ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך קניה: צורב DVD 

מדריך קניה: צורב DVD

 
 
יוני פולק

למה צריך לשים לב כשקונים צורב DVD? המדריך המלא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צורב ה-DVD, יורשו של צורב התקליטורים ה"רגיל", יודע לכתוב ולקרוא לכל סוגי התקליטורים. זהו פריט חומרה שאי אפשר לוותר עליו היום וכדאי לדעת לבחור אותו בחוכמה. צורב DVD טוב יאפשר לעם לצרוב כמות גדולה של מידע מהדיסק הקשיח ובכך לפנות אותו. המגוון הגדול של סוגים, מחירים, דגמים ומושגים, הופך את הבחירה למבלבלת קצת, אבל אחרי שתקראו את המדריך הזה היה תהיה לכם הרבה יותר קלה.
 

כל סוגי הכוננים

בתור התחלה חשוב לעשות סדר ולהבדיל בין הסוגים השונים של כונני התקליטורים. למרות הדמיון בצורת הכונן ובמדיה, מדובר במוצרים שונים לגמרי זה מזה.

CD-ROM - הכונן הקלאסי, שיודע לקרוא מוזיקה וקבצים מתקליטורי CD רגילים בנפח אופייני של 700MB המיועדים לאיכסון מידע או 74 דקות של מוזיקה (קבצי MP3 נחשבים כמידע).
 
CDR/W (צורב "רגיל") - כונן לקריאה וכתיבה של תקליטורים. הוא תומך בשני סוגים של מדיה (תקליטורים ריקים לצריבה): CDR, מדיה שניתן לכתוב אליה פעם אחת ואז לקרוא פעמים רבות. ו-CDRW, מדיה שניתן לכתוב אליה שוב ושוב (ReWrite), כמו לדיסקט או לדיסק קשיח. הסוג השני יקר יותר ופחות נפוץ.
 
 
DVD-ROM - כונני DVD לקריאה בלבד. הם יודעים לקרוא תקליטורי CD וגם תקליטורי DVD שכוללים סרטים או קבצים עד לנפח של 4.7GB.
 
 
Combo - שילוב בין CDR/W ל-DVD, שיודע לקרוא ולכתוב ל-CD, וגם לקרוא DVD, אך לא לצרוב תקליטורי DVD.
 
DVD/RW - כונן שיודע לכתוב ולקרוא גם CD וגם DVD. בכוננים האלה אנחנו עוסקים במדריך הזה.
 
איזה סוג כדאי לכם לקנות? כונן CD-ROM יעלה לכם החל מ-80 ש"ח. צורב רגיל או DVD לקריאה בלבד יעלה החל מ-130 ש"ח. המחירים של DVD/RW מתחילים באזור ה-250 ש"ח, ולכן התשובה ברורה: לכו על צורב DVD.
צורב DVD הוא אמצעי הגיבוי המשתלם ביותר. הוא יידע לקרוא עבורכם את כל סוגי התקליטורים, כולל להציג סרטים מ-DVD. הוא מציע תמורה גדולה משמעותית במחיר לא הרבה יותר גדול.
 

תקני DVD: מה הם אומרים?

כונני תקליטורים מכל הסוגים, תומכים במגוון רחב של תקנים שמגדירים את שיטות הקריאה והכתיבה. קשה להתמצא בכולם, אבל כדאי להכיר את התקנים המרכזיים:
DVD-RW ו-DVD+RW - אלו שני תקנים מתחרים שמציעים בעצם אפשרויות דומות לצריבת תקליטורי DVD בנפח 4.7GB. כל צורבי ה-DVD החדשים תומכים בשניהם ולעיתים קרויים DVD ±R/RW.
 
 
DVD+R DL - לעיתים מכונה Dual Layer ("שכבה כפולה") או DVD+R9, DVD9 וכדומה. מדובר בתקן שמרחיב את הנפח המקסימלי של תקליטור DVD ל-8.5GB. לשם כך יש צורך להשתמש במדיה מיוחדת שעולה יותר, ומהירויות הצריבה האופייניות נמוכות יחסית. מצד שני, זה פתרון חשוב כאשר אתם רוצים לצרוב סרט בגודל של יותר מ-5GB, או רוצים לגבות קבצים רבים בנפח גדול מאד. עד לפני כשנה תמכו בתקן רק צורבי DVD מעטים. כיום אפשר למצוא תמיכה בתקן (וחשוב לחפש!) בכל הצורבים החדשים. רוב סרטי ה-DVD שנרכשים כיום מגיעים בפורמט של DVD9.
 
DVD-RAM - תקן מיוחד שמאפשר להשתמש בצורב ה-DVD ממש כמו בדיסק קשיח, ולהעביר קבצים אליו וממנו בגרירה והשלכה. הוא משתמש במדיה מיוחדת בעלת אורך חיים גדול במיוחד ואמינות גבוהה. בעבר הוא היה מוגבל במהירויות ובנפחים, אבל היום הוא כבר מתקרב ביכולותיו לתקני ה-DVD האחרים. רוב צורבי ה-DVD תומכים בקריאה של DVD-RAM אבל לא בכתיבה בתקן זה. יוצאת הדופן העיקרית היא חברת LG שתומכת בו באופן מלא בכל הכוננים שלה.
 
DVD-SR/VR - צמד תקנים שתמיכה בהם מעידה שהכונן מסוגל לצרוב וידאו וסאונד בזמן-אמת. הם יהיו חשובים לכם אם אתם עוסקים בעריכת וידאו או סאונד, או אם אתם רוצים להשתמש בכונן להקלטה של שידורי טלוויזיה. התמיכה בהם בצורבי DVD עדיין בהיקף קטן.
 

ההבדלים העיקריים בין הצורבים

אלו הדברים שכדאי לכם לשקול ולבדוק לפני בחירה בצורב:
 
 
פנימי מול חיצוני - אם אתם זקוקים לצורב נייד תוכלו למצוא דגמים חיצוניים, בעיקר בממשק USB 2.0 אבל גם בממשקים אחרים (בעיקר FireWireהמהיר יותר). אבל אם הניידות אינה חשובה לכם מספיק כדי לשלם כמה מאות שקלים נוספים, הפתרון המשתלם עבורכם הוא צורב פנימי בממשק IDE.
 
מהירויות קריאה וכתיבה - כמו בצורבים ה"רגילים" גם בצורבי DVD המהירות מוצגת כמכפלה של המהירות הבסיסית (למרות שהם משתמשים בסולם שונה ותמיד מהירים יותר מצורבים רגילים). גם הפורמט של הצגת המהירויות דומה: כתיבה/שכתוב/קריאה. למשל: 52x32x48 בצורבים או 8x4x4 בצורבי DVD.
המהירויות בהן תומך צורב DVD בכתיבה בכל אחד מהתקנים עשויות להיות שונות. למשל, ייתכן שהצורב יתמוך במהירויות 8x4x8 ב-DVD+RW, במהירויות 4x2x4 ב-DVD-RW ובמהירויות 40x16x24 ב-CDR\W. כן, זה עלול להיות מבלבל.
בכל מקרה, חשוב להבין שכאשר מציעים לכם צורב "במהירות x16" למשל, אתם מקבלים מידע רק על המהירות המקסימלית שלו בפורמט צריבה מסויים. בהמשך נרחיב בנושא.
 
יצרן - יש אנשים שיגידו לכם שזה הפרמטר הכי חשוב. בין החברות הפופולריות בתחום אפשר להזכיר את החלוצות, Pioneer, Toshiba ו-Philips. את Plextor שנחשבת ליצרןית יוקרתית של צורבים מתוחכמים. את Samsung ו-LG, שמתמחות בייצור צורבים אמינים וזולים. פופולריים מאד הם המוצרים של NEC, שנחשבים מהירים, זולים ואמינים יחסית. חברות נוספות עם מוצרים תחרותיים שמפתיעים לפעמים הן LiteOn, BenQ ו-NU Tech. חברת Sony היא יוצאת דופן, שמציעה טווח רחב של מוצרים - מדגמים זולים ופשוטים למוצרים יוקרתיים ויקרים יותר.
 
אחריות - לצורבים יש נטייה להתקלקל, וכמעט תמיד לא ניתן (או לא משתלם) לתקן אותם. לכן עדיף לקנות צורב עם תקופת אחריות גדולה ככל האפשר. כמעט כל הצורבים מגיעים עם אחריות לשנה ו/או עם אפשרות לרכוש הארכת אחריות לשנתיים תמורת עשרות שקלים בודדים (מומלץ). דגמים מסויימים מגיעים עם אחריות לשנתיים או יותר ללא תוספת מחיר.
 
 
תוכנות ואבזור - מקובל מאד לקנות צורבים בגירסאות OEM או Bulk, שמגיעות ללא כל תוספות. במחיר גבוה מעט יותר, תקבלו לעיתים מלבד הכבילה, התיעוד ואי אלו תוספות אחרות, גם חבילת תוכנה שיכולה להיות אטרקטיבית מספיק כדי להצדיק את ההוצאה. המוצרים היותר איכותיים תמיד מגיעים עם חביבת הקהל, תוכנת הצריבה Nero של Ahead.
צפו גם לכלי גיבוי, תוכנות לעריכת מדיה, ניגון הקלטה וניהול מוזיקה, וידאו ואודיו, ועוד. רוב חבילות הצריבה (כולל Nero), מגיעות היום בגירסאות המלאות עם כל הכלים מהסוג הזה. עוד שמות פופולריים בתחום הם Roxio Easy Media Creator, Pinnacle Instant CD/DVD ו-CyberLink PowerDVD.
 

מה חשוב לדעת על המהירויות

כפי שהסברנו קודם, מהירויות הכתיבה והקריאה של צורב DVD עשויות להשתנות בהתאם לפורמט הצריבה הספציפי. אבל איך ניתן להתגבר על כך? ואילו מהירויות חשובות באמת?
ראשית, כדאי להכניס את כל העניין לפרופורציות. כמו בצורבים רגילים גם בצורבי DVD, מהירויות הצריבה הופכות פחות רלוונטיות ככל שהן מטפסות כלפי מעלה, וזה משתי סיבות:
א. אף צורב לא יכול להגיע למהירות המקסימלית שלו מייד בתחילת הצריבה. צורב CD במהירות x52, בדרך-כלל יתחיל את הצריבה במהירות x24 ויאיץ בהדרגה עד למהירות המקסימלית. המהירות הממוצעת שלו תהיה בערך x30, כלומר, ההבדל בין צורבים במהירויות שונות אינו באמת משמעותי. בצורבי DVD ההבדל הגדול באמת הוא במהירויות שעד x8. צורב x8 יהיה מהיר מצורב x4 כמעט פי שניים. צורב x16 יהיה מהיר מצורב x8 בהרבה פחות מזה.
ב. את מהירות הצריבה המקסימלית קובע לא רק הצורב, אלא גם המדיה. מדיה מהירה יותר עולה יותר כסף. גם אם תקנו צורב x16, רוב הסיכויים שתעדיפו להשתמש במדיה x4 או x8, ולכן המהירות הגבוהה פחות חשובה.
 

עוד דברים שחשוב לדעת

* בחלק מהצורבים המהירות בצריבה מסוג DVD-R/W נמוכה יותר מהמהירות ב-DVD+R/W. זה לא ממש צריך להדאיג אתכם, כי תוכלו פשוט להשתמש במדיה שמתאימה לפורמט הצריבה המהיר יותר.

* מהירות השכתוב (RW) כמעט תמיד תהיה נמוכה ממהירות הקריאה והכתיבה הרגילה. באותו אופן, גם המהירויות בפורמטים מיוחדים יהיו נמוכות יותר. לדוגמא, "צורב DVD x16" בדרך-כלל יתמוך בכתיבה רגילה (DVD+R) במהירות x16, בשכתוב (DVD+RW) במהירות x8, ובצריבה כפולת שכבות (DVD+R DL) במהירות x4.

* תקן DVD-RAM תומך כיום במהירויות של עד x5.

* הבדלי המחירים היום בין צורבי x16 לצורבי x8 ממילא אינו גדול. הסיבה להעדיף את הראשונים, היא בעיקר המהירויות הגבוהות יותר בשכתוב וב-Dual Layer, והעובדה שמדובר במוצרים חדשים יותר.
 

האם לחכות ללייזר הכחול?

בכל הכוננים האופטיים (CD, DVD וכו'), נעשה שימוש בקרן לייזר כדי לקרוא את הנתונים מהתקליטורים. ההבדל בין הסוגים שונים הוא באורך הגל של הקרן הזו, ובמיקומה על ספקטרום הצבעים התואם. כשאורך הגל קטן, עולה צפיפות המידע על התקליטור, והנפח גדל.
קל יותר להבין ולזכור: בצורבי ה-DVD הרגילים משתמשים בלייזר "אדום". בכונני הדור הבא ישתמשו בלייזר "כחול". הלייזר הכחול יעיל יותר, ולכן אלו יהיו כוננים בעלי נפח גדול פי שניים לפחות. הם גם יהיו מהירים פי שלושה מכונני ה-DVD של היום (עם מהירות העברת נתונים של 36MB/sec, בדומה לדיסק קשיח).
שני תקנים מתחרים בתחום זה. הראשון הוא Blu-Ray, הנדחף על-ידי סוני שמתכננת להשתמש בו ב-PlayStation 3. הצורבים בתקן זה ידעו לקרוא ולכתוב לתקליטורים עד 27GB בגירסאות הראשונות ועד 50GB בגירסאות הבאות. התקן השני, HD-DVD, יציע נפח אחסון התחלתי של 15GB ונפחים גדולים יותר בעתיד. יש לו יתרונות משלו, ויש לו תומכים רבים.
כוננים משני הסוגים כבר נמכרים במדינות שונות בעולם, אבל במחירים גבוהים וללא מדיה זמינה וזולה. ספק אם המצב ישתנה לפני שהיצרנים יגיעו להסכמה ביניהם, וגם אז קשה להניח שנראה כניסה נרחבת של צורבים בתקן החדש לפני סוף 2006.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by