ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך קניה: דיסק קשיח 
 
 
יוני פולק

הדיסק הקשיח הוא הכספת, שבה נשמר כל המידע שלכם. איך תדעו איזה דיסק הכי מתאים לכם?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פעם, כשהיינו צעירים ויפים, היינו מתלבטים טוב טוב לפני שהיינו שומרים משהו על הדיסק הקשיח שלנו. כל משחק היה נבדק בקפידה, כל תוכנה היתה נשקלת עד לקילובייט האחרון, הכל רק כדי לא להגיע לאותה הודעה נוראית שמבשרת על קץ המקום הווירטואלי. היום, המקום כבר כמעט לא מהווה שיקול לרובנו (למעט אנשים שעורכים וידאו על המחשב או כאלה שמורידים מ-מש המון סרטים), אבל בכל זאת יש מספר דברים שחשוב לשים אליהם לב לפני שקונים דיסק חדש. שנתחיל?

הדיסק הקשיח (Hard Disk Drive) הוא אמצעי האחסון המרכזי של המחשב שלכם. הוא זה ששומר על המסמכים כשהמחשב כבוי, עליו מותקנות מערכת ההפעלה והתוכנות ובמהלך העבודה, כשאין מספיק זיכרון (RAM) פנוי, הוא אפילו משמש כתחליף זמני ("זיכרון וירטואלי").

במסגרת התפקידים האלו הדיסק הקשיח משפיע על בטיחות המידע, אמינות העבודה וגם על מהירות המחשב. לכן, כשקונים מחשב חדש או מוסיפים דיסק למחשב קיים, כדאי להקדיש לעניין תשומת לב מתאימה ולהבטיח שתבחרו בדיסק הנכון.
 

דיסק קשיח: היסודות

הדיסק הקשיח מתבסס על טכנולוגיית אחסון מגנטית (שמזכירה קצת את הדיסקט או את הסרטים המגנטיים שיש בקלטות). הכינוי "קשיח" נוסף לו משתי סיבות: ראשית, משום שבניגוד לדיסקטים וקלטות הוא בדרך-כלל קבוע במקומו. שנית, משום שהתקליטונים או "הצלחות" (Platters) עליהן הוא מאחסן את המידע, עשויות מתכת קשיחה מצופה בחומר מגנטי.

בדיסק קשיח אחד יכולות להיות מספר צלחות מגנטיות, שלכל אחת מהן יש ראש קריאה/כתיבה שמוליך את הנתונים אליה וממנה. בדומה קצת לפטיפון, הצלחות סובבות על צירן, שעה שהזרועות עם ראשי הקריאה/כתיבה צפות מעליהן במרחק מיקרוסקופי.

מהירויות העבודה של הדיסק הקשיח הן גדולות מאד במושגים של בני אנוש, אך בהשוואה לרכיבים אחרים במחשב ,הן ממש לא מציאה. רק לשם השוואה, הדיסק איטי פי 200 אלף בהשוואה לזיכרון ה-RAM למשל. בגלל שמדובר באמצעי מכאני שכולל חלקים נעים, הדיסק גם רגיש יותר לנזק שנגרם כתוצאה מגורמים סביבתיים: חום, קור, מכות ושיבושים באספקת חשמל.
 

הדברים שחשוב לדעת

אלו הפרמטרים העיקריים שמשמשים להבחנה בין דיסקים שונים:

נפח / קיבולת – נפח הדיסק (Capacity) נמדד ב-GB (גיגהבייט), הוא הפרמטר המוכר ביותר לצרכן הממוצע. נפח גדול יותר הוא תמיד יתרון כי הוא מאפשר לאחסן בדיסק מידע רב יותר. ההתלבטות המקובלת היא בשלב ההחלטה מהו הנפח ה"מספיק". רוב ספקי החומרה מציעים את המחשבים שלהם עם דיסקים בנפח מינימלי, כדי להציג מחיר אטרקטיבי יותר לחבילה כולה.

ברמות המחיר המקובלות היום מומלץ לוותר על הכוננים בנפחים של 40-80GB שמתומחרים באזור ה-300 עד 400 ש"ח, וללכת ישר על נפח של 120GB. מחירי הכוננים בנפח זה מתחילים בכ-450 ש"ח ובכל מקרה, תמיד ישתלם יותר להשקיע בהם מאשר בכוננים קטנים יותר.
 
 
בכמה זמן אתה מגיע מאפס למאה?
 בכמה זמן אתה מגיע מאפס למאה?   
מהירות סיבובית – למהירות הדיסק (Rotational Speed) יש השפעה ניכרת על ביצועי המחשב. ההבדלים בביצועים של דיסקים קשיחים מדגמים שונים הם לא תמיד גדולים, בהנחה שהפרמטרים הבסיסיים שלהם דומים.

הנתון שהכי חשוב שתבדקו הוא מהירות הסיבוב של הצלחות המגנטיות בדיסק, שנמדדת בסל"ד (rpm). בשוק מסתובבים עדיין דגמים בודדים שפועלים במהירות של 54,000rpm, אבל אנחנו ממליצים לברוח מהם כמו מאש, הדגמים היקרים יותר מגיעים למהירויות של 10,000rpm ולמרות היתרון המשמעותי במהירות, יכול להיות שהמחיר הגבוה שלהם יפחיד אתכם. לכן, מה שיענה על הצרכים שלכם (וגם קרוב לוודאי מה שיציעו לכם בחנות) הוא דיסק סטנדרטי שפועל במהירות של 7200rpm.
 
ממשק החיבור – לטכנולוגיה שמחברת את הדיסק הקשיח ללוח האם, ליבו של המחשב, נהוג להתייחס כ"ממשק הכוננים" (Interafce). במחשבים ישנים יותר (עד 2003-2004) היה נפוץ הממשק המקבילי (Parallel) מסוג EIDE (המכונה ATA או PATA).

המחשבים שיוצאים היום תומכים בדרך כלל גם בממשק הזה וגם בממשק הטורי Serial ATA המכונה בקיצור SATA. לממשק SATA יתרונות רבים, והכוננים המשתמשים בו אינם יקרים יותר, לכן כאשר קונים מחשב חדש מומלץ לקנות אך ורק דיסק מהסוג הזה. אם אתם מוסיפים דיסק למחשב קיים מומלץ בשלב ראשון לבדוק באיזה ממשק הוא תומך, בעזרת תוכנות דוגמת Everest Home.
 
עוד ממשק כוננים ששווה להכיר הוא SCSI, שמשמש בעיקר בשרתים ותחנות עבודה. בשימושים אחרים, למרות האגדות שנפוצו בנושא, הוא אינו מציע כמעט שום יתרון. ה-SCSI לא תמיד מהיר יותר אבל הוא כמעט תמיד עולה הרבה יותר ומגיע בנפחים יותר קטנים, בקיצור - לא ממש מומלץ.
 
נפח המטמון – המטמון הוא רכיב זיכרון המותקן על הדיסק הקשיח ומשמש כמתווך בינו לבין הזיכרון (RAM) של המחשב. שיטת הפעולה שלו היא פשוטה: בכל פעם שנקרא מידע מהדיסק הוא מאוחסן על המטמון. בפנייה הבאה לדיסק, מתבצע חיפוש מהיר בתוכן המטמון. אם המידע הדרוש נמצא שם נחסכת הגישה האיטית יותר לדיסק עצמו.

מטמון בנפח גדול יותר כמעט תמיד מספק שיפור מסוים בביצועים. בדגמים הזולים ביותר של הדיסקים הקשיחים נעשה שימוש במטמון קטן בנפח 2MB. ברוב הדגמים היום המטמון הוא בנפח של 8MB, שנחשב אופטימלי, ובדגמים המעט יותר יקרים, יש מטמון בנפח 16MB. להזיק זה בטוח לא יכול.
 

דיסק פנימי לעומת חיצוני

דיסק חיצוני בחיבור USB
 דיסק חיצוני בחיבור USB   
רוב הדיסקים הקשיחים הם "פנימיים", כלומר, דגמים שיושבים במחשב באופן קבוע. הם מגיעים בשני גדלים תקניים: 3.25 אינטש ו-2.5 אינטש (שמקובל במחשבים ניידים). אין ספק שדיסק פנימי הוא הפתרון הנוח, המהיר, האמין והמתאים ביותר בתור הכונן העיקרי של המחשב. אבל אם אתם רוצים להתקין דיסק נוסף, יכול להיות שתרצו להעיף מבט גם בכוננים חיצוניים.

הדיסק החיצוני מתבסס על טכנולוגיה דומה מאד לדיסק הפנימי, אבל מאוחסן במארז חיצוני נפרד. דיסק כזה יתחבר למחשב באחד הממשקים האופייניים לחיבור ציוד היקפי (FireWire, SCSI, או הממשק המועדף: USB 2.0).

היתרונות הברורים של דיסק חיצוני: הוא מתחבר למחשב בקלות ומזוהה מייד (Plug&Play), בלי צורך לפתוח את המארז ולבצע התקנה קבועה. הוא נייד ואפשר להעביר אותו בקלות ממחשב למחשב ולהשתמש בו להעברת קבצי ענק (מי אמר סרטים?). הוא נוח ומהיר מאד כפתרון לגיבוי, ואפשר לנתק אותו מהמחשב ולאחסן במקום מוגן.

היתרונות של דיסק חיצוני: הוא בדרך-כלל יהיה קטן יותר, קומפקטי, והמארז שלו עומד טוב יותר בטלטול ממקום למקום.

החסרונות: הדיסקים החיצוניים עולים בממוצע כ-200 או 300 ש"ח יותר, והם גם בדרך כלל פחות מהירים מהכוננים הרגילים.
 

איך תקבלו דיסק אמין?

הדיסק הקשיח הוא אמצעי אחסון אמין יחסית, כאשר הוא חדש, מקורי, וללא תקלות בייצור. למרבה הצער, קשה לדעת בוודאות אם הדיסק שאתם קונים הוא באמת כזה וכן חשוב וכדאי לעשות כמה דברים לפני שאתם קונים את הדיסק:
 
לקנות דיסק מבית טוב – הבדלי המחיר בין כה וכה לא כאלה גדולים ולכן עדיף ללכת על כונן של אחת החברות הגדולות בתחום: Western Digital, Seagate, Maxtor, Samsung, Hitachi, Toshiba.
 
לקנות מספק אמין – בשביל חיסכון של כמה שקלים לא שווה להתעסק עם מוצר מחודש (Referbished), מייבוא אפור או ממקור מפוקפק. הקפידו לקנות את הדיסק (ורצוי גם כל חומרה אחרת) מספק מוכר ואמין שלא ינפנף אתכם בסימן הראשון לתקלה.
 
כך זה נראה פעם
 כך זה נראה פעם   
לדרוש תעודת אחריות – וודאו שאתם מקבלים תעודת אחריות מקורית של היבואן הרשמי. זה לא יעזור להציל את המידע שלכם אם הדיסק יתפגר, אבל זה יעזור לכם לקבל אחר במקומו. שימו לב שתקופות האחריות המקובלות הן לשנה, שלוש וחמש שנים כששלוש שנים הן המינימום המומלץ.
 
לבדוק מה קיבלתם – הרבה פעמים (ביחוד אם לא הקפדתם בנושא הספק), מה שהבטיחו לכם ומה שתקבלו הם שני דברים שונים לגמרי. תוכנת Everest שהזכרנו קודם תעזור לכם לאמת שדגם הכונן שקיבלתם (והמספר הסידורי שלו) זהה לכיתוב המופיע עליו. חפשו את מדבקת האחריות על מארז הדיסק, בידקו שהיא מתאימה לתעודת האחריות, ובמקרה הצורך צרו קשר עם היבואן או היצרן (את כיסוי האחריות אפשר גם לבדוק לפי מספר סידורי באתר של היצרן).

בכל מקרה, בצעו בדיקה מקיפה של הדיסק הקשיח בעזרת Scandisk של מערכת החלונות או כלי דומה. השתמשו בתוכנה כמו SpeedFan כדי לבדוק שהדיסק לא מתחמם מדי, וכדי לעקוב אחרי נתוני מערכת ה-SMART שלו (מערכת לזיהוי מתוחכם של תקלות, שקיימת בכל הדיסקים החדשים).
 

מה חשוב לדעת על מהירות?

כמו פטיפון, אבל לא. זרוע של דיסק קשיח
 כמו פטיפון, אבל לא. זרוע של דיסק קשיח   
ביצועי הדיסק הקשיח משפיעים על ביצועי המחשב כולו, ולכן אי אפשר לזלזל בהם. אבל הם יהיו חשובים לכם במיוחד אם אתם עוסקים במולטימדיה, גרפיקה, עריכת וידאו וסאונד וכדומה.
יש פרמטרים רבים המתייחסים לביצועים של דיסק קשיח, וכדי להבין אותם נדרש לא מעט ידע.

מלבד ההבדל במהירות הסיבובית שהסברנו קודם, מקובל גם לציין נתון של זמן גישה (Access Time) שמתייחס לזמן הדרוש למחשב כדי לגשת לנתון מסויים הנמצא על הדיסק (שימו לב שהיצרנים מבליטים בד"כ את דווקא את זמן החיפוש, Seek Time, שנראה דומה ומחמיא יותר למוצר).

זמני הגישה המקובלים בדיסקים הנפוצים היום הם בין 12 ל-14 מאיות השנייה (ms). בדגמים בודדים יש זמני גישה נמוכים יותר, עד כדי 8ms. באופן תיאורטי, דיסק בעל זמן גישה קטן יותר יהיה מהיר יותר. מעשית, ישנם גורמים נוספים שמשפיעים על ביצועי הכונן ולכן זמן הגישה לא "מספר" הכל.

השילוב בין זמן גישה נמוך, מהירות סיבובית גדולה ומטמון גדול, יכול לתת אינדיקציה טובה לכך שמדובר בדיסק מהיר. בכל אופן, כדי לקבל מידע מבוסס על הבדלי הביצועים בין דיסקים שונים כדאי להיעזר בתוצאות של מבחני ביצועים, שבודקים דיסקים בזמן-אמת.
 

מה יכול לעזור למהירות של המחשב שלכם?

הנתונים שנאספו במשך הזמן מובילים למסקנות הבאות:

א. המהירות הסיבובית היא הגורם שהקשר בינו לבין ביצועים הוא המובהק ביותר.

ב. הדרך הכי אפקטיבית לשפר את ביצועי האחסון, היא להתקין שני דיסקים או יותר בתצורת RAID0 (שיטה שמחלקת את העבודה בין הדיסקים, ושנתמכת בלוחות-אם רבים או בבקרים ייעודיים שניתן לרכוש בנפרד). זה פתרון שעלותו כפולה, ולכן הוא מומלץ רק למי שממש צריך את הביצועים הגבוהים.

ג. מי שהכי משפיע על הביצועים במהלך השימוש בפועל, הוא ארגון הקבצים בתוך הדיסק. כדי לשמור על רמת הביצועים המקורית, נדרש איחוי (Disk Defragmentation) תכוף של הדיסק, שאותו ניתן לבצע באמצעות הכלי המובנה שמגיע עם Windows.
 

כמה טיפים נוספים

תמיד מומלץ לקנות דיסק גדול יותר ממה שנדמה לכם שאתם צריכים. הצרכים שלכם ישתנו בהתאם לשימושים החדשים, לאיכויות החדשות ולנפחים החדשים של הסרטים הכחולים שתורידו מהרשת.

• אם אתם מוסיפים דיסק חדש למחשב ישן, אל תנסו להיפטר מהדיסק שכבר יש לכם. ספק אם תצליחו למכור אותו במחיר הגיוני ויותר משתלם לשמור. מלבד שטח האחסון הנוסף, תוכלו להשתמש בו יחד עם הדיסק החדש באופן שישפר את הביצועים. למשל: לאחסן את קבצי מערכת ההפעלה והתוכנות על הדיסק האחד ואת המסמכים על השני. או לאחסן את קובץ ההחלפה (Swap File) של הזיכרון הוירטואלי על דיסק שונה מזה עליו מאוחסנות התוכנות.

• התמיכה בטכנולוגיות דיסקים קשיחים מתבצעת כיום ברמת ערכות השבבים (Chipsets) שעל לוח-האם. לכן לוח-האם שתבחרו עם מחשב חדש יקבע באיזה דיסקים תוכלו להשתמש. מבחינת ממשקים (ATA, SATA, SCSI), תצורת חיבור (רגילה,RAID0, RAID1), ומבחינת מספר הכוננים שתוכלו להרכיב למשחב שלכם.

• חלק מלוחות-האם החדשים תומכים בחיבורי RAID שונים כברירת מחדל. לוחות ראשונים כבר תומכים ב-SATA II, גירסה משופרת של הממשק הפופולרי שתומכת במהירויות גבוהות יותר, כונני SATA חיצוניים ועוד.

• בעבר היה מקובל לחבר כוננים שונים באמצעות בקרים (Adapters) שנתקעו לתוך חריצי ההרחבה של המחשב. כיום, כשבקרי הכוננים מובנים לתוך לוחות-האם אין צורך להשתמש בבקר על כרטיס. אבל במקרה שבו לוח-האם אינו תומך בטכנולוגיה הרצויה (SATA, RAID, SCSI וכו'), ניתן להוסיף תמיכה כזו בכרטיסי PCI.

קניה חכמה!
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by