ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך קניה: מסכי CRT 
 
 
יוני פולק ועידו רוזנטל

מסכי ה-CRT השמנמנים עדיין עומדים בכבוד אל מול ה-LCD ואף עולים עליהם לעיתים. כך תקנו נכון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ה-CRT, מסך ה"שפופרת" השמנמן, מלווה את המחשב האישי מראשית ימיו, כבר 25 שנה. בשנים הקרובות יעבור העולם לשימוש במסכים דקים ורבים מיצרני המסכים אינם מייצרים יותר מסכי CRT. אבל בינתיים, רוב המחשבים בעולם משתמשים במסכים מהסוג הזה ולמרות הפופולריות הגדלה והולכת של ה-LCD מסך CRT הוא לעיתים קרובות רכישה משתלמת יותר.

מסך ה-CRT (Cathode Ray Tube) מבוסס על טכנולוגיה דומה לזו של מקלט הטלוויזיה, אבל עולה עליו בפרמטרים שונים. בראש ובראשונה ברזולוציה ובתדר הרענון (Resolution ו-Refresh Rate. מושגים שנסביר בהמשך). למרות שטכנולוגיית ה-CRT כמעט לא השתנתה במשך השנים, מסכי CRT למחשב הם עדיין הבחירה ההגיונית והמשתלמת למי שמבקש לחסוך, ובחלק מהשימושים אפילו למי שמוכן להשקיע.
 

לפני שמתחילים

המסך הוא אחד מפריטי החומרה היקרים ביותר במחשב לכן גם המקום שבו תנסו לחסוך. חשבו על זה שוב! המסך ישפיע על חווית השימוש ועל בריאותכם יותר מכל דבר אחר. עדיף להוציא קצת יותר בשביל ההנאה, בשביל הנוחות, בשביל הפרודוקטיביות, והכי חשוב: כי בבריאות לא חוסכים. בעניין האחרון חלוקות הדעות: האם עדיף להשתמש ב-CRT או LCD? בגלל ריבוי המיתוסים בנושא נקדיש לו מיד טיפול מיוחד.

ועוד נקודה למחשב לפני שתמשיכו: אורך החיים של מסך ממוצע הוא כפול כמעט מאשר אורך החיים הממוצע של מחשב. לכן אפשר לראות במסך השקעה: רוב הסיכויים שהוא ימשיך לשרת אתכם בנאמנות גם עם המחשב הבא.
 

CRT מול LCD

 
המתחרה העיקרי של מסך ה-CRT הוא המסך הדק בטכנולוגיית הגביש הנוזלי (LCD). האחרון, צורך פחות חשמל, פולט פחות קרינה, וממדיו קומפקטיים. הוא גם מציג תמונות סטטיות בצורה חדה יותר ולכן נוח למי שמשתמש במחשב בעיקר לעיבוד תמלילים, אינטרנט וכדומה.

החסרונות העיקריים של ה-LCD הם המחיר וזמן התגובה (Response Time). עד לזמן האחרון, היו מסכי ה-LCD יקרים בעשרות אחוזים ממסכי ה-CRT המקבילים בגודל. זמן התגובה (פרק הזמן הנדרש לפיקסל, נקודה על המסך, לשנות את צבעו) הגבוה יחסית, גרם להם להיות פחות מתאימים לשימושים בהם התמונה היא דינמית: הצגת וידאו, תלת-מימד ובמיוחד משחקים.
בחלק ממסכי ה-LCD החדשים בעיה זו נפתרה, וגם מחיריהם ירדו מאד, אבל במונחים של איכות תמונה מסכי ה-CRT עדיין מציעים תמורה טובה יותר לכסף. רוב מסכי ה-LCD הזולים אינם מיישמים את השיפורים הטכנולוגיים האחרונים. למסכי ה-CRT יש יתרונות משלהם, כמו הצבעים העשירים והמדוייקים יותר שחשובים למי שעוסק בגרפיקה או בעריכת וידאו.

במילים אחרות: אם איכות התמונה היא במקום הראשון אצלכם, ובמיוחד אם אתם גיימרים ו/או מרבים לצפות בסרטים על המחשב, ואם אתם גם רוצים לחסוך: CRT הוא הבחירה הנכונה.
 
 

CRT: המושגים העיקריים

אורך האלכסון (Size) - ה"גודל" של המסך (17 אינטש, 19 אינטש וכו'), הוא בעצם אורך האלכסון של מרקע הזכוכית שלו, מפינה לפינה. רוב מסכי ה-CRT המשווקים היום הם בגודל של 17 אינטש, שמתאים באופן אופטימלי לרוב סוגי השימושים, ומחיריו מתחילים באזור ה-550 ש"ח. מסך באיכות דומה אבל בגודל 19 אינטש, יעלה החל מ-200-300 ש"ח יותר, אבל הוא ממש "מאסט" אם אתם גרפיקאים או גיימרים.
 
רזולוציה (Resolution) - הרזולוציה היא נתון שמתייחס למספר הנקודות (פיקסלים) שמרכיבות את התמונה שמוצגת על המסך. למשל: 640x480, הרזולוציה המקובלת בטלוויזיות, אומרת שהתמונה שאתם רואים מורכבת מ-640 (רוחב) כפול 480 (אורך) נקודות.

כשהרזולוציה נמוכה התמונה על המסך פחות חדה. רזולוציה גבוהה אומרת תמונת מסך יותר מפורטת, ויותר מקום על המסך לאייקונים, חלונות וכו'. הרזולוציות הנפוצות ביותר כיום הן 800x600 ו-1024x768, שמתאימות למסכים בגודל 17 או 19 אינטש. על מסכים גדולים יותר ולשימושים שמצדיקים זאת (כמו שימושי גרפיקה מקצועיים) מקובלות רזולוציות גבוהות יותר, כמו 1280x1024 או 1600x1200.

כל המסכים תומכים היום גם ברזולוציות גבוהות, אבל חשוב לשים לב שעם העלייה ברזולוציה בדרך-כלל יש ירידה בתדר הרענון בו המסך תומך (הסבר בהמשך).
 
גודל הנקודה (Dot Pitch) - גודל המרווח שבין פיקסלים סמוכים. כשהוא קטן יותר התצוגה תהיה חדה יותר. המינימום הסביר הוא 0.27 מ"מ, וברוב הדגמים החדשים הנתון הוא 0.25 מ"מ או פחות. שימו לב שאנחנו מדברים על גודל אופקי (הפיקסל איננו עיגול מושלם).
 
תדר רענון (Refresh Rate) - גם כשהתמונה על המסך נראית סטטית לגמרי למעשה היא מתחדשת כל הזמן. הכרטיס הגרפי, המחבר בין המחשב למסך, מרענן את הפיקסלים כל הזמן. מספר הפעמים בשנייה בו מועברים נתונים מעודכנים למסך הוא "תדר הרענון". התדרים הנתמכים במסכים נעים בטווח שבין 60 ל-120 הרץ (כלומר, 60 עד 120 עדכונים בשנייה).

תדר רענון נמוך מדי מתבטא בתמונה מרצדת שגורמת לעיניים להתעייף ולדמוע ועושה כאבי ראש. לכן בבחירת מסך חשוב להקפיד שהוא יתמוך בתדר רענון של 85Hz (הרץ) או יותר ברזולוציה הרצויה (הערה: למסכי LCD יש תדר רענון קבוע שאינו בר השוואה ל-CRT).
 
סוג המרקע (שטוח/קמור) - בעבר, השתמשו כל מסכי ה-CRT בשיטה המקובלת במסכי הטלוויזיה (Aperture grille), שמתאפיינת במרקע זכוכית בעל קימור קל. בשנים האחרונות הופיעו טכנולוגיות המסכים ה"שטוחים" (פלטרון, דיימונדטרון וכו') שהתפתחו משיטת טריניטרון (Shadow mask).
המסך השטוח מציג תמונה יותר מדוייקת מבחינה גיאומטרית, ולכן הרבה גרפיקאים מעדיפים אותו. אבל הדעה המקובלת כאילו מסך שטוח הוא תמיד טוב יותר היא לאו דווקא נכונה. בהצגת טקסט, למשל, מסכים שטוחים נחשבים פחות טובים. ומכיוון שהם ממילא עולים קצת יותר, אז אם אתם לא גרפיקאים תחשבו פעמיים.
 

עוד דברים שכדאי לבדוק

מסכים שונים שנראים דומים בתכונות הבסיסיות שלהם, יכולים להיות שונים זה מזה בפרטים שקשה יותר לשים אליהם לב. מומלץ להיכנס לאתר היצרן ולעיין במפרט הטכני של המוצר. אלו הפרטים שכדאי לבדוק:
 
 
גודל תצוגה אפקטיבי (Viewable Size) - מסיבות היסטוריות, הגודל המעשי של שטח התצוגה הפעילה הוא תמיד קטן יותר מנתון הגודל הרשמי של המסך ב-5 עד 15 אחוז. למשל, לרוב מסכי ה-17 יש גודל תצוגה אפקטיבי של 15.4 עד 16 אינטש. את הנתון על מה שאתם מקבלים באמת, תוכלו למצוא באותיות הקטנות במפרט הטכני של המסך. יש הבדלים לא קטנים בין דגמים של יצרנים שונים ולעיתים גם אצל אותו יצרן.
 
נפח פיזי - במסכי ה-CRT הישנים היה מקובל שנתון העומק (Depth) הוא בערך כאורך האלכסון, או קצת יותר. במסכי 17 אינטש, למשל, זה אמר כ-50 ס"מ. בחלק ממסכי ה-CRT החדשים קוצץ צוואר השפופרת בכחמישית מגודלו וההבדלים בנפח ובמשקל עשויים להיות משמעותיים. מסך קטן יותר יסתדר טוב יותר עם המקום הפנוי על השולחן שלכם ויגרום לכם פחות נזקים אורתופדיים כשתרצו להזיז אותו ממקומו. כדאי לשים לב לגודל במיוחד כשמדובר במסך 19 אינטש או גדול יותר, כי למסכים כאלה לפעמים פשוט אין מקום על השולחן.
 
תמיכה בתקנים - ישנם תקני איכות ובטיחות רבים בתחום המסכים. הנפוצים, אותם כדאי במיוחד לחפש במפרט הטכני של המסך שתקנו, הם תקני הקרינה MPR II או TCO03 (מרחיב או מחליף את תקן TCO99 שגם הוא מספק) ותקן Energy Star שמבטיח פעולה חסכונית. לא מזיק לבדוק גם מה צריכת החשמל של המסך בפעולה מלאה. 80 או 90 וואט בממוצע הם המקסימום הסביר בגדלי מסך עד 19 אינטש. צריכת חשמל מקסימלית של יותר מ-120 היא מוגזמת.
 
אמינות ואחריות - מסך טוב יכול לפעול בלי בעיה שנים רבות, במיוחד אם הוא מתאים לתנאי האקלים בישראל (חפשו במפרט הטכני מהם הטמפרטורות והלחות להם הוא מתאים. דגם איכותי ישרוד היטב בטמפרטורה של 40 מעלות צלזיוס ולחות של 90 אחוז). בכל מקרה, אל תוותרו על מסך עם אחריות ל-3 שנים, רצוי "עד-הבית".
 

תוספות ומשמעותן

היצרנים השונים ינסו לשווק לכם את המסכים שלהם בעזרת הבטחות שונות, תוספות וגימיקים. להלן כמה דוגמאות והסברים לגבי משמעותן:
 
יציאות USB - טוב שיש, אבל לא הכרחי. מסך עם יציאות USB מובנות יעלה קצת יותר, אבל יאפשר לכם לחבר חלק מהציוד ההיקפי שלכם (עכבר, מקלדת, דיסק-און-קי וגם מדפסת או סורק) אליו במקום לאחת היציאות הרגילות של המחשב. זה טוב אם אין לכם מספיק יציאות כאלו, או שאתם משתמשים בציוד היקפי מבוסס USB שמקבל את אספקת החשמל מהיציאה. ציוד כזה לפעמים לא מצליח לפעול כשיש יותר מדי התקנים שמחוברים ל-USB.
 
ציפוי נגד סנוור/השתקפות - רצוי. במסכים איכותיים יש על המרקע ציפוי אנטי-סטטי ו/או אנטי-רפלקטיבי שימנע הצטברות אבק והחזרת אור. העבודה מול מסך כזה תהיה טובה יותר לעיניים שלכם.
 
רמקולים מובנים - מיותר. רמקולים כאלה בדרך-כלל יהיו חלשים יחסית, לרוב אי אפשר לנתק אותם מהמסך לכן הם מוגבלים מבחינה אקוסטית.
 
OSD (On-screen display) - תצוגת-עזר מובנית לכוונון המסך. כל הדגמים החדשים משתמשים בתצוגה כזו כך שזה לא עניין גדול. אם היצרן מנופף ב-OSD כנראה שמדובר בדגם פשוט מאד.
 

טיפים לקנייה נבונה

העדיפו דגם של יצרן מוכר - עדיף לקנות מסך מבית טוב, שיהיה אפילו פחות מתקדם, מאשר לקנות מסך של יצרן קיקיוני במחיר מציאה. מהיצרנים הבולטים בתחום אפשר להזכיר את: Viewsonic, LG, IBM, Iiyama, AOC, MAG, CTX, Philips, סמסונג, היונדאי, BenQ.
 
 
מותג לא מבטיח איכות - למרות ההמלצה הקודמת חשוב לומר שלכל היצרנים הגדולים יש דגמים זולים שלעיתים לא עומדים באותם סטנדרטים. קניית מותג לא מבטיחה שתקבלו מסך טוב.
 
הקשר בין רענון לרזולוציה - יצרני המסכים נוהגים לציין את נתוני המקסימום של הרזולוציה ותדר הרענון, באופן שעלול להטעות. למשל, אם מצויין שהמסך תומך בתדר מקסימלי של 100Hz וברזולוציה מקסימלית של 1280x1024, אתם עלולים לחשוב שהוא תומך בשניהם בו-זמנית, מה שלאו דווקא נכון.

כשהרזולוציה גבוהה יותר, המסך צריך לקלוט יותר מידע גרפי בכל שנייה, ולכן תדר הרענון יורד. מה הפתרון? בכל מפרט של מחשב יש פירוט של צירופים נתמכים (רזולוציה+תדר רענון). הכי טוב לבדוק במפרט של המסך באיזה תדר רענון הוא תומך ברזולוציה בה אתם נוהגים להשתמש, וכאמור: לוודא שמדובר בתדר של 85 הרץ או יותר.
 
לא כל "שטוח" הוא שטוח - כדאי לשים לב שחלק מהמסכים שהמשווקים מכנים "שטוחים", אינם באמת מסכים בעלי מרקע שטוח אלא מסכים קמורים שבקדמתם מותקנת זגוגית שטוחה. השיטה הזו, שהומצאה במקלטי הטלוויזיה של שנות השמונים, לא תמיד משפיעה על התצוגה כמו שהיא משפיעה על המחיר. בכל אופן, זו מין תחנת ביניים בין מסך רגיל למסך שטוח.
 
הבדלים בגודל הנקודה - יש יצרנים ומשווקים שמבליטים את גודל הנקודה האנכי (Vertical) במקום את הנתון הנכון, שהוא גודל הנקודה האלכסוני (Diagonal) או האופקי (Horizontal) כשמדובר במסך שטוח. הגודל האלכסוני הוא תמיד גדול יותר כפי שאפשר לנחש. חפשו במפרט התייחסות ספציפית.
 
עדיף מראה עיניים - נסו להכיר באופן "אישי" את המסך שאתם קונים: לשבת מולו לשעה של עבודה רגועה, ולראות כיצד הוא משפיע על העיניים שלכם. מסך שיהיה נוח לאדם אחד יכול להיות מטריד ומעייף עיניים לאחר. אם אין לכם איפה לנסות בידקו מה אתם מכירים. למשל: אם יש לכם בעבודה מסך שאתם מרוצים ממנו, השתדלו לקנות דגם זהה.
 

אחרי הקנייה: מה חשוב לבדוק?

במזל טוב, קניתם את המסך החדש והוא הגיע הביתה. אין זמן טוב יותר לבדוק שהוא תקין ומתאים.
חברו אותו והתחילו לעבוד. שימו לב האם הוא סובל מריצוד, "קפיצות", רעשים, עיוותי תמונה מיוחדים או כל בעיה אחרת. פגם אופייני במסכי CRT הוא תמונה מטושטשת בשולי המסך - שימו לב אם יש לכם בעיה כזו.

במקרה של ריצוד, בידקו את תדר הרענון (היכנסו למאפייני המסך באמצעות הקלקה ימנית על שולחן העבודה). נסו לעבור לתדר הרענון הגבוה ביותר של המסך בו כרטיס המסך תומך. לחלופין: תנו ל-Windows לקבוע את התדר האופטימלי.

רעשים וקפיצות של התמונה יכולים להיגרם מפגם בייצור או מהפרעה חשמלית. בידקו אם המסך מחובר במקום קרוב מדי למנורת פלורוסנט, מכשיר חשמלי בצריכה גבוהה, או שפשוט שכחתם לידו את הטלפון הסלולרי שלכם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by