ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
משחקים בגרפיטי 

משחקים בגרפיטי

 
 
אור קלפר, גיימר

האם המשחק Getting Up יגביר את המודעות לאומנות הגרפיטי?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Getting Up מתיימר לעשות דברים גדולים. המשחק, שנכתב על ידי אמן הגרפיטי מרק אקו, עשוי להיות כותר כה חדשני עד שהוא יציין את תחילתו של גל סגנון חדש ויעלה את מודעות הציבור לאומנות הגרפיטי. האמנם?

לפני כשנתיים הלכתי לחנות לאביזרי ציור בדרום תל-אביב וקניתי ציוד לגרפיטי. עם אוסף של מיכלי ספריי, שבלונות, מספריים וסרגל, ישבתי ותכננתי איך אמלא את רחובות תל-אביב במסרים ייחודיים. לבסוף, כמובן, השתפנתי... הציוד נשאר בשקית בפינת החדר חודשים רבים, עד שהגיע לבסוף לפח הזבל.
 
היום, אני יודע, התקווה עדיין לא אבדה. בקרוב אוכל להגשים את הפנטזיה, לפחות וירטואלית, במשחק Getting Up המתוכנן לצאת באזורנו כבר בספטמבר, באדיבות חברת אטארי ישראל. המשחק ייצא לקונסולות הפלייסטיישן 2, האקסבוקס וגם למחשב האישי, בניגוד להצהרות מוקדמות של אטארי על פיהן המשחק יצא לפלייסטיישן בלבד. עכשיו גם אנשי האקסובקס והפי.סי יקבלו מנת חינוך על גרפיטי, אטארי תרוויח עוד קצת כסף, וכולם יצאו מאושרים.
 

משחק המשלב בין פעולה להתחמקות

במשחק נגלם את דמותו של 'טריין', שידובב על ידי הראפר Talib Kweli. טריין מתחיל את דרכו כנער צעיר ומרדן בתחילת שנות ה-80, תקופה בה היה זה מנהג פופולרי במיוחד (בקרב חוגים יודעי דבר) לרסס גרפיטי במקומות הומי אדם כתחנות הרכבת התחתית.

מכאן והלאה סגנונו של טריין יתפתח, הוא ירסס דרכו לפסגה מדרגתו כאמן גרפיטי חובבן ועד לדרגת 'מלך כל הערים', אמן הגרפיטי הטוב מכולם. טריין הוא טיפוס מיוחד ואיננו גיבור רגיל. הוא די רזה, לא שרירי במיוחד, ובכל זאת מפגין כישורים של סופר גיבור. טריין הוא אינטלקטואל מהפכני. הוא לא צריך חבורה מאחורי הגב, הוא לא שייך למאפיה. הוא אדון לעצמו, ונלחם לבדו נגד כל העולם, על ביסוס שמו כאומן גרפיטי מוביל. יריבו הגדול ביותר, אגב, בחור בשם דיפ, ידובב על ידי הראפר פי דידי.

Getting Up ישלב אלמנטים ממשחקי פעולה והתגנבות, לראשונה – בסביבה עירונית מפורטת. המשחק מתרחש בעיר New Radius שהיא מעין הכלאה בין אווירת רחובות ניו-יורק לנופי הונג-קונג. בעיר 11 סביבות שונות, בהן 20 שלבי קושי שונים. הסביבות מגוונות: מהרכבת התחתית ועד הכביש המהיר, שם נמצא עצמנו מטפסים על שלט בגובה רב מעל הכביש הראשי, רק בכדי לחתום את שמנו על פניו תוך כדי סיכון חיינו, ושיפור כבודנו.

הסביבות הווירטואליות מרשימות ביותר וטומנות בחובן שעות של הנאה צרופה. הטיפוס על קרונות הרכבת התחתית תוך כדי שהיא נוסעת במהירות מסחררת, בזמן שאויבים רודפים אחריך, הוא חוויה מסחררת. יחד עם אווירת האקשן הקיימת, קיים גם הצורך להניח חותם ולרסס את שמנו במקומות אסטרטגיים, שהחיפוש אחריהם אינטואיטיבי ומהנה.
 
 

אומנות אמיתית

 
Getting Up מכיל עיצובי גרפיטי אמיתיים של כ-50 אמנים, מתוכם נפגוש שישה שישמשו כמנטורים שלנו וידריכו אותנו במהלך המשחק. נוכל גם ליצור סוגים מגוונים של גרפיטי ואמנות רחוב, החל מטביעות צבע עם ספוג ועד לתליית פוסטרים. אם עד היום ראינו יצירת גרפיטי (פחות נפוץ בישראל - נגיד שהייתם בניו יורק לאחרונה) ותהינו איך לעזאזל הצליח מישהו להגיע לגבהים כאלו כדי לצייר, עתה נוכל לנסות זאת על בשרנו.
 
ציור הגרפיטי אינו עניין פשוט כלל וכלל. תחילה תיאלצו לחשב כיצד מגיעים בחיים למקום המועמד לריסוס. תוכלו לבחור בהתגנבות חשאית, או אולי דווקא בהתפרצות כוחנית. אפשר לטפס לגובה ולדלג בין חלונות ועמודים - כיף וחשאי, אבל מסוכן. ככל שתציירו את הגרפיטי שלכם גדול, יפה ומושקע יותר, תזכו בכבוד רב יותר על היצירה שלכם, אך גם תסתכנו בתפיסה על ידי כוחות הביטחון בעיר, וכמובן, סכנת חיים בהתרסקות אל תוך כביש מהיר.

עבודת היצירה עצמה מוחשית מאוד לשחקן, במיוחד בקונסולות בעלות כפתורי שליטה אנלוגיים הרגישים לעוצמת הלחיצה. אם נרסס חזק מדי על מקום מסוים בתוך הגרפיטי, הצבע ייזל לקשקוש חסר הגדרה, ואם נרסס חלש מדי, הצבע 'לא יתפוס' וימחק. ככל שהגרפיטי שלנו יהיה גדול ויפה יותר, כך גם יזכה אותנו בכבוד הראוי לנו. במהלך המשחק נזכה בצורות חדשות של גרפיטי וציורים חדשים אותם נשמור ב'ספר השחור', אוסף היצירות המחתרתיות שלנו.
 

יריבים מכל הכיוונים

New Radius איננה בדיוק עיר ידידותית לאמני גרפיטי. לאחר שהציור שלכם יהיה מוכן, תיאלצו לברוח על נפשכם מפני משטרת המחשבות המרושעת של העיר הרואה בכם פושעים מסוכנים, כמו גם מפני ארגונים אחרים המתחרים בכם על כבוד התושבים, ויעשו הכל כדי לתקוע את הקריירה שלכם עוד לפני שהתחילה.

כדי להגן על עצמנו, נוכל להשתמש במגוון של אגרופים, בעיטות ולפיתות, ולפתח סגנון לחימה מיוחד משלנו. נוכל גם להשתמש בכלי נשק מאולתרים הפזורים ברחבי העיר, כגון מוטות ברזל ומכסי ביוב. אויביכם אינם בוחלים באמצעים. צפו למרדפי רכב מהירים, וגם לאש תופת מהשמיים. לראש העיר יש סיבה טובה מאוד לנסות ולעצור אתכם בכל דרך אפשרית.

במהלך המשחק נחשוף גם סיפור שחיתות בלשכת ראש העיר, המתנגד לכל סוג של יצירתיות. רמיזה זו לערי ארה"ב גרמה כנראה לפיטר ואלון, חבר במועצת העיר ניו-יורק, לצאת במתקפה קשה נגד אטארי ומארק אקו, אותו כינה פרחח ועבריין.

"נראה כי אטארי רוצים לגרום לפשע להמשיך להתקיים, וללמד את הילדים איך לבצע אותו ולברוח בלי עונש. טוב שהם לא מחלקים פחיות ספריי יחד עם המשחק. אנחנו לא רוצים שהם יתמכו בעבריינים", אמר ואלון.

לדעתי מדובר דווקא ברעיון מצוין לחלק פחיות צבע עם המשחק. אולי ייצאו מזה כמה גיבורים מהפכניים ואמני רחוב ישראלים קצת פחות פחדנים ממני, וגם פה בישראל נזכה לקצת תרבות גרפיטי בזכות 'Getting Up'.
 

הסוף לשעמום מתקרב

למרות שעדיין לא הגיע לסיום פיתוחו, המנוע הגראפי של Getting Up נראה כבר עכשיו מעולה. פרט לאנימציות התזוזה המרשימות של טריין וחבריו, המשחקיות נראית אינטואיטיבית, מהירה, ובעיקר - ממש מהנה.

לאחר תקופה משעממת למדי בעולם משחקי הווידאו, יש תחושה באוויר של משהו מרענן. נכון, במבט ראשון זה נראה כמו עוד חיקוי ל-Grand Theft Auto, אבל במחשבה שנייה, יש ב-Getting Up משהו מרתק וחדשני, שספק אם נראה כמותו שוב בזמן הקרוב. כל מה שנותר לנו לעשות בינתיים הוא לחכות, ונראה שבהחלט יש למה לחכות. המשחק מתוכנן לצאת בחודש ספטמבר הקרוב למחשב האישי ולכל קונסולות המשחק.

שימו לב – בקרוב בגיימר, תחרויות גרפיטי נושאות פרסים בחסות 'Getting Up' ו-'אטארי ישראל'! צפו לעדכונים בקרוב מאוד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by