפסות הדיו ששומרות בכל פעם שורה אחת בלבד).

זיכרון קטן מדי עלול לפגוע בביצועים במשימות הדפסה כבדות יותר, או לאלץ אתכם להדפיס אותן באיכות נמוכה. המינימום ההכרחי של זיכרון שאפשר לחיות איתו הוא 8MB, וזה מה שמציעים רוב הדגמים הביתיים. בדגמים מסויימים יש 12MB או 16MB, שיהיו שימושיים אם אתם מתכננים משימות הדפסה כבדות במיוחד (למשל, מסמכי PDF עמוסים תרשימים באורך של עשרות עמודים).
 
A4/Letter – שני גדלי הנייר הסטנדרטים בהם תומכת כמעט כל מדפסת. אם אתם זקוקים למדפסת שתעשה קצת יותר, כדאי לבדוק באיזה גדלים ,סוגי נייר ומשטחי הדפסה נוספים היא תומכת. גם אם היום אתם לא צריכים מדפסת שיודעת להדפיס על מעטפות, מדבקות, שקפים, וכרטיסיות, יכול להיות שבעתיד לא תוכלו בלי זה.
 
HP LaserJet 2550, לייזר צבעונית זולה
 HP LaserJet 2550, לייזר צבעונית זולה   
מגשי הזנת הנייר – במדפסות הזולות ישנם מגשי נייר שמספיקים בקושי ל-100 דפים ובדגמים הקצת יותר יקרים אפשר למצוא מגשים ל-250 דפים, יותר ממגש נייר אחד וכיוון הזנה אחד - מה שמועיל במקרה שאתם זקוקים בקביעות ליותר מסוג אחד של הדפסות (למשל, מסמכים ומעטפות).

בגדול, מגשי הנייר גדולים יותר אומרים פחות כאבי ראש ובאופן עקרוני גם פחות נטייה של הדפים להיתקע, כי מגש גדול אומר מנגנון יותר מרווח. חשוב לשים לב איך הקיבולת של מגש הנייר משפיעה על הגודל של המדפסת כולה.
 

מה לבדוק כשבוחרים?

עוד כמה דברים שכדאי לבדוק לפני שמחליטים מה לקנות:

מצבי הדפסה - אם המדפסת שאתם הולכים לקנות מסוגלת להדפיס 600dpi בקצב של 10 עמודים לדקה או יותר, אז ספק אם תצטרכו יותר. אבל כדאי בכל זאת לשים לב באילו מצבי הדפסה נוספים היא תומכת. יש מדפסות שמאפשרות הדפסה שקטה (לציפורי הלילה וחסידי איכות הסביבה), הדפסה חסכונית (שתצמצם את ההוצאה על טונר), הדפסת דופלקס (משני צדי הדף), הדפסת מראה, וכדו'.

אם אחד מהמצבים האלה חשוב לכם במיוחד, כדאי שתבדקו שהמדפסת שלכם תומכת בו.
 
גודל ומשקל – בגדול, מדפסת לייזר כמעט תמיד תהיה גדולה יותר ממדפסת הזרקת דיו, ואם אתם הולכים להכניס הביתה מפלצת בנפח של טלוויזיה כדאי שתדעו את זה מראש. בדרך כלל, ככל שהמדפסת גדולה יותר, היא גם משוכללת ונוחה יותר, והחוכמה היא למצוא את האיזון.

אל תתבישו למדוד, להשוות ולתכנן היטב איך המדפסת החדשה תשתלב במקום שיש לכם. בזמן שאתם בודקים, אל תשכחו גם את המשקל של המדפסת. הדגמים הקומפקטיים יותר שוקלים 2-4 ק"ג והדגמים הכבדים יותר מגיעים למשקלים של 6-8 ק"ג, קחו גם את זה בחשבון אם אתם לא רוצים שכל הזזה של המדפסת תהיה כרוכה בפריצת דיסק.
 
ממשקים ותאימויות – כל מדפסות הלייזר החדשות מגיעות עם ממשק USB וחלקן כוללות גם יציאה מקבילית (Parallel) שתתאים לשימוש עם מחשב ישן. הדגמים המעט יקרים יותר כוללים לפעמים כרטיס אתרנט מובנה שיאפשר חיבור קל לרשת הביתית שלכם (אם כי זה לא הכרחי כי ניתן לחבר את המדפסת לרשת גם בדרכים אחרות).

לאחרונה יצאו דגמים ראשונים שכוללים מתאם Wi-Fi מובנה, שיהיה שימושי אם יש לכם רשת ביתית אלחוטית או מחשב נייד חדש.

מבחינת תאימות לסביבות הפעלה, רוב הדגמים תואמים ל-Windows ומקינטוש וחלקם גם ל-Linux. וכמובן שאת כל הדברים האלה כדאי לבדוק, כדי שלא יהיו הפתעות.
 
 
אמולציה/שפת הדפסה – בשימושים ספציפיים (בעיקר גרפיקה, תיב"ם וכדומה) יש חשיבות לאופן שבו המדפסת יודעת "לדבר" עם היישומים. אולי תיתקלו במושגים כמו SPL, PCL, פוסטקריפט וכו'. אינכם צריכים להתמצא במושגים האלה, אבל אם אתם משתמשים בתוכנות "מיוחדות" כדאי לבדוק מה הדרישות המיוחדות שלהן. אגב, "מיוחדות" כולל תוכנות DOS, שבמקרים מסויימים זקוקות לתמיכה מיוחדת מצד המדפסת. אתם יכולים לסמוך על המשווק שיספר לכם על כך.
 

אחריות, שירות ואמינות

למרות שלייזר היא טכנולוגיה אמינה מאד, עליכם להניח שהמדפסת שתקנו תעשה יום אחד בעיות, ואתם תרצו לתקן אותה. במקרה כזה אתם תגלו את החשיבות של האחריות והשירות. קודם כל, מובן שאם המדפסת תהיה עדיין בתקופת הכיסוי של האחריות, אתם תשלמו פחות. מהבחינה הזו הניחו ששנת האחריות שנותנים כל היצרנים והספקים על כל מדפסות הלייזר, אינה מספיקה - סביר להניח שייקח למדפסת הרבה יותר משנה להתקלקל בפעם הראשונה.

לכן, מומלץ להעדיף מוצר עם אחריות ל-3 שנים, או לרכוש אחריות כזו בנפרד. גם כדאי לבדוק איפה האחריות תקפה, כלומר האם תצטרכו לנסוע למעבדת היבואן או לחנות בה קניתם את המוצר. שווה לשלם עוד כמה שקלים בשביל לקצר את המרחק.

האם ניתן לצפות מראש איזו מדפסת תעשה פחות בעיות? לא במאה אחוז, אבל אפשר לקבל אינדיקציה מסויימת על כך מהמפרט הטכני. במפרטים של רוב המדפסות תמצאו נתונים על העומס החודשי בו הן יכולות לעמוד (Duty Cycle) ועל אורך החיים הצפוי למנוע שלהן (Engine Life). אתם יכולים להניח שדגם בסיסי שה-Duty Cycle שלו הוא 5000 דפים ואורך חיי המנוע שלו הוא 30 אלף דפים, הוא דגם פחות עמיד מכזה שמתאים ל-20 אלף דפים בחודש ואורך חייו הצפוי הוא 150 אלף דפים.

כך או כך, טכנולוגיית הלייזר תוכננה לעמוד בעומסים אופייניים של עסק, וגם ביישומים הזולים והקומפקטיים שלה היא אמינה יותר ממה שהתרגלתם. אם תרכשו דגם מוצלח ותשמרו עליו, הוא ישרת אתכם בנאמנות במשך שנים.

קניה חכמה!
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by