ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך קניה: מסך LCD 

מדריך קניה: מסך LCD

 
 
יוני פולק ועידו רוזנטל

מחפשים מסך דקיק למחשב? הנה כל מה שצריך לדעת לפני שאתם שולפים את הארנק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
טכנולוגיית "הגביש הנוזלי" (Liquid Crystal Display או LCD בקיצור), היא הכוכבת העולה בתחום התצוגה, ונפוצה מאד בדגמים החדשים של מסכי מחשב וטלוויזיות.

היתרונות הברורים שלה בהשוואה לטכנולוגיית ה-CRT הוותיקה והשמנמנה: הם בעלי צריכת חשמל נמוכה, פליטת קרינה מזערית ונפח קטן משמעותית. מסך LCD ממוצע תופס כ-30 אחוז ופחות מהנפח של מסך CRT בגודל דומה. הוא מבזבז פחות מקום, ידידותי יותר לסביבה, ונוח יותר למקם אותו על השולחן (כשמדובר במסך מחשב) או בסלון (כשמדובר בטלוויזיה).

במדריך זה נתמקד במסכי מחשב דקים מסוג LCD, נסביר למי ולמה הם מתאימים יותר או פחות ונציג את השיקולים העיקריים לבחירה במסך כזה.
 

LCD או CRT?

אחת השאלות הנפוצות כיום בקניית מסך חדש ו/או מחשב חדש, היא האם לקחת מסך "רגיל" (CRT) או "דק" (LCD). מקובל לחשוב שמסכי LCD עדיפים מכל בחינה והחיסרון היחיד הוא מחירם הגבוה. בפועל, המציאות היא קצת שונה, ומסתבר שלכל אחת מהטכנולוגיות יתרונות משלה.

ככלל, למסכי LCD יש יתרון בהצגת תמונות סטטיות ומרובות פרטים. לעומתם, מסכי CRT מצטיינים בהצגת צבעים מדוייקים וחיים יותר ובהצגת תמונות דינמיות. לכן LCD עדיף למי שעיקר שימושיו במחשב קשורים לתוכנות משרדיות ושימושי אינטרנט. LCD גם מציג בדרך-כלל טקסט חד יותר. היתרונות של CRT באים לידי ביטוי בשימושי גרפיקה ומולטימדיה, בהצגת וידאו ובמשחקים. כל יישום שבו יש חשיבות לרענון מהיר של התמונה, או לדיוק בצבעים.

מסכי LCD הם בדרך-כלל מוצרים אסתטיים מאד, שלפעמים נרכשים כסמל סטטוס או כפתרון שמאפשר חיסכון בשטח משרד יקר. חלקם אידיאליים לשימושים משרדיים וגם הרבה פחות יקרים מבעבר. אבל אם אתם גיימרים או עוסקים בעריכת וידאו ומתעקשים לקנות LCD, עליכם לבדוק שבחרתם בדגם שמתאים לשימושים כאלה, ומטבע הדברים הוא עלול לעלות קצת יותר. בראש ובראשונה עליכם לשים לב לנתון זמן התגובה (Response Time). נתייחס אליו בהמשך.
 

LCD: המושגים העיקריים

אלו המושגים העיקריים שעליכם להכיר כדי לבחור לעצמכם מסך LCD:
 
 
 
גודל האלכסון (Size)- נתון ה"גודל" של מסך, מתייחס לאורך האלכסון שמחבר שתי פינות מרוחקות שלו. במסכי CRT זהו נתון "ברוטו", והגודל המעשי של התצוגה הפעילה קטן בכ-10 אחוזים בממוצע. במסכי LCD ההפרש הזה לא קיים, ולכן 15 אינטש ב-LCD שווים כמעט ל-17 אינטש ב-CRT. באותו אופן, מסך LCD בגודל 17 אינטש קטן ממסך CRT בגודל 19 רק באינטש אחד ולא בשניים.

גודל ה-LCD הכי הפופולרי היום הוא 17 אינטש. דגמי 15 אינטש לא הרבה יותר זולים, ולעיתים קרובות הם מאיכות נמוכה יותר. דגמי 19 אינטש עדיין יקרים מעט יותר ופחות משתלם להשקיע בהם. גודל שאינו מוכר ב-CRT אבל ב-LCD חשוב להזכיר: 18 אינטש, שבדרך-כלל אומרים שמדובר במסך לשימושים מקצועיים בגרפיקה ועיצוב.
 
רזולוציה (Resolution) - הרזולוציה היא נתון שמתייחס למספר הנקודות (פיקסלים) שמרכיבות את התמונה שמוצגת על המסך. כשהיא נמוכה, התמונה על המסך פחות חדה. רזולוציה גבוהה יותר, תאפשר לתמונה שהמסך מציג להיות מפורטת יותר. היא גם מאפשרת להציג יותר אייקונים, חלונות וכו'. לכל סוג של שימוש וגודל מסך מתאימה רזולוציה שונה, כשהנפוצות ביותר כיום הן 800x600 ו-1024x768.

בניגוד למסך CRT, שבו הרזולוציה גמישה, למסך LCD יש רזולוציה טבעית (Native Resolution) בה חדות המסך היא אופטימלית. ניתן להגדיר שימוש ברזולוציה אחרת, אבל התמונה תהיה פחות מדוייקת. ברוב מסכי ה-LCD המשווקים היום הרזולוציה הטבעית היא 1024x768, כשבגדולים יותר מדובר לרוב על 1280x1024. תנו עדיפות למסך שהרזולוציה הטבעית שלו דומה לזו בה אתם משתמשים כיום, אלא אם כן מדובר במסך גדול יותר מזה שיש לכם. לפני שתוציאו את הכסף, מומלץ להתנסות לפחות פעם בעבודה בצורת התצוגה החדשה, כדי לבדוק אם היא נוחה לכם.
 
זמן תגובה (Response Time) - נתון ביחידות של ms (אלפיות השנייה) המתייחס לפרק הזמן הנדרש לנקודה על המסך (פיקסל) לשנות את צבעה. שינוי כזה מתרחש בכל סוג של שימוש, בכל מצב שבו התמונה על המסך משתנה. אבל בוידאו ומשחקים בהם התמונה היא דינמית יותר, השינויים תכופים ונתון זמן התגובה הופך קריטי. כשהוא נמוך מדי, תופעת הלוואי היא שהדמויות הנעות על המסך מותירות אחריהן שובל שמזכיר רוח רפאים. זהו גם המקור לשם המקובל של אותה תופעה: Ghosting.

במסכי LCD ישנים או זולים יחסית, מקובלים זמני תגובה של 25ms או יותר. אם אתם חובבי משחקים התרחקו מהם. למסכים חדשים ואיכותיים יותר מקובלים זמני תגובה שבין 4-16ms, כשכמובן, המחיר עולה ככל שזמן התגובה טוב יותר. 12ms או פחות מתאימים למשחקים.
 
יחס קונטרסט (Contrast Ration) - נתון שמתייחס להפרש בין הבהירות הגבוהה ביותר אליה המסך מגיע, לבין ה"שחור" שלו. לא חייבים להבין לעומק את הפרמטר הזה אבל חשוב לזכור שני דברים: ראשית, ככל שיחס הקונטרסט גדול יותר התצוגה תהיה טובה יותר (1:300 הוא נתון סביר. במסך איכותי צפו ל-1:500 ויותר). שנית, את הנתון הרשמי שמספק היצרן יש להצליב עם תוצאות בדיקה מצד-שלישי (למשל: CNET, Toms Hardware, PC World). לעיתים קרובות היצרנים מספקים נתונים מופרזים.
 
 
חיבור דיגיטלי / אנלוגי - כדי להבטיח תצוגה מדוייקת ככל האפשר מסופקים חלק ממסכי ה-LCD עם חיבור דיגיטלי (DVI 24-pin), בנוסף לחיבור האנלוגי הרגיל (VGA 15-pin). בחיבור אנלוגי, מתבצעת המרה של האות פעמיים (מדיגיטלי לאנלוגי ואז בחזרה מאנלוגי לדיגיטלי). ההמרה המיותרת הזו גורמת לפגיעה קלה באיכות התצוגה, ולכן ברור ששימוש בחיבור הדיגיטלי עדיף.
כדי לנצל את החיבור הדיגיטלי, על הכרטיס הגרפי שלכם לכלול יציאת DVI. גם אין לו יציאה כזו, עדיף לקנות מסך שכולל את שתי היציאות ולהשאיר לכם אופציה לעתיד. כשתחליפו כרטיס גרפי תדאגו גם לזה.
 

מאפיינים נוספים

היצרנים והמשווקים לעיתים קרובות מבליטים נתונים בעלי חשיבות משנית כדי לשכנע אתכם שהמסך שלהם טוב יותר. לא מזיק להבין על מה מדובר אבל לא צריך לתת לאף אחד מהנתונים האלה משקל גדול מכפי שמגיע לו.
 
זווית צפייה (Viewable Angle) - הזווית בה הפיקסלים של מסכי ה-LCD פולטים אור, קובעת מאיזה כיוון אפשר יהיה להביט בהם. אולי כבר שמתם לב: כשמביטים בהם ישירות התמונה נראית הכי טוב. כשמביטים מהצד הבהירות משתנה והצבעים מטשטשים. כשמנסים לצפות במסך מזווית חדה מדי פשוט לא רואים כלום.

הזווית בין שתי הנקודות המרוחקות ביותר מהן ניתן לצפות במסך מכונה "זווית צפייה". עקרונית, ככל שהיא גדולה יותר יהיה לכם נוח יותר להשתמש במסך, אבל האמת היא שלא ממש חשוב אם זווית הצפייה האופקית היא 120 מעלות ("60 מעלות לכל כיוון") או 150 מעלות. גם אין שום תקן שמגדיר איך למדוד זווית צפייה לכן כדאי לקבל את נתוני היצרן בעירבון מוגבל.
 
 
בהירות (Brightness) - הבהירות של מסך LCD, כמו באמצעי תצוגה אחרים, מתייחסת לעוצמת האור שהמסך מפיק ונמדדת ביחידות של cd/m2 (candles per meter squared). מיותר להבין מה אומר הנתון הזה ורק חשוב להכיר את התחום הסביר (200cd/m2 או יותר). מסכי ה-LCD של ימינו מגיעים לרמות בהירות גבוהות במיוחד שאין בהן צורך של ממש, לכן הנתון הזה לעיתים קרובות אינו רלוונטי.
 
צריכת חשמל (Power Consumtion) - לא באמת חשוב אם המסך שמציעים לכם צורך 40 וואט או 50 וואט בממוצע. זה בערך התחום הסביר למסך LCD והוא נמוך מ-CRT בחצי, כך שנזק גדול לחשבון החשמל לא יהיה.
 

כמה טיפים חשובים

LCD לא תמיד יקר יותר. בדגמים הקטנים יותר של מסכי ה-LCD המחיר האופייני אמנם גדול בהשוואה ל-CRT. אבל בגדלים של 18 או 19 אינטש, המקבילים בערך לגודל 21 אינטש ב-CRT, תשלמו על LCD מאות שקלים פחות. יחד עם ההבדל העצום בנפח זה הופך את הקנייה להרבה יותר אטרקטיבית.
 
עדיף מסך עם אבא. תחום המסכים הוא אחד התחומים בהם אפשר למצוא הרבה מוצרים של יצרנים לא ידועים. עדיף לוותר עליהם וללכת על מסך של יצרן מוכר. היצרנים הבולטים בתחום: סמסונג, סוני, Viewsonic, CTX, LG, Philips, Eizo, BenQ, PrimeView, NEC, MAG, IBM, AOC.
 
תכונות מתקדמות. מסכי ה-LCD האיכותיים מגיעים לעיתים עם תכונות מיוחדות שעשויות להיות חשובות לכם בהתאם לשימושים המיוחדים שלכם. בין הדוגמאות החשובות: אפשרות להטיית המסך והתצוגה ב-90 מעלות ("פיבוט"), אפשרות לתלות את המסך על הקיר, והאפשרויות הנפוצות יותר לכוונון המסך בכיוון ובגובה על שני צירים.
 
 
פגמים שדורשים החלפה - יש כמה סוגים של בעיות נפוצות שכדאי לחפש כשקונים מסך LCD. הבעיה הכי מוכרת היא זו של פיקסלים מתים (dead pixels), נקודות על המסך שאינן משנות את צבען. אפשר לגלות אותן בקלות על-ידי הצגת תמונה לבנה וחיפוש נקודות שחורות על המסך, ואחר-כך הצגת תמונה שחורה וחיפוש נקודות צבעוניות. תוכנת הבדיקה DisplayMate תעזור לכם לבצע את הבדיקות האלו ועוד הרבה בדיקות חשובות למסך החדש.

רוב היצרנים מגדירים בתעודת האחריות את מספר הפיקסלים המתים המקסימלי המותר (2 או 3 במסכים איכותיים יותר, 6 לכל היותר במסכים אחרים). אם גיליתם מספר גדול יותר של פיקסלים מתים במסך החדש שלכם - בקשו שיוחלף.

עוד סיבות מוצדקות להחלפה של מסך LCD: פס "מת" של פיקסלים, ריכוז של פיקסלים מתים במרכז המסך, תמונה מהבהבת או מרצדת שבדרך-כלל מעידה על בעיה חשמלית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by